29 września 2020 r. francuski Narodowy Sąd Azylowy wydał decyzję przyznającą status uchodźcy liderowi demokratycznej opozycji w Kazachstanie – Muchtarowi Ablyazovowi.

29 września 2020 r. francuski Narodowy Sąd Azylowy wydał decyzję przyznającą status uchodźcy liderowi demokratycznej opozycji w Kazachstanie – Muchtarowi Ablyazovowi.
Siedemnastu amerykańskich senatorów skierowało do prezydenta Kazachstanu, Kassyma-Jomarta Tokayeva list zawierający głosy zaniepokojenia i wzywający do uwolnienia więźnia politycznego, Iskandera Yerimbetova. List z dnia 29 lipca był dwustronną inicjatywą senatorów Marco Robio i Roberta Mendeza.
Jakiekolwiek nagrania video pojawiające się ostatnio w internecie z rzekomym udziałem Lyudmyly Kozlovskiej, łączące ją z osobami Billa Browdera i Mukhtara Ablyazova, są nieprawdziwe.
Botagoz Jardemalie to 42-letnia kazachska prawniczka i działaczka opozycji. Aktualnie przebywa na terenie Belgii, gdzie pełni funkcję adwokata kazachskiego polityka opozycji Mukhtara Ablyazova.
9 listopada 2017 r. w budynku Parlamentu Europejskiego odbyła się konferencja z udziałem byłego eurodeputowanego F. Schwalba-Hotha, dziennikarzy G. Cartwrighta i J. Jakimczyka oraz moderatora B. Hultina. Według kazachskich źródeł propagandowych inicjatorami konferencji byli dwaj posłowie do PE.
Biznesmen Iskander Yerimbetov stał się kolejną ofiarą postępowania przeciwko kazachskiemu opozycjoniście Mukhtarowi Ablyazovowi. Yerimbetov jest bratem Botagoz Jardemalie – prawniczki Ablyazova, która otrzymała azyl polityczny w Belgii.
12 października 2017 r. Komisja Spraw Politycznych i Demokracji przyjęła sprawozdanie Axela Fischera pt. „Powiązania Rady Europy z Kazachstanem”. ODF wyraża głębokie ubolewanie, że sprawozdawca Fischer nie uwzględnił wniosków zgłoszonych przez organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka w KZ.
W dniu 11.10.2017 r. członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) podpisali wspólne pismo skierowane do prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva, dotyczące bezprawnego uwięzienia dwóch więźniów politycznych: Mukhtara Dzhakisheva i Muratkhana Tokmadi.
Sekretariat Generalny Międzynarodowej Organizacji Policji (Interpol) potwierdził, że nazwiska kazachskich opozycyjnych polityków Mukhtara Ablyazova oraz Muratbeka Ketebayeva, jak również współpracowników Ablyazova Tatiany Paraskevich i Alexandra Pavlova zostały usunięte z baz danych Interpolu.
We wtorek i środę, 11-12 lipca 2017 r., delegaci ODF spotkali się w Rzymie z przedstawicielami organizacji pozarządowych i deputowanymi do włoskiego Senatu oraz Izby Deputowanych. Ta dwudniowa wizyta była sposobnością do omówienia indywidualnych przypadków ofiar nadużywania czerwonych powiadomień.
Strategiczna współpraca pomiędzy Radą Europy a Kazachstanem w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i konstytucyjnych, praw człowieka i obywatelstwa demokratycznego była dotychczas istotnym narzędziem monitorowania procesu dostosowywania instytucji kazachstańskich
W środę, 26 kwietnia 2017 r., eksperci, politycy, organizacje pozarządowe i ofiary nadużyć Czerwonego Alertu zebrali się w trakcie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, aby ocenić obecne ulepszenia i wyzwania stojące przed INTERPOL-em oraz przedstawić zalecenia dotyczące jego reform.
W środę, 26 kwietnia 2017 r., eksperci, politycy, organizacje pozarządowe i ofiary nadużyć Czerwonego Alertu zebrali się w trakcie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, aby ocenić obecne ulepszenia i wyzwania stojące przed INTERPOL-em oraz przedstawić zalecenia dotyczące jego reform.
