W dniach 23 i 24 lutego 2017 roku przedstawiciel Fundacji Otwarty Dialog był obecny na Zimowej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE 2017 w Wiedniu. Celem wizyty było omówienie obecnej sytuacji praw człowieka w regionie postsowieckim.
Tematy
- Arbitralne zatrzymania
- Ataki na aktywistów
- Ekstradycje
- Interpol
- Kara śmierci
- Korupcja
- Lustracja
- Magnitsky Act
- Masowe zatrzymania
- Międzynarodowa pomoc prawna
- Mowa i zbrodnie nienawiści
- Niezależność sądownictwa
- Organy ścigania i bezpieczeństwa
- Pandemia COVID-19
- Pomoc humanitarna
- Prawa więźniów
- Prawa żołnierzy i weteranów
- Prawo międzynarodowe
- Praworządność
- Prześladowania polityczne
- Prześladowanie prawników
- Psychiatria represyjna
- Relacje polsko-ukraińskie
- Sankcje
- Schengen Information System
- Selektywna sprawiedliwość
- Tortury
- Uchodźcy polityczni
- Uchodźcy wewnętrzni
- Uczciwy proces
- Więźniowie polityczni
- Wolność religii
- Wolność słowa
- Wolność zgromadzeń
- Wolność zrzeszania się
- Wolności obywatelskie
- Wydalenia i zakazy wjazdu
- Wykluczenie finansowe
- Wymuszone zaginięcia
- Zbrodnie wojenne
Kraj: Austria
Życzenia noworoczne oraz największe osiągnięcia Fundacji w 2016 roku
Fundacja Otwarty Dialog dziękuje Wam za wsparcie, jakie okazaliście w ubiegłym roku oraz życzy Wam wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i osobistym w roku 2017! Z tej okazji chcielibyśmy również podzielić się z Wami niektórymi z najważniejszych osiągnięć Fundacji w 2016 roku.
Światowy Dzień #LetMyPeopleGo
10-14 października br. w trakcie 4. sesji (2016 r.) plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odbędzie się światowa akcja #StopPutinsWarInUkraine oraz publikacja w sieciach społecznościowych zdjęć z historiami prześladowania więźniów politycznych w ramach kampanii #LetMyPeopleGo.
Największe osiągnięcia Fundacji Otwarty Dialog
Przedstawiciele ODF śledzą i uczestniczą w najważniejszych sesjach i spotkaniach organizacji i instytucji międzynarodowych w Brukseli/Strasburgu, Strasburgu, Wiedniu i Genewie. Biorą udział w konsultacjach, zainicjowanych przez te organizacje i aktywnie komunikują się z kluczowymi interesariuszami.
Kristyna Zelienkova próbuje zapobiec ekstradycji Naila Malyutina
Czeska europarlamentarzystka w listach do austriackich władz apeluje o ponowne zbadanie sprawy Naila Malyutina, co może zatrzymać proces ekstradycji prześladowanego biznesmena. Swoimi obawami co do jego losu po ewentualnej wysyłce do Rosji podzieliła się m.in. z Wolfgangiem Brandstetterem.
„Malytuin, tak jak Magnicki, stał się ofiarą politycznego prześladowania ze strony Rosji” – Tunne Kelam
Członek Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE Tunne Kelam zwrócił się z pisemną prośbą do austriackiego ministra sprawiedliwości Wolfganga Brandstettera o dokładniejsze zbadanie sprawy Naila Malyutina.
Raport: Fakty świadczące o sfabrykowaniu sprawy Mukhtara Ablyazova w Rosji: prześladowanie Tatiany Paraskevich i Artura Trofimova
Realizując uzgodnienia Putina i Nazarbayeva, śledczy z „Listy Magnitskiego” żądali od Paraskevich i Trofimova podpisania zeznań obciążających opozycyjnego polityka Ablyzova. Kazachstańscy lobbyści dążyli do tego, by Austria i Czechy udzieliły Paraskevich i Trofimovowi słabszej formy azylu.
ODF apeluje do Austrii, Grecji i Cypru o przyspieszenie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej pomiędzy UE a Ukrainą
W marcu ubiegłego roku podpisana została polityczna część umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą, a jej pozostałe części obydwie strony podpisały dopiero kilka miesięcy później, 27 czerwca 2014 roku.
Parlament Austrii o nieszczelnym mechanizmie Interpolu i prześladowaniu Artura Trofimova
10 czerwca 2015 r. członkowie Komisji ds. Praw Człowieka Parlamentu Austrii debatowali o wykorzystywaniu braku mechanizmów kontrolnych Interpolu przez państwa autorytarne do prześladowania oponentów politycznych oraz o sprawie Artura Trofimova, sojusznika kazachstańskiej opozycji.
Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w Zimowym Spotkaniu ZP OBWE w Wiedniu
W dniach 18-20 lutego 2015 r. delegacja Fundacji Otwarty Dialog wzięła udział w Zimowym Spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ZP OBWE) w Wiedniu. Jedno z trzech dorocznych spotkań poświęcone było m.in. respektowaniu praw migrantów i uchodźców.
Bliscy i współpracownicy Rakhata Aliyeva zaprzeczają jego rzekomej próbie samobójczej
24 lutego media opublikowały informację o śmierci Rakhata Aliyeva, znanego opozycjonisty politycznego wobec reżimu Nursultana Nazarbayeva. Został on znaleziony martwy w odosobnionej celi austriackiego więzienia w Josefstadt, gdzie kilka dni wcześniej został przeniesiony na własną prośbę.