Burzliwy rok 2020 dobiega końca. Czas na podsumowanie, co udało się zrobić w walce o praworządność w Polsce.

Burzliwy rok 2020 dobiega końca. Czas na podsumowanie, co udało się zrobić w walce o praworządność w Polsce.
Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest organizacją fundamentalistyczną, aktywną w Polsce i w UE. Jest powiązany – według licznych źródeł – zarówno z Kremlem, jak i z niebezpieczną brazylijską sektą. Organizacja jest bezpośrednio odpowiedzialna za liczne ataki na wartości UE, w szczególności na prawa człowieka i równość, skutecznie walcząc m.in. przeciwko prawom osób LGBTI (jako architekci “stref wolnych od LGBT” w Polsce), aby UE nie ratyfikowała “Konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” (Konwencja Stambulska), a przede wszystkim przeciwko podstawowym prawom kobiet. Stoi ona za niedawnym, barbarzyńskim, całkowitym zakazem aborcji w Polsce, który doprowadził do największych protestów w kraju od upadku komunizmu
W dniu 8 października 2020 r. mieliśmy przyjemność zorganizować spotkanie online dla deputowanych Parlamentu Europejskiego z udziałem prześladowanych polskich sędziów Beaty Morawiec i Dariusza Mazura, oraz eksperta prof. Laurenta Pecha. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Jak UE powinna wspierać polski wymiar sprawiedliwości?”.
29 września 2020 r. francuski Narodowy Sąd Azylowy wydał decyzję przyznającą status uchodźcy liderowi demokratycznej opozycji w Kazachstanie – Muchtarowi Ablyazovowi.
Debata publiczna i publicystyka często uciekają od poważnej krytyki rządzących, tzn. takiej która dotykałaby mechanizmów funkcjonowania państwa i demokracji oraz wpisanych w nie zagrożeń. Zbyt często koncentruje się ona na bieżących sporach politycznych i jednocześnie odpowiada na populizm partii rządzącej… populizmem.
Mamy dla Was, gwoli ścisłości i porządku, jeszcze jedną informację – uzupełnienie: już po publikacji naszego podsumowania całej akcji odnalazła się umowa z Nestle Polska SA i spłynęły do nas dokumenty z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lublinie. To dzięki Nestle mogliśmy w kwietniu br. przekazać lubelskiemu pogotowiu ponad 10 500 butelek wody niegazowanej o łącznej wartości 12 613,10 złotych.
Akcja “Posiłek Dla Lekarza”(#PosiłekDlaLekarza; PDL) narodziła się z inicjatywy Patryka Wachowca, analityka prawnego Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) i Marcina Mycielskiego, Członka Zarządu Fundacji Otwarty Dialog (ODF) w dn. 15.03.2020 r. w obliczu światowej pandemii koronawirusa COVID-19, która w bezprecedensowej sytuacji postawiła także polską służbę zdrowia.
Rafal Matouszek, na co dzień koordynator logistyki w Fundacji Otwarty Dialog, odwiedził dziś rodzinny Śląsk. W trakcie misji specjalnej, Rafał spotkał się z dyrekcją Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach w celu podpisania umowy darowizny na kwotę ponad 58 tysięcy złotych pozostałych po rozliczeniach z restauratorami w ramach akcji #PosiłekDlaLekarza. Tę akcję prowadziły razem z nami Fundacją FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju), Stowarzyszeniem Niskie Składki oraz Spontanicznym Sztabem Obywatelskim).
W piątek 3 lipca 2020 r., w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach odbyły się posiedzenie i rozprawa dyscyplinarna sędziego Waldemara Żurka. W obu przypadkach sąd nie uwzględnił wniosku obrony o umorzenie postępowania i odroczył proces. Media oraz obserwatorzy społeczni, w tym przedstawicielka Fundacji, nie zostali wpuszczeni na salę. Zasłaniając się pandemią – z pogwałceniem zasady jawności rozpraw i konstytucyjnej zasady równości – prezes sądu ograniczył udział publiczności w rozprawie.
Nowy projekt pod nazwą Democracy Fitness: transforming citizens into active stakeholders via exercising democracy”, finansowany przez Departament Stanu za pośrednictwem Ambasady USA w Warszawie, skierowany jest do uczniów szkół średnich w Polsce. Celem projektu jest wzmacnianie rozumienia wartości i procesów demokratycznych oraz partycypacji obywatelskiej. Szczególny nacisk w jego ramach zostanie położony na działania edukacyjne w obszarze praworządności, w tym trójpodziału władzy i niezależności sądownictwa. Jego start zaplanowany jest na wrzesień 2020 r.
W dniach 22-23 czerwca przedstawiciel Fundacji Otwarty Dialog Maksym Sytnikov wziął udział w drugim Spotkaniu Przeglądowym Wymiaru Ludzkiego OBWE (Supplementary Human Dimension Meeting, SHDM), podczas którego odniósł się do problemu łamania wolności wypowiedzi i mediów w Kazachstanie i wezwał organy OBWE do reagowania na przypadki cenzury w tym kraju.
Ponad 70 przypadków przestępstw z nienawiści popełnionych na tle rasistowskim, homofobicznym, antysemickim czy ksenofobicznym – to ponure zestawienie jest wynikiem ostatniego raportu Fundacji Otwarty Dialog “Jak zabija nienawiść. Przestępstwa z nienawiści w Polsce w 2019 roku”. Raport obejmuje okres od stycznia do grudnia 2019 roku i stanowi uzupełnienie corocznej sprawozdawczości Biura ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE dotyczącej przestępstw z nienawiści popełnianych w krajach członkowskich OBWE.
9 czerwca 2020 roku odbędzie się zamknięte posiedzenie Izby Dyscyplinarnej w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. To oraz inne rażące naruszenia postanowień Trybunału Sprawiedliwości UE skłoniły czołowych prawników świata do podpisania się pod drugim już listem ODF i prof. Laurenta Pecha do Komisji Europejskiej ws. pogorszenia stanu praworządności w Polsce. Sygnatariusze, nawiązując do pisma […]
W dniach 25-26 maja przedstawiciele Fundacji, Maksym Sytnikov i Katarzyna Szczypska, poruszyli kwestie etnicznych napięć i dyskryminacji etnicznej w Kazachstanie oraz dyskryminacji w polskich mediach publicznych podczas Spotkania Przeglądowego Wymiaru Ludzkiego OBWE (Supplementary Human Dimension Meeting, SHDM).
Tzw. reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce wiąże się z nieustającymi atakami na niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów. Prowadzą ją podporządkowane partii rządzącej struktury państwowe oraz ich aparat propagandowy w postaci mediów państwowych i prorządowych. Wykorzystują one różnego rodzaju przekłamania oparte na manipulacjach i półprawdach, głęboko zakorzenionych w populistyczno-nacjonalistycznej ideologii PiS. Ich celem jest zniszczenie autorytetu sędziów […]
11.05.2020 r. mołdawski prokurator generalny ogłosił umorzenie śledztwa przeciwko Lyudmyle Kozlovskiej, Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog.
Z naszej inicjatywy, 7 maja 2020 roku, na kilkanaście godzin przed planowanym wyborem kandydatów na nowego prezesa polskiego Sądu Najwyższego, eksperci, sędziowie, prokuratorzy i organizacje pozarządowe zaapelowali do zasiadających w nim sędziów, by kontynuowali walkę o niezależność od politycznych nacisków.
W związku z prawomocną decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie z dn. 13 marca 2020 r. Polskie Radio S.A. wykonało zabezpieczenie dotyczące ochrony dóbr osobistych Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyly Kozlovskiej i Bartosza Kramka. W związku z nim, nad szeregiem artykułów na stronach internetowych Polskiego Radia w językach polskim, rosyjskim i ukraińskim ukazała się informacja o toczącym się postępowaniu sądowym, które wytoczyliśmy w obronie naszego dobrego imienia.
Fundacja Otwarty Dialog wzięła udział w nowym mechanizmie Komisji Europejskiej monitorującym stan praworządności we wspólnocie, “Sprawozdaniu na temat praworządności” (ang. “Rule of Law Report”). Wspólnie z ekspertami – sędziami Dariuszem Mazurem i Agnieszką Niklas-Bibik oraz byłym pracownikiem TVP Piotrem Owczarskim – załączyliśmy sprawozdanie o niepokojących zmianach w wymiarze sprawiedliwości i mediach publicznych w Polsce w 2019 i w pierwszej połowie 2020. Publikacja raportu Komisji, opartego m.in. na opiniach płynących od społeczeństwa obywatelskiego, jest zaplanowana na wrzesień 2020 roku.
Najbliższe dni i tygodnie zadecydują o losach Sądu Najwyższego – kluczowej instytucji w polskim systemie prawnym stojącej obecnie na straży niezależności sądownictwa. W 2018 r. Sąd Najwyższy został zaatakowany przez dwa ciała obce, tzw. Izbę Dyscyplinarną (ID) i Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (IKNiSP). Wbrew nazwom nie składają się one z niezawisłych sędziów, lecz partyjnych nominatów lojalnych wobec obecnej większości sejmowej oraz rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Dwie największe akcje, dostarczające darmowe posiłki służbie zdrowia, walczącej z epidemią koronawirusa – nasz #PosiłekDlaLekarza i #WzywamyPosiłki – łączą siły!
W ramach akcji #PosiłekDlaLekarza pozyskujemy środki na dostawy posiłków dla pracowników służby zdrowia. Ale jesteśmy tylko jedną z wielu inicjatyw pomocowych, które powstały spontanicznie miesiąc temu w Polsce, po wybuchu pandemii koronawirusa w Europie i wprowadzeniu związanych z nią restrykcji.
Fundacja «Otwarty Dialog», wraz z piętnastoma innymi organizacjami pozarządowymi, zwróciła się do premiera Włoch Giuseppe Conte w sprawie dostarczenia (nieodpowiednich) leków z Moskwy na lotnisko wojskowe Pratica di Mare, a także transportu wojskowego i grupy wysokich oficerów Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, w celu zwalczenia pandemii #COVID19 (22 marca 2020 r.).
Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa, think-tank Europejskiej Partii Ludowej, opublikowało niedawno nową analizę, zatytułowaną „EU Human Rights Promotion in Central Asia – Between the Dragon and the Bear” („Propagowanie praw człowieka przez UE w Azji Środkowej – między smokiem a niedźwiedziem”), napisaną przez analityków ODF Igora Savchenkę, Katerynę Savchenko i Andriya Osavoliuka. Praca badawcza składa się z sześciu części, poruszających szeroki zakres tematów, od propagowania praw człowieka w Azji Środkowej z punktu widzenia bezpieczeństwa UE, poprzez wpływy Chin i Rosji w regionie, aż po analizę, w jaki sposób reżimy Azji Środkowej stopniowo przejęły praktykę łamania praw człowieka od Rosji i Chin.
Akcja #PosiłekDlaLekarza okazała się sukcesem, który przerósł nasze oczekiwania. Spontaniczny pomysł sprzed dwóch tygodni wystrzelił w kosmos i zaowocował przeszło 500 lokalami gastronomicznymi z całej Polski, które zgłosiły się do udziału w akcji. Niemal od razu wskoczyliśmy też na pułap kilkuset tysięcy złotych darowizn i do chwili obecnej pozyskaliśmy prawie 600 000.00 złotych. Posiłki były dostarczane do ponad stu szpitali w całym kraju. To są ogromne liczby! Wasza solidarność jest fantastyczna, ale rodzi też wyzwania organizacyjne.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową infografiką, podsumowującą nasze działania od samego początku akcji do 1 kwietnia.
My, organizacje obrony praw człowieka, niniejszym wzywamy organy ścigania do uczciwego i bezstronnego zbadania okoliczności ataku na Serhiya Sternenkę. Wzywamy także polityków, urzędników i inne osoby niebędące stronami, aby powstrzymały się od ingerowania w dochodzenie.
Fundacja Otwarty Dialog jest jedną z ośmiu organizacji europejskich, których uwagi i raport nt. stanu sądownictwa w ramach inicjatywy 2020 EU Justice Scoreboard przyjęła i opublikowała dn. 24 marca 2020 Komisja Europejska.
Akcja „Posiłek dla Lekarza” udowadnia, jak wielka moc tkwi w spontanicznych inicjatywach i hojności Polaków. W najbardziej optymistycznych scenariuszach nie spodziewaliśmy się, że w ciągu niecałego tygodnia zbierzemy ponad 500 000 zł i zaoferujemy pomoc prawie 500 restauracjom – a w konsekwencji tyle samo samym medykom. Państwa udział w akcji i zaufanie jakim obdarzyliście nasz zespół – który nie dał przecież żadnych gwarancji, że cała inicjatywa się powiedzie – są niezwykle budujące.
