Pochodzący z Gagauzji prokurator z barwnym życiorysem zamknął śledztwo przeciw szefowej FOD.

Pochodzący z Gagauzji prokurator z barwnym życiorysem zamknął śledztwo przeciw szefowej FOD.
Emerytka, aktywistka obywatelska, założycielka i liderka łódzkiej inicjatywy „Błysk Budzik” powstałej we wrześniu 2016 r. Jak sama opisuje jej działanie: Naszym głównym celem jest budzenie poczucia obywatelskości u mieszkańców mniejszych miejscowości w województwie łódzkim. (…) Praca u podstaw, czyli uświadamianie społeczeństwu niebezpieczeństw wynikających z rządów PiS-u, to najważniejsze dla nas zadanie. Grupa przeprowadza happeningi, akcje […]
Bronimy praw człowieka, demokracji i rządów prawa. Naraziliśmy się wielu autorytarnym i hybrydowym reżimom, które prowadzą wymierzone w nas kampanie propagandowe i dezinformacyjne. Chcesz samodzielnie wyrobić sobie zdanie? Zapoznaj się z tym, co dotąd zrobiliśmy:
Anna Domańska to aktywistka obywatelska, która od 2015 roku działa w obronie praworządności i demokracji w Polsce. W maju 2018 roku, podczas obywatelskiej blokady nacjonalistycznego marszu, zorganizowanego przez Młodzież Wszechpolską w Katowicach, policjant wynoszący ją z ulicy złamał jej rękę. Anna wystąpiła na drogę sądową, ale sąd sprawę umorzył. Nie był to jednak koniec. Prokuratura […]
Andrzej Majdan jest aktywistą obywatelskim, od 2015 roku zaangażowanym w obronę praworządności i demokracji w Polsce. Od początku powstania Komitetu Obrony Demokracji w 2015 r., Andrzej był członkiem tzw. Straży KOD, a do dziś pozostaje redaktorem Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video-KOD. Z zawodu inżynier automatyk, prowadzi własną działalność gospodarczą. 24 czerwca 2017 roku w Radomiu, podczas […]
Dnia 26 września 2019 r. Oleg Sentsov, ukraiński reżyser i były więzień polityczny, wygłosił swoje pierwsze zagraniczne przemówienie w Berlinie, po tym, jak w dniu 7 września został uwolniony z rosyjskiego więzienia. Olega i członków naszej delegacji na wydarzenie parlamentarne w Bundestagu.
20 września 2018 r. sędzia sądu miejskiego w Aktau Oralbay Nagashibayev skazał Dzhumayeva na trzy lata pozbawienia wolności za udział w czacie pokojowego ruchu opozycyjnego Demokratyczny Wybór Kazachstanu w aplikacji Telegram. Ruch ten został wcześniej uznany w Kazachstanie za nielegalny.
W nawiązaniu do inicjatywy zgłoszonej przez Roberto Rampiego, członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ODF i FIDU wspólnie zorganizowały wydarzenie towarzyszące pn. „Scenariusze powyborcze na Ukrainie, w Mołdawii i Kazachstanie. Pomiędzy niestabilnością polityczną a konsolidacją reżimu”.
Maksym Sytnikov wziął udział w konferencji OBWE nt. praw człowieka, która odbyła się w Wiedniu 15-16.07.2019. W ramach wydarzenia przedstawiciele NGOsów i eksperci, wspólnie z oficjalnymi delegacjami państw członkowskich OBWE, omawiali kwestie dotyczące przestrzegania praw człowieka.
MSZ przekonuje, że był przeciw wykorzystywaniu dyskusji o Fundacji Otwarty Dialog w Polsce do rozprawy z opozycją mołdawską.
Złożenie wniosku do Komisji Europejskiej do rozpatrzenia w ramach EU-Moldova Human Rights Dialogue
Otwarty Dialog wygrał proces z “Gazetą Polską”, więc redaktor Tomasz Sakiewicz grozi sędziemu. A propaganda PiS atakuje fundację, wykorzystując groteskowy raport parlamentu oligarchiczno-korupcyjnej Mołdawii.