Pani B. Marzec skierowała w ostatnim czasie do ODF i posłów, z którymi spotkaliśmy się podczas tygodnia strasburskiego w lutym 2017 r., email o temacie “Prawdziwa opozycja nie ma nic wspólnego z Ablyazovem”. W swoim emailu pani Marzec zakwestionowała kontekst polityczny sprawy pana Ablyazova.
Zhanbolat Mamay odmówił złożenia „zeznań obciążających jego samego” w sprawie Banku BTA. Po tym zdarzeniu został pobity w areszcie i grożono mu odwetem. Zhanbolat Mamay stał się kolejną ofiarą sprawy karnej przeciwko opozycyjnemu politykowi Mukhtarowi Ablyazovowi.
Francja przyznała, że ściganie karne Ablyazova, dawnego oponenta Nursultana Nazarbayeva, ma charakter polityczny. Aby uzyskać „dodatkowe zeznania” przeciwko Ablyazovowi, nasiliło się „polowanie” na byłych głównych menedżerów Banku BTA.
Kazachstański reżim, a w szczególności lobbyści prezydenta Nursultana Nazarbayeva, zrobili wszystko, by pierwsze spotkanie z opozycyjnym politykiem okazało się szczególnie pamiętne.
Fundacja Otwarty Dialog dziękuje Wam za wsparcie, jakie okazaliście w ubiegłym roku oraz życzy Wam wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i osobistym w roku 2017! Z tej okazji chcielibyśmy również podzielić się z Wami niektórymi z najważniejszych osiągnięć Fundacji w 2016 roku.
Dobra wiadomość z ostatniej chwili: Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova – kazachskiego biznesmena i opozycjonisty, głównego wroga prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva – do Rosji i na Ukrainę. Te państwa bezpodstawnie wystąpiły o jego ekstradycję na żądanie Kazachstanu w 2013 r.
Przedstawiciele ODF śledzą i uczestniczą w najważniejszych sesjach i spotkaniach organizacji i instytucji międzynarodowych w Brukseli/Strasburgu, Strasburgu, Wiedniu i Genewie. Biorą udział w konsultacjach, zainicjowanych przez te organizacje i aktywnie komunikują się z kluczowymi interesariuszami.
Tunne Kelam, członek Parlamentu Europejskiego i parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, wystosował kolejne pismo do premiera Francji Manuela Vallsa, w którym informuje, że z zaniepokojeniem śledzi rozwój sprawy kazachskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova.
28.06.2016 r. sąd w Wilnie wydał orzeczenie, odrzucając wnioski Kazachstanu i Ukrainy o ekstradycję Syryma Shalabayeva, krewnego kazachstańskiego opozycjonisty i uchodźcy politycznego M. Ablyazova. Sprawa wytoczona Shalabayevowi przez Kazachstan i Ukrainę stanowi część kampanii ścigania Ablyazova.
Irina Petrushova, redaktor naczelna kazachstańskiej gazety Respublika, 28 czerwca poinformowała o odmowie ze strony Litwy ekstradycji do Kazachstanu i na Ukrainę Syryma Shalabayeva, krewnego Mukhtara Ablyazova.
Kilka organów ONZ zaadresowało do francuskich władz „wniosek o udzielenie informacji” na początku czerwca, w związku ze sprawą Mukhtara Ablyazova, zatrzymanego we Francji, który w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie procesu ekstradycyjnego przebywa tam prawie 3 lata.
Już w 2014 r. Czechy udzieliły Tatianie Paraskevich ochrony uzupełniającej i odmówiły Ukrainie oraz Rosji jej ekstradycji. Jednak w 2016 r. Ukraina i Rosja niemal równocześnie wysłały powtórne wnioski o ekstradycję Paraskevich.
W dniu 27 kwietnia 2016, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się dyskusja na temat sprawy Siergieja Magnickiego, rosyjskiego antykorupcyjnego demaskatora i prawnika, który zmarł w więzieniu w Moskwie w 2009 po ujawnieniu oszustwa podatkowego w wysokości 230 mln USD.
