Fundacja Otwarty Dialog i 57 innych organizacji pozarządowych apeluje do Kongresu USA o podjęcie działań w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie poprzez ponowne stosowanie tzw. Globalnej Ustawy Magnickiego z 2016 roku. 23 marca 2022 roku szereg organizacji pozarządowych zwrócił się do przewodniczących Kongresu Stanów Zjednoczonych, apelując o ponowne stosowanie Globalnej ustawy o odpowiedzialności za łamanie praw człowieka […]
Tematy
- Arbitralne zatrzymania
- Ataki na aktywistów
- Ekstradycje
- Interpol
- Kara śmierci
- Korupcja
- Lustracja
- Magnitsky Act
- Masowe zatrzymania
- Międzynarodowa pomoc prawna
- Mowa i zbrodnie nienawiści
- Niezależność sądownictwa
- Organy ścigania i bezpieczeństwa
- Pandemia COVID-19
- Pomoc humanitarna
- Prawa więźniów
- Prawa żołnierzy i weteranów
- Prawo międzynarodowe
- Praworządność
- Prześladowania polityczne
- Prześladowanie prawników
- Psychiatria represyjna
- Relacje polsko-ukraińskie
- Sankcje
- Schengen Information System
- Selektywna sprawiedliwość
- Tortury
- Uchodźcy polityczni
- Uchodźcy wewnętrzni
- Uczciwy proces
- Więźniowie polityczni
- Wolność religii
- Wolność słowa
- Wolność zgromadzeń
- Wolność zrzeszania się
- Wolności obywatelskie
- Wydalenia i zakazy wjazdu
- Wykluczenie finansowe
- Wymuszone zaginięcia
- Zbrodnie wojenne
Temat: Magnitsky Act
Rekomendacje ODF dotyczące przyjęcia sankcji wzorowanych na ustawie Magnitskiego w prawodawstwie australijskim
Fundacja Otwarty Dialog od dawna jest aktywnym zwolennikiem i propagatorem Globalnej Ustawy Magnitskiego [ang. Global Magnitsky Act]. Dlatego też, w odpowiedzi na zapytanie, czy Australia powinna rozważyć stosowanie ukierunkowanych sankcji w celu przeciwdziałania łamaniu praw człowieka, ODF przedstawiła szereg zaleceń mające na celu przekonanie tego kraju do przyjęcia sankcji wzorowanych na ustawie Magnitskiego w swoim […]
Fundacja Otwarty Dialog popiera uchwalenie australijskiego ustawodawstwa analogicznego do Globalnej Ustawy Magnitskiego
Pomimo tego, iż nie zajmujemy się bezpośrednio kwestiami związanymi z wolnością wyznania, to uważamy ją za jedno z podstawowych praw człowieka. Dlatego też wsparliśmy działaczy z organizacji pozarządowych, zrzeszonych w amerykańskiej grupie pn. International Religious Freedom (IRF) Roundtable, która wystosowała list do australijskiej Połączonej Komisji Stałej Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu ws. uchwalenia ustawodawstwa analogicznego do Globalnej Ustawy Magnitskiego.
Ustawa Magnitskiego: międzynarodowa ochrona praw człowieka
16 listopada 2009 roku w niewyjaśnionych okolicznościach doszło do śmierci prawnika Siergieja Magnitskiego. Sprawa ta szybko nabrała rozgłosu i stała się jednym z elementów prowadzących do zaostrzenia napięć w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Rosją oraz otworzyła nowy rozdział w trudnej wal
„Ochrona praw człowieka a sankcje: w kierunku globalnej ustawy Magnitskiego”
W dniu 24 lipca br. w Rzymie ODF i FIDU zorganizowały wydarzenie pod tytułem „Ochrona praw człowieka a sankcje: w kierunku globalnej ustawy Magnitskiego”. Wydarzenie odbyło się w sali konferencyjnej Izby Deputowanych włoskiego parlamentu, a gospodynią była posłanka Lia Quartapelle.
