Obrona praworządności w Polsce

Nigdy dotąd nie zabieraliśmy oficjalnie głosu w sprawie wewnętrznej sytuacji w Polsce (i naiwnie sądziliśmy, że nigdy nie będziemy musieli). W Polsce, która stanowiła zazwyczaj wzorzec i inspirację dla pragnących przemian naszych wschodnich sąsiadów i innych państw postsowieckich.

Polacy niejednokrotnie wykazywali się olbrzymią solidarnością, a nasz kraj był bezpieczną przystanią dla uchodźców politycznych. Borykając się z własnymi problemami i zobowiązaniami, nie możemy jednocześnie pozostać bierni wobec odbywającej się obecnie próby zamachu na rządy prawa i demokrację w Polsce. Tu nie chodzi o politykę (choć po tej samej stronie barykady stoją dziś nie tylko liczne organizacje obywatelskie, lecz i opozycyjni politycy), tu chodzi o pryncypia. O – jakkolwiek to patetycznie
by nie zabrzmiało – wartości podstawowe i przyszłość naszego kraju. Przyszłość Polski jako liberalnej, zachodniej demokracji, jako bezpiecznego, stabilnego państwa członkowskiego UE i NATO.

Dlatego, w związku z zaistniałymi okolicznościami, pragniemy wyrazić swoje oficjalne poparcie dla obywatelskiego ruchu sprzeciwu wobec antykonstytucyjnych działań rządu PiS i poparcie dla niezależnych sądów.

Zdecydowanie zachęcamy wszystkich do udziału w odbywających się codziennie akcjach i manifestacjach. Uważamy jednocześnie że same protesty mogą nie wystarczyć. Ale to nie oznacza, że możemy się poddać i zaakceptować bezprawne przejęcie Sądu Najwyższego i sądownictwa powszechnego przez partyjnych nominatów.

Aktualności

Więcej wpisów

Głosy w obronie fundacji

Masz pytania?

Marcin Mycielski

Wiceprezes Zarządu
Dyrektor ds. Public Affairs

Bartosz Kramek

Przewodniczący Rady Fundacji
Prokurent

Wybierz wysokość jednorazowej wpłaty w bitcoin