Ukraińskie organizacje na rzecz obrony praw człowieka wystosowały wspólny apel do Komitetu PACE ds. regulacji, immunitetów i spraw instytucjonalnych oraz do krajowych delegacji państw członkowskich do Rady Europy. W ich opinii planowany powrót delegacji rosyjskiej do PACE sprawia wrażenie moralnej kapitulacji Rady Europy jako międzyrządowej organizacji dbającej o prawa człowieka, rządy prawa i demokrację. Fundacja […]
Tematy
- Arbitralne zatrzymania
- Ataki na aktywistów
- Ekstradycje
- Interpol
- Kara śmierci
- Korupcja
- Lustracja
- Magnitsky Act
- Masowe zatrzymania
- Międzynarodowa pomoc prawna
- Mowa i zbrodnie nienawiści
- Niezależność sądownictwa
- Organy ścigania i bezpieczeństwa
- Pandemia COVID-19
- Pomoc humanitarna
- Prawa więźniów
- Prawa żołnierzy i weteranów
- Prawo międzynarodowe
- Praworządność
- Prześladowania polityczne
- Prześladowanie prawników
- Psychiatria represyjna
- Relacje polsko-ukraińskie
- Sankcje
- Schengen Information System
- Selektywna sprawiedliwość
- Tortury
- Uchodźcy polityczni
- Uchodźcy wewnętrzni
- Uczciwy proces
- Więźniowie polityczni
- Wolność religii
- Wolność słowa
- Wolność zgromadzeń
- Wolność zrzeszania się
- Wolności obywatelskie
- Wydalenia i zakazy wjazdu
- Wykluczenie finansowe
- Wymuszone zaginięcia
- Zbrodnie wojenne
Temat: Wymuszone zaginięcia
Członkowie PACE: Sankcje muszą być utrzymane, a „ustawa Magnitskiego” stosowana w odpowiedzi na naruszenia praw człowieka na Krymie okupowanym przez Federację Rosyjską
Z okazji PACE 29 członków z różnych delegacji krajowych oraz grup politycznych sygnowało pisemną deklarację zatytułowaną „Sankcje muszą zostać utrzymane, a “ustawa Magnitskiego” stosowana w odpowiedzi na naruszenia praw człowieka na Krymie okupowanym przez Federację Rosyjską”.
Apel o niezwłoczne uwolnienie więźnia politycznego, Tatara Krymskiego Bekira Degermendzhiego, którego życie jest zagrożone
Pilnie potrzebujemy Waszego wsparcia, aby uratować życie jednej z ofiar niedawnych prześladowań o charakterze politycznym wymierzonych w Tatarów Krymskich na terytorium okupowanego Krymu. Osobą tą jest Bekir Degermendzhi, którego aresztowano 23 listopada 2017 roku wskutek fałszywych oskarżeń.
Tsyaputa dla Polskiego Radia Lublin: „Dla UE problem aneksji Krymu zszedł na drugi plan”
16 marca br., z okazji 3. rocznicy okupacji Krymu, Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał Federację Rosyjską do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych oraz potępił prześladowania mieszkańców Krymu, sprzeciwiających się aneksji.
Krym Realii: W PE zwrócono uwagę na łamanie praw człowieka na Krymie
„Tak zwane ‘władze rosyjskie’ nielegalnie aneksowanego ukraińskiego półwyspu prześladują ludzi nie tylko za przekonania polityczne, ale i religijne, co dotyczy w szczególności Tatarów Krymskich” – przekonywała obecnych na debacie poświęconej więźniom politycznym w Rosji i na Krymie L. Kozlovska.
Tygodnik Powszechny o Arturze Desce i jego pomocy dla uchodźców z Krymu
21 października w „Tygodniku Powszechnym” ukazał się artykuł poświęcony społeczności Tatarów Krymskich, którzy w 2014 roku zmuszeni byli opuścić okupowany przez Rosję półwysep i osiedlili się w Drohobyczu. Tam zaopiekował się nimi Artur Deska – doradca Zarządu Fundacji Otwarty Dialog.
Światowe media ukraińskiej diaspory o warszawskiej Paradzie Wyszywanek
O wydarzeniu, zorganizowanym m.in. przez „Euromaidan-Warszawa” i Fundację Otwarty Dialog, informowały nie tylko polskie i ukraińskie media. Imprezą zainteresowały się portale diaspory ukraińskiej z całego świata.
Czwarta Parada Wyszywanek przeszła ulicami Warszawy
Około 6 kilometrów przeszli ulicami Warszawy 22 maja uczestnicy Parady Wyszywanek – imprezy, która w stolicy odbyła się po raz czwarty. Nie mogło na niej zabraknąć członków Fundacji Otwarty Dialog. Tegoroczny marsz pokazał, że wyszywanka jednoczy przedstawicieli wielu kultur.
Parada Wyszywanek – by integrować się i zacieśniać więzi
Około 6 kilometrów przeszli ulicami Warszawy 22 maja uczestnicy Parady Wyszywanek – imprezy, która w stolicy odbyła się po raz czwarty. Nie mogło na niej zabraknąć członków Fundacji Otwarty Dialog. Tegoroczny marsz pokazał, że wyszywanka jednoczy przedstawicieli wielu kultur.
Czy poprawność polityczna pomoże zażegnać kryzys migracyjny? – L. Kozlovska kontra M. Shaded
Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska była gościem programu „Tak czy nie?” w telewizji Polsat, poświęconemu poprawności politycznej. Jej współrozmówczynią była Miriam Shaded, prezes fundacji Estera. Panie dyskutowały nad celem i konsekwencjami poprawności politycznej.
Anna Koj dla Il Garantista o dialogu między Zachodem a Rosją i sytuacji na Ukrainie
O działalności Fundacji Otwarty Dialog, potrzebie podjęcia bardziej zdecydowanych działań przez Zachód w stosunku do Rosji, roli putinowskiej propagandy i jej wpływie na włoskie media oraz o Krymie opowiadała Anna Koj w wywiadzie dla włoskiej gazety ll Garantista. Z A. Koj rozmawiał Domenico Letizia
Marsz Solidarności z Ukrainą zorganizowali głównie Polacy – ukraińskie media cytują Natalię Panchenko
Ukraińskie media, w tym portale internetowe, szeroko komentują Polski Marsz Solidarności z Ukrainą, który 17 maja tłumnie przeszedł głównymi ulicami Warszawy. Akcję zapowiadały, powołując się na Polskie Radio, m.in. kanały 1+1 i 5 Kanal, gazeta TyzhdenUA czy portale EuroPravda i Informator.
Tomasz Czuwara o sytuacji na Krymie rok po aneksji
O izolacji Półwyspu Krymskiego, trudnościami z wyposażeniem ludności w podstawowe dobra, sytuacji marginalizowanych Tatarów Krymskich i problemach finansowych Moskwy opowiadał dla portalu pdf.edu.pl Tomasz Czuwara.
Spotkanie z Mustafą Dzhemilevem
Centrum pomocy Ukrainie i filię Muzeum Majdanu „Ukraiński Świat” odwiedził 5 października Mustafa Dzhemilev, długoletni przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich.
Wsparcie dla uchodźców z Krymu
Trzynaście rodzin Tatarów przesiedlonych z Autonomicznej Republiki Krymu znajduje się obecnie pod opieką „CARITAS SDD UGKC“ w Drohobyczu, dzięki projektowi finansowanemu przez Fundację Otwarty Dialog.