Oficjalne oświadczenie z 3. seminarium Komisji „Prawda, sprawiedliwość i pojednanie między Rosją a Ukrainą we współpracy z Unią Europejską”
Trzecie seminarium Komisji “Prawda, sprawiedliwość i pojednanie między Rosją a Ukrainą we współpracy z Unią Europejską”, które odbyło się w dniach 2-5 czerwca 2019 r. w mieście Caen, w ramach Światowego Forum Normandia dla Pokoju, zgromadziło naukowców i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
Grani.ru o możliwym powrocie Rosji do PACE: cena zgniłego kompromisu
10 czerwca 2019 r. na portalu Grani.ru opublikowano artykuł nt. seminarium komisji „Prawda, sprawiedliwość i pojednanie między Rosją, Ukrainą i UE”, które odbyło się na początku miesiąca we francuskiej miejscowości Caen w Normandii.
Radio Svoboda: Komisja w Normandii poparła propozycję ODF ws. przyjęcia Globalnej Ustawy Magnistkiego
Uczestnicy trzeciego seminarium, które w dniach 2-5 czerwca odbywało się w miejscowości Caen w Normandii, wydali oświadczenie, w którym wzywają Rosję do natychmiastowego zaprzestania wojny z Ukrainą i uwolnienia wszystkich więźniów politycznych – informuje korespondent Radia Svoboda.
Forbes: Ustawa Magnickiego obejmuje Unię Europejską
Jako długoletni promotor i orędownik Globalnej Ustawy Magnickiego, ODF z wielkim zadowoleniem przyjmuje wiadomość, że 10 grudnia 2018 roku, w dzień 70 rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ministrowie spraw zagranicznych UE zagłosowali jednogłośnie na rzecz ogólnounijnego systemu sankcji.
Europejska Ustawa Magnitskiego jako sposób na przeciwdziałanie bezkarności za łamanie praw człowieka na świecie
W dniu 20 listopada 2018 r. przedstawiciele rządów wszystkich 28 krajów UE spotkali się w Hadze, aby omówić propozycję Holandii odnośnie przyjęcia w ramach UE wspólnego mechanizmu prawnego, który pozwoliłby nakładać sankcje personalne na osoby zamieszane w łamanie praw człowieka na całym świecie.
Kristyna Zelienkova próbuje zapobiec ekstradycji Naila Malyutina
Czeska europarlamentarzystka w listach do austriackich władz apeluje o ponowne zbadanie sprawy Naila Malyutina, co może zatrzymać proces ekstradycji prześladowanego biznesmena. Swoimi obawami co do jego losu po ewentualnej wysyłce do Rosji podzieliła się m.in. z Wolfgangiem Brandstetterem.
Jaromír Štětina apeluje do austriackiego ministra sprawiedliwości o dokładne przyjrzenie się sprawie N. Malyutina
Czeski europarlamentarzysta i dziennikarz Jaromír Štětina wystosował pismo do austriackiego ministra sprawiedliwości Wolfganga Brandstettera dotyczące sprawy rosyjskiego biznesmena Naila Malyutina, któremu grozi ekstradycja do Rosji.
“INTERPOL i Rosja – czas na sankcje?” – Red Notice Law Journal o oświadczeniu ODF
9 maja Fundacja Otwarty Dialog wydała oświadczenie w sprawie zaangażowania rosyjskich urzędników w “listę Magnitskiego”, którzy jednocześnie biorą udział w innym umotywowanym politycznie postępowaniu karnym w Rosji – poinformowało internetowe wydanie Red Notice Law Journal.
Nieczysta gra Putina w amerykańskim Kongresie
Kreml chce pozbyć się Ustawy Magnitskiego dotyczącej niektórych z rosyjskich zatwierdzonych przez państwo gangsterów oraz używa potrzebujących dzieci jako pionków.
Zaangażowanie rosyjskich urzędników znajdujących się na “Liście Magnitskiego” w inne umotywowane politycznie postępowania karne w Rosji
W dniu 27 kwietnia 2016, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się dyskusja na temat sprawy Siergieja Magnickiego, rosyjskiego antykorupcyjnego demaskatora i prawnika, który zmarł w więzieniu w Moskwie w 2009 po ujawnieniu oszustwa podatkowego w wysokości 230 mln USD.