Posłanka Kristýna Zelienková, wiceszefowa Komisji ds. europejskich w parlamencie czeskim i członkini czeskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wystosowała pismo do premiera Francji Manuela Vallsa w sprawie oczekującego na ekstradycję we francuskim więzieniu Mukhtara Ablyazova.
Syrym Shalabayev jako krewny kazachstańskiego opozycjonisty i uchodźcy politycznego Mukhtara Ablyazova, stał się przedmiotem represji i prześladowań. Kazachstan i Ukraina ścigają Shalabayeva w ramach sprawy karnej wszczętej przeciwko Ablyazovowi.
Francuski portal Mediapart, założony przez byłego redaktora Le Monde Edwy’ego Plenela, opublikował artykuł poświęcony Mukhtarowi Ablyazovowi. Słynący z dziennikarstwa śledczego portal opisał, jak Kazachstan wpływał na postępowania sądowe, toczące się we Francji.
Realizując uzgodnienia Putina i Nazarbayeva, śledczy z „Listy Magnitskiego” żądali od Paraskevich i Trofimova podpisania zeznań obciążających opozycyjnego polityka Ablyzova. Kazachstańscy lobbyści dążyli do tego, by Austria i Czechy udzieliły Paraskevich i Trofimovowi słabszej formy azylu.
Syrym Shalabayev, krewny kazachstańskiego polityka opozycyjnego Mukhtara Ablyazova, jest oskarżony w ramach postępowania w sprawie „defraudacji środków kazachstańskiego Banku BTA“. Organizacje obrony praw człowieka podkreślają kontekst polityczny tej sprawy.
W dniu 14.01.2016 r. Yegor Sobolev wezwał Prokuraturę Generalną do dokładnego zbadania upublicznionych przypadków nadużyć, popełnionych przez ukraińskich śledczych w postępowaniu przeciwko kazachstańskiemu politykowi Mukhtarowi Ablyazovowi i jego krewnemu, Syrymowi Shalabayevowi.
Obrońcy praw człowieka apelują do Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prezydent Litwy o uznane politycznych motywów prześladowania krewnego kazachstańskiego polityka oraz niedopuszczenie do ekstradycji Syryma Shalabayeva do Kazachstanu bądź Ukrainy.
Włoski senator Luigi Compagna zwrócił się do szefa MSZ Litwy Antanasa Linkevičiusa w sprawie Syryma Shalabayeva, działacza, którego władze Kazachstanu oraz Ukrainy usiłują ekstradować z terytorium Litwy.
Członkini Parlamentu Europejskiego Mady Delvaux-Stehres zwróciła się do Prezydent Republiki Litewskiej Dali Grybauskaitė, prosząc o zwrócenie szczególnej uwagi na sprawę Syryma Shalabayeva.
Jedenastu europarlamentarzystów wystąpiło z apelem do prezydenta Francji Francoisa Hollande’a o nieekstradowanie jednego z liderów kazachstańskiej opozycji, Mukhtara Ablyazova.
12.10.2015 r. – Rząd francuski podjął decyzję o ekstradycji do Rosji Mukhtara Ablyazova, dysydenta kazachstańskiego i kluczowego opozycjonisty politycznego obecnego prezydenta Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva.
Premier Francji Manuel Valls 17 września podpisał dekret o ekstradycji do Rosji Mukhtara Ablyazova, kazachstańskiego dysydenta związanego z prodemokratyczną opozycją i uchodzącego za wroga numer jeden prezydenta Nursultana Nazarbayeva.
Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak w liście do Prezydent Litwy Dali Grybauskaitė odniósł się do sprawy Syryma Shalabayeva, którego ekstradycji domagają się Kazachstan oraz Ukraina, a którego prześladowanie jest umotywowane politycznie.
Poseł na Sejm RP Marcin Święcicki zwrócił się do litewskich władz, m.in. do Prezydent Litwy i Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie Syryma Shalabayeva, krewnego kazachstańskiego opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova.
Syrym Shalabayev, krewny kazachstańskiego opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova zwraca się do Litwy z wnioskiem o udzielenie mu azylu politycznego i jego ochronę przed ekstradycją.
