W dniu 19.03.2019 r. Nursultan Nazarbayev złożył rezygnację z funkcji prezydenta Kazachstanu. Zgodnie z prawem, zastąpił go Przewodniczący wyższej izby parlamentu – Senatu – Kasym-Jomart Tokayev.

W dniu 19.03.2019 r. Nursultan Nazarbayev złożył rezygnację z funkcji prezydenta Kazachstanu. Zgodnie z prawem, zastąpił go Przewodniczący wyższej izby parlamentu – Senatu – Kasym-Jomart Tokayev.
W dniu 12 lipca 2018 r., ośmiu posłów do PE podpisało list otwarty do prezydenta Nazarbayeva potępiając sytuację w zakresie praw człowieka w Kazachstanie. Posłowie potępili ograniczenie przestrzeni dla swobód obywatelskich, szczególnie wolności słowa i prawa do pokojowych zgromadzeń.
W dniach 17-18 maja przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog odbyli serię spotkań z niemieckimi politykami w Bundestagu.
W dniach 17-18 maja przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog odbyli serię spotkań z niemieckimi politykami w Bundestagu.
Kazachski więzień polityczny Mukhtar Dzhakishev cierpi na zagrażające życiu dolegliwości – obecnie grozi mu udar i zawał, a ostatnie badania wykazały uszkodzenie funkcji mózgu. Dzhakishev prawie cały czas leży w łóżku. Władze Kazachstanu nie zapewniają mu skutecznego i długoterminowego leczenia.
W dniu 11.10.2017 r. członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) podpisali wspólne pismo skierowane do prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva, dotyczące bezprawnego uwięzienia dwóch więźniów politycznych: Mukhtara Dzhakisheva i Muratkhana Tokmadi.
Sekretariat Generalny Międzynarodowej Organizacji Policji (Interpol) potwierdził, że nazwiska kazachskich opozycyjnych polityków Mukhtara Ablyazova oraz Muratbeka Ketebayeva, jak również współpracowników Ablyazova Tatiany Paraskevich i Alexandra Pavlova zostały usunięte z baz danych Interpolu.
Strategiczna współpraca pomiędzy Radą Europy a Kazachstanem w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i konstytucyjnych, praw człowieka i obywatelstwa demokratycznego była dotychczas istotnym narzędziem monitorowania procesu dostosowywania instytucji kazachstańskich
W dniu 21 stycznia 2017 r. tureckie służby specjalne wraz z kazachstańskimi służbami specjalnymi wywiozły Zhaksylyka Zharimbetova, współpracownika kazachstańskiego polityka opozycyjnego Mukhtara Ablyazova z Turcji w nieznanym kierunku. Zharimbetovowi posiada status uchodźcy w Wielkiej Brytanii.
Vladimir Kozlov, kazachski dysydent, który blisko miesiąc temu, po prawie pięciu latach spędzonych za kratkami, wyszedł na wolność, napisał list do członków Fundacji Otwarty Dialog. Nazywając aktywistów swoimi przyjaciółmi, dziękuje im za zaangażowanie w walkę o jego wolność.
23 sierpnia obrońcy praw człowieka z Fundacji Otwarty Dialog protestowali pod hotelem Sheraton w Warszawie, w którym odbywało się Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Powodem manifestacji była obecność na forum Nursultana Nazarbayeva, autorytarnego prezydenta Kazachstanu.
Jeden z przywódców kazachskiej opozycji, Vladimir Kozlov, został zwolniony z więzienia. Poinformowała o tym polska Fundacja Otwarty Dialog – czytamy na stronie Polskiego Radia, które powołuje się na rozmowę Informacyjnej Agencji Radiowej z rzecznikiem prasowym ODF Tomaszem Czuwarą.
Vladimir Kozlov, kazachski dysydent, po blisko pięciu latach spędzonych za kratkami, wyszedł na wolność. Lider największej partii opozycyjnej “Alga” został zwolniony w przededniu wizyty w Polsce autorytarnego prezydenta Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva.
W dniu 20.03.2016 r. Jean-Claude Juncker spotkał się z Nursultanem Nazarbayevem – dyktatorem, który od ponad 25 lat niepodzielnie rządzi Kazachstanem. Przewodniczący Komisji Europejskiej oświadczył, że jego „dobry przyjaciel” Nazarbayev jest „wrażliwy” na problemy praw człowieka.
Syrym Shalabayev, krewny kazachstańskiego opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova zwraca się do Litwy z wnioskiem o udzielenie mu azylu politycznego i jego ochronę przed ekstradycją.