COVID-19 w miejscach pozbawienia wolności na okupowanym przez Rosję Krymie i w kontrolowanym przez Rosję Donbasie. Potrzebna jest pilna reakcja organizacji międzynarodowych.
Wielki sukces akcji zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog, Stowarzyszenie Niskie Składki i Spontaniczny Sztab Obywatelski przy wsparciu Patryka Wachowca z Fundacji FOR . W obiczu epidemii w Polsce pozyskaliśmy 500 763 zł na posiłki dla pracowników służby zdrowia, którzy niestrudzenie pracują nad opanowaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz niosą pomoc zarażonym.
W dniu 19 marca 2020 r. zwolniono z więzienia kazachstańskiego więźnia politycznego i ofiarę tortur, Mukhtara Dzhakisheva. 3 marca 2020 r. sąd w Semeju (Kazachstan) orzekł o udzieleniu warunkowego przedterminowego zwolnienia i oddaniu skazanego pod dozór kuratora. Decyzja ta była zaskoczeniem, ponieważ wszystkie poprzednie wnioski o przedterminowe zwolnienie zostały odrzucone.
Znany kazachski reżyser i działacz społeczny Bolat Atabayev znalazł się w trudnej sytuacji w szpitalu w Monachium. Atabayev od wielu lat cierpi na cukrzycę, a w ostatnim czasie zaostrzyła się niewydolność jego nerek. Od początku lutego reżyser przeszedł kilka kosztownych zabiegów. Jego stan jest nadal krytyczny, potrzebna jest pomoc finansowa, aby zapłacić za drogie leczenie i rehabilitację. […]
razem ze Stowarzyszeniem Niskie Składki i Spontaniczny Sztab Obywatelski, przy nieocenionym wsparciu Patryka Wachowca z Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju), na portalu zrzutka.pl uruchomiliśmy kampanię #PosiłekDlaLekarza.
Fundacja Otwarty Dialog, obok innych organizacji społecznych, w liście do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje o udzielenie przez polskie władze pomocy uchodźcom i tym samym o wywiązanie się z przyjętych przez siebie zobowiązań międzynarodowych.
W dniu 20 lutego 2020 roku, z okazji 19 zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, mieliśmy przyjemność prowadzić – wraz z członkami delegacji holenderskiej, Farah Karimi i Borysem Dittrichem – wydarzenie towarzyszące „Nowe i stare sposoby represji dysydentów na obszarze OBWE: Ochrona uchodźców politycznych przed nadużyciami prawnymi i technologicznymi”.
Niedawno dowiedzieliśmy się o wydarzeniu, które odbyło się w Parlamencie Europejskim w dniu 23 stycznia 2020 r., zorganizowanym przez stronę internetową „EU Today”. Tytuł wydarzenia „Organizacje pozarządowe: między dobrem publicznym a złym zarządzaniem”, sugeruje, że wydarzenie dotyczyło interesującego i ważnego tematu, jakim jest funkcjonowanie organizacji pozarządowych w UE. Niestety, jak dowiedzieliśmy się od jednego z pechowych uczestników tego wydarzenia, ten tytuł był po prostu przykrywką dla kolejnej akcji założyciela „EU Today”, byłego pracownika UKIP, skrajnie prawicowego rasisty, negującego istnienie Holokaustu, Gary’ego Cartwrighta, która miała na celu zdyskredytowanie ODF i naszej pracy, szczególnie w Kazachstanie.
Zhanara Akhmetova jest kazachstańską dziennikarką, jednym z liderów ruchu opozycyjnego „Demokratyczny Wybór Kazachstanu”. Od kilku lat Akhmetova wraz z małoletnim synem bezskutecznie ubiegają się o status uchodźcy, a tym samym o azyl polityczny w Ukrainie.
6 grudnia 2019 r. monitorowaliśmy rozprawę w sprawie Andrzeja Majdana odbywającą się przed Sądem Rejonowym w Radomiu. Jest to kontynuacja procesu, o którym pisaliśmy po raz pierwszy we wrześniu 2019 roku. Podczas trwającej prawie 6 godzin rozprawy przesłuchiwani byli świadkowie na okoliczność ustalenia szczegółów z wydarzeń będących przedmiotem procesu. Z uwagi na konieczność wysłuchania kolejnych […]
W dniu 16 grudnia 2019 roku w budynku włoskiego centrum badawczego “Fabrica” w Treviso odbyła się konferencja pt. “Dawid i Goliat: Zagrożenia związane z dezinformacją cyfrową”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Włoską Federację Praw Człowieka we współpracy z “Fabricą”
Fundacja Otwarty Dialog z wielką ulgą przyjęła informację o uwolnieniu kazachstańskiego więźnia politycznego Iskandera Yerimbetova.
W dniu 16 grudnia 2019 r. członkowie włoskiego Senatu i włoskiej Izby Deputowanych przekazali list belgijskiej Premier Sophie Wilmès, w którym wyrazili swoje zaniepokojenie i oburzenie sytuacją, jaka przydarzyła się Jardemalie w Belgii.
Organizacje pozarządowe (a wśród nich Fundacja Otwarty Dialog) oraz naukowcy specjalizujący się w zagadnieniach związanych z rządami prawa i ochroną praw człowieka, wystosowali list otwarty do przewodniczącego Komisji Europejskiej, w którym apelują do podjęcia natychmiastowych kroków w celu powstrzymania gwałtownie narastającego chaosu prawnego w Polsce, w tym o niezwłoczne złożenie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wniosku o zastosowanie środków tymczasowych w toczącej się obecnie przed Trybunałem Sprawiedliwości sprawie C-791/19 Komisja przeciwko Polsce.
Z przyjemnością informujemy, że 12 grudnia zorganizowaliśmy misję – na wysokim szczeblu – najbardziej znanych, “nieposłusznych” sędziów i prokuratorów – głównych ofiar systemowych prześladowań i zniesławiania niezależnego sądownictwa w kraju: sędziów Waldemara Żurka i Dariusza Mazura oraz prokuratorów Krzysztofa Parchimowicza i Ewy Wrzosek.
W listopadzie monitorowaliśmy rozprawy sądowe w następujących sprawach: 20 listopada byliśmy w Sądzie Dyscyplinarnym przy Prokuratorze Generalnym w Warszawie na drugiej rozprawie dyscyplinarnej w sprawie przeciwko prokuratorowi Krzysztofowi Parchimowiczowi, prezesowi Stowarzyszenia Prokuratorów “Lex Super Omnia”. Pierwszą odsłonę tego postępowania relacjonowaliśmy w sprawozdaniu z października 2019 r. Postępowanie dyscyplinarne zakończyło się tego dnia umorzeniem wniosku […]
22 listopada 2019 r. przedstawiciele Fundacji wzięli udział w spotkaniu warsztatowym „Zwalczanie nietolerancyjnego dyskursu, mowy nienawiści oraz przestępstw z nienawiści w Grupie Wyszehradzkiej” (Addressing Intolerant Discourse, Hate Speech and Hate Crimes in the Visegrád Group) w Pradze. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i poglądów na temat zwalczania mowy nienawiści w krajach Grupy Wyszehradzkiej.
Kiedy: wtorek, 19 listopada 2019 r. w godzinach 15:00 – 17:00 Gdzie: Sala ASP 1E1, Parlament Europejski, Bruksela Fundacja Otwarty Dialog oraz Włoska Federacja Praw Człowieka mają przyjemność zaprosić Państwa na wydarzenie organizowane we współpracy z posłami do PE, panem Nacho Sanchezem Amor (S&D; Hiszpania) i panem Niklasem Nienaßem (Zieloni/EFA; Niemcy). Począwszy od roku 2004 pogłębia się współpraca gospodarcza pomiędzy Kazachstanem a Chinami. […]
W październiku 2019 r. monitorowaliśmy rozprawy sądowe w następujących sprawach: 3 października byliśmy w Sądzie Dyscyplinarnym przy Prokuratorze Generalnym w Warszawie. Na ławie oskarżonych zasiadł prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów “Lex Super Omnia”, oskarżany przez Rzecznik Dyscyplinarną Małgorzatę Ziółkowską-Siwczyk o nieudolne prowadzenie spraw i wynikające w związku z tym opóźnienia, których miał się dopuścić. […]
Podczas ostatniej jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (w dniach 30 września – 4 października 2019) wraz z Centrum Wolności Obywatelskich (CCL) oraz Włoską Federacją Praw Człowieka (FIDU) mieliśmy przyjemność gościć Olega Sentsova.
Bronimy praw człowieka, demokracji i rządów prawa. Naraziliśmy się wielu autorytarnym i hybrydowym reżimom, które prowadzą wymierzone w nas kampanie propagandowe i dezinformacyjne. Chcesz samodzielnie wyrobić sobie zdanie? Zapoznaj się z tym, co dotąd zrobiliśmy:
Od poniedziałku, 16 września, do piątku, 27 września 2019 r. przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog – Xheni Dani, Joanna Cuper i Maksym Sytnikov – uczestniczyli w dorocznym Spotkaniu Przeglądowym Wymiaru Ludzkiego (HDIM), które odbyło się w Warszawie.
10 października 2019 roku Fundacja Otwarty Dialog złożyła kilkanaście pozwów przeciwko politykom PiS i wspierającym ich ośrodkom propagandowym. ODF zaprezentowało je na wczorajszej konferencji prasowej.
We wrześniu 2019 r. monitorowaliśmy trzy procesy sądowe. 3 września byliśmy w Sądzie Rejonowym w Radomiu na sprawie Andrzeja Majdana. Była to już szósta rozprawa w tym procesie. Wyjaśnienia składali świadkowie oraz jeden ze współoskarżonych – członek Młodzieży Wszechpolskiej na wniosek obrony Andrzeja Majdana, reprezentowanego przez adwokata Tomasz Burdę. Kolejna rozprawa miała odbyć się 18 […]
Oleg Sentsov, pochodzący z Krymu reżyser, aktywista Majdanu, ukraiński patriota i jeden z najdzielniejszych więźniów Kremla niedawno odzyskał wolność. O jego uwolnienie – obok wielu innych – zabiegaliśmy od 5 lat, które spędził w rosyjskich aresztach i więzieniach.
W związku z nasileniem ataków na przedstawicieli środowiska sędziowskiego i prokuratorów zrzeszonych w stowarzyszeniu Lex Super Omnia dn. 26.09.2019 r. zorganizowaliśmy dyskusję na temat ich obecnej sytuacji.
27 września 2019 r. Oleg Sentsov podziękował za wsparcie Polkom i Polakom, którzy od samego początku występowali w obronie nie tylko jego, ale wszystkich Ukraińców więzionych w Rosji i na terytoriach przez nią okupowanych.
Dnia 26 września 2019 r. Oleg Sentsov, ukraiński reżyser i były więzień polityczny, wygłosił swoje pierwsze zagraniczne przemówienie w Berlinie, po tym, jak w dniu 7 września został uwolniony z rosyjskiego więzienia. Olega i członków naszej delegacji na wydarzenie parlamentarne w Bundestagu.
Sędziowie Waldemar Żurek, Piotr Gąciarek i Dariusz Mazur oraz prokurator Krzysztof Parchimowicz wezmą udział w wydarzeniu, które Fundacja Otwarty Dialog organizuje 26 września 2019 r. w ramach konferencji przeglądowej OBWE na temat praw człowieka.
W środę 18 września Włoska Federacja Praw Człowieka i Fundacja Otwarty Dialog współorganizowały wydarzenie pn. „Tłumienie społeczeństwa obywatelskiego w Chinach: Wzór do naśladowania dla autorytarnych członków OBWE?”.
W świetle wypowiedzi Usena Suleimena podczas OBWE HDIM, podczas sesji roboczej nr 1, w której p. Suleimaen próbował zaprzeczyć poważnym naruszeniom praw człowieka w Kazachstanie zniesławiając przy naszą fundację, chcielibyśmy po krótce odnieść się do oszczerczych oskarżeń ze strony Suleimena.
W czasie spotkania OBWE poświęconego wymiarowi ludzkiemu (ang. OSCE Human Dimension Implementation Meeting — HDIM) Fundacja Otwarty Dialog będzie obecna w Warszawie wraz z delegacją obrońców i działaczy praw człowieka. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w środę 18 września o godz. 8:15.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci Bogusława Stanisławskiego – naszego Przyjaciela, Wielkiego Człowieka, Członka Rady Fundacji Otwarty Dialog w latach 2014-2018.
29 sierpnia 2019 r. przesłaliśmy wniosek o wyłączenie Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) w Łodzi w związku z naruszeniem przez niego art. 121 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. 2019 r., poz. 900 z późn. zm.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje Wojewody Mazowieckiego i Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców odmawiające Lyudmyle Kozlovskiej prawa pobytu w Polsce. Ich uzasadnieniem była tajna opinia Szefa ABW, zgodnie z którą miała ona stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.
