Tematy
- Arbitralne zatrzymania
- Ataki na aktywistów
- Ekstradycje
- Interpol
- Kara śmierci
- Korupcja
- Lustracja
- Magnitsky Act
- Masowe zatrzymania
- Międzynarodowa pomoc prawna
- Mowa i zbrodnie nienawiści
- Niezależność sądownictwa
- Organy ścigania i bezpieczeństwa
- Pandemia COVID-19
- Pomoc humanitarna
- Prawa więźniów
- Prawa żołnierzy i weteranów
- Prawo międzynarodowe
- Praworządność
- Prześladowania polityczne
- Prześladowanie prawników
- Psychiatria represyjna
- Relacje polsko-ukraińskie
- Sankcje
- Schengen Information System
- Selektywna sprawiedliwość
- Tortury
- Uchodźcy polityczni
- Uchodźcy wewnętrzni
- Uczciwy proces
- Więźniowie polityczni
- Wolność religii
- Wolność słowa
- Wolność zgromadzeń
- Wolność zrzeszania się
- Wolności obywatelskie
- Wydalenia i zakazy wjazdu
- Wykluczenie finansowe
- Wymuszone zaginięcia
- Zbrodnie wojenne
Temat: Tortury
Apel przeciw przemocy i bezkarności Policji w Polsce
W obronie wolności zgromadzeń i praw uczestników i uczestniczek protestów My, obywatele i obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej, sprzeciwiamy się przemocy polskiej policji wobec uczestników pokojowych protestów prodemokratycznych oraz bezkarności naruszających prawo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. Po objęciu władzy przez obóz polityczny skupiony wokół partii Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku, szereg zmian legislacyjnych związanych […]
Oświadczenie w sprawie COVID-19 w miejscach pozbawienia wolności na okupowanym przez Rosję Krymie i w kontrolowanym przez Rosję Donbasie
COVID-19 w miejscach pozbawienia wolności na okupowanym przez Rosję Krymie i w kontrolowanym przez Rosję Donbasie. Potrzebna jest pilna reakcja organizacji międzynarodowych.
Mukhtar Dzhakishev, kazachstański więzień polityczny i ofiara tortur, został zwolniony z więzienia
W dniu 19 marca 2020 r. zwolniono z więzienia kazachstańskiego więźnia politycznego i ofiarę tortur, Mukhtara Dzhakisheva. 3 marca 2020 r. sąd w Semeju (Kazachstan) orzekł o udzieleniu warunkowego przedterminowego zwolnienia i oddaniu skazanego pod dozór kuratora. Decyzja ta była zaskoczeniem, ponieważ wszystkie poprzednie wnioski o przedterminowe zwolnienie zostały odrzucone.
Grupa siedemnastu amerykańskich senatorów kieruje do prezydenta Kazachstanu list w sprawie Yerimbetova
Siedemnastu amerykańskich senatorów skierowało do prezydenta Kazachstanu, Kassyma-Jomarta Tokayeva list zawierający głosy zaniepokojenia i wzywający do uwolnienia więźnia politycznego, Iskandera Yerimbetova. List z dnia 29 lipca był dwustronną inicjatywą senatorów Marco Robio i Roberta Mendeza.
Rekomendacje odnośnie sytuacji w zakresie praw człowieka w Kazachstanie w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w dn. 9 czerwca
W związku z przyśpieszonymi wyborami prezydenckimi w Kazachstanie, które zostały zaplanowane na 9 czerwca, Fundacja Otwarty Dialog (ODF) sporządziła listę rekomendacji odnośnie sytuacji w zakresie praw człowieka w Kazachstanie dla misji UE, ZP OBWE i zagranicznych misji na miejscu.
