Dzisiaj, 10 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Na świecie zostanie napisanych miliony listów w obronie tych, którzy zostali pozbawieni podstawowych praw człowieka.

Dzisiaj, 10 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Na świecie zostanie napisanych miliony listów w obronie tych, którzy zostali pozbawieni podstawowych praw człowieka.
Prezentujemy przemówienie prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej podczas drugiej części wydarzenia, poświęconej skuteczności sankcji oraz dalszym działaniom w tej dziedzinie.
W środę, 19 października 2016 r., Fundacja Otwarty Dialog oraz największe ugrupowania polityczne w Parlamencie Europejskim przeprowadziły debatą pt. „The Minsk Agreements, EU-Russia relations and the role of sanctions”
19 października 2016 r. Fundacja Otwarty Dialog oraz największe ugrupowania polityczne w Parlamencie Europejskim przeprowadziły debatę pt. „The Minsk Agreements, EU-Russia relations and the role of sanctions”. Wydarzenie poprowadzili posłowie do Parlamentu Europejskiego.
7 października, w dniu urodzin Vladimira Putina, fundacja Euromaidan-Warszawa zorganizowała pod ambasadą Rosji milczący protest, a jego uczestnicy przynieśli portrety ofiar wojny rosyjsko-ukraińskiej. O manifestacji, w której wzięli udział aktywiści ODF, poinformowały ukraińskie media.
7 października, w dniu 64. urodzin Vladimira Putina wraz z fundacją Euromaidan-Warszawa działacze Fundacji Otwarty Dialog protestowali przeciw krwawej polityce prezydenta Rosji. Kilkadziesiąt osób przyniosło portrety ukraińskich żołnierzy, którzy polegli w wyniku wojny w Donbasie.
10-14 października br. w trakcie 4. sesji (2016 r.) plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odbędzie się światowa akcja #StopPutinsWarInUkraine oraz publikacja w sieciach społecznościowych zdjęć z historiami prześladowania więźniów politycznych w ramach kampanii #LetMyPeopleGo.
Pierwsza wizyta Nadii Savchenko w Brukseli zorganizowana została na zaproszenie posłów do Parlamentu Europejskiego, Michała Boniego i Marka Demesmaekera oraz w ramach projektu kampanii rzeczniczej “LetMyPeopleGo” poświęconej ukraińskim więźniom politycznym w Rosji.
Pierwsza wizyta Nadii Savchenko w Brukseli zorganizowana została na zaproszenie posłów do Parlamentu Europejskiego, Michała Boniego i Marka Demesmaekera oraz w ramach kampanii rzeczniczej “LetMyPeopleGo” poświęconej ukraińskim więźniom politycznym w Rosji.
Niemiecka polityk Rebecca Harms wyraziła swoje zaniepokojenie stanem zdrowia ukraińskich nauczycieli Stanislava Klykha i Mykoły Karpyuka, którzy zostali zaaresztowani przez rosyjskich urzędników latem 2014 roku za rzekomo popełnione przestępstwa w Czeczenii podczas konfliktu w latach 1994-1996.
„Na początku września bieżącego roku planowane są manewry „Kaukaz 2016”. Pod takim pretekstem Rosja ściąga swoje uzbrojenia z południowych i zachodnich regionów państwa, a także wojska Floty Czarnomorskiej” – tak w programie TVN24 BiŚ A. Tsyaputa wyjaśniał wzmożony ruch wojsk rosyjskich przy granicy
W studiu TVN24 BiŚ, w programie „Dzień na świecie” przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek komentował ostatnie wydarzenia, które miały miejsce na wschodzie Ukrainy i na Krymie, przy granicy których Rosja gromadzi siły wojskowe.
15 lipca przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek wysłał pisemną prośbę do ombudsmana Czeczenii Nurdi Sadievicha Nukhazhieva o udzielenie informacji na temat stanu zdrowia i stanu przestrzegania praw obywateli Ukrainy Stanislava Klykha i Mykoly Karpyuka.
Czeska europarlamentarzystka w listach do austriackich władz apeluje o ponowne zbadanie sprawy Naila Malyutina, co może zatrzymać proces ekstradycji prześladowanego biznesmena. Swoimi obawami co do jego losu po ewentualnej wysyłce do Rosji podzieliła się m.in. z Wolfgangiem Brandstetterem.
20 lipca w Kijowie znany dziennikarz Paweł Szeremet zginął wskutek wybuchu bomby w samochodzie, który prowadził. To było zabójstwo z premedytacją – podają Fakty TVN, powołując się na ukraińską prokuraturę.
Czeski eurodeputowany T. Zdechovský zwrócił się do naczelników kolonii karnych – Seytemina Seyd-Akhmedovicha Ibragimova oraz Sergeya Leonidovicha Pozdeyeva – z pisemnym zapytaniem o stan zdrowia przetrzymywanych w ich koloniach Ukraińców: Mykoly Karpiuka, Stanislava Klykha oraz Oleksandra Kostenki.
Rosyjska wojna hybrydowa na celu destabilizację i generowanie konfliktów wewnętrznych w Unii – mówili uczestnicy debaty. Dyskusja poświęcona była m.in. propagandzie Rosji wobec Unii Europejskiej oraz możliwościom jej przeciwdziałania.