W dniu 24 lipca br. w Rzymie ODF i FIDU zorganizowały wydarzenie pod tytułem „Ochrona praw człowieka a sankcje: w kierunku globalnej ustawy Magnitskiego”. Wydarzenie odbyło się w sali konferencyjnej Izby Deputowanych włoskiego parlamentu, a gospodynią była posłanka Lia Quartapelle.
Siedemnastu amerykańskich senatorów skierowało do prezydenta Kazachstanu, Kassyma-Jomarta Tokayeva list zawierający głosy zaniepokojenia i wzywający do uwolnienia więźnia politycznego, Iskandera Yerimbetova. List z dnia 29 lipca był dwustronną inicjatywą senatorów Marco Robio i Roberta Mendeza.
20 września 2018 r. sędzia sądu miejskiego w Aktau Oralbay Nagashibayev skazał Dzhumayeva na trzy lata pozbawienia wolności za udział w czacie pokojowego ruchu opozycyjnego Demokratyczny Wybór Kazachstanu w aplikacji Telegram. Ruch ten został wcześniej uznany w Kazachstanie za nielegalny.
W nawiązaniu do inicjatywy zgłoszonej przez Roberto Rampiego, członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ODF i FIDU wspólnie zorganizowały wydarzenie towarzyszące pn. „Scenariusze powyborcze na Ukrainie, w Mołdawii i Kazachstanie. Pomiędzy niestabilnością polityczną a konsolidacją reżimu”.
Letnia sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odbyła się w Strasburgu w dniach 24–28 czerwca br. Z tej okazji 32 członków różnych delegacji narodowych (np. Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Portugalii i in.) podpisało pisemną deklarację nr 682.
Jak wynika z otrzymanego przez nas powiadomienia, 11.07.2019 r. Prokuratura Rejonowa Łódź Bałuty wszczęła śledztwo w sprawie naruszenia tajemnicy skarbowej i nadużycia władzy przez Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi. Na zlecenie prokuratury czynności prowadzi Biuro Spraw Wewnętrznych Ministerstwa Finansów
Fundacja Otwarty Dialog miała ogromny zaszczyt przyczynić się do powstania raportu Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. niezależności sędziów i prawników, który zaprezentowano podczas 21. sesji Rady Praw Człowieka w ramach punktu 3.
Pomimo informacji, iż Lyudmyla Kozlovska otrzymała prawo pobytu w Belgii, Prezydent Francji Emmanuel Macron postanowił przesłać wyrazy wsparcia prezydentowi Lechowi Wałęsie i – pośrednio – szefowej ODF Lyudmyle Kozlovskiej. Laureat pokojowej nagrody Nobla napisał do Prezydenta Macrona w lutym, prosz
12–14 czerwca 2019 r. delegacja ODF odwiedziła Waszyngton. W jej skład weszli: M. Mycielski, dyrektor ds. publicznych, i P. Gaffurini, rzecznik Fundacji. Na potrzeby misji delegacja dołączyła do J. Gensera z zespołem – prawnika, który reprezentuje I. Yerimbetova oraz jego córkę.
W dniach 12 i 13 czerwca odbyła się tegoroczna edycja wydarzenia Dni Społeczeństwa Obywatelskiego podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). Wydarzenie to jest symbolem współpracy między EKES-em a członkami Grupy Łącznikowej reprezentującej organizacje i sieci europej
Trzecie seminarium Komisji “Prawda, sprawiedliwość i pojednanie między Rosją a Ukrainą we współpracy z Unią Europejską”, które odbyło się w dniach 2-5 czerwca 2019 r. w mieście Caen, w ramach Światowego Forum Normandia dla Pokoju, zgromadziło naukowców i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
Wydarzenie pn. „Polityka nienawiści i prześladowania w sferze publicznej – jak im przeciwdziałać?” odbyła się 8 maja br. w Centrum Konferencyjnym Wilcza w Warszawie. Debata, której organizatorem oraz gospodarzem była Fundacja Otwarty Dialog, zgromadziła znaczną publiczność.
Dzięki uprzejmości Sieci Telewizji Obywatelskich Video-KOD, nasze wydarzenie będzie można śledzić on-line. Zapraszamy wszystkie osoby, które fizycznie nie będą mogły spotkać się z nami i naszymi gośćmi w Centrum Konferencyjnym Wilcza, do wirtualnego udziału w debacie. Transmisję śledzić będzie można 8 maja od godziny 17:40 na kanale FB Video-KOD, do którego link podajemy poniżej: https://www.facebook.com/VidKOD/ Serdecznie zapraszamy. *** Zachęcamy do zapoznania się […]
24 kwietnia 2019 r. Fundacja Otwarty Dialog wygrała proces o zniesławienie przeciwko Gazecie Polskiej i jej redaktorowi naczelnemu Tomaszowi Sakiewiczowi za przedstawienie Przewodniczącego Rady Fundacji Bartosza Kramka latem 2018 jako nazistowskiego najeźdźcy.
Polityka nienawiści i prześladowania w sferze publicznej – jak im przeciwdziałać?
8 maja 2019 o godz. 17:40-19:15 w Centrum Konferencyjne WILCZA, ul. Wilcza 9, Warszawa
Z okazji PACE 29 członków z różnych delegacji krajowych oraz grup politycznych sygnowało pisemną deklarację zatytułowaną „Sankcje muszą zostać utrzymane, a “ustawa Magnitskiego” stosowana w odpowiedzi na naruszenia praw człowieka na Krymie okupowanym przez Federację Rosyjską”.
Podczas wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) 22 członków podpisało pisemną deklarację zatytułowaną “Sankcje wynikające z ustawy Magnitskiego muszą zostać zastosowane w odpowiedzi na prześladowania polityczne w Kazachstanie”, przedłożoną przez André Gattolina.
W poprzednim tygodniu złożyliśmy zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w przedmiocie podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na ujawnieniu danych objętych tajemnicą skarbową na szkodę Fundacji Otwarty Dialog oraz wspierającej nas spółki Silk Road Biuro Analiz i Informacji.
W okresie 16-19.03.2019 r. wzięliśmy udział w misji obserwacyjnej praw człowieka w Ukrainie. W jej ramach odbyliśmy szereg spotkań z przedstawicielami ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego, środowisk eksperckich, władz Ukrainy i akredytowanych w tym kraju dyplomatów.
Jest to niepełny harmonogram wydarzeń poprzedzających wydalenie z UE Lyudmyly Kozlovskiej, Prezes Fundacji Otwarty Dialog. Ta lista będzie aktualizowana wraz z rozwojem wydarzeń.
18 marca 2019 r. W Radzie Najwyższej Ukrainy odbył się okrągły stół na temat “Prześladowania i łamanie praw obywateli ukraińskich na terytorium Rosji, Białorusi i Kazachstanu”.
W grudniu 2018 ONZ opublikował swój Światowy Raport nt Stanu Obrońców Praw Człowieka. Raport analizuje i przedstawia wyzwania stojące przed broniącymi praw człowieka organizacjami pozarządowymi i aktywistami w skali globalnej.
Mamy przyjemność poinformować, iż Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog, ukraińska aktywistka Lyudmyla Kozlovska, wydalona z Unii Europejskiej przez polskie władze w sierpniu 2018 r., co spowodowało falę z ostrej krytyki na arenie międzynarodowej, otrzymała dzisiaj 5-letnie prawo pobytu w Belgii.
Resort dementuje fakt współpracy ze strukturami mołdawskimi w sprawie Fundacji Otwarty Dialog i Lyudmyly Kozlovskiej oraz informuje nas, że raport komisji śledczej, otrzymany od Ambasady Mołdawii w Polsce z prośbą o przesłanie do marszałka Kuchcińskiego, przekazało do ABW.
W ostatnim czasie Podkomisja Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego opublikowała zlecone przez siebie sprawozdanie pt. „Misuse of Interpol’s Red Notices and impact on human rights – recent developments” (Nadużywanie czerwonych not Interpolu i wpływ na prawa człowieka – ostatnie wydarzenia).
Społeczeństwo obywatelskie oraz NGO-sy również biorą aktywny udział w obronie sądownictwa w Polsce. Obok manifestacji oraz masowych protestów, podejmowane są także działania na poziomie instytucji europejskich, w których udział biorą członkowie polskiej opozycji ulicznej i przedstawiciele ODF.
14 lutego 2019 roku Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej współpracy z władzami Mołdawii.
Skarga na postanowienie Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców z dnia 20 listopada 2018 r., który utrzymał w mocy zaskarżone wcześniej postanowienie w przedmiocie umieszczenia danych L. Kozlovskiej w wykazie cudzoziemców niepożądanych SIS II została złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie
Tuż przed przerwą świąteczną prezes ODF Lyudmyla Kozlovska wzięła udział w dwóch międzynarodowych wydarzeniach. Pierwsze, zorganizowane przez partię ALDE w Wyszehradzie na Węgrzech w dniach 1-2 grudnia, skupiło się na “świetlanej przyszłości liberalizmu” w Europie.
W ubiegły weekend współzałożyciel Russie-Libertés i obrońca praw człowieka – Alexis Prokopiev, odwiedził Warszawę. Spotkał się z przedstawicielami polskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz wziął udział w odbywającym się każdej niedzieli proteście w obronie Konstytucji RP.
Dnia 20 listopada 2018 r. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie w przedmiocie umieszczenia danych Lyudmyly Kozlovskiej wykazie cudzoziemców niepożądanych SIS II
19 listopada 2018 roku ponad 60 organizacji pozarządowych z różnych krajów podpisało oświadczenie wzywające do niedopuszczenia do wyboru przedstawiciela Rosji Aleksandra Prokopchuka na prezydenta Interpolu. Organizacje podkreśliły konieczność podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapobieżenia naruszeniom art. 3 Konstytucji Interpolu, w szczególności nadużyciom stosowanym w celu ścigania osób z umotywowanymi politycznie, sfabrykowanymi oskarżeniami.
W dniu 22 listopada 2018 roku, podczas debaty panelowej zorganizowanej przez Centrum Polityki Zagranicznej w brytyjskiej Izbie Gmin, nasza Prezes Lyudmyla Kozlovska miała zaszczyt przemawiać na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech.
4 października 2018 roku, mołdawscy deputowani rządzącej Mołdawskiej Partii Demokratycznej, pod przewodnictwem węgierskiego oligarchy Vladimira Plahotniuca, powołali parlamentarną komisję, która zbada “Fundację i Prezes ODF, pod kątem ingerencji w sprawy wewnętrzne Republiki Mołdawii”.
W dniu 21 listopada 2018 roku, na 87 sesji Zgromadzenia Ogólnego INTERPOLu zostanie wybrany nowy prezes INTERPOLu. Według raportu renomowanych środków masowego przekazu największe szanse na objęcie tego stanowiska ma przedstawiciel Federacji Rosyjskiej, generał dywizji Aleksandr Prokopchuk.
ODF dowiedziała się niedawno o grupie lub osobie podszywającej się pod organ UE lub proeuropejską grupę obywatelską pod nazwą‚ European Union Anti Corruption‘, która, jak się wydaje, prowadzi płatną kampanię oszczerczą przeciwko Fundacji
15 października pełnomocniczka Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej adwokat Izabela Banach złożyła do Urzędu ds. Cudzoziemców kolejny wniosek w jej sprawie. To odpowiedź na na postanowienie Urzędu, który dwa tygodnie wcześniej odmówił usunięcia nazwiska prezes ODF z systemu SIS.
1 marca Prezes Fundacji Otwarty Dialog wystąpiła do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE na terytorium Polski. Decyzja, którą otrzymała po 7 miesiącach, w świetle ostatnich wydarzeń, nie jest zaskakująca.
Nałożone na Federację Rosyjską przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) sankcje nie zostaną zniesione. 9 października projekt rezolucji, który miał stworzyć warunki sprzyjające powrotowi Rosji do tej instytucji, został odrzucony. To efekt kampanii #SaveCouncilOfEurope.
Od poniedziałku 8 października do czwartku 11 października 2018 r., delegacja ODF wzięła udział w spotkaniach podczas czwartej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w Strasburgu.
Delegacja Fundacji Otwarty Dialog złożona z Prezes Lyudmyly Kozlovskiej, Przewodniczącego Rady Fundacji Bartosza Kramka oraz Dyrektora ds. Public Affairs Marcina Mycielskiego właśnie powróciła do Brukseli po trzydniowej wizycie w Londynie, gdzie gościła na zaproszenie organizacji KOD UK.
Populizm i nacjonalizm zyskuje coraz większe wpływy w wielu krajach europejskich. Niestety, moja druga ojczyzna, Polska, nie jest tu wyjątkiem, co budzi coraz większe obawy jej mieszkańców i obywateli, a także społeczności międzynarodowej.
Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska, została zaproszona do wzięcia udziału w dwóch wydarzeniach towarzyszących, które odbędą się w ramach jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w Strasburgu w dniach od poniedziałku 8 do 10 października 2018 r.
W odpowiedzi na bezprawną aneksję Krymu i agresję militarną na wschodzie Ukrainy Rada Europy zawiesiła prawo głosu rosyjskiej delegacji. Rosja z kolei dopuściła się szantażu, wstrzymując wpłatę składek członkowskich do Rady Europy i bojkotując udział w Zgromadzeniu Parlamentarnym.
W środę, 26 września, Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska została zaproszona do Parlamentu Europejskiego w Brukseli przez Guya Verhofstadta, przewodniczącego grupy ALDE, w celu wygłoszenia przemówienia na temat praworządności i sytuacji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
W dniach 11-12.09.2018 ODF przeprowadziła w Warszawie misję rzecznictwa na spotkaniu OBWE poświęconym realizacji wymiaru ludzkiego. Jest to forum, którego celem było stworzenie platformy dialogu między organizacjami pozarządowymi a przedstawicielami państw członkowskich OBWE.
Prezes Fundacji Otwarty Dialog, która po miesiącu od deportacji na skutek wpisania do Systemu Informacyjnego Schengen przez władze polskie powróciła do Unii Europejskiej, wzięła udział w wydarzeniu zatytułowanym “Prawa człowieka w niebezpieczeństwie – demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech”.
Jestem tutaj dzięki bezkompromisowej postawie posłów niemieckiego Bundestagu oraz delegatów do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy — naszych gospodarzy, którzy w rzeczywisty sposób dbają o stan rządów prawa, swobód obywatelskich i poszanowania godności człowieka na terenie Europy.
Niecały miesiąc po wydaleniu L. Kozlovskiej przez rząd PiS Prezes Fundacji Otwarty Dialog powróciła na terytorium UE. Niemieccy parlamentarzyści zaprosili ją na wysłuchanie w Bundestagu zatytułowane “Prawa człowieka w niebezpieczeństwie – demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech”.
31 sierpnia pełnomocniczka Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej złożył do Urzędu ds. Cudzoziemców wniosek o usunięcie jej danych osobowych znajdujących się w Systemie Informacyjnym Schengen I i II. Weu wniosku tłumaczy, dlaczego wydalenie Prezeses ODF było nielegalne.
W piątek 03.08.2018 Fundacja Otwarty Dialog (ODF) otrzymała pismo z biura Fransa Timmermansa, pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, zawierające odpowiedzi i wyjaśnienia dotyczące zakwestionowania przez dwóch polskich europosłów zasadności umieszczenia ODF w rejestrze przejrzystości.
Niektóre media mołdawskie, uważane za blisko powiązane z Partią Demokratyczną, donoszą o deportacji z Polski szefowej Fundacji Otwarty Dialog, działaczki obywatelskiej z Ukrainy Lyudmyły Kozlovskiej. Media te twierdzą, że Kozlovska została deportowana z UE
Lyudmyle Kozlovskiej, Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog (ODF) polskie władze uniemożliwiły wjazd na teren UE. Postrzegam to jako kolejny z długiej serii ich ataków na Fundację i osoby z nią związane
We wtorek dnia 14 sierpnia 2018 r. Lyudmyla Kozlovska, Prezes Fundacji Otwarty Dialog, została deportowana z terytorium UE do Kijowa na Ukrainie wskutek nadużycia narzędzi w ramach Systemu Informacyjnego Schengen (SIS).
Z okazji dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, która odbyła się w Berlinie w dniach 7-11 lipca 2018 r., delegacja obrońców praw człowieka i działaczy obywatelskich pod przewodnictwem ODF przedstawiła swoje sprawozdania i wystosowała apele do członków poszczególnych delegacji krajowych.
W dziale aktualności 28. wydania „Les Droits de l’Homme en Europe Orientale et dans l’Espace post-sovietique”, magazynu francuskiej Ligi Praw Człowieka (LDH), znaleźć można artykuł Fundacji Otwarty Dialog na temat sytuacji praw człowieka w krajach autorytarnych.
Historia Olega Sentsova, oparta na raportach Fundacji Otwarty Dialog z lat 2014-2015, została opublikowana w szwedzkim niezależnym wydawnictwie Ariel Förlag. Wydawnictwo to od dwóch dekad specjalizuje się w popularyzacji współczesnej literatury z republik bałtyckich, Polski i Rosji.
Z okazji letniej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) delegacja działaczy społeczeństwa obywatelskiego z Polski i Fundacja Otwarty Dialog (ODF) odbyła szereg dwustronnych spotkań z członkami PACE i Stałymi Przedstawicielstwami Organizacji.
Jakiekolwiek nagrania video pojawiające się ostatnio w internecie z rzekomym udziałem Lyudmyly Kozlovskiej, łączące ją z osobami Billa Browdera i Mukhtara Ablyazova, są nieprawdziwe.
“Tak jak w 1980 roku nie mogło być wolności bez solidarności, dziś nie może być wolności bez rządów prawa!” – były prezydent Lech Wałęsa apeluje do Komisji Europejskiej w sprawie reformy Sądu Najwyższego w Polsce, która wejdzie w życie 3 lipca 2018 roku.
W dniach 17-18 maja przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog odbyli serię spotkań z niemieckimi politykami w Bundestagu.
W niedzielę 21 maja 2018 r. w Warszawie odbył się dzień solidarności polsko-ukraińskiej zorganizowany przez grupę aktywistów obywatelskich, protestujących na co dzień w obronie konstytucji i rządów prawa w Polsce. Wydarzenie odbyło się pod pomnikiem marszałka J. Piłsudskiego przy Placu Piłsudskiego
15 maja w siedzibie Klubu Prasowego w Brukseli odbyła się konferencja prasowa współorganizowana przez ODF i FIDU. Z tej okazji delegacja, w której skład wchodzili Antonio Stango i Marcin Święcicki, przedstawiła raport specjalny poświęcony misji obserwacyjnej w Kazachstanie.
52-letnia kazachska działaczka opozycyjna i blogerka z Szymkentu, która padła ofiarą „psychiatrii represyjnej”, została wypuszczona do domu ze szpitala psychiatrycznego.
20 maja br. o godz. 16:00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się Dzień Solidarności Polsko-Ukraińskiej. Inicjatorami wydarzenia są warszawscy działacze społeczni, w tym Bartosz Kramek i Joanna Cuper z ODF.
W dniu 23.03.2018 r. Komisja ds. Kontroli Dokumentów Interpolu poinformowała, że nazwisko Iana Andreyeva zostało usunięte z listy osób poszukiwanych listem gończym. Jego ściganie karne zostało uznane za umotywowane politycznie. Fundacja Otwarty Dialog” szeroko relacjonowała sprawę Iana Andreyeva.
Mołdawski sąd usankcjonował aresztowanie adwokat Any Ursachi. Posiedzenie sądu odbyło się pod nieobecność jej obrońców. Władze zaangażowały do postępowania sądowego obrońcę z urzędu, co może zostać uznane za sposób legalizacji postanowienia sądu.
W dniach 1 i 2 marca 2018 r., delegacja obrońców z Fundacji Otwarty Dialog spotkała się w Genewie z okazji 37. Sesji Rady Praw Człowieka przy ONZ. Tematem, który poruszano podczas indywidualnych spotkań była ochrona prawników, którym grozi niebezpieczeństwo w regionie post-sowieckim.
Fundacja Otwraty Dialog podpisała się pod apelem adresowanym do międzynarodowej opinii publicznej z inicjatywy polskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego. List jest wyrazem sprzeciwu wobec antysemityzmu i pokazem solidarności z ofiarami oraz ich potomkami.
W dniu 03.03.2018 r. policja z użyciem brutalnej siły rozproszyła długotrwałą akcję protestu w pobliżu parlamentu ukraińskiego. W wyniku starć między policją a protestującymi zatrzymano ponad 100 osób
3 marca 2018 r. Narodowa Policja Ukrainy i Gwardia Narodowa Ukrainy zlikwidowały obóz namiotowy zlokalizowany przy ul. Hruszewskiego, w pobliżu siedziby ukraińskiego parlamentu
Przewodniczący Komisji Generalnej Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE ds. Demokracji, Praw Człowieka i Kwestii Humanitarnych podpisał 23 lutego 2018 r. dwa pisma, z których jedno zostało skierowane do Prezydenta Kazachstanu, a drugie do Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Mołdawii.
W lutym 2018 roku, w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli (wtorek, 20 lutego 2018 r.) oraz na Zimowej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu odbyły się dwa wydarzenia dotyczące prześladowania prawników (piątek, 23 lutego 2018 r.).
ODF ma przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone prześladowaniu i obronie prawników, które odbędzie się we wtorek, 20 lutego 2018 r., w godzinach 15:30 do 17:00, sala: A5G305; w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Współgospodarzem wydarzenia są posłowie do PE J. Ward i J. Štětina.
Choć 7.12.2017 r. sąd oddalił wniosek o wyznaczenie zarządcy przymusowego Fundacji Otwarty Dialog podpisany osobiście przez Witolda Waszczykowskiego, to jego następca, min. Jacek Czaputowicz podąża śladami poprzednika.
Podczas ostatniej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w dniu 26 stycznia 2018 r. trzydziestu członków RE podpisało projekt rezolucji wzywający do wzmocnienia wysiłków mających na celu promowanie i ochronę praworządności oraz poszanowanie swobód obywatelskich w Polsce, Ukrainie i Mołdawii.
W mijającym tygodniu przebywaliśmy w Strasbourgu w związku z sesją plenarną Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Naszą polską delegację prowadzoną przez Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmylę Kozlovską tworzyli Anna Prus z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Robert Hojda – twórca Przystani OKO.
23 stycznia w siedzibie RE Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała debatę poświęconą sytuacji rządów prawa i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. W wydarzeniu wzięła udział belgijska parlamentarzystka Petra De Sutter, która swoimi refleksjami po debacie podzieliła się na swojej stronie internetowej.
Fundacja Otwarty Dialog, we współpracy z członkami Zjednoczenia Parlamentarnego Rady Europy Petrą De Sutter (Belgia, SOC) i Frankiem Schwabe (Niemcy, SOC) z przyjemnością zapraszają do udziału w wydarzeniu “Rząd przeciw praworządności, społeczeństwu obywatelskiemu i niezależnym mediom w Polsce”.
Sukces ukraińskich organizacji pozarządowych. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) po raz kolejny nie dopuściło do powrotu w jej szeregi delegacji rosyjskiej. O taką decyzję apelowało 40 ukraińskich NGO-sów, a także Fundacja Otwarty Dialog.
Fundacja Otwarty Dialog nie domaga się zamknięcia Rosyjskiej V kolumny w Polsce. Takie twierdzenie wyraża albo niezrozumienie wezwania przedsądowego, albo jest jego celową manipulacją – obliczoną zapewne na wzbudzenie litości dla siebie i oburzenia pod naszym adresem.
Nie będzie zawieszenia zarządu ODF – 7 grudnia Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych o ustanowienie zarządu przymusowego Fundacji Otwarty Dialog oraz zawieszenie jej dotychczasowego zarządu. Zdaniem sądu MSZ nie dopełniło wymaganych formalności.
90. urodziny obchodzi dziś Andrzej Wielowieyski – człowiek, którego historia stała się dla nas wielką inspiracją wskazując, że rzeczy niemożliwe są możliwe, a determinacja i konsekwencja wcześniej czy później prowadzą do zakładanych celów.
11 grudnia 2017 r. pracownicy czterech kopalni w mieście Shakhtinsk w obwodzie karagandyjskim odmówili wyjścia na powierzchnię, ogłaszając tym samym rozpoczęcie strajku. Górnicy przedstawili szereg żądań, z których najważniejsze stanowi 100-procentowa podwyżka płac.
Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, omawiana będzie (13 grudnia) a następnie poddana pod głosowanie (14 grudnia) nowa udoskonalona umowa o partnerstwie i współpracy pomiędzy UE a Kazachstanem. Jest to dla nas szansa, aby jeszcze raz poruszyć problem więźniów politycznych w Kazachstanie
Biznesmen Iskander Yerimbetov stał się kolejną ofiarą postępowania przeciwko kazachskiemu opozycjoniście Mukhtarowi Ablyazovowi. Yerimbetov jest bratem Botagoz Jardemalie – prawniczki Ablyazova, która otrzymała azyl polityczny w Belgii.
Azerbejdżan, Kazachstan, Rosja i Uzbekistan należą do państw postsowieckich, w których rośnie liczba osób prześladowanych z powodów politycznych. Często, aby uciec przed represjami, „wrogowie reżimu” są zmuszeni opuścić ojczyznę i szukać schronienia poza jej granicami.