Kazachstan steruje ukraińskim i rosyjskim śledztwem w sprawie polityka opozycyjnego, a także stosuje nielegalne mechanizmy lobbingu w Europie.
Bill Browder w liście do Manuela Vallsa przekonuje, że osoby zamieszane w aresztowanie, torturowanie i zabicie jego prawnika, Siergieja Magnitskiego, uczestniczą obecnie w prześladowaniu Mukhtara Ablyazova, o którego ekstradycję z Francji ubiega się Rosja i Ukraina na zlecenie Kazachstanu.
Kazachstański reżim usiłuje powstrzymać publikację artykułów dotyczących prześladowania opozycjonisty Mukhtara Ablyazova oraz kampanii propagandy wszczętej przeciwko niezależnym mediom i obrońcom praw człowieka.
W maju Mady Delvaux zwróciła się do premiera Francji oraz ministrów spraw zagranicznych i sprawiedliwości w sprawie Mukhtara Ablyazova, apelując o niedopuszczenie do jego ekstradycji i zwrócenie uwagi na polityczny wymiar stawianych mu zarzutów. W odpowiedzi Laurent Fabius odżegnał się od sprawy.
19.06.2015 Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie uwzględnił apelację ODF i postanowił złożyć zawiadomienie przeciwko śledczemu prokuratury kijowskiej S. Khodakivskiemu. Zignorował on działania korupcyjne, do których mogło dojść w MSW Ukrainy w ramach głośnej sprawy kazachskiego opozycjonisty M. Ablyazova
Ze względu na strategiczne położenie i ogromny potencjał surowcowy, m.in. gigantyczne złoża ropy naftowej, gazu ziemnego i uranu, Kazachstan – pomimo narastających problemów z respektowaniem praw człowieka – pozostaje ważnym partnerem krajów europejskich.
Fundacja wystosowała apele do Europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej (Eurojust) oraz Europejskiego Urzędu Policji (Europol), prosząc o podniesienie tematu erozji Interpolu na forum europejskim. Jako przykład jednej z ofiar Interpolu opisaliśmy sprawę kazachstańskiego opozycjonisty M
Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej – ds. Migracji i spraw wewnętrznych (HOME) i ds. Sprawiedliwości i Konsumentów (JUST), oraz dwóch agencji europejskich zwracając uwagę na erozję systemu Interpolu. W listach przekonujemy, że Interpol wymaga reformy.
Mady Delvaux, była minister w rządach Jacques’a Santera i Jeana-Claude’a Junckera, obecnie eurodeputowana z ramienia Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) zwróciła się do premiera Francji oraz ministrów spraw zagranicznych i sprawiedliwości w sprawie Mukhtara Ablyazova.
Dyrektor francuskiego oddziału Human Rights Watch Jean-Marie Fardeau w otwartym liście do premiera Francji Manuela Vallsa oraz szefów resortów MSZ i sprawiedliwości Laurenta Fabiusa i Christiane Taubiry, wezwał do odmowy zatwierdzenia ekstradycji Ablyazova.
Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog nagrali film z życzeniami dla kazachstańskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova, który na czas rozpatrywania wniosku o jego ekstradycję złożonego przez Rosję i Ukrainę, przebywa w areszcie. W filmie przypomniano również o losie innych więźniów politycznych oraz o efektach międzynarodowych nacisków, dzięki którym doszło do uwolnienia wielu opozycjonistów. Ukraińscy obrońcy praw człowieka napisali […]
Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog nagrali film z życzeniami dla kazachstańskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova, który na czas rozpatrywania wniosku o jego ekstradycję złożonego przez Rosję i Ukrainę, przebywa w areszcie.
Vladimir Kozlov, kazachstański niezależny dziennikarz i twórca opozycyjnej partii Alga!, złożył życzenia Mukhtarovi Ablyazovowi. Kozlov z kolonii karnej w Zarechnoye (Kazachstan), gdzie trafił za rzekome podżeganie do nienawiści społecznej, życzył dysydentowi siły ducha.
Ukraina i Rosja nie gwarantują sprawiedliwego procesu sądowego,
właściwych warunków przetrzymywania i ochrony przed torturami.