Jaromír Štětina, poseł do Parlamentu Europejskiego, jako kolejny polityk unijny wystosował listy do naczelników kolonii karnych, w których przebywają Stanislav Klykh, Mykola Karpiuk i Oleksandr Kostenko, Ukraińcy uznani przez społeczność międzynarodową za zakładników Kremla.
Czeski europarlamentarzysta i dziennikarz Jaromír Štětina wystosował pismo do austriackiego ministra sprawiedliwości Wolfganga Brandstettera dotyczące sprawy rosyjskiego biznesmena Naila Malyutina, któremu grozi ekstradycja do Rosji.
Członek Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE Tunne Kelam zwrócił się z pisemną prośbą do austriackiego ministra sprawiedliwości Wolfganga Brandstettera o dokładniejsze zbadanie sprawy Naila Malyutina.
W poniedziałek, 11 lipca, o godz. 11:00 w Biurze Informacyjnym PE w Polsce odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Jurisa Pakalninsa „The Master Plan. Niewidzialna wojna Rosji o wpływy w Europie”. Będzie on punktem wyjścia do dyskusji o narzędziach propagandy wykorzystywanych przez Kreml.
Nadia Savchenko, ukraińska pilotka, obecnie deputowana ukraińskiej Rady Najwyższej, przetrzymywana przez Rosjan 2 lata w więzieniu za walkę w Donbasie 24 czerwca przybyła do Warszawy. Spotkała się m.in. z prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmylą Kozlovską oraz koordynatorką ODF Natalią Panchenko.
23.06.2016 na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w Strasburgu Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała dyskusję poświęconą roli sankcji jako instrumentu wsparcia praw człowieka w Rosji. Gościem specjalnym wydarzenia była Nadia Savchenko.
„Aktywiści na całym świecie domagają się przedłużenia sankcji przeciw Rosji” – mówił Bartosz Kramek podczas manifestacji pod warszawską siedzibą OBWE. O jego wystąpieniu podczas akcji „Stop Putin’s War in Ukraine”, która odbyła się 9 czerwca, pisze m.in. ukraiński portal UkrInform.
10 czerwca pod warszawską siedzibą Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE wraz z fundacją „Euromaidan Warszawa” uczestniczyliśmy w manifestacji, która była częścią ogólnoświatowej akcji #StopPutinsWarInUkraine.
Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska zaprezentowała w czeskim parlamencie raport o zakładnikach Kremla. Przekonywała do poparcia „Listy Savchenko” jako skutecznego instrumentu nacisku na rosyjskie władze w celu oswobodzenia bezprawnie więzionych na terytorium Rosji obywateli Ukrainy.
Na stronie Hromadske Radio opublikowano obszerny wywiad z Lyudmylą Kozlovską, prezes Fundacji Otwarty Dialog na temat zakładników Kremla oraz możliwości ich uwolnienia. Podczas rozmowy omówiono także zakres działalności Fundacji oraz perspektywy jej rozszerzenia na inne kraje europejskie.
N. Savchenko po powrocie do ojczyzny natychmiast zaczęła batalię na rzecz uwolnienia zakładników Kremla.31 maja deputowana z partii Batkivshchyna z mównicy w Radzie Najwyższej oznajmiła, że nie da politykom zapomnieć o jeszcze prawie 30 niewinnych Ukraińcach przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach
Europarlamentarzystka Julie Ward zwróciła się do naczelników kolonii i zakładów penitencjarnych, w których przebywają obywatele Ukrainy G. Afanasyev, M. Karpyuk, S. Klykh, O. Sentsov i O. Kostenko. Niepokoją ją warunki, w jakich przetrzymywani są Ukraińcy, oraz fakt łamania ich praw.
Brytyjska posłanka z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim J.Ward, wielokrotnie zabierająca głos w sprawie prześladowania M. Ablyazova oraz przestrzegania praw człowieka w Kazachstanie, tym razem zwraca uwagę na problem ukraińskich więźniów politycznych w Rosji
„Rosji nie podoba się aktywność Viry Savchenko w walce o uwolnienie nie tylko siostry, ale i innych Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach” – uważa Lyudmyla Kozlovska, prezes Fundacji Otwarty Dialog. Siostra ukraińskiej nawigatorki wydostała się z Rosji, gdzie chciały ją władze.
W TV “Belsat” ukazał się materiał na temat konferencji w Parlamencie Europejskim, poświęconej rosyjskim zbrodniom wojennym na wschodniej Ukrainie. Spotkanie 5 kwietnia zorganizowała Fundacja Otwarty Dialog oraz Centrum Wolności Obywatelskich, wraz z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
14 kwietnia białoruska telewizja Belsat wyemitowała wywiad z koordynatorką brukselskiego biura Fundacji Otwarty Dialog Anną Koj. Rozmowa dotyczyła sprawy Nadii Savchenko, skazanej niedawno przez rosyjski sąd na 22 lata więzienia i prowadzącej w ramach protestu tzw. suchą głodówkę.
„Do wykazu Rosjan, objętych sankcjami, dodano tak zwaną „Listę Savchenko”. Litwa została pierwszym krajem UE, który uchwalił wprowadzenie ograniczeń ekonomicznych i wizowych wobec obywateli rosyjskich – głównie sędziów i prokuratorów, związanych ze skandalicznym procesem” – informuje TV Belsat.
