Populizm i nacjonalizm zyskuje coraz większe wpływy w wielu krajach europejskich. Niestety, moja druga ojczyzna, Polska, nie jest tu wyjątkiem, co budzi coraz większe obawy jej mieszkańców i obywateli, a także społeczności międzynarodowej.
Tematy
- Arbitralne zatrzymania
- Ataki na aktywistów
- Ekstradycje
- Interpol
- Kara śmierci
- Korupcja
- Lustracja
- Magnitsky Act
- Masowe zatrzymania
- Międzynarodowa pomoc prawna
- Mowa i zbrodnie nienawiści
- Niezależność sądownictwa
- Organy ścigania i bezpieczeństwa
- Pandemia COVID-19
- Pomoc humanitarna
- Prawa więźniów
- Prawa żołnierzy i weteranów
- Prawo międzynarodowe
- Praworządność
- Prześladowania polityczne
- Prześladowanie prawników
- Psychiatria represyjna
- Relacje polsko-ukraińskie
- Sankcje
- Schengen Information System
- Selektywna sprawiedliwość
- Tortury
- Uchodźcy polityczni
- Uchodźcy wewnętrzni
- Uczciwy proces
- Więźniowie polityczni
- Wolność religii
- Wolność słowa
- Wolność zgromadzeń
- Wolność zrzeszania się
- Wolności obywatelskie
- Wydalenia i zakazy wjazdu
- Wykluczenie finansowe
- Wymuszone zaginięcia
- Zbrodnie wojenne
Temat: Korupcja
Wybiórcza sprawiedliwość w Ukrainie: działaczowi antykorupcynemu grozi więzienie
Kampania mająca na celu zdyskredytowanie Centrum Zwalczania Korupcji (CZK) i jego przewodniczącego Vitaliya Shabunina, znalazła swoją kontynuację w sprawie karnej przeciwko Shabuninowi za rzekome pobicie dziennikarza Vsyevoloda Filimonenko.
Rosyjscy obrońcy praw człowieka zwracają się do władz Republiki Czeskiej w obronie Tatiany Paraskevich
My, przedstawiciele rosyjskich organizacji praw człowieka, jesteśmy zaniepokojeni losem obywatelki Rosji Tatiany Paraskevich, której grozi ekstradycja z Republiki Czeskiej. Paraskevich oskarżono w ramach sprawy przeciwko kazachskiemu politykowi opozycyjnemu Mukhtarowi Ablyazovowi.
Jaromír Štětina apeluje do austriackiego ministra sprawiedliwości o dokładne przyjrzenie się sprawie N. Malyutina
Czeski europarlamentarzysta i dziennikarz Jaromír Štětina wystosował pismo do austriackiego ministra sprawiedliwości Wolfganga Brandstettera dotyczące sprawy rosyjskiego biznesmena Naila Malyutina, któremu grozi ekstradycja do Rosji.
Estoński deputowany do PE po raz kolejny interweniuje w sprawie Mukhtara Ablyazova
Tunne Kelam, członek Parlamentu Europejskiego i parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, wystosował kolejne pismo do premiera Francji Manuela Vallsa, w którym informuje, że z zaniepokojeniem śledzi rozwój sprawy kazachskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova.
ODF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Litwy o odmowie ekstradycji S. Shalabayeva do Kazachstanu lub na Ukrainę
28.06.2016 r. sąd w Wilnie wydał orzeczenie, odrzucając wnioski Kazachstanu i Ukrainy o ekstradycję Syryma Shalabayeva, krewnego kazachstańskiego opozycjonisty i uchodźcy politycznego M. Ablyazova. Sprawa wytoczona Shalabayevowi przez Kazachstan i Ukrainę stanowi część kampanii ścigania Ablyazova.
Podziękowania od Aleksandra Orlowa dla ODF
Fundacja Otwarty Dialog trzymała pismo z podziękowaniami od Aleksandra Orlowa – polskiego dziennikarza śledczego, który w wyniku zmiany środka zapobiegawczego został uwolniony po prawie 5 latach nielegalnego przetrzymywania w areszcie śledczym w Odessie.
Młodzież z Ukrainy w Brukseli i Berlinie
W dniach od 30 maja do 3 czerwca w ramach projektu pn. Wsparcie młodzieży jako impuls dla wzmocnienia demokracji i społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie grupa uzdolnionej młodzieży z Iwano-Frankowska i okolic przebywała na wizycie studyjnej w Brukseli i w Berlinie.
„Areszt w Odessie to piekło” – wywiad w Aleksandrem Orlowem
Polski dziennikarz, oswobodzony 25 maja z aresztu śledczego w Odessie, gdzie przetrzymywany był przez prawie 5 lat, udzielił wywiadu dla telewizji TVN. Jego uwolnienie nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca polskich i ukraińskich działaczy.
Aleksander Orlow po prawie pięciu latach opuścił ukraiński areszt
Podczas gdy Ukraina witała oswobodzoną z rosyjskiego więzienia pilotkę N. Savchenko, w odeskim sądzie, w którym od 4 lat toczy się proces dziennikarza A. Orlowa, zapadła decyzja o zwolnieniu Polaka z aresztu. Zmiana środka zapobiegawczego nie byłaby możliwa bez wytężonej pracy licznej grupy osób.
Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych
Już w 2014 r. Czechy udzieliły Tatianie Paraskevich ochrony uzupełniającej i odmówiły Ukrainie oraz Rosji jej ekstradycji. Jednak w 2016 r. Ukraina i Rosja niemal równocześnie wysłały powtórne wnioski o ekstradycję Paraskevich.
Wizyta w Sejmie RP ukraińskich działaczy i dziennikarzy
17 maja br. przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog wspólnie z grupą samorządowców i aktywistów z Ukrainy odwiedzili Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz spotkali się z Panią Poseł Sejmu RP – Małgorzatą Gosiewską.
Raport: Rola okrytego złą sławą prokuratora V. Guzyra w sprawie S. Shalabayeva
Syrym Shalabayev jako krewny kazachstańskiego opozycjonisty i uchodźcy politycznego Mukhtara Ablyazova, stał się przedmiotem represji i prześladowań. Kazachstan i Ukraina ścigają Shalabayeva w ramach sprawy karnej wszczętej przeciwko Ablyazovowi.
Raport: Fakty świadczące o sfabrykowaniu sprawy Mukhtara Ablyazova w Rosji: prześladowanie Tatiany Paraskevich i Artura Trofimova
Realizując uzgodnienia Putina i Nazarbayeva, śledczy z „Listy Magnitskiego” żądali od Paraskevich i Trofimova podpisania zeznań obciążających opozycyjnego polityka Ablyzova. Kazachstańscy lobbyści dążyli do tego, by Austria i Czechy udzieliły Paraskevich i Trofimovowi słabszej formy azylu.
Uczestnik skandali korupcyjnych Vladimir Guzyr wydał decyzję stwierdzającą „legalność” i “zasadność” wniosku o ekstradycję Syryma Shalabayeva
Syrym Shalabayev, krewny kazachstańskiego polityka opozycyjnego Mukhtara Ablyazova, jest oskarżony w ramach postępowania w sprawie „defraudacji środków kazachstańskiego Banku BTA“. Organizacje obrony praw człowieka podkreślają kontekst polityczny tej sprawy.