Ekstradycja polityka opozycyjnego Mukhtara Ablyazova do tych krajów zagraża jego bezpieczeństwu i będzie oznaczać przekazanie go w ręce władz kazachstańskich.
Czeski europarlamentarzysta i członek Komitetu ds. Wolności, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), Tomas Zdechovsky (Europejska Partia Ludowa) wystosował list do ministrów spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i sprawiedliwości Republiki Czeskiej w sprawie naruszeń Interpolu.
Fundacja Otwarty Dialog wraz z francuską organizacją pozarządową ACAT wystosowały wspólnie list do premiera Francji, Manuela Vallsa w sprawie Mukhtara Ablyazova. Prezesi organizacji, Lyudmyla Kozlovska oraz Jean Etienne de Linares zaapelowali o niedopuszczenie do ekstradycji kazachstańskiego dysyden
Po aresztowaniu na podstawie „czerwonego alertu”, Mukhtar Ablyazov już od prawie dwóch lat przebywa w różnych miejscach pozbawienia wolności we Francji. Teraz, po zakończeniu procesów sądowych, los znanego opozycjonisty kazachstańskiego zależy od decyzji rządu francuskiego.
Europarlamentarzyści Jacek Saryusz-Wolski, Michał Boni (Polska), Pavel Svoboda, Tomas Zdechovsky (Republika Czeska) oraz Tunne Kelam (Estonia) wystosowali apel do najwyższych władz Francji w obronie Mukhtara Ablyazova.
Hiszpański deputowany, Ingancio Sanchez Amor wystosował list do przewodniczącej komisji spraw zagranicznych Zgromadzenia Narodowego Republiki Francuskiej, Elisabeth Guigou, z prośbą o dostarczenie go do wszystkich członków komisji.
Kazimierz Michał Ujazdowski wystosował apel do premiera Francji, Manuela Vallsa oraz Prokuratora Generalnego Ukrainy, Wiktora Szokina w sprawie kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova.
Mimo zezwolenia prefektury, prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyle Kozlovskiej oraz kazachskiemu opozycjoniście, Muratbekowi Ketebayevowi odmówiono prawa przedłożenia pisma adresowanego do premiera Francji, Manuela Vallsa w siedzibie francuskiego rządu w Pałacu Matignon.
W rok po Euromajdanie, wyniki pracy Prokuratury Generalnej Ukrainy (PGU) okazały się mizerne. Nowe władze prokuratury nie tylko opóźniały dochodzenia w sprawie przestępstw popełnionych w trakcie reżimu Yanukovicha, lecz również brały udział w aferze korupcyjnej, związanej ze ściganiem opozycjonisty
18 europarlamentarzystów z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D) zwróciło się do francuskiego Ministra Sprawiedliwości oraz Ministra Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego w sprawie Mukhtara Ablyazova.
Jan Olbrycht, Jacek Saryusz-Wolski oraz Jarosław Leszek Wałęsa zwrócili się w pisemnym zapytaniu do Wysokiej Przedstawiciel Unii ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w sprawie postępowania ekstradycyjnego wszczętego przeciwko Mukhtarowi Ablyazovowi.
Amnesty International, Human Rights Watch, Międzynarodowa Federacja na rzecz Praw Człowieka, Francuska Liga Praw Człowieka oraz inne organizacje praw człowieka wielokrotnie podkreślały polityczny charakter sprawy Mukhtara Ablyazova
Europarlamentarzyści zasiadający w polskiej delegacji frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) wystosowali pytanie pisemne do Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federici Mogherini oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w sprawie obecnej sytu
Francuska poseł i przewodnicząca Komisji Spraw Europejskich w Zgromadzeniu Narodowym, Danielle Auroi oraz hiszpański europoseł i członek Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, Fernando Maura Barandiaran zaapelowali ws. Mukhtara Ablyazova.
Oświadczenie skierowane do Prezydenta Francji Francoisa Hollanda w związku ze zbliżającą się wizytą w Kazachstanie.
Włoska senator Manuela Serra napisała list do prezydenta Francji Francois Hollande’a w sprawie kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova. Ablyazov, który przebywa w areszcie ekstradycyjnym we Francji, to główny oponent polityczny prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva.