Ania Koj z Fundacji Otwarty Dialog w wywiadzie dla włoskiej stacji Radio Radicale opowiedziała o znaczeniu referendum w Holandii i sytuacji na Ukrainie, w tym zmianie na stanowisku premiera.
5 kwietnia 2016 r. ODF wspólnie z Europejską Grupą Konserwatystów i Reformatorów oraz Centrum Swobód Obywatelskich, zorganizowały w Parlamencie Europejskim w Brukseli konferencję poświęconą całościowemu ujęciu problemu łamania praw człowieka podczas rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.
5 kwietnia 2016 r. ODF wspólnie z Europejską Grupą Konserwatystów i Reformatorów oraz Centrum Swobód Obywatelskich, zorganizowały w Parlamencie Europejskim w Brukseli konferencję poświęconą całościowemu ujęciu problemu łamania praw człowieka podczas rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.
4 kwietnia gościem Polskiego Radia był Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog, który skomentował doniesienia o objęciu sankcjami 84 obywateli Rosji. Taka decyzja to odpowiedź Ukrainy na skazanie pilotki Nadii Savchenko.
W czasie, gdy cały świat czeka na wyrok rosyjskiego sądu w sprawie Savchenko, w rosyjskich więzieniach czekają inni ukraińscy zakładnicy, których życie służy do odwrócenia uwagi od konfliktu na Ukrainie – pisze portal Lidovky. Na stronie opublikowano historie kilkunastu z 28 zakładników Kremla.
21 marca prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska udzieliła wywiadu dla Polskiego Radia. Rozmowa dotyczyła Nadii Savchenko, ukraińskiej pilotki, która następnego dnia miała zostać skazana za rzekome zabójstwo rosyjskich dziennikarzy.
Prezydent Petro Poroshenko kilka dni temu osobiście zawiózł do Brukseli zainicjowaną przez Fundację Otwarty Dialog „Listę Savchenko”. Osoby z tej listy, odpowiedzialne za los ukraińskiej pilotki, miały dotknąć sankcje ze strony UE. Lista jednak niespodziewanie się skurczyła – podaje „Rzeczpospolita”
W poniedziałek, 14 marca br. w centrum „Ukraiński Świat” odbyło się spotkanie poświęcone prezentacji raportów: “28 zakładników Kremla” oraz “Rosyjskie zbrodnie wojenne we Wschodniej Ukrainie w 2014 roku”. Raporty zaprezentowały Posłanka Małgorzata Gosiewska oraz Lyudmyla Kozlovska, prezes ODF.
Tuż po pojmaniu Nadii Savchenko, trzy lata temu, jej sprawą zainteresowała się tylko Fundacja Otwarty Dialog, która opłaciła jej prawników. Dziś o żołnierce mówi cały świat – informuje portal Onet.pl i dodaje, że ODF stworzyło „Listę Savchenko”, która może przyczynić się do uwolnienia Ukrainki.
Przedstawiciele opozycji rosyjskiej i społeczeństwa obywatelskiego, którzy w dniach 9-10 marca br. brali udział w Forum Wolnej Rosji w Wilnie, jednogłośnie przyjęli uchwałę popierającą wprowadzenia sankcji personalnych wobec osób odpowiedzialnych za prześladowania Nadii Savchenko – pisze Krym.Realii
Przedstawiciele rosyjskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego uczestniczący w obradach Forum Wolnej Rosji w Wilnie w dn. 9-10.03.2016 r. na zakończenie wydarzenia przyjęli uchwałę wspierającą wprowadzenie personalnych sankcji wobec osób odpowiedzialnych za prześladowanie ukraińskiej pilotki.
W dniu 08.03.2016 r. z pismem do Wysokiej Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa F. Mogherini zwróciło się 57 posłów do Parlamentu Europejskiego, apelując o zainicjowanie sankcji personalnych przeciwko osobom mającym związek ze sprawą N. Savchenko.
9 marca o godz. 18.00 blisko 100 osób zebrało się pod budynkiem ambasady Rosji, by zademonstrować swoje oburzenie traktowaniem przez reżim Putina więźnia politycznego – ukraińskiej pilotki Nadii Savchenko.
9 marca o godz. 18.00 blisko 100 osób zebrało się pod budynkiem ambasady Rosji, by zademonstrować swoje oburzenie traktowaniem przez reżim Putina więźnia politycznego – ukraińskiej pilotki Nadii Savchenko.
Z inicjatywy wiceprzewodniczącego Grupy Liberałów i Demokratów „ALDE” Petrasa Auštrevičiusa, 57 eurodeputowanych z pięciu największych grup politycznych w Parlamencie Europejskim podpisało list skierowany do Wysokiej Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini.
Siostra Nadii Savchenko, uwięzionej w Rosji ukraińskiej pilotki, która 4 marca ogłosiła tzw. suchą głodówkę, zaapelowała do deputowanych z Ukrainy o opłacanie adwokatów więźniów politycznych. W rozmowie z dziennikarzem gazety „Vidomosti” podkreśliła, że prawników dla Nadii znalazła i opłaciła ODF.