Jest to niepełny harmonogram wydarzeń poprzedzających wydalenie z UE Lyudmyly Kozlovskiej, Prezes Fundacji Otwarty Dialog. Ta lista będzie aktualizowana wraz z rozwojem wydarzeń.
Resort dementuje fakt współpracy ze strukturami mołdawskimi w sprawie Fundacji Otwarty Dialog i Lyudmyly Kozlovskiej oraz informuje nas, że raport komisji śledczej, otrzymany od Ambasady Mołdawii w Polsce z prośbą o przesłanie do marszałka Kuchcińskiego, przekazało do ABW.
14 lutego 2019 roku Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej współpracy z władzami Mołdawii.
W ujawnionym raporcie komisji parlamentarnej, której powierzono wyjaśnienie „okoliczności ingerencji Fundacji Otwarty Dialog w politykę wewnętrzną Mołdawii”, twierdzi się między innymi, że fundacja była finansowana m.in. z miliarda skradzionego z mołdawskich banków.
17.12 parlament opublikował tajny raport komisji parlamentarnej w sprawie śledztwa dotyczącego „okoliczności interwencji Fundacji Otwarty Dialog w politykę wewnętrzną Mołdawii.” W raporcie tym, fundacji i jej założycielce zarzuca się prowadzenie działalności na rzecz rosyjskich służb specjalnych.
Doradca sekretarza stanu USA George Kent odpowiedzialny za relacje z Mołdawią i krajami Europy Wschodniej, odwiedził Kiszyniów 5-6 grudnia. W wywiadzie udzielonym redaktor naczelnej NewsMaker Galinie Vasilevej Kent opowiedział, jak USA będą oceniać mołdawskie wybory.
Podczas gdy Unia Europejska zwraca uwagę Mołdawii na zjawisko zawłaszczania państwa, władze w Kiszyniowie diametralnie zmieniają zasady gry obowiązujące społeczeństwo obywatelskie i polityków opozycji.
W dniu 22 listopada 2018 roku, podczas debaty panelowej zorganizowanej przez Centrum Polityki Zagranicznej w brytyjskiej Izbie Gmin, nasza Prezes Lyudmyla Kozlovska miała zaszczyt przemawiać na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech.
4 października 2018 roku, mołdawscy deputowani rządzącej Mołdawskiej Partii Demokratycznej, pod przewodnictwem węgierskiego oligarchy Vladimira Plahotniuca, powołali parlamentarną komisję, która zbada “Fundację i Prezes ODF, pod kątem ingerencji w sprawy wewnętrzne Republiki Mołdawii”.
W dniach 11-12.09.2018 ODF przeprowadziła w Warszawie misję rzecznictwa na spotkaniu OBWE poświęconym realizacji wymiaru ludzkiego. Jest to forum, którego celem było stworzenie platformy dialogu między organizacjami pozarządowymi a przedstawicielami państw członkowskich OBWE.
Prezes Fundacji Otwarty Dialog, która po miesiącu od deportacji na skutek wpisania do Systemu Informacyjnego Schengen przez władze polskie powróciła do Unii Europejskiej, wzięła udział w wydarzeniu zatytułowanym “Prawa człowieka w niebezpieczeństwie – demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech”.
Po wydaleniu z Polski szefowej Fundacji Otwarty Dialog (FOD) Ludmiły Kozłowskiej duże prorządowe media, od Polskiego Radia po “Gazetę Polską”, cytowały w swoich materiałach media kazachskie, mołdawskie i ukraińskie.
Przywódca rządzącej Demokratycznej Partii Mołdawii, Vladimir Plahotniuc, w wywiadzie dla serwisu IPN opublikowanym w przeddzień Święta Niepodległości, mówił o planach władz mających na celu wzmocnienie europejskiego kierunku rozwoju Mołdawii oraz o rychłym i nieuniknionym rozczarowaniu opozycją.
