Popularny dziennik internetowy Público opublikował artykuł „INTERPOL jako narzędzie politycznych represji”, którego autor nawiązał do eksperckiej pozycji Fundacja Otwarty Dialog w tej dziedzinie.

Popularny dziennik internetowy Público opublikował artykuł „INTERPOL jako narzędzie politycznych represji”, którego autor nawiązał do eksperckiej pozycji Fundacja Otwarty Dialog w tej dziedzinie.
10-14 października br. w trakcie 4. sesji (2016 r.) plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odbędzie się światowa akcja #StopPutinsWarInUkraine oraz publikacja w sieciach społecznościowych zdjęć z historiami prześladowania więźniów politycznych w ramach kampanii #LetMyPeopleGo.
W dniach 11-13 września w Madrycie odbyło się Walne Zgromadzenie Światowego Kongresu Ukraińców z udziałem 64 delegatów i 53 gości z 20 krajów. Wśród prelegentów wystąpiła Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska.
12 września w Madrycie Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w dorocznym Walnym Zgromadzeniu Światowego Kongresu Ukraińców (SKU). Prezes Zarządu Fundacji, Lyudmyla Kozlovska, wystąpiła z prezentacją poświęconą przesiedleńcom (tzw. IDPs) oraz ukraińskim więźniom politycznym w Rosji.
12 września w Madrycie Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w dorocznym Walnym Zgromadzeniu Światowego Kongresu Ukraińców (SKU). Prezes Zarządu Fundacji, Lyudmyla Kozlovska, wystąpiła z prezentacją poświęconą przesiedleńcom oraz ukraińskim więźniom politycznym w Rosji.
Rebecca Harms, niemiecka europarlamentarzystka, zaadresowała do Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych pisemne zapytanie, w którym zwróciła uwagę na brak mechanizmu wzajemnego uznania statusu uchodźcy pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
11.03.2015 Muratbek Ketebayev opuścił Hiszpanię i wrócił do Polski, gdzie od grudnia 2013 r. posiada status uchodźcy. Tym samym zakończyła się próba uzyskania ekstradycji znanego dysydenta z Hiszpanii do Kazachstanu jaką podjął reżim Nursułtana Nazarbayeva.
17.02.2015 r. na zaproszenie Rady Adwokackiej z Saragossy (Hiszpania), Muratbek Ketebayev, Alexandr Pavlov i Jędrzej Czerep z Fundacji Otwarty Dialog wzięli udział w konferencji „Sytuacja praw człowieka w Kazachstanie. Prawo do azylu”.
Sąd Najwyższy Królestwa Hiszpanii przyznając azyl współpracownikowi politycznej opozycji z Kazachstanu obnażył błędy i złą wolę, jakie w jego sprawie prezentowały sądy i organy administracji.
Koniec sądowej odysei Alexandra Pavlova. Hiszpański Sąd Najwyższy powiedział: „dość!” i przyznał dysydentowi azyl polityczny. Tym samym przekreślił perspektywę jego ekstradycji do Kazachstanu, o którą reżim Nursułtana Nazarbayeva zabiegał wszelkimi środkami.
Portal polskieradio.pl poinformował o zwolnieniu z więzienia kazachstańskiego opozycjonisty Muratbeka Ketebayeva. Sędziowie uznali argumenty madryckiej Ambasady RP, która interweniowała w sprawie Ketebayeva.
Sąd w Madrycie nakazał zwolnić z więzienia kazachskiego opozycjonistę, Muratbeka Ketebayeva. Tym samym sędziowie uznali argumenty madryckiej Ambasady RP, która dzień wcześniej potwierdziła, że posiada on w Polsce status uchodźcy i apelowała o wypuszczenie go. Ketebayev odzyskał wolność wczoraj późny
Europosłowie dwóch grup politycznych w Parlamencie Europejskim zainterweniowali w sprawie Muratbeka Ketebayeva, kazachskiego opozycjonisty i działacza, zatrzymanego 27 grudnia 2014 r. w Madrycie.
Na poniedziałkowej (12.01) sesji plenarnej w Strasburgu, europosłanka Róża Thun wystąpiła w obronie kazachstańskiego działacza i opozycjonisty Muratbeka Ketebayeva, zatrzymanego 27 grudnia 2014 r. w Madrycie.
Hiszpański senator Urko Aiartza złożył pisemne zapytanie w sprawie kazachskiego działacza i opozycjonisty Muratbeka Ketebayeva. Dysydent, mimo statusu uchodźcy przyznanego w Polsce, 27 grudnia został zatrzymany w Madrycie na podstawie zawiadomienia Interpolu.