Na stronie Radio Svoboda opublikowano wywiad z Rebeccą Harms – niemiecką europarlamentarzystką zaangażowaną w sprawę Nadii Savchenko, ukraińskiej pilotki bezprawnie przetrzymywanej w rosyjskim więzieniu. Opowiedziała m.in. o stworzonej przez Fundację Otwarty Dialog „liście Savchenko”.
Poseł Marcin Święcicki oraz Natalia Panchenko z Fundacji Otwarty Dialog byli gośćmi studia Telewizji Polskiej 24. Tematem rozmowy była głośna sprawa ukraińskiej pilotki Nadii Savchenko, która – bezprawnie przetrzymywana od dwóch lat w areszcie – w ramach protestu rozpoczęła tzw. „suchą głodówkę”.
Już w najbliższą środę, 9 marca o godz. 18.00 pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie odbędzie się wielka demonstracja solidarności z Nadią Savchenko. “Będziemy tam, aby pokazać Nadji nasze wsparcie i żądać od rosyjskiego rządu jej natychmiastowego uwolnienia” – oświadczył Tomasz Czuwara z ODF
3 marca ukraińska pilotka od dwóch lat bezprawnie przetrzymywana w rosyjskim areszcie, rozpoczęła tzw. suchą głodówkę. Decyzję podjęła po tym, jak sąd odmówił jej prawa do wygłoszenia ostatniego słowa przed ogłoszeniem wyroku. Tomasz Czuwara z ODF jest przekonany: „To miało być ostre słowo”.
23 lutego w Porto (Portugalia) odbyła się konferencja w ramach „Dni Refleksji o prawach człowieka w Europie i krajach portugalskojęzycznych”, w której udział wziął analityk ODF Jędrzej Czerep. Wydarzenie odbiło się szerokim echem zarówno w portugalskich mediach, jak i wśród organizacji pozarządowych
Oleg Sentsov, ukraiński reżyser skazany przez rosyjski sąd na 20 lat łagru za potępienie aneksji Krymu, jest właśnie w drodze – prawdopodobnie – do Jakucji, gdzie odbywać będzie karę. O przyczynach prześladowania Sentsova i możliwych dalszych losach opowiedziała prezes ODF Lyudmyla Kozlovska.
Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska była gościem programu „Tak czy nie?” w telewizji Polsat, poświęconemu poprawności politycznej. Jej współrozmówczynią była Miriam Shaded, prezes fundacji Estera. Panie dyskutowały nad celem i konsekwencjami poprawności politycznej.
Rosja jest jednym z liderów pod kątem całkowitej liczby zarejestrowanych skarg przeciwko niej w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. W grudniu 2015 roku W Rosji przyjęto zmiany legislacyjne, umożliwiające niewykonanie decyzji ETPCz oraz innych międzynarodowych instancji sądowych.
Wspólny raport Euromaidan SOS, Centrum Wolności Obywatelskich oraz Fundacji Otwarty Dialog “28 więźniów Kremla” to pierwsza próba zgromadzenia wszystkich informacji na temat Ukraińców, uwięzionych z powodów politycznych w Rosji i na okupowanym Krymie, w jednej publikacji.
Fundacja Otwarty Dialog wraz z „Euromajdan SOS” w ramach kampanii „LetMyPeopleGo” stworzyły wspólny raport „28 zakładników Kremla”, przedstawiający historię prześladowań 28 aktywistów, działaczy oraz opozycjonistów, więzionych ze względów politycznych w Rosji bądź na nielegalnie okupowanym Krymie.
W środę, 20.01.2016 r., o godzinie 14:00 w Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym odbędzie się prezentacja rekomendacji oraz wspólnego raportu pt. „28 zakładników Kremla”, poświęconego problemowi Ukraińców, uwięzionych z powodów politycznych w Rosji i okupowanym Krymie.
16.11.2010 roku, S. Magnitski, rosyjski prawnik, który odkrył i starał się ujawnić wielomilionowe malwersacje funkcjonariuszy państwowych, zmarł w moskiewskim areszcie. Jego historia nie przeszła jednak bez echa czy nie skończyła się, służąc jedynie za świadectwo represyjności rosyjskiego reżimu.
Sześć lat temu S. Magnitski, rosyjski prawnik, który odkrył i starał się ujawnić wielomilionowe malwersacje funkcjonariuszy państwowych, zmarł w moskiewskim areszcie. Jego historia nie przeszła jednak bez echa czy nie skończyła się, służąc jedynie za świadectwo represyjności rosyjskiego reżimu.
W dniach 11-13 września w Madrycie odbyło się Walne Zgromadzenie Światowego Kongresu Ukraińców z udziałem 64 delegatów i 53 gości z 20 krajów. Wśród prelegentów wystąpiła Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska.
7 października Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w happeningu zorganizowanym przez Euromajdan Warszawa pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w dniu urodzin Vladimira Putina.
7 października Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w happeningu zorganizowanym przez Euromajdan Warszawa pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w dniu urodzin Vladimira Putina.
Dyrektor Interpolu w Waszyngtonie odpowiedział na apel Posła na Sejm RP, Marcina Święcickiego, w którym poinformował o anulowaniu przez Amerykanów statusu „czerwonego powiadomienia” (ang. Red Notice) dla rosyjskiego opozycjonisty Pavla Zabelina, które nałożyły na niego władze rosyjskie.
