10 lutego 2021 r. Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) Sądu Okręgowego w Amsterdamie odmówiła ekstradycji podejrzanego do Polski ze względu na obawy dotyczące gwarancji rzetelnego procesu. Swoje uzasadnienie Izba oparła o informacje Fundacji Otwarty Dialog i Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, opisujące m.in. szykany stosowane wobec niezależnych sędziów w Polsce. Holenderski sąd odmówił ekstradycji oskarżonego do Polski ze […]
Tematy
- Arbitralne zatrzymania
- Ataki na aktywistów
- Ekstradycje
- Interpol
- Kara śmierci
- Korupcja
- Lustracja
- Magnitsky Act
- Masowe zatrzymania
- Międzynarodowa pomoc prawna
- Mowa i zbrodnie nienawiści
- Niezależność sądownictwa
- Organy ścigania i bezpieczeństwa
- Pandemia COVID-19
- Pomoc humanitarna
- Prawa więźniów
- Prawa żołnierzy i weteranów
- Prawo międzynarodowe
- Praworządność
- Prześladowania polityczne
- Prześladowanie prawników
- Psychiatria represyjna
- Relacje polsko-ukraińskie
- Sankcje
- Schengen Information System
- Selektywna sprawiedliwość
- Tortury
- Uchodźcy polityczni
- Uchodźcy wewnętrzni
- Uczciwy proces
- Więźniowie polityczni
- Wolność religii
- Wolność słowa
- Wolność zgromadzeń
- Wolność zrzeszania się
- Wolności obywatelskie
- Wydalenia i zakazy wjazdu
- Wykluczenie finansowe
- Wymuszone zaginięcia
- Zbrodnie wojenne
Temat: Ekstradycje
Mukhtar Ablyazov otrzymuje azyl polityczny we Francji
29 września 2020 r. francuski Narodowy Sąd Azylowy wydał decyzję przyznającą status uchodźcy liderowi demokratycznej opozycji w Kazachstanie – Muchtarowi Ablyazovowi.
Oświadczenie ukraińskich obrońców praw człowieka w sprawie Zhanary Akhmetowej
Zhanara Akhmetova jest kazachstańską dziennikarką, jednym z liderów ruchu opozycyjnego „Demokratyczny Wybór Kazachstanu”. Od kilku lat Akhmetova wraz z małoletnim synem bezskutecznie ubiegają się o status uchodźcy, a tym samym o azyl polityczny w Ukrainie.
Ryzyko ekstradycji Zhanary Akhmetovej: egzamin dla nowych władz Ukrainy
W przypadku ekstradycji Akhmetovej Ukraina naruszy kilka ratyfikowanych konwencji międzynarodowych. Sprawa ta stanie się dla nowego rządu jednym z pierwszych poważnych egzaminów w zakresie przestrzegania praw uchodźców i procedur ekstradycyjnych. Czy nowe władze Ukrainy zdadzą ten egzamin ze współpracy z reżimami dyktatorskimi?
Novoe Vremya: Ukraińska pułapka na uchodźców politycznych
Azerbejdżan, Kazachstan, Rosja i Uzbekistan należą do państw postsowieckich, w których rośnie liczba osób prześladowanych z powodów politycznych. Często, aby uciec przed represjami, „wrogowie reżimu” są zmuszeni opuścić ojczyznę i szukać schronienia poza jej granicami.
Dnia 22 listopada sąd rozpatrzy sprawę aresztu ekstradycyjnego Zhanary Akhmetovej
Dnia 22.11.2017 o godzinie 14:00 Apelacyjny Sąd w Kijowie rozpatrzy apelację Zhanary Akhmetovej w sprawie aresztu ekstradycyjnego.
Ukraina śpieszy się, aby przekazać Zhanarę Akhmetovą Kazakhstanowi
Kazachstańska dziennikarka opozycyjna Zhanara Akhmetova została zatrzymana w Kijowie w dniu 21.10.2017 r. z rażącym naruszeniem prawa ukraińskiego. W dniu 24.10.2017 r. sąd orzekł o jej tymczasowym aresztowaniu na 18 dni. W proteście przeciwko tej decyzji, Akhmetova ogłosiła strajk głodowy.
Sprawa Zhanary Akhmetovej: Ukraina znów pomaga autorytarnemu reżimowi w pojmaniu opozycyjnego dziennikarza
Kazachstan wystawił list gończy za Akhmetovą na podstawie już uprawomocnionego wyroku sądowego, co według adwokatów jest niezgodne z prawem. Ukraińska służba migracyjna odmówiła udzielenia jej azylu. Jednakże dziennikarka nie została o tym poinformowana, w związku z czym nie mogła złożyć odwołania.
„Reforma Interpolu: nie pozwólmy, aby zatrzymała się w pół drogi” – debata podczas konferencji OBWE/ODIHR HDIM 2017
Fundacja Otwarty Dialog we współpracy z Destination Justice przeprowadziła debatę „Reforma Interpolu: nie pozwólmy, aby zatrzymała się w pół drogi” 15 września 2017 r. na Stadionie Narodowym przy okazji konferencji OBWE HDIM2017 w Warszawie.
„Reforma Interpolu: nie pozwólmy, aby zatrzymała się w pół drogi” – side event podczas OBWE/ODIHR HDIM 2017
Fundacja Otwarty Dialog we współpracy z Destination Justice przeprowadziła debatę „Reforma Interpolu: nie pozwólmy, aby zatrzymała się w pół drogi” 15 września 2017 r. na Stadionie Narodowym (PGE Narodowy) przy okazji OBWE HDIM2017 w Warszawie.
Apel ofiar nadużywania czerwonych powiadomień Interpolu – video
Ten film został opracowany we współpracy z Destination Justice w celu zwrócenia uwagi na problem częstego niewłaściwego wykorzystywania Interpolu przez reżimy autorytarne. Zaprezentowano go podczas naszego wydarzenia towarzyszącego w ubiegły piątek w ramach Human Dimension Implementation Meeting.
Vocal Europe: “Poniedziałkowa rozmowa z Lyudmylą Kozlovską o nadużyciu Interpolu przez autokratyczne reżimy”
W rozmowie z Vocal Europe, Ludmiła Kozlovska, prezes Fundacji Otwarty Dialog (ODF), wyraża swoje zdanie na temat, w jaki sposób autokratyczne reżimy, takie jak Rosja, Turcja, Mołdawia, Kazachstan i Azerbejdżan, stanowią ogromne wyzwanie dla dysydentów dzięki współpracy z Interpolem.
Publico: INTERPOL jako narzędzie politycznych represji
Popularny dziennik internetowy Público opublikował artykuł „INTERPOL jako narzędzie politycznych represji”, którego autor nawiązał do eksperckiej pozycji Fundacja Otwarty Dialog w tej dziedzinie.
Raport: Kazachstan ściga byłych głównych menedżerów Banku BTA, aby uzyskać zeznania przeciwko Mukhtarowi Ablyazovowi
Francja przyznała, że ściganie karne Ablyazova, dawnego oponenta Nursultana Nazarbayeva, ma charakter polityczny. Aby uzyskać „dodatkowe zeznania” przeciwko Ablyazovowi, nasiliło się „polowanie” na byłych głównych menedżerów Banku BTA.
Pierwsze spotkanie Fundacji Otwarty Dialog z Mukhtarem Ablyazovem
Kazachstański reżim, a w szczególności lobbyści prezydenta Nursultana Nazarbayeva, zrobili wszystko, by pierwsze spotkanie z opozycyjnym politykiem okazało się szczególnie pamiętne.