W dniu 12 lipca 2018 r., ośmiu posłów do PE podpisało list otwarty do prezydenta Nazarbayeva potępiając sytuację w zakresie praw człowieka w Kazachstanie. Posłowie potępili ograniczenie przestrzeni dla swobód obywatelskich, szczególnie wolności słowa i prawa do pokojowych zgromadzeń.
W dziale aktualności 28. wydania „Les Droits de l’Homme en Europe Orientale et dans l’Espace post-sovietique”, magazynu francuskiej Ligi Praw Człowieka (LDH), znaleźć można artykuł Fundacji Otwarty Dialog na temat sytuacji praw człowieka w krajach autorytarnych.
Podczas letniej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy 22 członków podpisało pisemną deklarację, ubolewając nad stosowaniem tortur w ośrodkach karnych i brakiem dochodzeń związanych z tą systemową praktyką w Kazachstanie, a także nad poważnymi naruszeniami prawa do pokojowego gromadzenia się
W dniach 17-18 maja przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog odbyli serię spotkań z niemieckimi politykami w Bundestagu.
W dniach 17-18 maja przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog odbyli serię spotkań z niemieckimi politykami w Bundestagu.
52-letnia kazachska działaczka opozycyjna i blogerka z Szymkentu, która padła ofiarą „psychiatrii represyjnej”, została wypuszczona do domu ze szpitala psychiatrycznego.
Botagoz Jardemalie to 42-letnia kazachska prawniczka i działaczka opozycji. Aktualnie przebywa na terenie Belgii, gdzie pełni funkcję adwokata kazachskiego polityka opozycji Mukhtara Ablyazova.
Natalia Ulasik to 62-letnia działaczka obywatelska i blogerka z Żezkazgan. Sprawa Ulasik stanowi kolejny przykład stosowania przez władze „psychiatrii represyjnej” wobec swoich przeciwników.
Ardak Ashim to 52-letnia kazachska działaczka opozycyjna i blogerka z Szymkentu, która padła ofiarą „psychiatrii represyjnej”.
Kazachski więzień polityczny Mukhtar Dzhakishev cierpi na zagrażające życiu dolegliwości – obecnie grozi mu udar i zawał, a ostatnie badania wykazały uszkodzenie funkcji mózgu. Dzhakishev prawie cały czas leży w łóżku. Władze Kazachstanu nie zapewniają mu skutecznego i długoterminowego leczenia.
Podczas ostatniej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w dniu 26 stycznia 2018 r. trzydziestu członków RE podpisało projekt rezolucji wzywający do wzmocnienia wysiłków mających na celu promowanie i ochronę praworządności oraz poszanowanie swobód obywatelskich w Polsce, Ukrainie i Mołdawii.
Dnia 13 grudnia 2017 r. grupa Członków PE – Ana Gomes, Tunne Kelam, Jaromir Stetina, Indrek Tarand, Kazimierz Michał Ujazdowski, Julie Ward – skierowała do mołdawskich władz list dotyczący niepokojących zjawisk wpływających na kondycję demokracji w tym kraju.
Azerbejdżan, Kazachstan, Rosja i Uzbekistan należą do państw postsowieckich, w których rośnie liczba osób prześladowanych z powodów politycznych. Często, aby uciec przed represjami, „wrogowie reżimu” są zmuszeni opuścić ojczyznę i szukać schronienia poza jej granicami.
12 października 2017 r. Komisja Spraw Politycznych i Demokracji przyjęła sprawozdanie Axela Fischera pt. „Powiązania Rady Europy z Kazachstanem”. ODF wyraża głębokie ubolewanie, że sprawozdawca Fischer nie uwzględnił wniosków zgłoszonych przez organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka w KZ.
W okresie od września do października delegacja przedstawicieli Fundacji Otwarty Dialog złożyła wizyty w Parlamencie Europejskim i Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, aby zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka i problem więźniów politycznych w Mołdawii i Kazachstanie, jak również w Polsce.
Przy okazji spotkania przeglądowego OBWE HDIM 2017, Fundacja Otwarty Dialog przeprowadziła seminarium eksperckie zatytułowane „Prawa człowieka i prześladowania polityczne w Rosji, na Ukrainie, w Mołdawii i Kazachstanie”, które odbyło się w Warszawie w dniu 21 września 2017 r.