21 listopada koalicja 28 organizacji społecznych wyraziła swój stanowczy protest przeciwko projektowanym zmianom w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.
Dnia 22.11.2017 o godzinie 14:00 Apelacyjny Sąd w Kijowie rozpatrzy apelację Zhanary Akhmetovej w sprawie aresztu ekstradycyjnego.
Fundacja Otwarty Dialog po stanowczym opowiedzeniu się za niezależnością sądownictwa, a tym samym przeciw łamaniu konstytucji i rządów prawa w Polsce w dn. 21.07.2017 r., stała się obiektem bezprecedensowych ataków ze strony polskiej administracji rządowej i szeroko rozumianych środowisk prawicowych
Kazachstańska dziennikarka opozycyjna Zhanara Akhmetova została zatrzymana w Kijowie w dniu 21.10.2017 r. z rażącym naruszeniem prawa ukraińskiego. W dniu 24.10.2017 r. sąd orzekł o jej tymczasowym aresztowaniu na 18 dni. W proteście przeciwko tej decyzji, Akhmetova ogłosiła strajk głodowy.
Unia Europejska opublikowała swoje roczne sprawozdanie na temat praw człowieka i demokracji na świecie w 2016 r., zawierające analizę sytuacji w poszczególnych państwach i streszczenie aktualnych i przyszłych działań i priorytetów Unii w zakresie ochrony praw człowieka.
W okresie od września do października delegacja przedstawicieli Fundacji Otwarty Dialog złożyła wizyty w Parlamencie Europejskim i Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, aby zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka i problem więźniów politycznych w Mołdawii i Kazachstanie, jak również w Polsce.
W dniu 12 października 2017 r. 27 członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) podpisało pisemną deklarację wzywającą do przywrócenia porządku konstytucyjnego i swobód społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
W dniu 12 października 2017 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) zatwierdziło pisemną deklarację zatytułowaną: „Zobowiązania międzynarodowe Republiki Mołdawii i ryzyko utraty przez nią wiarygodności za granicą”.
W odpowiedzi na „Stanowisko Anny Fotygi ws. nawoływania do destabilizacji państwa” opublikowane 27 lipca br. na stronie internetowej eurodeputowanej z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość, Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska w swoim liście odniosła się do poruszanych w nim kwestii.
W świetle ostatnich wydarzeń w Polsce, jednym z najbardziej pilnych problemów są ataki na społeczeństwo obywatelskie, podejmowane przez organy administracji rządowej. Krytyczne wobec władzy organizacje pozarządowe znajdują się pod bezprecedensową presją
Przy okazji spotkania przeglądowego OBWE HDIM 2017, Fundacja Otwarty Dialog przeprowadziła seminarium eksperckie zatytułowane „Prawa człowieka i prześladowania polityczne w Rosji, na Ukrainie, w Mołdawii i Kazachstanie”, które odbyło się w Warszawie w dniu 21 września 2017 r.
Fundacja Otwarty Dialog we współpracy z Destination Justice przeprowadziła debatę „Reforma Interpolu: nie pozwólmy, aby zatrzymała się w pół drogi” 15 września 2017 r. na Stadionie Narodowym (PGE Narodowy) przy okazji OBWE HDIM2017 w Warszawie.
13.09.2017 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach międzynarodowej konferencji 2017 Human Dimension Implementation Meeting będącej przedsięwzięciem OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights zorganizowaliśmy panelu dyskusyjny o ataku na rządy prawa i społeczeństwo obywatelskie.
Bartosz Kramek na panelu o atakach na polskie NGOs zorganizowanym przez Fundację Otwarty Dialog w ramach konferencji OBWE w Warszawie.
Stanisław Zakroczymski, student prawa, autor wywiadu rzeki z prof. Adamem Strzemboszem i członek zespołu redakcyjnego Magazynu Kontakt, zarysowuje tło walki z rządami prawa w Polsce. Wystąpienie było częścią panelu o zamachu na rządy prawa i społeczeństwo obywatelskie w Polsce.
Krzysztof Łoziński, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji na panelu dyskusyjnym zorganizowanym przez Fundację Otwarty Dialog w ramach międzynarodowej konferencji OBWE w Warszawie 13 września br.
Ten film został opracowany we współpracy z Destination Justice w celu zwrócenia uwagi na problem częstego niewłaściwego wykorzystywania Interpolu przez reżimy autorytarne. Zaprezentowano go podczas naszego wydarzenia towarzyszącego w ubiegły piątek w ramach Human Dimension Implementation Meeting.
W związku z licznymi błędami i przekłamaniami zawartymi w artykule, ustosunkowujemy się do nich w poniższym oświadczeniu.
Fundacja Otwarty Dialog ma przyjemność zaprosić na seminarium eksperckie zatytułowane “Prawa człowieka a prześladowania polityczne w Rosji, na Ukrainie, w Mołdawii i w Kazachstanie”, które odbędzie się w Warszawie w czwartek 21.09.2017 r., w godz. 18:15-19:45, na Stadionie Narodowym, sala nr 3.
Wczoraj wieczorem wróciliśmy z koncertu i przyjęcia, które Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej/Посольство… zorganizowała – jak co roku – z okazji Święta Niepodległości Ukrainy. W rozmowach często pojawiało się pytanie, co się dzieje z naszymi ukraińskimi projektami i dalszą działalnością.
28 sierpnia Centrum Swobód Obywatelskich (Center for Civil Liberties) zainicjowało stworzenie filmu krótkometrażowego z wyrazami wsparcia dla jednego z zakładników Kremla – Tatara Krymskiego Ruslana Zeytullayeva, który został przez władze okupanta skazany na 15 lat pozbawienia wolności.
21 sierpnia polski dziennikarz i działacz opozycyjny w okresie PRL Wojciech Maziarski wystosował list otwarty do polskich władz, który opublikowano w mediach społecznościowych oraz na stronie Koduj24.
Oświadczam, że w związku z początkiem rosyjskiej okupacji Krymu w marcu 2014 r. mój brat wyjechał z Sewastopola do Polski wraz z najbliższą rodziną, w tym jego obecną żoną. Przebywa obecnie w USA. Jego powrót na Krym nie jest teraz możliwy.
7 sierpnia Fundacja Otwarty Dialog otrzymała kolejne pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tym razem nakazujące w trybie natychmiastowym usunięcie z przestrzeni internetowej „informacji nawołujących do podejmowania nielegalnych działań”.
Członkowie sieci Global Ukrainians są zaniepokojeni ostatnimi doniesieniami (dotychczas niepopartymi żadnymi dowodami) pewnych polskich mediów państwowych na temat podejrzeń o rzekomych związkach Fundacji „Otwarty Dialog” z rosyjskimi służbami specjalnymi oraz masowym wypaczaniem informacji o
7 sierpnia w siedzibie firmy świadczącej Fundacji Otwarty Dialog usługi księgowe i finansowe pojawiło się siedmiu kontrolerów Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, którzy zabezpieczyli m.in. dokumentację dotyczącą rozliczeń wyniku finansowego dochodu do opodatkowania i wyciągi bankowe za lata 2014-2016
W dniu 4.08.2017 r. Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek odpowiedział na pismo Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej MSZ Andrzeja Jasionowskiego.
Z wielkim zdziwieniem czytamy pojawiające się w poszczególnych rządowych mediach oświadczenia, które w żaden sposób nie są poparte dowodami, o rzekomym związku ODF z rosyjskimi służbami specjalnymi. Wygląda na to, że tego rodzaju publikacje są zemstą za aktywną postawę organizacji.
„W jednym z wywiadów mołdawski oligarcha-monopolista Vladimir Plahotniuc nazwał Petra Poroshenkę swoim bliskim przyjacielem. Ciepłe relacje między ukraińskim a mołdawskim oligarchą mają kontekst symboliczny w sensie podobnej trajektorii ruchu obu państw” – pisze Viktoria Voytsitska.
W związku z informacjami dotyczącymi rzekomo tajemniczych źródeł finansowania Fundacji Otwarty Dialog (Fundacja; ODF) rozpowszechnianymi obecnie przez prorządowe i prawicowe media, jak również portale prorosyjskie i prawicową blogosferę, oświadczam co następuje:
Z umiarkowanym szacunkiem i zadowoleniem przyjęliśmy decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Niesie ona nadzieję na porozumienie i zażegnanie konfliktu, który w ostatnich dniach zdominował życie publiczne w naszym kraju.
Sekretariat Generalny Międzynarodowej Organizacji Policji (Interpol) potwierdził, że nazwiska kazachskich opozycyjnych polityków Mukhtara Ablyazova oraz Muratbeka Ketebayeva, jak również współpracowników Ablyazova Tatiany Paraskevich i Alexandra Pavlova zostały usunięte z baz danych Interpolu.
W związku z zaistniałymi okolicznościami, pragniemy wyrazić swoje oficjalne poparcie dla obywatelskiego ruchu sprzeciwu wobec antykonstytucyjnych działań rządu PiS i poparcie dla niezależnych sądów.
We wtorek i środę, 11-12 lipca 2017 r., delegaci ODF spotkali się w Rzymie z przedstawicielami organizacji pozarządowych i deputowanymi do włoskiego Senatu oraz Izby Deputowanych. Ta dwudniowa wizyta była sposobnością do omówienia indywidualnych przypadków ofiar nadużywania czerwonych powiadomień.
W czwartek, 29.06.2017 r., podczas letniej sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), ponad 20 członków PACE podpisało pisemne oświadczenie pt. “Wzywa się władze Republiki Mołdowy i Ukrainy do zaprzestania prześladowania i ścigania karnego
W dniu 20.06.2017 r. trzy instytucje Unii Europejskiej: Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski i Komisja Europejska uzgodniły pomoc makrofinansową dla Republiki Mołdowy w wysokości 100 milionów euro, warunkując ją prowadzeniem walki przeciw korupcji i praniu brudnych pieniędzy.
Przedstawiciele organizacji pozarządowej Donbas SOS (Kijów, Ukraina), działającej na rzecz ochrony praw, wsparcia informacyjnego i pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy, którzy ucierpieli podczas konfliktu zbrojnego we wschodniej części kraju, odwiedzili Warszawę.
W środę, 26 kwietnia 2017 r., eksperci, politycy, organizacje pozarządowe i ofiary nadużyć Czerwonego Alertu zebrali się w trakcie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, aby ocenić obecne ulepszenia i wyzwania stojące przed INTERPOL-em oraz przedstawić zalecenia dotyczące jego reform.
W imieniu Fundacji Otwarty Dialog i deputowanych do Parlamentu Europejskiego Anny Fotygi, Ramony Nicole Mănescu, Renate Weber i Rebecci Harms, mamy przyjemność zaprosić na konferencję na temat aktualnej sytuacji politycznej oraz sytuacji w dziedzinie praw człowieka w Republice Mołdawii.
We wtorek, 28 lutego 2017 roku, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, odbyła się debata pt. „Ukraińscy więźniowie polityczni w Rosji i na okupowanym Krymie”. Wydarzenie zainicjowane przez Fundację Otwarty Dialog zwieńczyła projekcja filmu Olega Sentsova, ukraińskiego reżysera i więźnia politycznego.
W dniach 23 i 24 lutego 2017 roku przedstawiciel Fundacji Otwarty Dialog był obecny na Zimowej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE 2017 w Wiedniu. Celem wizyty było omówienie obecnej sytuacji praw człowieka w regionie postsowieckim.
Zhanbolat Mamay odmówił złożenia „zeznań obciążających jego samego” w sprawie Banku BTA. Po tym zdarzeniu został pobity w areszcie i grożono mu odwetem. Zhanbolat Mamay stał się kolejną ofiarą sprawy karnej przeciwko opozycyjnemu politykowi Mukhtarowi Ablyazovowi.
W styczniu 2017 roku polska spółka The Farm 51, która opracowuje gry komputerowe i aplikacje w technologii VR, wraz z Fundacją Otwarty Dialog wysłała pierwszą część pomocy humanitarnej dla szkół, które nadal funkcjonują w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
Połowa grudnia 2016 roku była okresem intensywnej pracy na rzecz wsparcia społeczeństwa obywatelskiego w Mołdawii. Wraz z grupą swoich przedstawicieli, odbyliśmy szereg spotkań na wysokim szczeblu w PE oraz w PACE w celu omówienia problemów politycznych i sytuacji odnośnie praw człowieka w tym kraju
Fundacja Otwarty Dialog dziękuje Wam za wsparcie, jakie okazaliście w ubiegłym roku oraz życzy Wam wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i osobistym w roku 2017! Z tej okazji chcielibyśmy również podzielić się z Wami niektórymi z najważniejszych osiągnięć Fundacji w 2016 roku.