W anglojęzycznym wydaniu Al Jazeery wyemitowano reportaż poświęcony Kazachstanowi – państwie o olbrzymim potencjalne gospodarczym, które prawa człowieka spycha na dalszy plan. Obok gospodarki, czy pierwszym i jedynym prezydencie Nursultanie Nazarbayevie opowiedziano także o sytuacji praw człowieka.
Ze względu na strategiczne położenie i ogromny potencjał surowcowy, m.in. gigantyczne złoża ropy naftowej, gazu ziemnego i uranu, Kazachstan – pomimo narastających problemów z respektowaniem praw człowieka – pozostaje ważnym partnerem krajów europejskich.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz odpowiedział na apel Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyly Kozlovskiej w sprawie pozytywnych opinii wydanych przez europarlamentarzystów, obserwujących wybory prezydenckie w Kazachstanie.
Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska zwróciła się w apelu do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Martina Schultza, w sprawie wyborów prezydenckich w Kazachstanie.
Zhanar Kassymbekova z Fundacji Otwarty Dialog, wcześniej związana z opozycyjną gazetą „Golos Republiki”, zamkniętą przez kazachstańskie władze w 2012 roku, skomentowała w polskim radiu piąte z rzędu zwycięstwo Nazarbayeva.
Dotkliwy brak otwartej publicznej debaty, promowanie w mediach wyłącznie obecnego prezydenta i brak jakichkolwiek programów dwóch marionetkowych kontrkandydatów Nazarbayeva – o kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w Kazachstanie, opowiadała w wywiadzie dla Radio Radicale Anna Koj.
Nadzwyczajne wybory prezydenckie przypominają spektakl wyreżyserowany w warunkach fasadowej demokracji. Wybory niekonkurencyjne stanowią dla Nazarbayeva jedynie sposób na umocnienie jednoosobowej władzy.
24 lutego media opublikowały informację o śmierci Rakhata Aliyeva, znanego opozycjonisty politycznego wobec reżimu Nursultana Nazarbayeva. Został on znaleziony martwy w odosobnionej celi austriackiego więzienia w Josefstadt, gdzie kilka dni wcześniej został przeniesiony na własną prośbę.
Marc Nexon, który wraz z prezydentem Hollandem złożył w grudniu wizytę w Astanie opublikował w tygodniku Le Poin artykuł poświęcony Nursultanowi Nazarbayevowi, długoletniemu przywódcy Kazachstanu.
5 grudnia podczas konferencji prasowej podsumowującej wizytę Francoisa Hollande’a w Kazachstanie Nazarbayev odpowiedział na pytania francuskich dziennikarzy dotyczące przestrzegania praw człowieka w kraju.
W dniu 5 grudnia o godzinie 11:00 obrońcy praw człowieka z Fundacji Otwarty Dialog protestowali przed Ambasadą Francji na Ukrainie.
W oświadczeniu podpisanym przez przedstawicieli Fundacji Otwarty Dialog, Centrum Swobód Obywatelskich i Centrum Informacji o Prawach Człowieka, aktywiści wezwali prezydenta Francji do nieudzielania pomocy w walce przeciwko demokracji, którą prowadzi Nursultan Nazarbayev.
Razem z Markiem Feyginem, Almą Shalabayevą i Salimem Shalabayevem protestowaliśmy pod ambasadą Kazachstanu w Warszawie w obronie więźniów politycznych.
O wygłoszonym niedawno orędziu Nazarbayeva i polskiej misji biznesowej do Kazachstanu opowiadał na poniedziałkowej konferencji „Nurły Żoł – droga do przyszłości” ambasador Kazachstanu w Polsce, Jerik Utembajew. W siedzibie PAP nie zabrakło także przedstawicieli Fundacji Otwarty Dialog.
7 października dziennik „Le Monde” opublikował rezultaty śledztwa dziennikarskiego, przeprowadzonego przez Gerarda Davet i Fabrice’a Lhomme w artykule zatytułowanym „Sprzedaż helikopterów Kazachstanowi: śledztwo dociera do kręgu Sarkozy’ego”.
Z okazji wizyty prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva w Brukseli, Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała manifestację, protestując przeciwko łamaniu praw człowieka. Gościem specjalnym była Alma Shalabayeva, żona Mukhtara Ablyazova – opozycjonisty, będącego głównym wrogiem reżimu Nazarbayeva.
Jak donosi brytyjski The Telegraph, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair miał doradzać prezydentowi Kazachstanu jak wyjść z twarzą ze strzelania do robotników naftowych w Zhanaozen w grudniu 2011 roku.