Fundacja Otwarty Dialog ma przyjemność zaprosić na seminarium eksperckie zatytułowane “Prawa człowieka a prześladowania polityczne w Rosji, na Ukrainie, w Mołdawii i w Kazachstanie”, które odbędzie się w Warszawie w czwartek 21.09.2017 r., w godz. 18:15-19:45, na Stadionie Narodowym, sala nr 3.
„W jednym z wywiadów mołdawski oligarcha-monopolista Vladimir Plahotniuc nazwał Petra Poroshenkę swoim bliskim przyjacielem. Ciepłe relacje między ukraińskim a mołdawskim oligarchą mają kontekst symboliczny w sensie podobnej trajektorii ruchu obu państw” – pisze Viktoria Voytsitska.
We wtorek i środę, 11-12 lipca 2017 r., delegaci ODF spotkali się w Rzymie z przedstawicielami organizacji pozarządowych i deputowanymi do włoskiego Senatu oraz Izby Deputowanych. Ta dwudniowa wizyta była sposobnością do omówienia indywidualnych przypadków ofiar nadużywania czerwonych powiadomień.
W czwartek, 29.06.2017 r., podczas letniej sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), ponad 20 członków PACE podpisało pisemne oświadczenie pt. “Wzywa się władze Republiki Mołdowy i Ukrainy do zaprzestania prześladowania i ścigania karnego
We wrześniu ubiegłego roku przedwczesną śmiercią zmarł Leonidas Donskis – litewski eurodeputowany, filozof, eseista i nauczyciel akademicki. Portal 15min poświęcił mu artykuł, w którym wspomina go m.in. prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska.
Francja przyznała, że ściganie karne Ablyazova, dawnego oponenta Nursultana Nazarbayeva, ma charakter polityczny. Aby uzyskać „dodatkowe zeznania” przeciwko Ablyazovowi, nasiliło się „polowanie” na byłych głównych menedżerów Banku BTA.
W dniu 28.11.2016 r. sąd kazachstański skazał aktywistów Maksa Bokayeva i Talgata Ayana na 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto sąd zakazał im zajmowania się działalnością społeczną przez okres 3 lat i nałożył na nich grzywnę w wysokości 530,250 tenge (około 1500 euro).
Vladimir Kozlov, kazachski dysydent, który blisko miesiąc temu, po prawie pięciu latach spędzonych za kratkami, wyszedł na wolność, napisał list do członków Fundacji Otwarty Dialog. Nazywając aktywistów swoimi przyjaciółmi, dziękuje im za zaangażowanie w walkę o jego wolność.
Jeden z przywódców kazachskiej opozycji, Vladimir Kozlov, został zwolniony z więzienia. Poinformowała o tym polska Fundacja Otwarty Dialog – czytamy na stronie Polskiego Radia, które powołuje się na rozmowę Informacyjnej Agencji Radiowej z rzecznikiem prasowym ODF Tomaszem Czuwarą.
22 i 23 czerwca 2016 r. Komitet Praw Człowieka ONZ – ciało monitorujące implementację praw zapisanych w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych – po raz drugi od czasu, kiedy Kazachstan jest stroną ICCPR, zbadał stan przestrzegania politycznych i obywatelskich praw w tym kraju.
Posłanka Kristýna Zelienková, wiceszefowa Komisji ds. europejskich w parlamencie czeskim i członkini czeskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wystosowała pismo do premiera Francji Manuela Vallsa w sprawie oczekującego na ekstradycję we francuskim więzieniu Mukhtara Ablyazova.
W dniu 20.03.2016 r. Jean-Claude Juncker spotkał się z Nursultanem Nazarbayevem – dyktatorem, który od ponad 25 lat niepodzielnie rządzi Kazachstanem. Przewodniczący Komisji Europejskiej oświadczył, że jego „dobry przyjaciel” Nazarbayev jest „wrażliwy” na problemy praw człowieka.