Dzisiaj, 10 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Na świecie zostanie napisanych miliony listów w obronie tych, którzy zostali pozbawieni podstawowych praw człowieka.
Dobra wiadomość z ostatniej chwili: Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova – kazachskiego biznesmena i opozycjonisty, głównego wroga prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva – do Rosji i na Ukrainę. Te państwa bezpodstawnie wystąpiły o jego ekstradycję na żądanie Kazachstanu w 2013 r.
Według tegorocznego badania Human Freedom Index 2016, mierzącego szeroko pojętą wolność osobistą i ekonomiczną, Europa Wschodnia coraz szybciej oddala się od zachodniej części kontynentu.
We wtorek, 8 listopada 2016 r., w ramach Dni Partnerstwa Wschodniego – inicjatywy prowadzonej przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli – miała miejsce europejska premiera pierwszego interaktywnego muzeum Czarnobyla. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Otwarty Dialog oraz studio The Farm 51
6.10.2016 Fundacja Otwarty Dialog zawarła ugodę z wydawcą (Agencja Wydawniczo-Reklamowa “WPROST” Sp. z o.o.), ówczesnym redaktorem naczelnym (Sylwestrem Latkowskim) i jednym z autorów (Wiktorem Baterem) artykułu pt. “Lobbyści oligarchy” z lutego 2014 r., który ukazał się wtedy w tygodniku “Wprost”.
Prezentujemy przemówienie prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej podczas drugiej części wydarzenia, poświęconej skuteczności sankcji oraz dalszym działaniom w tej dziedzinie.
W środę, 19 października 2016 r., Fundacja Otwarty Dialog oraz największe ugrupowania polityczne w Parlamencie Europejskim przeprowadziły debatą pt. „The Minsk Agreements, EU-Russia relations and the role of sanctions”
Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii ukraińskie organizacje pozarządowe wykorzystają najnowocześniejsze technologie w walce o prawa człowieka. Fundacja Otwarty Dialog i Centrum Swobód Obywatelskich wraz z polską spółką The Farm 51 z pomocą technologii VR opowiedzą o jeńcach pojmanych w Donbasie
10-14 października br. w trakcie 4. sesji (2016 r.) plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odbędzie się światowa akcja #StopPutinsWarInUkraine oraz publikacja w sieciach społecznościowych zdjęć z historiami prześladowania więźniów politycznych w ramach kampanii #LetMyPeopleGo.
Fundacja po raz kolejny wzięła udział w Europejskim Forum Nowych Idei, odbywającym się od 2011 roku w Sopocie. Dyskusję poświęconą łamaniu praw człowieka we współczesnych konfliktach zbrojnych ODF współorganizowało wraz z Inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact Network Poland.
My, przedstawiciele rosyjskich organizacji praw człowieka, jesteśmy zaniepokojeni losem obywatelki Rosji Tatiany Paraskevich, której grozi ekstradycja z Republiki Czeskiej. Paraskevich oskarżono w ramach sprawy przeciwko kazachskiemu politykowi opozycyjnemu Mukhtarowi Ablyazovowi.
Vladimir Kozlov, kazachski dysydent, który blisko miesiąc temu, po prawie pięciu latach spędzonych za kratkami, wyszedł na wolność, napisał list do członków Fundacji Otwarty Dialog. Nazywając aktywistów swoimi przyjaciółmi, dziękuje im za zaangażowanie w walkę o jego wolność.
W warszawskiej Filharmonii Narodowej odbył się uroczysty koncert z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy. Była to też okazja, by nagrodzić polskich i ukraińskich działaczy za znaczący wkład we wzmocnienie międzynarodowego autorytetu państwa ukraińskiego.
Pierwsza wizyta Nadii Savchenko w Brukseli zorganizowana została na zaproszenie posłów do Parlamentu Europejskiego, Michała Boniego i Marka Demesmaekera oraz w ramach projektu kampanii rzeczniczej “LetMyPeopleGo” poświęconej ukraińskim więźniom politycznym w Rosji.
Vladimir Kozlov, kazachski dysydent, po blisko pięciu latach spędzonych za kratkami, wyszedł na wolność. Lider największej partii opozycyjnej “Alga” został zwolniony w przededniu wizyty w Polsce autorytarnego prezydenta Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva.
W trakcie ostatniego posiedzenia wyjazdowego kapszagajskiego sądu miejscowego zapadła decyzja o zwolnieniu warunkowym Kozlova. Decyzja wejdzie w życie za 15 dni – poinformował Yevgeniy Zhovtis, Przewodniczący Rady Kazachstańskiego Biura ds. Obrony Praw Człowieka i Przestrzegania Praworządności.
18 sierpnia o godzinie 17:00 odbędzie się finałowa prezentacja wyników badań Fundacji Otwarty Dialog, które przeprowadzono pod patronatem Ukraińskiej Izby Adwokackiej “Lata w więzieniu bez wyroku: długotrwałe przetrzymywanie na Ukrainie w wyniku naruszenia rozsądnych terminów postępowania karnego”
28 lipca 2016 roku prawnicy i przedstawiciele NGO dyskutowali nad wynikami badań przeprowadzonych przez Fundację Otwarty Dialog. Partnerem wydarzenia była Ukraińska Rada Adwokacka. Projekt dotyczy przedłużania trwania aresztu tymczasowego na Ukrainie.
W USA planowane jest wdrożenie niejasnych zmian do artykułu 41., dotyczącego hackingu. Wg międzynarodowych organizacji pozarządowych zajmujących się prywatnością w sieci, zmiany mogą radykalnie rozszerzyć uprawnienia amerykańskich władz w dostępie do naszych danych.
Fundacja Otwarty Dialog serdecznie zaprasza na spotkanie z ukraińskim pastorem Genadiyem Mokhnenką, bohaterem głośnego dokumentu “Almost Holy”, który razem ze swoimi 32. przybranymi dziećmi (byłymi sierotami), objeżdża rowerem całą Europę.
7 lipca w Akademii Vistula odbyło się spotkanie z Nadią Savchenko – porucznik ukraińskich Sił Powietrznych, deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy oraz członkinią Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).
W poniedziałek, 11 lipca, o godz. 11:00 w Biurze Informacyjnym PE w Polsce odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Jurisa Pakalninsa „The Master Plan. Niewidzialna wojna Rosji o wpływy w Europie”. Będzie on punktem wyjścia do dyskusji o narzędziach propagandy wykorzystywanych przez Kreml.
Fundacja Otwarty Dialog i Akademia Finansów i Biznesu Vistula serdecznie zapraszają w czwartek 7 lipca br. o godz. 16:30 na spotkanie z Nadią Savchenko – ukraińską porucznik lotnictwa, deputowaną Rady Najwyższej oraz członkinią Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).
W piątek, 1 lipca w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie odbyła się polska premiera aplikacji Chernobyl VR Project, stworzona przez śląską spółkę The Farm 51. Projekt dzięki Fundacji Otwarty Dialog nabrał zupełnie innego wydźwięku, niż pierwotnie zakładano.
W 2015 r. ODF kontynuowało program pomocy humanitarnej skierowany do potrzebujących na Ukrainie. Kategorie potrzebujących nie uległy zmianie i należały do nich: szeroko rozumiane struktury obronne, służby medyczne i inicjatywy obywatelskie zajmujące się dalszą dystrybucją bądź świadczeniem pomocy.
28.06.2016 r. sąd w Wilnie wydał orzeczenie, odrzucając wnioski Kazachstanu i Ukrainy o ekstradycję Syryma Shalabayeva, krewnego kazachstańskiego opozycjonisty i uchodźcy politycznego M. Ablyazova. Sprawa wytoczona Shalabayevowi przez Kazachstan i Ukrainę stanowi część kampanii ścigania Ablyazova.
22 i 23 czerwca 2016 r. Komitet Praw Człowieka ONZ – ciało monitorujące implementację praw zapisanych w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych – po raz drugi od czasu, kiedy Kazachstan jest stroną ICCPR, zbadał stan przestrzegania politycznych i obywatelskich praw w tym kraju.
Irina Petrushova, redaktor naczelna kazachstańskiej gazety Respublika, 28 czerwca poinformowała o odmowie ze strony Litwy ekstradycji do Kazachstanu i na Ukrainę Syryma Shalabayeva, krewnego Mukhtara Ablyazova.
Nadia Savchenko, ukraińska pilotka, obecnie deputowana ukraińskiej Rady Najwyższej, przetrzymywana przez Rosjan 2 lata w więzieniu za walkę w Donbasie 24 czerwca przybyła do Warszawy. Spotkała się m.in. z prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmylą Kozlovską oraz koordynatorką ODF Natalią Panchenko.
Po ponad dwóch latach działalności Fundacja Otwarty Dialog zamknęła warszawskie centrum “Ukraiński Świat”. Było to pierwsze i największe centrum pomocy dla licznie przybywających do Polski Ukraińców. Od początku działalności udzieliło pomocy ponad 30 000 osób.
Kilka organów ONZ zaadresowało do francuskich władz „wniosek o udzielenie informacji” na początku czerwca, w związku ze sprawą Mukhtara Ablyazova, zatrzymanego we Francji, który w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie procesu ekstradycyjnego przebywa tam prawie 3 lata.
9 czerwca 2016 r. w Izbie Poselskiej Republiki Czeskiej odbyła się konferencja „Hostages of the Kremlin, ways forward”, zorganizowana przez Fundację Otwarty Dialog oraz Komisję Spraw Zagranicznych czeskiego parlamentu. Gospodarzami wydarzenia byli posłowie Karel Schwarzenberg i Kristyna Zelienkova.
Fundacja Otwarty Dialog trzymała pismo z podziękowaniami od Aleksandra Orlowa – polskiego dziennikarza śledczego, który w wyniku zmiany środka zapobiegawczego został uwolniony po prawie 5 latach nielegalnego przetrzymywania w areszcie śledczym w Odessie.
8 czerwca odbyła się pożegnalna impreza w „Ukraińskim Świecie” – centrum pomocy obywatelom Ukrainy, których sytuacja polityczna i ekonomiczna w kraju zmusiła do przyjazdu do Polski. Wydarzenie zwieńczyło ponad 2-letnią działalność centrum prowadzonego przez Fundację Otwarty Dialog.
Niemiecka europosłanka i współprzewodnicząca frakcji Zieloni – Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA) R. Harms zwróciła się do ukraińskiego rządu w sprawie odwołania misji Podkomitetu do spraw prewencji ONZ, zajmującego się przeciwdziałaniu torturom, który miał odwiedzić miejsca odosobnienia w Mariupo
26 maja br. z inicjatywy polskiej firmy The Farm 51 do regionów bezpośrednio dotkniętych katastrową w Czarnobylu wyruszyła komisja ekspertów. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z potrzebami szkół znajdujących się w regionie dotkniętym katastrofą na elektrowni.
18 maja 2016 roku odbyło się wysłuchanie poświęcone nadużywaniu Interpolu przez kraje niedemokratyczne i konieczności przyjęcia bardziej rygorystycznych zabezpieczeń, które zorganizowała Komisja Prawna i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Podczas gdy Ukraina witała oswobodzoną z rosyjskiego więzienia pilotkę N. Savchenko, w odeskim sądzie, w którym od 4 lat toczy się proces dziennikarza A. Orlowa, zapadła decyzja o zwolnieniu Polaka z aresztu. Zmiana środka zapobiegawczego nie byłaby możliwa bez wytężonej pracy licznej grupy osób.
Ukraińska pilotka, skazana w Rosji na 22 lata więzienia, po ponad dwóch latach powróciła do ojczyzny. Została wymieniona w środę na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.
Około 6 kilometrów przeszli ulicami Warszawy 22 maja uczestnicy Parady Wyszywanek – imprezy, która w stolicy odbyła się po raz czwarty. Nie mogło na niej zabraknąć członków Fundacji Otwarty Dialog. Tegoroczny marsz pokazał, że wyszywanka jednoczy przedstawicieli wielu kultur.
Fundacja Otwarty Dialog dołączyła do platformy Idea Fair Play, w ramach której przy zakupie ubezpieczenia część ze środków trafia do organizacji pozarządowych. Co ważne, ubezpieczający nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.
26 kwietnia 2016r., w 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu, w Muzeum Historii Kijowa odbyła się światowa premiera pierwszego interaktywnego wirtualnego muzeum Czarnobyla.
Dokładnie w 30. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, w Muzeum Miasta Kijowa odbędzie się oficjalna premiera projektu śląskiej spółki The Farm 51 – Chernobyl VR project. Dzięki staraniom ODF wydarzenie to objął patronatem słynny sportowiec i mer Kijowa – Vitaliy Klitschko.
