Komitet Służby Więziennictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Kazachstanu odpowiedział na pismo posła Marcina Święcickiego w sprawie kazachstańskich dysydentów Vadima Kuramshina i Arona Atabeka.

Komitet Służby Więziennictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Kazachstanu odpowiedział na pismo posła Marcina Święcickiego w sprawie kazachstańskich dysydentów Vadima Kuramshina i Arona Atabeka.
Ekaterina Kuramshina – żona znanego kazachskiego adwokata i obrońcy praw człowieka Vadima Kuramshina – opublikowała oświadczenie zaadresowane m.in. do Fundacji Otwarty Dialog. Wezwała w nim międzynarodowe organizacje do udzielenia pomocy jej rodzinie.
Askar Aidarkhan – syn więzionego poety i działacza społecznego Arona Atabeka oraz Ekaterina Kuramshina – żona skazanego na 12 lat pozbawienia wolności obrońcy praw człowieka Vadima Kuramshina, spotkali się na przełomie września i października w Warszawie z polskimi parlamentarzystami.
Rosyjscy obrońcy praw człowieka zwrócili się do prezydentów państw członkowskich Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej żądając zwrócenia uwagi na los więźnia politycznego Vadima Kuramshina.
Obrońca praw człowieka Vadim Kuramshin, osadzony w więziennym szpitalu psychiatrycznym, został uznany za zdrowego psychicznie. Po diagnozie powinien zostać przeniesiony z powrotem do więzienia w północnym regionie Kazachstanu, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności.
Kazachski obrońca praw człowieka, Vadim Kuramshin 8 czerwca zakończył trwający 7 dni strajk głodowy.
Kazachski obrońca praw człowieka Vadim Kuramshin, który w kolonii karnej w północnym Kazachstanie odbywa karę 12 lat pozbawienia wolności, rozpoczął strajk głodowy.
Kazachski obrońca praw człowieka i więzień polityczny Vadim Kuramshin został laureatem międzynarodowej nagrody imienia Ludovica Trarieux za 2013 rok. Nagroda ta jest wręczana każdego roku aktywistom obywatelskim i adwokatom, zajmującym się obroną praw człowieka.
Organizacja i Fundacja Otwarty Dialog wraz z grupą znanych międzynarodowych organizacji społeczeństwa obywatelskiego wystosowały apel do władz kazachstańskich z prośbą o anulowanie decyzji o osadzeniu Vadima Kuramshina, wybitnego obrońcy praw człowieka
Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok skazujący dla obrońcy praw człowieka Vadima Kuramshina, który zostanie wysłany do kolonii o zaostrzonym rygorze ЕС 164/4. Teraz jego bliscy i rodzina obawiają się grożącej mu rozprawy.
07.12.2012 Wyspecjalizowany Międzyrejonowy Sąd Karny w Obwodzie Zhambylskim skazał na karę 12 lat więzienia o zaostrzonym rygorze oraz konfiskatę mienia, znanego obrońcę praw człowieka Vadima Kuramshina, oskarżonego o wymuszenie łapówki.
Kolegium odwoławcze Zhambylskiego Sądu Obwodowego uchyliło wyrok uniewinniający wobec Vadima Kuramshina. W dniu 31.10.2012 r. został on aresztowany. Współpracownicy obrońcy praw człowieka informują, że podczas pobytu w areszcie śledczym Vadim Kuramshin podjął próbę samobójczą.
W dniu 28.08.2012 r. kazachstański obrońca praw człowieka Vadim Kuramshin został skazany na 1 rok ograniczenia wolności i zwolniony wprost z sali sądowej w mieście Taraz.
Maj 11.05.2011 – Początek strajku pracowników firm wydobywczych: „OzenMunayGaz”, „Karazhanbasmunay” (inwestor z Chin), „Ersai Caspian Contractor” (włoski holding ENI). 17.05.2011 – Robotnicy spółki akcyjnej „Karazhanbasmunay” ogłosili powszechną głodówkę, która przerodziła się w strajk, co w rezultacie sparaliżowało działalność spółki. Akcjonariuszami „Karazhanbasmunaya” są z równymi udziałami chińska firma CITIC i kazachstańska „Razvedka Dobycha „KazMunayGaz” . 19.05.2011 […]