Członkowie PACE: “Prześladowania polityczne podważają zaufanie do kazachstańskiego wymiaru sprawiedliwości”
Podczas letniej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy 22 członków podpisało pisemną deklarację, ubolewając nad stosowaniem tortur w ośrodkach karnych i brakiem dochodzeń związanych z tą systemową praktyką w Kazachstanie, a także nad poważnymi naruszeniami prawa do pokojowego gromadzenia się
Sprawa Mukhtara Dzhakisheva: Uwolnić więźnia politycznego, aby uratować mu życie
Kazachski więzień polityczny Mukhtar Dzhakishev cierpi na zagrażające życiu dolegliwości – obecnie grozi mu udar i zawał, a ostatnie badania wykazały uszkodzenie funkcji mózgu. Dzhakishev prawie cały czas leży w łóżku. Władze Kazachstanu nie zapewniają mu skutecznego i długoterminowego leczenia.
Europosłowie wzywają najwyższe władze Kazachstanu do zaprzestania oskarżeń o podłożu politycznym oraz złego traktowania więźnia politycznego Iskandera Yerimbetova
13 grudnia 2017 r. grupa eurodeputowanych podpisała list skierowany bezpośrednio do najwyższych władz Republiki Kazachstanu, wyrażając swoje zaniepokojenie sytuacją praw człowieka i poszczególnymi przypadkami oskarżeń o podłożu politycznym.
Powstrzymajmy tortury w Kazachstanie: uratujmy więźniów politycznych. Zaproszenie do udziału w proteście w Brukseli
Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, omawiana będzie (13 grudnia) a następnie poddana pod głosowanie (14 grudnia) nowa udoskonalona umowa o partnerstwie i współpracy pomiędzy UE a Kazachstanem. Jest to dla nas szansa, aby jeszcze raz poruszyć problem więźniów politycznych w Kazachstanie
Iskander Yerimbetov, oskarżony w sprawie Mukhtara Ablyazova, torturowany w areszcie śledczym
Biznesmen Iskander Yerimbetov stał się kolejną ofiarą postępowania przeciwko kazachskiemu opozycjoniście Mukhtarowi Ablyazovowi. Yerimbetov jest bratem Botagoz Jardemalie – prawniczki Ablyazova, która otrzymała azyl polityczny w Belgii.
“Ukraińscy więźniowie polityczni w Rosji i na okupowanym Krymie” – debata w PE
We wtorek, 28 lutego 2017 roku, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, odbyła się debata pt. „Ukraińscy więźniowie polityczni w Rosji i na okupowanym Krymie”. Wydarzenie zainicjowane przez Fundację Otwarty Dialog zwieńczyła projekcja filmu Olega Sentsova, ukraińskiego reżysera i więźnia politycznego.
Rebecca Harms wzywa naczelników więzień do umożliwienia więźniom Kremla odbycia badań lekarskich
Niemiecka polityk Rebecca Harms wyraziła swoje zaniepokojenie stanem zdrowia ukraińskich nauczycieli Stanislava Klykha i Mykoły Karpyuka, którzy zostali zaaresztowani przez rosyjskich urzędników latem 2014 roku za rzekomo popełnione przestępstwa w Czeczenii podczas konfliktu w latach 1994-1996.
Bartosz Kramek zwraca się do ombudsmana z prośbą o udzielenie informacji nt. warunków przetrzymywania S. Klykha i M. Karpyuka
15 lipca przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek wysłał pisemną prośbę do ombudsmana Czeczenii Nurdi Sadievicha Nukhazhieva o udzielenie informacji na temat stanu zdrowia i stanu przestrzegania praw obywateli Ukrainy Stanislava Klykha i Mykoly Karpyuka.
Tomáš Zdechovský zaniepokojony stanem zdrowia zakładników Kremla
Czeski eurodeputowany T. Zdechovský zwrócił się do naczelników kolonii karnych – Seytemina Seyd-Akhmedovicha Ibragimova oraz Sergeya Leonidovicha Pozdeyeva – z pisemnym zapytaniem o stan zdrowia przetrzymywanych w ich koloniach Ukraińców: Mykoly Karpiuka, Stanislava Klykha oraz Oleksandra Kostenki.