Czeski europarlamentarzysta Pavel Svoboda (Europejska Partia Ludowa, Przewodniczący Komisji Prawnej) zwrócił się w apelu do wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Federiki Mogherini w sprawie kazachstańskich niezależnych dziennikarzy.
5 kwietnia 2016 r. ODF wspólnie z Europejską Grupą Konserwatystów i Reformatorów oraz Centrum Swobód Obywatelskich, zorganizowały w Parlamencie Europejskim w Brukseli konferencję poświęconą całościowemu ujęciu problemu łamania praw człowieka podczas rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.
W dniu 20.03.2016 r. Jean-Claude Juncker spotkał się z Nursultanem Nazarbayevem – dyktatorem, który od ponad 25 lat niepodzielnie rządzi Kazachstanem. Przewodniczący Komisji Europejskiej oświadczył, że jego „dobry przyjaciel” Nazarbayev jest „wrażliwy” na problemy praw człowieka.
Razem z przyjaciółmi z The Farm 51, autorami aplikacji Chernobyl VR Project, z którymi pracujemy wspólnie nad premierą pierwszej na świecie wirtualnej podróży do Czarnobylu i Prypeci, wzięliśmy udział w konferencji InnoTech Ukraine.
W czwartek 10 marca 2016 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą wolności słowa w Kazachstanie. Przyjęcie rezolucji poprzedziła debata, w której zwrócono uwagę na pogorszenie się sytuacji w dziedzinie praw człowieka w Kazachstanie.
Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych, które ma status organizacji pożytku publicznego, Fundacja Otwarty Dialog po raz kolejny może zbierać 1% podatku.
Francuski portal Mediapart, założony przez byłego redaktora Le Monde Edwy’ego Plenela, opublikował artykuł poświęcony Mukhtarowi Ablyazovowi. Słynący z dziennikarstwa śledczego portal opisał, jak Kazachstan wpływał na postępowania sądowe, toczące się we Francji.
Przedstawiciele rosyjskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego uczestniczący w obradach Forum Wolnej Rosji w Wilnie w dn. 9-10.03.2016 r. na zakończenie wydarzenia przyjęli uchwałę wspierającą wprowadzenie personalnych sankcji wobec osób odpowiedzialnych za prześladowanie ukraińskiej pilotki.
9 marca o godz. 18.00 blisko 100 osób zebrało się pod budynkiem ambasady Rosji, by zademonstrować swoje oburzenie traktowaniem przez reżim Putina więźnia politycznego – ukraińskiej pilotki Nadii Savchenko.
Siostra Nadii Savchenko, uwięzionej w Rosji ukraińskiej pilotki, która 4 marca ogłosiła tzw. suchą głodówkę, zaapelowała do deputowanych z Ukrainy o opłacanie adwokatów więźniów politycznych. W rozmowie z dziennikarzem gazety „Vidomosti” podkreśliła, że prawników dla Nadii znalazła i opłaciła ODF.
W dniu 3 marca Nadiya Savchenko miała wygłosić swoje ostatnie słowo podczas rozprawy, na której miała być ustalona data wydania ostatecznego wyroku w jej sprawie. Z powodu nieoczekiwanego zwrotu wydarzeń, nie pozwolono jej zabrać głosu, ponieważ rozprawa została odroczona do 9 marca.
26 kwietnia 2016 r., w 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu, w Kijowie we współpracy z Narodowym Muzeum Czarnobylskim oraz Kijowską Miejską Administracją Państwową odbędzie się światowa premiera wirtualnego muzeum Chernobyl VR Project – innowacyjnego projektu polskiej spółki The Farm 51.
Już w najbliższą środę, 9 marca o godz. 18.00 pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie odbędzie się wielka demonstracja solidarności z Nadią Savchenko. “Będziemy tam, aby pokazać Nadji nasze wsparcie i żądać od rosyjskiego rządu jej natychmiastowego uwolnienia” – oświadczył Tomasz Czuwara z ODF
W Parlamencie Europejskim odbyła się trzydniowa konferencja (29.02-02.03.2016) poświęcona dobrym praktykom parlamentarnym i tworzenia prawa. W wydarzeniu udział wzięło około siedemdziesięciu osób, w tym ponad czterdziestu członków Rady Najwyższej Ukrainy.
W czwartek, 25 lutego 2016, Fundacja Otwarty Dialog wraz z Radio Wolna Europa/Radio Swoboda zorganizowały spotkanie poświęcone prześladowaniom niezależnych mediów i opozycji w Azji Centralnej.
W jaki sposób ukraińscy lekarze i pielęgniarki mogą poznawać standardy funkcjonowania i nowoczesne metody europejskiej medycyny? Czy i jak mogą pomóc polskiej służbie zdrowia? Te i inne pytania pojawiły się podczas spotkania przedstawicieli polskich i ukraińskich służb medycznych.
W stolicy Republiki Czeskiej promowaliśmy nasz raport „28 zakładników Kremla”, poświęcony ukraińskim żołnierzom, działaczom i aktywistom nielegalnie przetrzymywanym w rosyjskich więzieniach i aresztach.
Fundacja Otwarty Dialog (ODF) wzięła udział w seminarium zorganizowanym 24 lutego w Porto. W ramach „Dni Refleksji o prawach człowieka w Europie i krajach portugalskojęzycznych” analityk ODF przedstawił raport Fundacji „28 zakładników Kremla”, poświęcony ukraińskim więźniom politycznym.
Syrym Shalabayev, krewny kazachstańskiego polityka opozycyjnego Mukhtara Ablyazova, jest oskarżony w ramach postępowania w sprawie „defraudacji środków kazachstańskiego Banku BTA“. Organizacje obrony praw człowieka podkreślają kontekst polityczny tej sprawy.
22 lutego, w drugą rocznicę krwawych wydarzeń w Kijowie pracownicy Fundacji Otwarty Dialog wraz z przedstawicielami grupy inicjatywnej złożyli w warszawskim Biurze Geodezji i Katastru wniosek o zmianę nazwy odcinka ul. Spacerowej na ul. Bohaterów Majdanu.
Polsko-Ukraiński Program Rozwoju i Szkolenia Pracowników Ochrony Zdrowia Ukrainy obejmuje lekarzy, pielęgniarki, studentów, organizacje ochrony zdrowia, naukowców oraz wykładowców zza naszej wschodniej granicy.
29 stycznia Fundacja Otwarty Dialog gościła w centrum “Ukraiński Świat” partnerów Polsko-Ukraińskiego Programu Rozwoju i Szkolenia Pracowników Ochrony Zdrowia Ukrainy organizowanego we współpracy z Ogólnopolską Fundacją Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym.
We wtorek, 26 stycznia 2016 roku, Fundacja Otwarty Dialog wraz z członkinią Parlamentu Europejskiego z Estonii Marju Lauristin (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim) zorganizowała śniadanie w Parlamencie Europejskim w Brukseli poświęcone wolności mediów w Kazachstanie.
25.01.2016 podczas otwierającej rok sesji PACE w Strasburgu przedstawiciele ukraińskiego i rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego zgromadzili się na wydarzeniu zorganizowanym przez ODF oraz Kiev Dialogue, by omówić sytuację ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji.
Grupa inicjatywna lekarzy pochodzenia ukraińskiego, którzy mieszkają i pracują w różnych krajach Europy, postanowiła wspierać europejskie aspiracje Ukrainy przynajmniej w ich aspekcie medycznym.
14 stycznia w siedzibie spółki Agora odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Wielowieyskim, członkiem Rady Fundacji Otwarty Dialog, poświęcone jego autobiografii “Losowi na przekór”. Autor w swojej książce wspomniał również o Fundacji.
Fundacja Otwarty Dialog (ODF) zwróciła się do Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi w sprawie systematycznego naruszania mechanizmów Interpolu przez kraje, takie jak Kazachstan czy Rosja.
Wspólny raport Euromaidan SOS, Centrum Wolności Obywatelskich oraz Fundacji Otwarty Dialog “28 więźniów Kremla” to pierwsza próba zgromadzenia wszystkich informacji na temat Ukraińców, uwięzionych z powodów politycznych w Rosji i na okupowanym Krymie, w jednej publikacji.
W środę, 20.01.2016 r., o godzinie 14:00 w Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym odbędzie się prezentacja rekomendacji oraz wspólnego raportu pt. „28 zakładników Kremla”, poświęconego problemowi Ukraińców, uwięzionych z powodów politycznych w Rosji i okupowanym Krymie.
Centrum pomocy Ukrainie “Ukraiński Świat” prowadzony przez Fundację Otwarty Dialog poszukuje wolontariuszy do prowadzenia zajęć z języka polskiego.
Fundacja Otwarty Dialog oraz „EuroMajdan Warszawa” opublikowały w sieciach społecznościowych infografikę podsumowującą działalność obu organizacji w 2015 roku w zakresie pomocy wojskowym i cywilom w strefie ATO na wschodzie Ukrainy.
Co prawda kończymy właśnie rok 2015 r., niemniej przepisy obligują nas do tego, byśmy do końca roku złożyli oficjalne sprawozdanie za rok ubiegły do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które jest dla nas resortem właściwym ze względu na specyfikę naszej działalności.
Informacyjno-analityczna agencja „Global Ukraine News” uznała Natalię Panchenko, koordynatorkę ODF i szefową organizacji „Euromajdan Warszawa” za jedną z 10 twarzy diaspory ukraińskiej młodzieży. O połtawiance piszą zarówno ukraińskie, jak i polskie portale poświęcone tematyce wschodniej.
Wolontariusz Fundacji Otwarty Dialog (ODF), Vladimir Kovalenko w wywiadzie dla „Faktu” opowiedział o pościgu wydanym za nim przez separatystów i przyjeździe do Polski. W Warszawie pomaga w centrum pomocy Ukrainie, funkcjonującym przy ODF – „Ukraińskim Świecie”.
Przetrzymywanie obywatela Polski przez ponad 4 lata w izolatorze śledczym jest pogwałceniem praw człowieka, a przebieg procesu – naruszeniem ustawodawstwa międzynarodowego.
Przy okazji zakupów dokonywanych w internecie od dziś możliwy będzie wybór Fundacji Otwarty Dialog, której przekazany zostanie określony procent wartości transakcji – nie obciążając przy tym dodatkowo konsumenta.
Sześć lat temu S. Magnitski, rosyjski prawnik, który odkrył i starał się ujawnić wielomilionowe malwersacje funkcjonariuszy państwowych, zmarł w moskiewskim areszcie. Jego historia nie przeszła jednak bez echa czy nie skończyła się, służąc jedynie za świadectwo represyjności rosyjskiego reżimu.
W sieci opublikowane zostało video z rozmową kazachstańskiego blogera i aktywisty Galyma Ageleuova z Vladimirem Kozlovem. Na początku sierpnia lider kazachstańskiej opozycji obchodził 55. urodziny, czwarte z rzędu które spędził za kratkami.
Ukraińscy przyjaciele Fundacji Otwarty Dialog dołączają do akcji wsparcia M. Reya, którą zainicjowaliśmy na początku października br. Ataki na działacza ze strony faszyzujących “patriotów” trwają, ale temat walki z nienawiścią w sieci zatacza coraz szersze kręgi – tak w Polsce, jak i na Ukrainie.
4.11.2015 r. w Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym w Kijowie odbyła się konferencja prasowa Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków.
29.10.2015 r. w Ukraińskim Świecie odbyło się spotkanie pn. Czy doświadczenia polskich małych i średnich firm mogą być szansą dla ukraińskich przedsiębiorców? Przypadek grup zakupowych jako instrumentu podnoszenia konkurencyjności.
Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Fundacja Otwarty Dialog serdecznie zapraszają na spotkanie pt. „Czy doświadczenia polskich małych i średnich firm mogą być szansą dla ukraińskich przedsiębiorców? Przypadek grup zakupowych jako instrumentu podnoszenia konkurencyjności”.
Fundacja Otwarty Dialog zaprosiła do współpracy grupę ukraińskich adwokatów, którzy będą pro bono reprezentowali polskiego obywatela na Ukrainie, Aleksandra Orłowa.
Fundacja Otwarty Dialog postanowiła zorganizować kampanię wymierzoną w mowę nienawiści rozlewającą się w internecie. Uważamy, że powinniśmy stanowczo wyrazić swój sprzeciw i zareagować zanim będzie za późno, zmuszając także do reakcji organy ścigania.
Premier Francji Manuel Valls 17 września podpisał dekret o ekstradycji do Rosji Mukhtara Ablyazova, kazachstańskiego dysydenta związanego z prodemokratyczną opozycją i uchodzącego za wroga numer jeden prezydenta Nursultana Nazarbayeva.
7 października Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w happeningu zorganizowanym przez Euromajdan Warszawa pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w dniu urodzin Vladimira Putina.