O trasie koncertowej rosyjskiego Chóru Aleksandrowa w Polsce, który wywołał sprzeciw znacznej części polskiego społeczeństwa, w tym aktywistów Fundacji Otwarty Dialog, pisze Gazeta Polska.
7 października sponsor terroryzmu i prezydent Rosji Vladimir Putin obchodzi urodziny. Z tej okazji Fundacja Otwarty Dialog i organizacja EuroMajdan Warszawa przygotowały flashmob, który zostanie zaprezentowany tego dnia pod Ambasadą Rosji o godzinie 18.00.
Fundacja Otwarty Dialog, wspólnie z programem Kiev Dialogue, ukraińską organizacją Euromajdan SOS oraz czeską People in Need zorganizowała debatę poświęconą sprawie więźniów politycznych bezprawnie pozbawionych wolności i przetrzymywanych na teren Federacji Rosyjskiej.
Fundacja Otwarty Dialog, wspólnie z programem Kiev Dialogue, ukraińską organizacją Euromajdan SOS oraz czeską People in Need zorganizowała debatę poświęconą sprawie więźniów politycznych bezprawnie pozbawionych wolności i przetrzymywanych na terenie Federacji Rosyjskiej.
Fundacja Otwarty Dialog, wspólnie z Kiev Dialogue, EuroMajdan SOS oraz People in Need ma przyjemność zaprosić na debatę panelową: “13 zakładników Putina: jak możemy ich uwolnić?”
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii w liście skierowanym do Fundacji Otwarty Dialog wyjaśnia jak przebiega w kraju implementacja europejskich sankcji wymierzonych w Rosję.
Gośćmi programu „Wolne Głosy” w Telewizji Republika byli Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek oraz szef Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło. W programie rozmawiano m.in. o formułach, w których prowadzone są rozmowy pomiędzy stroną ukraińską i rosyjską.
Sąd w Rostowie nad Donem skazał Olega Sentsova i Oleksandra Kolchenkę na odpowiednio: 20 i 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Podczas gdy sędzia czytał wyrok, skazani śpiewali hymn Ukrainy.
„Ukraina jest naszym wspólnym sąsiadem i dzielimy ten sam cel – by mieć za sąsiada kraj stabilny, demokratyczny, dostatni i bezpieczny, i trwamy mocno przy ukraińskim społeczeństwie.” – czytamy w odpowiedzi MSZ Słowacji na apel ODF o większą transparentność przy wdrażaniu atyrosyjskich sankcji.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP odpowiedziało na zapytanie prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej dotyczące transparentności przy wdrażaniu unijnych sankcji przeciw Rosji.
undacja Otwarty Dialog (ODF) zaapelowała do dwudziestu ośmiu krajów UE o większą transparentność. MSZ Portugalii zdawkowo odpowiada: „regulacje UE, które wprowadzają środki restrykcyjne są obowiązkowe i bezpośrednio stosowane w portugalskim porządku prawnym”.
Andrejs Pildegovičs, Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Łotewskiej, odpowiedział na apel Fundacji Otwarty Dialog o udostępnianie opinii publicznej informacji o procesie wprowadzania w życie sankcji przyjętych przez Unię Europejską przeciwko agresji Rosji wobec Ukrainy.
Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do rządu Republiki Czeskiej pytając o to czy i jak wdrażane są sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską w związku z kryzysem na Ukrainie. W odpowiedzi władze Czech zapewniają o swoim udziale w nakładaniu sankcji na każdym etapie ich wprowadzania.
Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do dwudziestu ośmiu państw członkowskich Unii Europejskiej, pytając o to czy i jak wdrażane są sankcje przeciwko Rosji na poziomie krajowym. Na apel odpowiedziało już Wilno, teraz Sofia tłumaczy jakie obowiązki spoczywają na danym państwie w związku z sankcjami.
Tzw. paszport genewski, czyli dokument wydawany przez Polskę na podstawie Konwencji Dotyczącej Statusu Uchodźców z 1951 r., na początku lipca został przyznany Nafisowi Kashapovowi, działaczowi z Tatarstanu.
Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek na antenie TVN Biznes i Świat zdementował informacje, według których Prawy Sektor stanowiłby zagrożenie dla Polski oraz odniósł się do przeprowadzanego na Ukrainie procesu reform, ostrzegając przed zapisem o przyznaniu Donbasowi specjalnego statusu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy odpowiedziało na apel Fundacji Otwarty Dialog o większą transparentność i udostępnianie informacji o procesie wdrażania sankcji przeciwko Rosji ustanowionych przez Unię Europejską.
Deputowany do Parlamentu Europejskiego Ivan Štefanec zwrócił się w pisemnym zapytaniu do Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) z pytaniem jak ciała te monitorują implementacje przez kraje członkowskie sankcji wymierzonych w Rosję.
Fundacja Otwarty Dialog zaapelowała do ministrów spraw zagranicznych dwudziestu ośmiu krajów Unii Europejskiej o większą transparentność przy wdrażaniu sankcji, w szczególności unijnych środków ograniczających nałożonych na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na wschodniej Ukrainie.