Był upał, rozgrzany piasek, oryginalne boisko i ludzie, którzy w niecodzienny sposób chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec dyktatury w Kazachstanie. Wszystko to na „Meczu dla demokracji” rozegranym z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog z okazji 74 urodzin dyktatora Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva.
Portal ngo.pl opublikował relację z wydarzenia zorganizowanego przez Fundację Otwarty Dialog z okazji 74. urodzin prezydenta Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva, który już od przeszło 20 lat rządzi krajem twardą ręką.
Fundacja Otwarty Dialog już po raz trzeci wyprawiła urodziny prezydentowi Kazachstanu, Nursultanowi Nazarbayevowi. Z tej okazji na Plaży Wilanów w Warszawie odbył się mecz, w którym zmierzyły się drużyna demokracji i dyktatora.
W najbliższą niedzielę, 6 lipca, o godz. 11.00, na Plaży Wilanów rozpocznie się nietypowy mecz zorganizowany przez Fundację Otwarty Dialog z okazji 74. urodzin Nursultana Nazarbayeva. Będziemy protestować w obronie wartości demokratycznych i praw człowieka.
6 lipca 2013 r. z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog odbył się nietypowy happening związany z obroną praw człowieka i wolności słowa w Kazachstanie.
6 lipca 2013 r. z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog odbył się nietypowy happening związany z obroną praw człowieka i wolności słowa w Kazachstanie.
Postępowanie karne jest jednym z głównych instrumentów walki politycznej w Kazachstanie, za pomocą którego prezydentowi Nursultanowi Nazarbayevowi od wielu lat udaje się eliminować swoich politycznych przeciwników i krytyków. Pomagają mu w tym państwowe służby bezpieczeństwa
15 maja 2013 podczas wspólnej debaty w Collegium Civitas przedstawiciele świata nauki, polityki i mediów oraz reprezentanci organizacji pozarządowych zastanawiali się nad kształtem współpracy Europy z Kazachstanem oraz znaczeniem zagranicznego doradztwa w drodze państwa autorytarnego do demokracji.
30.01.2013 – 14.02.2013
Stanowisko Fundacji Otwarty Dialog w sprawie doradztwa Aleksandra Kwaśniewskiego na rzecz prezydenta Kazachstanu
Mój poprzedni artykuł był poświęcony samozwańczemu „liderowi narodu”, który moim zdaniem jest głównym czynnikiem popychającym stronników demokracji i nacjonalistów do zjednoczenia sił. Dzisiaj chciałbym zająć się tematem, niezwykle bolesnym dla nacjonalistów
Zanim zaczniemy tłumaczyć, gdzie, jak i dlaczego zbiegają się polityczne interesy zwolenników demokracji i kazachskich nacjonalistów, to warto przyjrzeć się bliżej, co sobą reprezentuje człowiek, który rzekomo wszystkich nas „łączy”.
Główne wydarzenia w życiu społeczno-politycznym kraju w okresie od 01.10.2012 – 23.10.2012
Muammar Kaddafi vs. Nursultan Nazarbayev. Jaki majątek pozostawi po sobie prezydent Kazachstanu?
W dniu 6 lipca 2012 r., z okazji 72. urodzin Prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva, grupa teatralna z Lublina przygotowała dla niego niezwykły prezent – uliczną inscenizację w samym centrum Warszawy, w której Nazarbayev był głównym bohaterem
W dniu 6 lipca 2012 r., z okazji 72. urodzin Prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva, grupa teatralna z Lublina przygotowała dla niego niezwykły prezent – uliczną inscenizację w samym centrum Warszawy, w której Nazarbayev był głównym bohaterem
W piątek 6 lipca 2012 roku młodzi aktorzy teatralni przybliżą mieszkańcom stolicy demokrację po kazachstańsku.
Reelekcja Nursultana Nazarbaeva w wyniku wyborów, przeprowadzonych na początku kwietnia ubiegłego roku, na których uzyskał 95% głosów, ewidentnie pokazuje, jak mało Nazarbaev liczy się z alternatywnymi czy krytycznymi opiniami
Jeśli chcecie wiedzieć, za jaką cenę wielki człowiek gotów jest sprzedać swoją spuściznę – jest to trzynaście milionów dolarów. Tyle właśnie kosztuje prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbaeva, mściwego autokratę, zatrudnienie byłego premiera Tony’ego Blaira w charakterze swojego doradcy.
Stacja radiowa „Azattyk” w wiadomości «Pytania czytelników strony internetowej Azattyk do prezydenta Nazarbajewa» wyjaśniła, że prezydent Kazachstanu Nursułan Nazarbajew nie będzie uczestniczyć w konferencji online w „Azattyk”.