COVID-19 w miejscach pozbawienia wolności na okupowanym przez Rosję Krymie i w kontrolowanym przez Rosję Donbasie. Potrzebna jest pilna reakcja organizacji międzynarodowych.

COVID-19 w miejscach pozbawienia wolności na okupowanym przez Rosję Krymie i w kontrolowanym przez Rosję Donbasie. Potrzebna jest pilna reakcja organizacji międzynarodowych.
W dniu 26 listopada 2019 r. Fundacja Otwarty Dialog (ODF) i Centrum Wolności Obywatelskich (CCL) poprowadziły w Parlamencie Europejskim spotkanie przy śniadaniu pod tytułem „Ukraińscy zakładnicy Kremla: jak ich wszystkich uwolnić?” Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy europosłów Petrasa Auštrevičiusa (Renew Europe; Litwa), Violi von Cramon-Taubadel (Zieloni/EFA, Niemcy) i Julie Ward (S&D; Wielka Brytania).
Bronimy praw człowieka, demokracji i rządów prawa. Naraziliśmy się wielu autorytarnym i hybrydowym reżimom, które prowadzą wymierzone w nas kampanie propagandowe i dezinformacyjne. Chcesz samodzielnie wyrobić sobie zdanie? Zapoznaj się z tym, co dotąd zrobiliśmy:
Z okazji PACE 29 członków z różnych delegacji krajowych oraz grup politycznych sygnowało pisemną deklarację zatytułowaną „Sankcje muszą zostać utrzymane, a “ustawa Magnitskiego” stosowana w odpowiedzi na naruszenia praw człowieka na Krymie okupowanym przez Federację Rosyjską”.
Oświadczenie platformy Agenda Praw Człowieka w sprawie prześladowania prawników zajmujących się umotywowanymi politycznie sprawami na okupowanym Krymie.
Nałożone na Federację Rosyjską przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) sankcje nie zostaną zniesione. 9 października projekt rezolucji, który miał stworzyć warunki sprzyjające powrotowi Rosji do tej instytucji, został odrzucony. To efekt kampanii #SaveCouncilOfEurope.
Ukraiński dziennikarz Mykoła Semena nie otrzymał zgody na opuszczenie okupowanego Krymu w celu poddania się leczeniu w klinice neurochirurgii i kardiologii
W odpowiedzi na bezprawną aneksję Krymu i agresję militarną na wschodzie Ukrainy Rada Europy zawiesiła prawo głosu rosyjskiej delegacji. Rosja z kolei dopuściła się szantażu, wstrzymując wpłatę składek członkowskich do Rady Europy i bojkotując udział w Zgromadzeniu Parlamentarnym.
Historia Olega Sentsova, oparta na raportach Fundacji Otwarty Dialog z lat 2014-2015, została opublikowana w szwedzkim niezależnym wydawnictwie Ariel Förlag. Wydawnictwo to od dwóch dekad specjalizuje się w popularyzacji współczesnej literatury z republik bałtyckich, Polski i Rosji.
Sukces ukraińskich organizacji pozarządowych. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) po raz kolejny nie dopuściło do powrotu w jej szeregi delegacji rosyjskiej. O taką decyzję apelowało 40 ukraińskich NGO-sów, a także Fundacja Otwarty Dialog.
Pilnie potrzebujemy Waszego wsparcia, aby uratować życie jednej z ofiar niedawnych prześladowań o charakterze politycznym wymierzonych w Tatarów Krymskich na terytorium okupowanego Krymu. Osobą tą jest Bekir Degermendzhi, którego aresztowano 23 listopada 2017 roku wskutek fałszywych oskarżeń.
Unia Europejska opublikowała swoje roczne sprawozdanie na temat praw człowieka i demokracji na świecie w 2016 r., zawierające analizę sytuacji w poszczególnych państwach i streszczenie aktualnych i przyszłych działań i priorytetów Unii w zakresie ochrony praw człowieka.
Wczoraj wieczorem wróciliśmy z koncertu i przyjęcia, które Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej/Посольство… zorganizowała – jak co roku – z okazji Święta Niepodległości Ukrainy. W rozmowach często pojawiało się pytanie, co się dzieje z naszymi ukraińskimi projektami i dalszą działalnością.
28 sierpnia Centrum Swobód Obywatelskich (Center for Civil Liberties) zainicjowało stworzenie filmu krótkometrażowego z wyrazami wsparcia dla jednego z zakładników Kremla – Tatara Krymskiego Ruslana Zeytullayeva, który został przez władze okupanta skazany na 15 lat pozbawienia wolności.