W dniach 6-9 lipca 2015 r. Helsinki gościły delegacje parlamentarne z 57 państw, które wzięły udział w 24. Sesji Rocznej Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
W dniach 6-9 lipca 2015 r. Helsinki gościły delegacje parlamentarne z 57 państw, które wzięły udział w 24. Sesji Rocznej Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Rosyjskie organy śledcze mogą wszcząć postępowanie karne przeciwko adwokatowi Nadii Savchenko, Markowi Feyginowi. Poinformował o tym w swoim oświadczeniu rzecznik prasowy Komitetu Śledczego (KŚ) Federacji Rosyjskiej Vladimir Markin.
O działalności Fundacji Otwarty Dialog, potrzebie podjęcia bardziej zdecydowanych działań przez Zachód w stosunku do Rosji, roli putinowskiej propagandy i jej wpływie na włoskie media oraz o Krymie opowiadała Anna Koj w wywiadzie dla włoskiej gazety ll Garantista. Z A. Koj rozmawiał Domenico Letizia
Po ponad roku Komitet Ministrów Rady Europy odpowiedział na pisemne zapytania wystosowane przez Pietera Omtzigta. Omtzigt o stanowisko organizacji w sprawie ukraińskiej porucznik N. Savchenko zapytał po raz pierwszy w październiku 2014 roku, następnie w styczniu i czerwcu 2015 roku.
Ania Koj z Fundacji Otwarty Dialog wzięła udział w radiowej debacie poświęconej sytuacji na Ukrainie i roli Rosji w konflikcie. O powrocie do mentalności zimnowojennej rozmawiali włoscy komentatorzy i eksperci.
O konsekwencjach konfliktu zbrojnego na Ukrainie dla bezpieczeństwa europejskiego rozmawiali w dniach 28-29 maja eksperci z Europy Środkowo-Wschodniej. Obok sesji plenarnej debatowano w ramach dwóch sesji tematycznych, poświęconym skutkom konfliktu dla Zachodu oraz Rosji i Ukrainy.
Postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej przeciwko ukraińskiej więźniarce politycznej N. Savchenko zostało zakończone. Jego wyniki w najbliższym czasie zostaną rozpatrzone przez sąd. Istnieje groźba, że władze rosyjskie będą usiłowały maksymalnie odizolować proces sądowy od społeczeństwa.
Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek 12 maja był gościem programu „Otwarcie Dnia” TVN24 Biznes i Świat, w którym dyskutowano o wizycie Johna Kerry’ego w Soczi. Amerykański sekretarz stanu ma spotkać się z Władimirem Putinem i Sergiejem Ławrowem.
Fundacja Otwarty Dialog zaapelowała do członków amerykańskiego Kongresu o objęcie sankcjami w ramach tzw. ustawy Magnitskiego osób odpowiedzialnych za nielegalne porwanie oraz przetrzymywanie w areszcie ukraińskiej porucznik N. Savchenko.
W dniach 27-29 kwietnia gościem Fundacji Otwarty Dialog był Nikolai Koblyakov – francuski aktywista, krytyk rządów Władimira Putina, założyciel stowarzyszenia Russie-Libertés, które promuje we Francji ideę demokratycznych przemian w Rosji.
W dniach 27-29 kwietnia gościem Fundacji Otwarty Dialog był Nikolai Koblyakov – francuski aktywista, krytyk rządów Władimira Putina, założyciel stowarzyszenia Russie-Libertés, które promuje we Francji ideę demokratycznych przemian w Rosji.
Świat zaczyna widzieć podobieństwo obecnych relacji Moskwy z Zachodem do tego, co robił Hitler przed wybuchem II wojny światowej – stwierdził Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog w wywiadzie dla Polsat News.
Dzięki zaangażowaniu aktywistów Fundacji Otwarty Dialog działacz z Tatarstanu, brat uwięzionego w Rosji Rafisa Kashapova, otrzymał w Polsce uchodźstwo.
Szerokim echem w ukraińskich portalach internetowych odbiła się sprawa oskarżenia wniesionego przez lidera prorosyjskiej partii „Zmiana” przeciwko Fundacji Otwarty Dialog. Mateusz Piskorski złożył zawiadomienie do prokuratury, uznając, że aktywiści Fundacji znieważyli Władimira Putina.
Rosyjski gang motocyklistów, którego członkowie nazywani są ulubieńcami Władimira Putina, nie zostanie wpuszczony na teren Polski. Taką decyzję podjął Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna po apelu Fundacji Otwarty Dialog oraz proteście polskich aktywistów przeciw rajdowi „Nocnych Wilków”.
Al Jazeera poinformowała o decyzji polskiego rządu o zablokowaniu wjazdu do Polski tzw. motocyklistów Putina, cytując przy tym rzecznika Fundacji Otwarty Dialog, Tomasza Czuwarę.
W dniu 23.04.2015 r. Rada Najwyższa przegłosowała uchwałę „O wprowadzeniu sankcji personalnych przeciwko osobom ponoszącym odpowiedzialność za nielegalne aresztowanie Nadii Savchenko”.
– To grupa afirmująca przemoc i totalitaryzm – uważa Tomasz Czuwara, szef biura prasowego Fundacji Otwarty Dialog, którego cytuje „Wprost”. W czwartek ukazał się artykuł wyjaśniający powody sprzeciwu części polskiego społeczeństwa wobec rajdu ulubionej grupy motocyklowej Putina przez Europę.
