Lista Savchenko

Lista Savchenko została po raz pierwszy zaprezentowana 13.02.2015 r. na konferencji prasowej ekspertów Fundacji Otwarty Dialog w Kijowie. W dn. 22.04.2015 uchwałę wspierającą listę przegłosowała Rada Najwyższa Ukrainy. Dn. 08.03.2016 r. na poziomie międzynarodowym inicjatywę wsparło 57 europarlamentarzystów na czele z Petrasem Austreviciusem i Rebbeką Harms.

Wprowadzenie sankcji personalnych wobec osób odpowiedzialnych za prześladowanie ukraińskiej pilotki poparli także przedstawiciele rosyjskiej opozycji, w tym G. Kasparov, B. Ryńska, A. Illarionov, Y. Chychvarkin, A. Kox, L. Ponomariov, podczas Forum Wolnej Rosji w Wilnie w dn. 9-10.03.2016 r.

9.03.2015 r. 5 europejskich ministrów spraw zagranicznych zaapelowało do F. Mogherini, Wysokiej Przedstawiciel UE ds. zagranicznych o uwolnienie Savchenko i wprowadzenie sankcji wobec Rosji.

W trakcie manifestacji solidarności z Nadią Savchenko pod Ambasadą Rosji w Warszawie 09.03 br., pod petycją o natychmiastowe zwolnienie Savchenko i wprowadzenie sankcji podpisało się blisko 300 osób.Tego samego dnia Sejm RP przyjął jednogłośnie uchwałę żądającą od władz Rosji zwolnienia ukraińskiej bohaterki.

Listę Savchenko otwierał prezydent FR Vladimir Putin. Znajdowali się na niej również rosyjscy decydenci polityczni najwyższego szczebla oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w uprowadzenie, uwięzienie, oskarżenie Ukrainki oraz wymuszone obserwacje psychiatryczne i farsę procesu sądowego.

25.05.2016 r. Savchenko została zwolniona z rosyjskiego więzienia i przetransportowana na Ukrainę, w ramach wymiany na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego GRU. Uwolnienie Nadii nie kończy jednak batalii o wymierzenie sankcji odpowiedzialnym za jej porwanie, areszt i nielegalne przetrzymywanie.

Aktualności

Masz pytania?

Marcin Mycielski

Wiceprezes Zarządu
Dyrektor ds. Public Affairs

Bartosz Kramek

Przewodniczący Rady Fundacji
Prokurent

Wybierz wysokość jednorazowej wpłaty w bitcoin