Włoska senator Manuela Serra zwróciła się w oficjalnym piśmie do ukraińskich władz w sprawie kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, któremu grozi ekstradycja z Francji do Rosji lub Ukrainy.
Szanowny Panie Prezydencie, W dniach 5-6 grudnia 2014 r. odbędzie się Pańska wizyta w Kazachstanie, w trakcie której spotka się Pan z Nursultanem Nazarbayevem.Rozumiemy, że interesy narodowe Republiki Francuskiej oraz interesy polityczne Unii Europejskiej dyktują Panu konieczność prowadzenia rozm
Obrońcy praw człowieka, przedstawiciele inteligencji rosyjskiej z niepokojem obserwują, jak świat wraca do epoki konfliktu pomiędzy jednostką a dyktaturą. I pytanie, co powinno stać się priorytetem – prawa człowieka czy korzyści gospodarcze, znowu stało się jednym z najważniejszych.
Były mistrz świata w szachach, a zarazem czołowa postać rosyjskiej opozycji, Garri Kasparow przybył 17 października 2014 do sądu w Lyonie, by wesprzeć żonę i córkę kazachskiego dysydenta, Mukhtara Ablyazova.
W czwartek 30 października 2014 r., polski europoseł Kosma Złotowski, członek Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego EURONEST, wystosował pisma do stron francuskiej, ukraińskiej i polskiej w sprawie Mukhtara Ablyazova, kazachskiego opozycjonisty i politycznego przeciwnika numer jeden p
Po tym, gdy sąd Lyonie dziś wieczorem, po trwającej jeden dzień rozprawie, podczas której sędziowie odmówili przesłuchania choćby jednego świadka obrony, dał zielone światło dla ekstradycji przez Francję kazachskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova do Rosji lub na Ukrainę, obrońcy Ablyazova obiecuj
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) napisało oświadczenie w sprawie kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, pod którym do tej pory podpisało się ośmiu członków organizacji, m.in. przewodniczący komisji praw człowieka w Bundestagu Frank Schwabe, Pieter Omtzigt, Mailis Reps czy Kimmo
W mediach zostały opublikowane dokumenty ostatecznie potwierdzające, że kazachstański BTA Bank finansuje prawników z kancelarii Winston & Strawn LLP, którzy do niedawna reprezentowali Ukrainę w sprawie ekstradycji Ablyazova z Francji.
Dalej nie ma rozstrzygnięcia w sprawie kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, który przebywa w areszcie ekstradycyjnym we Francji. W czwartek 25 września w Sądzie Apelacyjnym w Lyonie, podczas kolejnej rozprawy, nie zapadła jednak żadna decyzja odnośnie jego zwolnienia bądź też ekstradycji.
Dzisiaj, przed Sądem Apelacyjnym w Lyonie odbyła się główna rozprawa w ramach procesu ekstradycyjnego wieloletniego opozycjonisty prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, Mukhtara Ablyazova, który od lipca 2013 przebywa w areszcie.
Według informacji Fundacji Otwarty Dialog w internecie wszczęto kampanię przeciwko Mukhtarowi Ablyazovowi, kazachskiemu dysydentowi, będącemu głównym oponentem prezydenta Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva.
Francuski sąd uchylił decyzję w sprawie ekstradycji kazachskiego opozycjonisty M. Ablyazova i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Jednocześnie brytyjscy lobbyści Nazarbayeva usiłują doprowadzić do podjęcia kontrowersyjnej decyzji, która może pozbawić Ablyazova azylu politycznego.
Poseł na Sejm RP Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska) wystosował apel do władz Ukrainy, w którym zwrócił się o zaniechanie współpracy z autorytarnymi reżimami Rosji i Kazachstanu w kwestii nadużywania systemów Interpolu do prześladowania przeciwników politycznych.
Posłowie „Twojego Ruchu” Tomasz Makowski, Łukasz Krupa oraz Maciej Mroczek podpisali się pod apelem do władz Ukrainy wyrażającym zaniepokojenie odnośnie stosowanej praktyki wydawania uchodźców i oponentów politycznych do państw niedemokratycznych.