Realizując uzgodnienia Putina i Nazarbayeva, śledczy z „Listy Magnitskiego” żądali od Paraskevich i Trofimova podpisania zeznań obciążających opozycyjnego polityka Ablyzova. Kazachstańscy lobbyści dążyli do tego, by Austria i Czechy udzieliły Paraskevich i Trofimovowi słabszej formy azylu.
W czwartek, 25 lutego 2016, Fundacja Otwarty Dialog wraz z Radio Wolna Europa/Radio Swoboda zorganizowały spotkanie poświęcone prześladowaniom niezależnych mediów i opozycji w Azji Centralnej.
W 2016 r. przypada 15. rocznica utworzenia największej organizacji opozycyjnej w historii Kazachstanu.
Каzachstan żąda od administratorów sieci społecznościowych ujawnienia danych osobowych niezależnych dziennikarzy, blogerów i oponentów politycznych. W odpowiedzi na wszelką krytykę władze stawiają niewygodnym dziennikarzom zarzuty karne „rozpowszechniania nieprawdziwych informacji”.
W dniu 18.12.2015 r. policja przeprowadziła przeszukania w redakcji portalu „Nakanune.kz”, a także w mieszkaniach dziennikarzy Gyuzyal Baidalinovej, Yulii Kozlovej i Rafaela Balgina. Dziennikarze mogą zostać oskarżeni o „rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji”.
Generalna Prokuratura Kazachstanu, zgodnie z instrukcją samego premiera, odpowiedziała na pismo czeskiego europosła Tomáša Zdechovský’ego. W swoim liście do władz Kazachstanu polityk zwracał uwagę na represje stosowane wobec lidera opozycji Vladimira Kozlova przez administrację kolonii karnej.
Sześć lat temu S. Magnitski, rosyjski prawnik, który odkrył i starał się ujawnić wielomilionowe malwersacje funkcjonariuszy państwowych, zmarł w moskiewskim areszcie. Jego historia nie przeszła jednak bez echa czy nie skończyła się, służąc jedynie za świadectwo represyjności rosyjskiego reżimu.
Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog 13 października wzięli udział w pikiecie przed siedzibą MSZ w Warszawie. W ten sposób solidaryzowali się z Białorusinami, którzy apelowali o nieuznawanie wyników wyborów na Białorusi, przekonując, że zostały one sfałszowane – pisze portal Kresy24.pl.
29 stycznia Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska odbyła w Paryżu szereg spotkań z przedstawicielami francuskiego MSZ, senatorami, posłami oraz wzięła udział w wysluchaniu na Sorbonie. Tematem wydarzeń była potrzeba reform Interpolu.
29 stycznia Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska odbyła w Paryżu szereg spotkań z przedstawicielami francuskiego MSZ, senatorami, posłami oraz wzięła udział w wysluchaniu na Sorbonie. Tematem wydarzeń była potrzeba reform Interpolu.
Na tle likwidacji niezależnych mediów i represji wobec dziennikarzy, fundacja „Amansaulyk” i agencja „Rakurs” były jednymi z niewielu, które wspierały działania niezależnych obrońców praw człowieka oraz dziennikarzy w Kazachstanie. Przeszukania dokonano poważnie łamiąc kazachstańskie prawo.
Prawa człowieka i zagadnienia dotyczące ich przestrzegania były tematem konferencji, która odbyła się w Senacie RP 16 grudnia 2013 r.
Adwokaci Aleksandra Pavlova zaskarżyli decyzję hiszpańskiego sądu, wydaną w sprawie jego ekstradycji do Kazachstanu. Były szef ochrony i zaufany człowiek opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova stanowi cenne źródło informacji dla kazachskich organów ścigania
Nota biograficzna.
Stanowisko Fundacji Otwarty Dialog w sprawie doradztwa Aleksandra Kwaśniewskiego na rzecz prezydenta Kazachstanu
Oddajemy w Państwa ręce broszurę informacyjną poświęconą burzliwej sytuacji w Republice Kazachstanu − największym kraju Azji Centralnej i trzeciej co do wielkości, po Rosji i Ukrainie, gospodarce na obszarze WNP.