Oświadczam, że w związku z początkiem rosyjskiej okupacji Krymu w marcu 2014 r. mój brat wyjechał z Sewastopola do Polski wraz z najbliższą rodziną, w tym jego obecną żoną. Przebywa obecnie w USA. Jego powrót na Krym nie jest teraz możliwy.
16 marca br., z okazji 3. rocznicy okupacji Krymu, Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał Federację Rosyjską do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych oraz potępił prześladowania mieszkańców Krymu, sprzeciwiających się aneksji.
„Tak zwane ‘władze rosyjskie’ nielegalnie aneksowanego ukraińskiego półwyspu prześladują ludzi nie tylko za przekonania polityczne, ale i religijne, co dotyczy w szczególności Tatarów Krymskich” – przekonywała obecnych na debacie poświęconej więźniom politycznym w Rosji i na Krymie L. Kozlovska.
We wtorek, 28 lutego 2017 roku, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, odbyła się debata pt. „Ukraińscy więźniowie polityczni w Rosji i na okupowanym Krymie”. Wydarzenie zainicjowane przez Fundację Otwarty Dialog zwieńczyła projekcja filmu Olega Sentsova, ukraińskiego reżysera i więźnia politycznego.
Odmowa wydania Ukrainie Olega Sentsova i Oleksandra Kolchenki przez Rosję jest związana z sytuacją geopolityczną oraz zmęczeniem Ukraińców ciągłą walką o uwolnienie rodaków przetrzymywanych na terenie FR i nielegalnie okupowanym Krymie – uważa Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska.
Dzisiaj, 10 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Na świecie zostanie napisanych miliony listów w obronie tych, którzy zostali pozbawieni podstawowych praw człowieka.
21 października w „Tygodniku Powszechnym” ukazał się artykuł poświęcony społeczności Tatarów Krymskich, którzy w 2014 roku zmuszeni byli opuścić okupowany przez Rosję półwysep i osiedlili się w Drohobyczu. Tam zaopiekował się nimi Artur Deska – doradca Zarządu Fundacji Otwarty Dialog.
W środę, 19 października 2016 r., Fundacja Otwarty Dialog oraz największe ugrupowania polityczne w Parlamencie Europejskim przeprowadziły debatą pt. „The Minsk Agreements, EU-Russia relations and the role of sanctions”
„Na początku września bieżącego roku planowane są manewry „Kaukaz 2016”. Pod takim pretekstem Rosja ściąga swoje uzbrojenia z południowych i zachodnich regionów państwa, a także wojska Floty Czarnomorskiej” – tak w programie TVN24 BiŚ A. Tsyaputa wyjaśniał wzmożony ruch wojsk rosyjskich przy granicy
5 kwietnia 2016 r. ODF wspólnie z Europejską Grupą Konserwatystów i Reformatorów oraz Centrum Swobód Obywatelskich, zorganizowały w Parlamencie Europejskim w Brukseli konferencję poświęconą całościowemu ujęciu problemu łamania praw człowieka podczas rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.
5 kwietnia 2016 r. ODF wspólnie z Europejską Grupą Konserwatystów i Reformatorów oraz Centrum Swobód Obywatelskich, zorganizowały w Parlamencie Europejskim w Brukseli konferencję poświęconą całościowemu ujęciu problemu łamania praw człowieka podczas rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.
W czasie, gdy cały świat czeka na wyrok rosyjskiego sądu w sprawie Savchenko, w rosyjskich więzieniach czekają inni ukraińscy zakładnicy, których życie służy do odwrócenia uwagi od konfliktu na Ukrainie – pisze portal Lidovky. Na stronie opublikowano historie kilkunastu z 28 zakładników Kremla.
W poniedziałek, 14 marca br. w centrum „Ukraiński Świat” odbyło się spotkanie poświęcone prezentacji raportów: “28 zakładników Kremla” oraz “Rosyjskie zbrodnie wojenne we Wschodniej Ukrainie w 2014 roku”. Raporty zaprezentowały Posłanka Małgorzata Gosiewska oraz Lyudmyla Kozlovska, prezes ODF.
Oleg Sentsov, ukraiński reżyser skazany przez rosyjski sąd na 20 lat łagru za potępienie aneksji Krymu, jest właśnie w drodze – prawdopodobnie – do Jakucji, gdzie odbywać będzie karę. O przyczynach prześladowania Sentsova i możliwych dalszych losach opowiedziała prezes ODF Lyudmyla Kozlovska.
Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska była gościem programu „Tak czy nie?” w telewizji Polsat, poświęconemu poprawności politycznej. Jej współrozmówczynią była Miriam Shaded, prezes fundacji Estera. Panie dyskutowały nad celem i konsekwencjami poprawności politycznej.
Fundacja Otwarty Dialog wraz z „Euromajdan SOS” w ramach kampanii „LetMyPeopleGo” stworzyły wspólny raport „28 zakładników Kremla”, przedstawiający historię prześladowań 28 aktywistów, działaczy oraz opozycjonistów, więzionych ze względów politycznych w Rosji bądź na nielegalnie okupowanym Krymie.
W środę, 20.01.2016 r., o godzinie 14:00 w Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym odbędzie się prezentacja rekomendacji oraz wspólnego raportu pt. „28 zakładników Kremla”, poświęconego problemowi Ukraińców, uwięzionych z powodów politycznych w Rosji i okupowanym Krymie.
12 września w Madrycie Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w dorocznym Walnym Zgromadzeniu Światowego Kongresu Ukraińców (SKU). Prezes Zarządu Fundacji, Lyudmyla Kozlovska, wystąpiła z prezentacją poświęconą przesiedleńcom (tzw. IDPs) oraz ukraińskim więźniom politycznym w Rosji.
Działacz społeczny z Tatarstanu Rafis Kashapov został skazany na 3 lata więzienia. Rosyjski sąd miasta Naberezhnye Chelny uznał go winnego „wzywania do separatyzmu, podżegania do nienawiści i wrogości na tle etnicznym” – informują ukraińskie media.
12 września w Madrycie Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w dorocznym Walnym Zgromadzeniu Światowego Kongresu Ukraińców (SKU). Prezes Zarządu Fundacji, Lyudmyla Kozlovska, wystąpiła z prezentacją poświęconą przesiedleńcom oraz ukraińskim więźniom politycznym w Rosji.
Rosyjski reżim przeprowadził pokazowy proces sądowy przeciwko przeciwnikom aneksji Półwyspu Krymskiego. Oleg Sentsov i Oleksandr Kolchenko zostali skazani na długie kary więzienia na podstawie sfabrykowanych zarzutów o terroryzm.
Sąd w Rostowie nad Donem skazał Olega Sentsova i Oleksandra Kolchenkę na odpowiednio: 20 i 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Podczas gdy sędzia czytał wyrok, skazani śpiewali hymn Ukrainy.
Andrejs Pildegovičs, Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Łotewskiej, odpowiedział na apel Fundacji Otwarty Dialog o udostępnianie opinii publicznej informacji o procesie wprowadzania w życie sankcji przyjętych przez Unię Europejską przeciwko agresji Rosji wobec Ukrainy.
O działalności Fundacji Otwarty Dialog, potrzebie podjęcia bardziej zdecydowanych działań przez Zachód w stosunku do Rosji, roli putinowskiej propagandy i jej wpływie na włoskie media oraz o Krymie opowiadała Anna Koj w wywiadzie dla włoskiej gazety ll Garantista. Z A. Koj rozmawiał Domenico Letizia
O izolacji Półwyspu Krymskiego, trudnościami z wyposażeniem ludności w podstawowe dobra, sytuacji marginalizowanych Tatarów Krymskich i problemach finansowych Moskwy opowiadał dla portalu pdf.edu.pl Tomasz Czuwara.
Rafis Kashapov, jeden z najważniejszych aktywistów tatarskich z Republiki Tatarstanu, prowadzi głodówkę w więzieniu w Kazaniu. Trafił tam po powrocie z Turcji, gdzie organizował wsparcie dla Ukrainy i Tatarów z Krymu.
Prokuratura Federacji Rosyjskiej nadal twierdzi, że razem z okupowanym terytorium przejęła ukraińskich obywateli.
Organy śledcze odmówiły wszczęcia postępowania karnego w sprawie o stosowaniu tortur wobec ukraińskiego reżysera i nadal fałszują zarzuty.
Europarlamentarzystka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz złożyła pisemne zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie ukraińskich aktywistów uprowadzonych z terytorium Krymu: Olega Sentsova, Gennadiya Afanasyeva, Alekseya Chirniya oraz Aleksandra Kolchenki.
Rosyjski specnaz prowokuje konflikt wojenny w Europie na szeroką skalę