Obrońcy praw człowieka domagają się od kierownictwa Prokuratury Generalnej Ukrainy, MSW i SBU wycofania wniosku w sprawie ekstradycji z Francji na Ukrainę uchodźcy politycznego, obywatela Kazachstanu Mukhtara Ablyzova oraz kilku innych osób.
Za pośrednictwem kancelarii prawnej „Ilyashev i Partnerzy” kazachstańska strona przekazywała ukraińskim śledczym informacje i dane osobowe oskarżonych; sporządzała zarzuty i wnioski ekstradycyjne.
Nie wydawajcie uchodźcy do kraju, w którym może mu grozić niesprawiedliwy proces
Francuski sąd w Aix-en-Provence zezwolił na ekstradycję czołowego działacza opozycyjnego – Mukhtara Ablyazova
Na dzisiejszej konferencji w Astanie, rzecznik kazachstańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oświadczył, że “organy ścigania Kazachstanu postanowiły zmienić środek ograniczenia wolności dla Almy Shalabayevy“ z cofnięciem zakazu podróżowania poza Ałmaty włącznie.
08.11.2013 pełny skład izby karnej sądu Audiencia Nacional stosunkiem głosów 10:7 podtrzymał wyrok z 27.07.2013 zatwierdzający ekstradycję Alexandra Pavlova do Kazachstanu.
W grudniu 2013 roku we Francji sąd zajmie się rozpatrzeniem wniosku o ekstradycję kazachskiego polityka Mukhtara Ablyazova.
Usiłując uzyskać dostęp do Tatiany Paraskevich, jednego z najważniejszych świadków w sprawie opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova, Kazachstan nie cofa się przed użyciem żadnych metod.
Historia DWK stanowi doskonałą ilustrację istoty autorytarnego reżimu w Kazachstanie – cała władza została skoncentrowana w rękach wąskiego kręgu, na którego czele stoi prezydent Nursultan Nazarbayev
Adwokaci Aleksandra Pavlova zaskarżyli decyzję hiszpańskiego sądu, wydaną w sprawie jego ekstradycji do Kazachstanu. Były szef ochrony i zaufany człowiek opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova stanowi cenne źródło informacji dla kazachskich organów ścigania
Jeśli w ukraińskim wniosku o ekstradycję Mukhtara Ablyazova z Francji zostanie znalezione potwierdzenie złożenia politycznego zamówienia, wówczas „sprawa Ablyazova” może się stać kolejną przeszkodą na drodze do podpisania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą a UE w listopadzie 2013 roku.
W ten sposób walka polityczna z głównym oponentem reżimu przerodziła się w brutalne łamanie praw obywatelskich i politycznych nie tylko w Kazachstanie, ale również przeniosła się na teren Europy, gdzie kazachskie władze wszelkimi możliwymi sposobami usiłują dosięgnąć swoich politycznych oponentów.
Tematem numer jeden ostatnich dni stała się historia przymusowego powrotu do Kazachstanu żony i 6-letniej córki Mukhtara Ablyazova. Ekstradycja czy deportacja? Porwanie czy terror państwowy? Kto jest przestępcą, a kto oskarżycielem w tej sytuacji? Na te, oraz inne pytania odpowiada Yevgeniy Zhovtis
W ciągu kilku dni dziesiątki obywatelskich aktywistów z różnych regionów Kazachstanu otrzymało wezwanie z policji finansowej do stawienia się na przesłuchanie w związku ze sprawą karną toczącą się przeciwko opozycjoniście Mukhtarovi Ablyazovowi
12 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej: One live between two realities: “Kazakhstan, is it you?” pod patronatem europosła Marka Siwca (Sojusz Socjalistów i Demokratów).
W interesie władzy kazachstańskiej leży eliminacja fizyczna Mukhtara Ablyazova bezpośrednio w Londynie i do rozpoczęcia sądu, w toku którego mogą wypłynąć na wierzch sprawy całkiem nieprzyjemne dla „Akordy”, – uważa były prezes zarządu „BTA Banku” Roman Sołodczenko.