W dniu 16.08.2012 roku o godzinie 10.00 w Mangistauskim Sądzie Obwodowym w mieście Aktau rozpoczął się proces sądowy przeciwko: Vladimirovi Kozlovovi, Serikovi Sapargali i Akzhanatovi Aminovovi
Uwolnienie Bolata Atabayeva spowodowało, że wiele osób uwierzyło w możliwość sprawiedliwego rozstrzygnięcia głośnej sprawy o “podżeganie do nienawiści społecznej”, w której szereg liderów opozycji w Kazachstanie występuje w charakterze oskarżonych
W piątek, 15.06.2012, agenci Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa aresztowali znanego reżysera teatralnego i działacza ruchu opozycyjnego “Halyk Maidany”, Bolata Atabaeva, jak również lidera organizacji młodzieżowej “Rukh Pen Til”, Zhanbolata Mamaya
Parlament Europejski będzie domagał się wyjaśnień i wskazania winnych w sprawie śmierci strajkujących w grudniu 2011 roku pracowników firm naftowych w Kazachstanie – powiedział europoseł Piotr Borys.
Redaktor gazety „Vzglyad” został uwolniony na podstawie amnestii, liderom opozycji przedłużono areszt o kolejny miesiąc.
Oświadczenie organizacji „Khalyk Maidany” na temat tak zwanego „uwolnienia” Natalii Sokolovej.
12.03.2012. Alii Turusbekovej po raz piąty odmówiono widzenia z mężem Alia Turusbekova, żona Vladimira Kozlova, w dniu 12.03.2012 r. napisała kolejne, piąte z rzędu, podanie z prośbą o umożliwienie jej widzenia z aresztowanym małżonkiem. Według niej, nie ma szans, aby uzyskać pozytywną odpowiedź na ten wniosek, ponieważ funkcjonariusze organów państwowych łamią prawo i podejmują decyzje […]
Środek prewencyjny zabrania jej dawać jakiekolwiek komentarze odnośnie jakichkolwiek wydarzeń przeszłych i obecnych.
Ermukhamet Ertysbaev: „Respublika” i „Vzglyad”. Jeżeli chodzi o kanał telewizyjny „K +”, to prowadzi on prawdziwy terroryzm informacyjny wobec Kazachstanu.
Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu przeprowadza działania, które noszą znamiona zaplanowanej operacji w celu zablokowania pracy biur regionalnych partii „Alga!”.
Almaty: Akcja zakonczyla sie aresztowanimi
Maj 11.05.2011 – Początek strajku pracowników firm wydobywczych: „OzenMunayGaz”, „Karazhanbasmunay” (inwestor z Chin), „Ersai Caspian Contractor” (włoski holding ENI). 17.05.2011 – Robotnicy spółki akcyjnej „Karazhanbasmunay” ogłosili powszechną głodówkę, która przerodziła się w strajk, co w rezultacie sparaliżowało działalność spółki. Akcjonariuszami „Karazhanbasmunaya” są z równymi udziałami chińska firma CITIC i kazachstańska „Razvedka Dobycha „KazMunayGaz” . 19.05.2011 […]
Konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Fundacje Otwarty Dialog.
W dniu 23 stycznia 2012 r., mój mąż, Vladimir Kozlov, został zatrzymany przez „Komitet Bezpieczeństwa Nazarbaeva” w związku z podejrzeniem o podżeganie do waśni społecznych.
Rosyjska Reporterka o nastrojach w Obwodzie Mangistauskim: „Nastroje antynazarbaewskie są, oczywiście, silne po jego wypowiedziach w telewizji na temat wydarzeń w Zhanaozenie”.
I. Vinyavskiego, redaktora gazety „Vzglyad”, V. Kozlova, lidera partii „Alga” oraz działacza społecznego S. Sapargali, zatrzymanych w dniu 23.01.2012 r. przez funkcjonariuszy Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, nie przywieziono do sądu, gdzie dziś miała zapaść decyzja o przedłużeniu ich aresztu.
Aresztowania opozycji i niezależnych mediów na podstawie sfabrykowanych dowodów