Eurodeputowani i prominentni obrońcy praw człowieka wzywają Litwę, by nie popełniła błędu i nie przekazała Kazachstanowi mieszkającego tam Daniyara Khassenova, któremu decyzją sądu grozi przymusowe wydalenie. Wydalenie Daniyara Khassenova z Litwy zostało zainicjowane przez litewski Departament Migracji. Pan Khassenov jest znany jako działacz na rzecz praw człowieka, który udokumentował naruszenia praw człowieka w Kazachstanie i […]
Tematy
- Arbitralne zatrzymania
- Ataki na aktywistów
- Ekstradycje
- Interpol
- Kara śmierci
- Korupcja
- Lustracja
- Magnitsky Act
- Masowe zatrzymania
- Międzynarodowa pomoc prawna
- Mowa i zbrodnie nienawiści
- Niezależność sądownictwa
- Organy ścigania i bezpieczeństwa
- Pandemia COVID-19
- Pomoc humanitarna
- Prawa więźniów
- Prawa żołnierzy i weteranów
- Prawo międzynarodowe
- Praworządność
- Prześladowania polityczne
- Prześladowanie prawników
- Psychiatria represyjna
- Relacje polsko-ukraińskie
- Sankcje
- Schengen Information System
- Selektywna sprawiedliwość
- Tortury
- Uchodźcy polityczni
- Uchodźcy wewnętrzni
- Uczciwy proces
- Więźniowie polityczni
- Wolność religii
- Wolność słowa
- Wolność zgromadzeń
- Wolność zrzeszania się
- Wolności obywatelskie
- Wydalenia i zakazy wjazdu
- Wykluczenie finansowe
- Wymuszone zaginięcia
- Zbrodnie wojenne
Kraj: Litwa
Leonidas Donskis we wspomnieniach Lyudmyly Kozlovskiej
We wrześniu ubiegłego roku przedwczesną śmiercią zmarł Leonidas Donskis – litewski eurodeputowany, filozof, eseista i nauczyciel akademicki. Portal 15min poświęcił mu artykuł, w którym wspomina go m.in. prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska.
Światowy Dzień #LetMyPeopleGo
10-14 października br. w trakcie 4. sesji (2016 r.) plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odbędzie się światowa akcja #StopPutinsWarInUkraine oraz publikacja w sieciach społecznościowych zdjęć z historiami prześladowania więźniów politycznych w ramach kampanii #LetMyPeopleGo.
ODF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Litwy o odmowie ekstradycji S. Shalabayeva do Kazachstanu lub na Ukrainę
28.06.2016 r. sąd w Wilnie wydał orzeczenie, odrzucając wnioski Kazachstanu i Ukrainy o ekstradycję Syryma Shalabayeva, krewnego kazachstańskiego opozycjonisty i uchodźcy politycznego M. Ablyazova. Sprawa wytoczona Shalabayevowi przez Kazachstan i Ukrainę stanowi część kampanii ścigania Ablyazova.
S. Shalabayev w pełni bezpieczny. Redaktor naczelna „Respubliki” dziękuje ODF
Irina Petrushova, redaktor naczelna kazachstańskiej gazety Respublika, 28 czerwca poinformowała o odmowie ze strony Litwy ekstradycji do Kazachstanu i na Ukrainę Syryma Shalabayeva, krewnego Mukhtara Ablyazova.
Belsat: Litwa przyjęła „Listę Savchenko”
„Do wykazu Rosjan, objętych sankcjami, dodano tak zwaną „Listę Savchenko”. Litwa została pierwszym krajem UE, który uchwalił wprowadzenie ograniczeń ekonomicznych i wizowych wobec obywateli rosyjskich – głównie sędziów i prokuratorów, związanych ze skandalicznym procesem” – informuje TV Belsat.
Krym.Realii: Rosyjska opozycja przyjęła uchwałę ws. wprowadzenia „listy Savchenko”
Przedstawiciele opozycji rosyjskiej i społeczeństwa obywatelskiego, którzy w dniach 9-10 marca br. brali udział w Forum Wolnej Rosji w Wilnie, jednogłośnie przyjęli uchwałę popierającą wprowadzenia sankcji personalnych wobec osób odpowiedzialnych za prześladowania Nadii Savchenko – pisze Krym.Realii
Rosyjska opozycja żąda Listy Savchenko
Przedstawiciele rosyjskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego uczestniczący w obradach Forum Wolnej Rosji w Wilnie w dn. 9-10.03.2016 r. na zakończenie wydarzenia przyjęli uchwałę wspierającą wprowadzenie personalnych sankcji wobec osób odpowiedzialnych za prześladowanie ukraińskiej pilotki.
Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva
W dniu 14.01.2016 r. Yegor Sobolev wezwał Prokuraturę Generalną do dokładnego zbadania upublicznionych przypadków nadużyć, popełnionych przez ukraińskich śledczych w postępowaniu przeciwko kazachstańskiemu politykowi Mukhtarowi Ablyazovowi i jego krewnemu, Syrymowi Shalabayevowi.
Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva
Obrońcy praw człowieka apelują do Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prezydent Litwy o uznane politycznych motywów prześladowania krewnego kazachstańskiego polityka oraz niedopuszczenie do ekstradycji Syryma Shalabayeva do Kazachstanu bądź Ukrainy.
Włoski senator w liście do szefa MSZ Litwy. Sprawa Shalabayeva powiązana z prześladowaniem Ablyazova
Włoski senator Luigi Compagna zwrócił się do szefa MSZ Litwy Antanasa Linkevičiusa w sprawie Syryma Shalabayeva, działacza, którego władze Kazachstanu oraz Ukrainy usiłują ekstradować z terytorium Litwy.
Syrym Shalabayev – kolejna ofiara obławy Astany. Apel posłanki PE do Prezydent Litwy
Członkini Parlamentu Europejskiego Mady Delvaux-Stehres zwróciła się do Prezydent Republiki Litewskiej Dali Grybauskaitė, prosząc o zwrócenie szczególnej uwagi na sprawę Syryma Shalabayeva.
Ani Kazachstan, ani Ukraina nie zagwarantują Shalabayevowi rzetelnego procesu
Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak w liście do Prezydent Litwy Dali Grybauskaitė odniósł się do sprawy Syryma Shalabayeva, którego ekstradycji domagają się Kazachstan oraz Ukraina, a którego prześladowanie jest umotywowane politycznie.
M. Święcicki: sprawa S. Shalabayeva to element szerszej kampanii represji
Poseł na Sejm RP Marcin Święcicki zwrócił się do litewskich władz, m.in. do Prezydent Litwy i Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie Syryma Shalabayeva, krewnego kazachstańskiego opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova.
Raport: Prześladowanie polityczne Syryma Shalabayeva
Syrym Shalabayev, krewny kazachstańskiego opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova zwraca się do Litwy z wnioskiem o udzielenie mu azylu politycznego i jego ochronę przed ekstradycją.