Uwolnić Bartosza Kramka! #FreeKramek

23 czerwca 2021 r. Bartosz Kramek, aktywista i Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog, został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW na polecenie prokuratury Zbigniewa Ziobry. Zarzuty kierowane pod adresem Bartosza i Fundacji są kuriozalne, bezpodstawne i stanowią przejaw politycznego zwalczania organizacji pozarządowych niewygodnych dla władzy. Te same zarzuty zostały już oddalone trzykrotnie przez sąd w sprawach dotyczących prezes Fundacji, Ludmiły Kozłowskiej, oraz przez Prokuratora Generalnego Mołdawii, z której zarzuty te – jak przyznaje samo ABW – pochodzą.

Powołując się na rzekome ryzyko utrudniania śledztwa, prokuratura zawnioskowała o zastosowanie wobec Bartka najostrzejszej formy środka zapobiegawczego – 3 miesiące bezwarunkowego aresztu tymczasowego. Sąd nie podzielił w pełni „obaw” prokuratury i zasądził kaucję w wysokości 300 tys. zł, która musi jednak zostać wpłacona do dn. 8 lipca. Osoby, które chcą pomóc Bartkowi wyjść na wolność, zachęcamy do zapoznania się z tym postem na Facebooku.

Domagamy się natychmiastowego uwolnienia Bartka, którego śmiało można określić mianem pierwszego więźnia politycznego w III RP. Poniżej znajdują się nasze stanowiska, które jasno i dobitnie nie tylko obalają wszystkie zarzuty stawiane przez władze i przychylne im media, ale też wskazują, że moment zatrzymania nie był przypadkowy. Zachęcamy również do zapoznania się z licznymi materiałami prasowymi opisującymi sprawę, jak i z naszymi wcześniejszymi publikacjami, które ukazują skalę ataków kampanii PiS przeciwko ODF i jej powody. Dodatkowo, wszystkich użytkowników Facebooka zachęcamy do okazania solidarności z więzionym przez PiS Bartkiem poprzez skorzystanie z naszej specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe.

Oświadczenia