Strajk i masakra w Zhanaozen

Zhanaozen to miasto w zachodnim Kazachstanie w dystrykcie Mangistau. Brutalna pacyfikacja strajku pracowników przemysłu naftowego dn. 16.12.2011 r. w Zhanaozen, podczas której zginęło co najmniej 17 robotników, a kilkadziesiąt osób zostało rannych, stała się momentem zwrotnym we współczesnej historii Kazachstanu. W poważny sposób nadszarpnęła wizerunek rządzącego w dyktatorski sposób prezydenta Nazarbajewa i zwróciła uwagę świata na poważne napięcia wewnętrzne w tym kraju.

Stan wyjątkowy, masowe aresztowania, fala represji wobec opozycji, niezależnych mediów i społeczeństwa obywatelskiego zwieńczyły pokojowy protest robotniczy, który rozpoczął się w maju 2011 roku.

Te wydarzenia monitorowaliśmy niemal od samego początku. Najważniejsze z nich opisane są w raportach: Misja Obserwacyjna ds. obserwacji przestrzegania praw człowieka w Republice Kazachstan (od 23 do 30 kwietnia 2012 r.) oraz Proces sądowy w Aktau. Świadectwa oskarżonych o torturach w czasie prowadzenia śledztwa. Poświęcona jest im również strona internetowa, kalendarium i broszura.

Aktualności

Wybierz wysokość jednorazowej wpłaty w bitcoin