– To organizacja o charakterze przywodzącym na myśl metody terrorystów – ocenił Bartosz Kramek we wczorajszej rozmowie w programie „Czarno na białym”.
Ukraińskie i rosyjskie media szeroko komentują artykuł „Radio Svoboda” na temat protestu polskich działaczy, polityków, organizacji pozarządowych, w tym Fundacji Otwarty Dialog, przeciw przejazdowi przez Polskę rosyjskiego gangu motocyklowego „Nocne Wilki”.
Rzecznik Fundacji Otwarty Dialog, Tomasz Czuwara oraz Wiktor Węgrzyn, inicjator międzynarodowego motocyklowego rajdu katyńskiego, w radiowej trójce (Program Trzeci Polskiego Radia) rozmawiali o planowanym przejeździe członków tzw. „Nocnych Wilków” przez Polskę.
LISTA SAVCHENKO: wykaz osób mających związek z porwaniem i bezprawnym przetrzymywaniem, preparowaniem sprawy oraz dyskredytowaniem delegatki PACE z Ukrainy, deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy Savchenko Nadiyi Viktorivny.
Portale interia.pl oraz niezależna.pl opisując planowany przejazd motocyklistów Putina przez Polskę, poinformowały o akcji blokowania wjazdu gangu „Nocne Wilki” przez Fundację Otwarty Dialog. Zdaniem analityków Fundacji ich przejazd może stanowić zaplanowaną prowokację.
Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do ministra spraw zagranicznych, Grzegorza Schetyny o niedopuszczenie do przejazdu tzw. Nocnych Wilków przez Polskę. Rosyjski motocyklowy gang, znany także jako ‘motocykliści Putina’ ogłosił niedawno swój przejazd przez Polskę, wyznaczony na koniec kwietnia.
W Radzie Najwyższej Ukrainy został zarejestrowany projekt uchwały nakładającej sankcje przeciwko osobom, odpowiedzialnym za bezpodstawne przetrzymywanie w moskiewskim areszcie Nadii Savchenko – deputowanej ukraińskiego parlamentu i delegata Ukrainy do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).
O głośnym rajdzie gangu motocyklowego z Rosji oraz proteście polskich aktywistów, przeciwnych goszczeniu „Nocnych Wilków” informuje TVN. Tomasz Czuwara, szef biura prasowego Fundacji Otwarty Dialog, w rozmowie z dziennikarzem „Faktów” nazywa gang „forpocztą zielonych ludzików na Krymie”.
Szef prorosyjskiej partii „Zmiana” złożył do sądu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez działaczy ODF. Chodzi o instalację w Muzeum Majdanu w centrum „Ukraiński Świat”, przedstawiającą karykaturalną postać Putina za kratkami, która rzekomo znieważa prezydenta Rosji – informuje Polsat News.
W “Otwarciu dnia” w TVN24 Biznes i Świat Przewodniczący Rady Fundacji, Bartosz Kramek mówił o trwających przygotowaniach do nowej ofensywy. W najbliższych dniach i tygodniach może dojść do inwazji, ocenił Kramek.
O izolacji Półwyspu Krymskiego, trudnościami z wyposażeniem ludności w podstawowe dobra, sytuacji marginalizowanych Tatarów Krymskich i problemach finansowych Moskwy opowiadał dla portalu pdf.edu.pl Tomasz Czuwara.
Na ukraińskim portalu Radio Svoboda pojawił się cykl artykułów o pomocy, jaką Fundacja Otwarty Dialog udzieliła Nafisowi Kashapovovi. Dzięki zaangażowaniu aktywistów ODF działacz z Tatarstanu, brat uwięzionego w Rosji Rafisa Kashapova, otrzymał w Polsce uchodźstwo.
Stworzona przez Fundację Otwarty Dialog „Lista Savchenko” została doceniona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. W naszym dokumencie wymienione zostały osoby, związane z porwaniem, bezprawnym przetrzymywaniem, sfabrykowaniem kryminalnej sprawy Nadii Savchenko.
Fundacja Otwarty Dialog wyraża swoje pełne poparcie dla globalnej ustawy Magnickiego w sprawie rozliczania winnych łamania praw człowieka (S.284/H.R.624).
Wszechukraińska Koalicja “Batkivschyna” [“Ojczyzna”] poparła stworzoną przez naszych ekspertów „listę Savchenko”. Poinformował o tym w czasie akcji pod rosyjską ambasadą w Kijowie poseł do Rady Najwyższej z ramienia „Batkivshchyny”, Ivan Krulko.
W wywiadzie dla Polsat News, Lyudmyla Kozlovska, prezes Fundacji Otwarty Dialog skomentowała niedawną śmierć Borysa Niemcowa, zastrzelonego tuż poda samym Kremlem.
Przewodniczący Rady Fundacji, Bartosz Kramek dla „Ukraińskiej Prawdy” obala mit, że dostawy zachodniej broni na Ukrainę nie będą w stanie zatrzymać Rosji.
Nieustannie powracające pytanie, czy będzie wojna, jest pytaniem retorycznym, bo wojna na Ukrainie trwa od wielu miesięcy. Nie możemy zamykać na to oczu – szkoda czasu na dyskusje o faktach. Sytuacja wymaga działania.
Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł Izabeli Kacprzak i Marcina Pieńkowskiego o masowej akcji zastraszania osób związanych z Fundacją Otwarty Dialog.
13.02.2015 Obrońcy praw człowieka z Fundacji Otwarty Dialog zaprezentowali „listę Savchenko”. Wezwali do nałożenia personalnych sankcji na wszystkich, którzy mają związek ze sprawą ukraińskiej pilotki.
LISTA SAVCHENKO: wykaz osób mających związek z porwaniem i bezprawnym przetrzymywaniem, preparowaniem sprawy oraz dyskredytowaniem delegatki PACE z Ukrainy, deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy Savchenko Nadii Viktorivny.
Ministrowie Spraw Zagranicznych państw UE zaapelowali do rosyjskich władz o uwolnienie ukraińskiej porucznik N. Savchenko, która już od prawie dwóch miesięcy prowadzi głodówkę. Jej życiu zagraża poważne niebezpieczeństwo.
Czy Polska powinna handlować bronią z Ukrainą? – Zdecydowanie tak. Pytanie, czy będzie wojna, jest pytaniem retorycznym, bo ta wojna trwa od wielu miesięcy – podkreślał przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek w wywiadzie dla TVN BiŚ.
Tomasz Czuwara z ODF razem z Agatonem Kozińskim z Polska The Times w TVN BiŚ opowiadali o kapitulanckiej misji kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francois Hollande’a, którzy w Moskwie za zamkniętymi drzwiami rozmawiali o kryzysie na Ukrainie.
Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog w wywiadzie dla radiowej Trójki skomentował ostatnie wypowiedzi szefa polskiego MSZ i plany urządzenia obchodów 8 maja na Westerplatte, które spotkały się z ostrą krytyką ze strony Rosji.
W niedzielę na ulicach Warszawy odbyły się demonstracje w proteście przeciwko rosyjskiej agresji. Obok stolicy, przeciwko okupacji części terytorium Ukrainy, protestował także Kraków.
Mark Feygin, rosyjski adwokat porwanej i uwięzionej ukraińskiej porucznik N. Savchenko w liście otwartym do prezydenta Putina zaapelował o sprawiedliwość, odwołując się przy tym do prawniczego wykształcenia prezydenta Rosji.
Delegacja Fundacji Otwarty Dialog była obecna podczas pierwszej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w 2015 r., gdzie zwróciła uwagę zebranych na liczne naruszenia prawa międzynarodowego przez Federację Rosyjską w związku z kryzysem na Ukrainie.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) ponownie pozbawiło Rosję prawa głosu. Zdaniem Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyly Kozlovskiej organizacja powinna podjąć bardziej stanowcze kroki i całkowicie wykluczyć kraj z prac gremium.
Przekonanie europejskich urzędników o konieczności pozbawienia Rosji prawa głosu było niezwykle trudne. Jednak udało się tego dokonać. Konferencje i nieformalne spotkania, pikiety i apele przyniosły oczekiwane rezultaty.
Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska opowiedziała dla portalu socportal.info o kulisach uchwalenia przez PACE rezolucji podtrzymującej pozbawienie Rosji prawa głosu.
Zatrzymany w Kazaniu działacz tatarski, który głośno solidaryzował się z Ukrainą, już drugi tydzień prowadzi głodówkę protestacyjną. Represje dotykają osób, które występują w jego obronie, a lokalna telewizja publikuje materiały oczerniające aktywistę.
Nadiya Savchenko ‒ oficer armii ukraińskiej, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy i jeden z ukraińskich delegatów do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ‒ wciąż pozostaje w rosyjskim areszcie.
Rafis Kashapov, jeden z najważniejszych aktywistów tatarskich z Republiki Tatarstanu, prowadzi głodówkę w więzieniu w Kazaniu. Trafił tam po powrocie z Turcji, gdzie organizował wsparcie dla Ukrainy i Tatarów z Krymu.
Prokuratura Federacji Rosyjskiej nadal twierdzi, że razem z okupowanym terytorium przejęła ukraińskich obywateli.
Raport o przebiegu 6 misji obserwacyjnych do Rosji w związku ze sprawą Nadii Savchenko
Raport o przebiegu 6 misji obserwacyjnych do Rosji w związku ze sprawą Nadii Savchenko
Polskie portale internetowe poinformowały o manifestacji zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog oraz EuroMajdan Warszawa z okazji 62. urodzin Putina.
Według prasy francuskiej, członkowie partii niemieckiej Kanclerz Angeli Merkel zaproponowali w bieżącym tygodniu, aby Unia Europejska lub NATO kupiły dwa okręty Mistral, które są przeznaczone dla Rosji. A tym samym podjęli oni ideę wysuniętą przez Stany Zjednoczone.
Portal wpolityce.pl zamieścił informację o proteście pod ambasadą Francji zorganizowanym przez Fundację Otwarty Dialog i Euromajdan Warszawa.
Ukraiński portal informacyjny Pravda opisał protest Fundacji Otwarty Dialog i EuroMajdanu Warszawa przeciwko sprzedaży Rosji francuskich okrętów desantowych typu Mistral.
Rosyjski specnaz prowokuje konflikt wojenny w Europie na szeroką skalę