Strajk i masakra w Zhanaozen
Zhanaozen to miasto w zachodnim Kazachstanie w dystrykcie Mangistau. Brutalna pacyfikacja strajku pracowników przemysłu naftowego dn. 16.12.2011 r. w Zhanaozen, podczas której zginęło co najmniej 17 robotników, a kilkadziesiąt osób zostało rannych, stała się momentem zwrotnym we współczesnej historii Kazachstanu. W poważny sposób nadszarpnęła wizerunek rządzącego w dyktatorski sposób prezydenta Nazarbajewa i zwróciła uwagę świata na poważne napięcia wewnętrzne w tym kraju.
Stan wyjątkowy, masowe aresztowania, fala represji wobec opozycji, niezależnych mediów i społeczeństwa obywatelskiego zwieńczyły pokojowy protest robotniczy, który rozpoczął się w maju 2011 roku.
Te wydarzenia monitorowaliśmy niemal od samego początku. Najważniejsze z nich opisane są w raportach: Misja Obserwacyjna ds. obserwacji przestrzegania praw człowieka w Republice Kazachstan (od 23 do 30 kwietnia 2012 r.) oraz Proces sądowy w Aktau. Świadectwa oskarżonych o torturach w czasie prowadzenia śledztwa. Poświęcona jest im również strona internetowa, kalendarium i broszura.
Aktualności

Satrapa uwalnia oponenta w przededniu wizyty w Polsce
19 sierpnia 2016
Vladimir Kozlov zwolniony warunkowo z kolonii w Zarechnoye
4 sierpnia 2016
Kazachstan w obiektywie reporterów Al Jazeera
19 czerwca 2015
Poroshenko dostał „szczepionkę przeciwko wirusowi dyktatury”
22 grudnia 2014
Rocznicę wydarzeń w Zhanaozen upamiętniono na Majdanie
16 grudnia 2014
W Senacie o prawach człowieka
21 grudnia 2013Publikacje

Rocznica krwawego stłumienia strajku: „Lista Zhanaozen” powinna położyć kres bezkarności osób winnych stosowania tortur i represji
16 grudnia 2015