Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa, think-tank Europejskiej Partii Ludowej, opublikowało niedawno nową analizę, zatytułowaną „EU Human Rights Promotion in Central Asia – Between the Dragon and the Bear” („Propagowanie praw człowieka przez UE w Azji Środkowej – między smokiem a niedźwiedziem”), napisaną przez analityków ODF Igora Savchenkę, Katerynę Savchenko i Andriya Osavoliuka. Praca badawcza składa się z sześciu części, poruszających szeroki zakres tematów, od propagowania praw człowieka w Azji Środkowej z punktu widzenia bezpieczeństwa UE, poprzez wpływy Chin i Rosji w regionie, aż po analizę, w jaki sposób reżimy Azji Środkowej stopniowo przejęły praktykę łamania praw człowieka od Rosji i Chin.
Tematy
- Arbitralne zatrzymania
- Ataki na aktywistów
- Ekstradycje
- Interpol
- Kara śmierci
- Korupcja
- Lustracja
- Magnitsky Act
- Masowe zatrzymania
- Międzynarodowa pomoc prawna
- Mowa i zbrodnie nienawiści
- Niezależność sądownictwa
- Organy ścigania i bezpieczeństwa
- Pandemia COVID-19
- Pomoc humanitarna
- Prawa więźniów
- Prawa żołnierzy i weteranów
- Prawo międzynarodowe
- Praworządność
- Prześladowania polityczne
- Prześladowanie prawników
- Psychiatria represyjna
- Relacje polsko-ukraińskie
- Sankcje
- Schengen Information System
- Selektywna sprawiedliwość
- Tortury
- Uchodźcy polityczni
- Uchodźcy wewnętrzni
- Uczciwy proces
- Więźniowie polityczni
- Wolność religii
- Wolność słowa
- Wolność zgromadzeń
- Wolność zrzeszania się
- Wolności obywatelskie
- Wydalenia i zakazy wjazdu
- Wykluczenie finansowe
- Wymuszone zaginięcia
- Zbrodnie wojenne
Kraj: Chiny
ODF współgospodarzem wydarzenia podczas 19. zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu
W dniu 20 lutego 2020 roku, z okazji 19 zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, mieliśmy przyjemność prowadzić – wraz z członkami delegacji holenderskiej, Farah Karimi i Borysem Dittrichem – wydarzenie towarzyszące „Nowe i stare sposoby represji dysydentów na obszarze OBWE: Ochrona uchodźców politycznych przed nadużyciami prawnymi i technologicznymi”.
Fundacja Otwarty Dialog na OBWE HDIM 2019
Od poniedziałku, 16 września, do piątku, 27 września 2019 r. przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog – Xheni Dani, Joanna Cuper i Maksym Sytnikov – uczestniczyli w dorocznym Spotkaniu Przeglądowym Wymiaru Ludzkiego (HDIM), które odbyło się w Warszawie.
Pierwsze spotkanie z Olegiem Sentsovem
Oleg Sentsov, pochodzący z Krymu reżyser, aktywista Majdanu, ukraiński patriota i jeden z najdzielniejszych więźniów Kremla niedawno odzyskał wolność. O jego uwolnienie – obok wielu innych – zabiegaliśmy od 5 lat, które spędził w rosyjskich aresztach i więzieniach.
HDIM 2019: ODF i FIDU o wpływie chińskich metod represjonowania w obszarze OBWE
W środę 18 września Włoska Federacja Praw Człowieka i Fundacja Otwarty Dialog współorganizowały wydarzenie pn. „Tłumienie społeczeństwa obywatelskiego w Chinach: Wzór do naśladowania dla autorytarnych członków OBWE?”.
ODF organizuje dwa wydarzenia podczas OBWE HDIM 2019
W czasie spotkania OBWE poświęconego wymiarowi ludzkiemu (ang. OSCE Human Dimension Implementation Meeting — HDIM) Fundacja Otwarty Dialog będzie obecna w Warszawie wraz z delegacją obrońców i działaczy praw człowieka. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w środę 18 września o godz. 8:15.
Światowy Dzień #LetMyPeopleGo
10-14 października br. w trakcie 4. sesji (2016 r.) plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odbędzie się światowa akcja #StopPutinsWarInUkraine oraz publikacja w sieciach społecznościowych zdjęć z historiami prześladowania więźniów politycznych w ramach kampanii #LetMyPeopleGo.
Hiszpania rezygnuje z jurysdykcji uniwersalnej. Wielki krok wstecz w dziedzinie ochrony praw człowieka?
Pod wpływem nacisków władz chińskich, hiszpański parlament przygotowuje pospiesznie nowelizację ustawy o sądownictwie. Zniknąć ma zasada jurysdykcji uniwersalnej, która pozwalała hiszpańskim sądom ścigać najcięższe zbrodnie popełnione poza jej granicami.