• Data
  • Rodzaj akcji
  • Szukaj

Przekaż darowiznę na misje do krajów UE oraz Federacji Rosyjskiej w obronie ukraińskich aktywistów

Fundacja organizuje międzynarodowe misje obserwacyjne, dokumentując m.in. naruszenia praw człowieka oraz naruszenia praw wyborczych. Skupia się na monitorowaniu sytuacji społeczno-politycznej, także w okresie wyborów prezydenckich, parlamentarnych i lokalnych na obszarze postsowieckim.

Obecnie występujemy w obronie pozostałych ukraińskich więźniów przetrzymywanych na terytorium Federacji Rosyjskiej, m.in. ukraińskiego reżysera Olega Sentsova.

Do tej pory nasi obserwatorzy monitorowali m.in. wybory na Ukrainie w 2010 r. Od stycznia do kwietnia 2014 r. nasi wolontariusze byli także obecni na Majdanie i w innych regionach Ukrainy, gdzie dokumentowali przejawy łamania praw człowieka podczas wydarzeń związanych z EuroMajdanem i rosyjską interwencją na Krymie. Fundacja wysyłała też korespondentów i obserwatorów na wschód Ukrainy, gdzie toczy się operacja antyterrorystyczna (ATO). Z inicjatywy Fundacji odbyła się także międzynarodowa misja monitorująca ukraińskie wybory prezydenckie 2014 r., z udziałem obserwatorów z krajów Unii Europejskiej. 

Fundacja we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych organizowała międzynarodowe misje obserwacyjne ws. porucznik Nadiyi Savchenko, zatrzymanej przez prorosyjskich terrorystów na terytorium Ukrainy i nielegalnie uprowadzonej do Rosji, gdzie przedstawiono jej sfabrykowane zarzuty. Obecnie występujemy w obronie pozostałych ukraińskich więźniów przetrzymywanych na terytorium Federacji Rosyjskiej, m.in. ukraińskiego reżysera Olega Sentsova oraz innych krymskich aktywistów niezgodnie z prawem uprowadzonych z okupowanego terytorium Krymu.

Reżyser

Oleg Sentsov

"krymski terrorysta"

Sentsovowi oraz pozostałym oskarżonym w sprawie „krymskich terrorystów”, stawiane są ciężkie zarzuty m. in. dokonania aktów terrorystycznych, pod którymi rozumiane są podpalenia budynków należących do Russkoy Obshchiny Kryma 14.04.2014 i symferopolskiego oddziału partii Yedinaya Rossiya 18.04.2014.

W ramach misji wysyłamy parlamentarzystów i obrońców praw człowieka do Federacji Rosyjskiej oraz krajów Unii Europejskiej. Naszym celem jest z jednej strony monitorowanie sytuacji aktywistów EuroMajdanu, przetrzymywanych w Rosji; z drugiej strony Fundacja wysyła misje do krajów Unii Europejskiej, prowadząc publiczny lobbing na rzecz praw człowieka i informując światową opinię publiczną o przypadkach pogwałcenia praw ukraińskich aktywistów. Wywieramy presję na władze Federacji Rosyjskiej oraz prowadzimy kampanię informacyjną na rzecz nielegalnie uprowadzonych obywateli Ukrainy.

Wysyłane przez nas do Federacji Rosyjskiej oraz krajów Unii Europejskiej delegacje spotykają się z przedstawicielami najważniejszych instytucji państwowych, władzy sądowniczej, a także społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się przestrzeganiem praw człowieka.

W swoich działaniach Fundacja współpracuje z wieloma instytucjami zarówno z Polski, jak i zagranicy. Wspierają nas organizacje pozarządowe, media, politycy, a także członkowie rodzin więźniów politycznych, w których obronie występujemy.

Wpłat można dokonywać na konto - Alior Bank SA PL: 79 2490 0005 0000 4600 7912 6269. Przelew opatrzyć tytułem „misja w obronie ukraińskich aktywistów .

Przypominamy, że inne aspekty działalności Fundacji można wesprzeć, wpłacając darowiznę na jedno z poniższych kont:

PLN: 16 1750 0012 0000 0000 3878 5265
EUR: PL 57 1750 0012 0000 0000 3878 5303
USD: PL 60 1750 0012 0000 0000 3878 5346
                       BIC/SWIFT: RCBWPLPW

lub skorzystać z poniższego formularza:

Ty też możesz pomóc!