Dyrektor Interpolu w Waszyngtonie odpowiedział na apel Posła na Sejm RP, Marcina Święcickiego, w którym poinformował o anulowaniu przez Amerykanów statusu „czerwonego powiadomienia” (ang. Red Notice) dla rosyjskiego opozycjonisty Pavla Zabelina, które nałożyły na niego władze rosyjskie.
7 października sponsor terroryzmu i prezydent Rosji Vladimir Putin obchodzi urodziny. Z tej okazji Fundacja Otwarty Dialog i organizacja EuroMajdan Warszawa przygotowały flashmob, który zostanie zaprezentowany tego dnia pod Ambasadą Rosji o godzinie 18.00.
Nasza koleżanka Agnieszka Piasecka z Fundacji Otwarty Dialog wzięła udział w VIII Polsko-Ukraińskim Spotkaniu w miejscowości Jaremcze, gdzie oceniła relacje polsko-ukraińskie z perspektywy wdrażania zagranicznej pomocy technicznej.
Fundacja Otwarty Dialog, wspólnie z programem Kiev Dialogue, ukraińską organizacją Euromajdan SOS oraz czeską People in Need zorganizowała debatę poświęconą sprawie więźniów politycznych bezprawnie pozbawionych wolności i przetrzymywanych na terenie Federacji Rosyjskiej.
21 września rozpoczęła się dwutygodniowa konferencja przeglądowa wymiaru ludzkiego OBWE z cyklu “OSCE Human Dimension Implementation Meeting” organizowana przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR). Jak co roku, w HDIM udział wzięła Fundacja Otwarty Dialog.
Podczas gdy respektowania praw kazachskiego opozycjonisty Vladimira Kozlova, domagają się unijni politycy, delegaci ZP OBWE i ZP RE oraz parlamentarzyści z krajów UE, władze Kazachstanu uparcie forsują własną wersję wydarzeń.
12 września w Madrycie Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w dorocznym Walnym Zgromadzeniu Światowego Kongresu Ukraińców (SKU). Prezes Zarządu Fundacji, Lyudmyla Kozlovska, wystąpiła z prezentacją poświęconą przesiedleńcom (tzw. IDPs) oraz ukraińskim więźniom politycznym w Rosji.
Prokuratura Rejonowa Warszawa – Śródmieście wszczęła śledztwo “w sprawie stosowania gróźb bezprawnych oraz publicznego znieważania z powodu przynależności narodowej za pośrednictwem stron internetowych”. Sprawa dotyczy fali internetowej nienawiści kierowanej pod adresem Natalii Panchenko.
Fundacja Otwarty Dialog, wspólnie z Kiev Dialogue, EuroMajdan SOS oraz People in Need ma przyjemność zaprosić na debatę panelową: “13 zakładników Putina: jak możemy ich uwolnić?”
Fundacja Otwarty Dialog ma przyjemność zaprosić na wydarzenie towarzyszące poświęcone konieczności reformy Interpolu w związku z motywowanymi politycznie wnioskami składanymi przez państwa niedemokratyczne.
Działacz społeczny z Tatarstanu Rafis Kashapov został skazany na 3 lata więzienia. Rosyjski sąd miasta Naberezhnye Chelny uznał go winnego „wzywania do separatyzmu, podżegania do nienawiści i wrogości na tle etnicznym” – informują ukraińskie media.
Ok. godz. 18:45, 10 września 2015 r. w centrum “Ukraiński Świat” przy ul. Nowy Świat 63 nastąpił wybuch i pożar. Na miejsce przybyły odpowiednie służby: straż pożarna, która ugasiła pożar oraz policja, która zabezpieczyła teren i przeprowadziła czynności dochodzeniowe.
Podczas gdy świat skupia się na problemie uchodźców z Afryki, dziennikarze szwajcarskiego radia włoskojęzycznego Radiogiornale zwracają uwagę na imigrantów, którzy do Europy przybywają z Ukrainy. Tak powstał reportaż o „Ukraińskim Świecie”, wolontariuszach ODF i emigracji Ukraińców do Polski.
Sąd w Rostowie nad Donem skazał Olega Sentsova i Oleksandra Kolchenkę na odpowiednio: 20 i 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Podczas gdy sędzia czytał wyrok, skazani śpiewali hymn Ukrainy.
Z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog do Odessy udali się polscy posłowie – Małgorzata Gosiewska (PiS) i Marcin Święcicki (PO), którzy jako delegaci marszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, obserwowali w środę (19.08.2015) setną (!) rozprawę sądową Aleksandra Orłowa.
W czerwcowym wydaniu serii „Rozmowy o Różnorodności…” wolontariusze Fundacji Otwarty Dialog opowiadają o działalności „Ukraińskiego Świata” oraz sytuacji Ukraińców w Polsce. Wywiad z Lyudmylą Sokalską i Maciejem Orczykiem przeprowadziła Beata Kapinos z Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej.
Bez wyroku i w fatalnych warunkach – tak od 4 lat wygląda codzienność Aleksandra Orłowa, Polaka który walkę z korupcją na Ukrainie przypłacił pobytem w areszcie śledczym. Z inicjatywy ODF do Odessy dotarli właśnie polscy posłowie – Małgorzata Gosiewska (PiS) i Marcin Święcicki (PO).
Od ponad 15 lat na Ukrainie trwa bezprawne ściganie karne 60-letniego obywatela Polski, członka Związku Dziennikarzy Ukrainy, obrońcy praw człowieka i ojca trojga dzieci, w tym dwojga małoletnich, Aleksandra Orłowa.
Bill Browder w liście do Manuela Vallsa przekonuje, że osoby zamieszane w aresztowanie, torturowanie i zabicie jego prawnika, Siergieja Magnitskiego, uczestniczą obecnie w prześladowaniu Mukhtara Ablyazova, o którego ekstradycję z Francji ubiega się Rosja i Ukraina na zlecenie Kazachstanu.
W centrum pomocy Ukrainie prowadzonym przez Fundację Otwarty Dialog, Ukraińskim Świecie, w czwartek i piątek (13-14 sierpnia) w godzinach 14.00-17.00 odbędzie się spotkanie z Robertem Renaud.
W dniu 10.08.2015 r. kazachstański lider opozycyjny Vladimir Kozlov obchodził za kratkami 55 urodziny. Przebywając w zaostrzonych warunkach więziennych, jest on poddawany złemu traktowaniu i grozi mu przeniesienie do innej kolonii karnej o bardziej zaostrzonym rygorze.
Isabel Santos, przewodnicząca Komisji ds. Demokracji, Praw Człowieka i Kwestii Humanitarnych Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, zgłosiła poważne obawy, co do traktowania w więzieniu lidera kazachstańskiej opozycji Vladimira Kozlova.
22 lipca swoje urodziny obchodziła posłanka Małgorzata Gosiewska – przyjaciółka i współpracowniczka Fundacji Otwarty Dialog. Z tej okazji zarząd i pracownicy Fundacji – zarówno ci w Warszawy, jak i z Kijowa – postanowili złożyć pani poseł nietypowe życzenia.
Tzw. paszport genewski, czyli dokument wydawany przez Polskę na podstawie Konwencji Dotyczącej Statusu Uchodźców z 1951 r., na początku lipca został przyznany Nafisowi Kashapovowi, działaczowi z Tatarstanu.
Dziennikarki jednej z czołowych ukraińskich telewizji internetowych Hromadske.tv, która podczas Rewolucji Godności transmitowała wydarzenia na kijowskim Majdanie, odwiedziły centrum „Ukraiński Świat”, prowadzone przez Fundację Otwarty Dialog. Efektem ich wizyty był reportaż o ukraińskich imigrantach
W Kijowie o szansach i wyzwaniach stojących przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości rozmawiali m.in. przedstawiciele Rady Najwyższej, środowiska akademickiego oraz teoretycy i praktycy prawa.
W dniach 30.06-01.07.2015 r. uczestniczyliśmy (reprezentowani przez Lyudmylę Kozlovską i Bartosza Kramek) w konferencji organizowanej przez University of Cambridge (wspólna inicjatywa Polish Cambridge Studies i Ukrainian Cambridge Studies) poświęconej stosunkom polsko-ukraińskim w XXI w.
Fundacja Otwarty Dialog zaapelowała do ministrów spraw zagranicznych dwudziestu ośmiu krajów Unii Europejskiej o większą transparentność przy wdrażaniu sankcji, w szczególności unijnych środków ograniczających nałożonych na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na wschodniej Ukrainie.
Pod koniec czerwca Fundacja Otwarty Dialog opublikowała raport poświęcony prześladowaniom, które dotykają społeczeństwo obywatelskie w Kazachstanie. O metodach działania władzy w największym kraju Azji Centralnej opowiedziała w wywiadzie dla Radio Azattyq analityczka Fundacji Katerina Savchenko.
Kazachstański reżim usiłuje powstrzymać publikację artykułów dotyczących prześladowania opozycjonisty Mukhtara Ablyazova oraz kampanii propagandy wszczętej przeciwko niezależnym mediom i obrońcom praw człowieka.
Historię Mychajła opisywaliśmy już wcześniej – chłopak z Krymu, w wieku 14 lat stracił rodzinę. Z uwagi na trudną sytuację materialną nie było stać go na studia, musiał pracować fizycznie. Kiedy na dobre rozgorzał protest na Majdanie, rzucił wszystko i przyjechał do Kijowa.
“Tyle razy w naszej historii dochodziło do konfliktów podsycanych z zewnątrz przez siły wrogie Polsce i Ukrainie. Kończyło się to dramatem narodów i śmiercią wielu niewinnych ludzi” – apelują naukowcy, działacze, artyści i dziennikarze.
W marcu ubiegłego roku podpisana została polityczna część umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą, a jej pozostałe części obydwie strony podpisały dopiero kilka miesięcy później, 27 czerwca 2014 roku.
W dniach 29.06-01.07.2015 Fundacja Otwarty Dialog wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Cambridge Polish Studies i Cambridge Ukrainian Studies poświęconej stosunkom polsko-ukraińskim, pt. „Past as Prelude: Polish-Ukrainian Relations for the Twenty-First Century”.
W dniach 6-9 lipca 2015 r. Helsinki gościły delegacje parlamentarne z 57 państw, które wzięły udział w 24. Sesji Rocznej Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
W ubiegłym roku jednym z istotnych obszarów naszej działalności stała się – po raz pierwszy w naszej historii – pomoc humanitarna. Dzięki hojności i zaangażowaniu wielu z Was pozyskiwaliśmy pieniądze i dary rzeczowe, które następnie służyły pomocy różnym grupom potrzebujących na Ukrainie.
W ramach projektu „Youth Generation Will Change Ukraine” Warszawę odwiedzili liderzy ukraińskich organizacji pozarządowych. O funkcjonowaniu polskich instytucji rozmawiali m.in. z pracownikami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz polskimi parlamentarzystami.
Los setek uchodźców przebywających w Warszawie jest zagrożony. Nad funkcjonowaniem centrum Ukraiński Świat, w którym przybysze z wielu krajów otrzymują bezpłatnie pomoc zawisły czarne chmury. Jest jednak nadzieja, by centrum zostało uratowane – posłużą do tego aukcje charytatywne.
Czy istnieje ryzyko wzniecenia kolejnej rewolucji wyrosłej ze społecznego niezadowolenia w związku z sytuacją polityczną i ekonomiczną na Ukrainie? Te i wiele innych pytań padło podczas spotkania Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego, poświęconego sytuacj praw człowieka na Ukrainie.
Komisja Wenecka, złożona z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów i członków parlamentów narodowych orzekła iż lustracja na Ukrainie nie narusza praw człowieka i nie stoi w sprzeczności z prawem międzynarodowym.
Wczesnym rankiem 23 czerwca 2015 roku odziały policji wyposażone w armatki wodne dokonały pacyfikacji ok. 500 demonstrantów zgromadzonych na pokojowym wiecu w stolicy Armenii, Erewaniu.
19.06.2015 Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie uwzględnił apelację ODF i postanowił złożyć zawiadomienie przeciwko śledczemu prokuratury kijowskiej S. Khodakivskiemu. Zignorował on działania korupcyjne, do których mogło dojść w MSW Ukrainy w ramach głośnej sprawy kazachskiego opozycjonisty M. Ablyazova
W anglojęzycznym wydaniu Al Jazeery wyemitowano reportaż poświęcony Kazachstanowi – państwie o olbrzymim potencjalne gospodarczym, które prawa człowieka spycha na dalszy plan. Obok gospodarki, czy pierwszym i jedynym prezydencie Nursultanie Nazarbayevie opowiedziano także o sytuacji praw człowieka.
10 czerwca 2015 r. członkowie Komisji ds. Praw Człowieka Parlamentu Austrii debatowali o wykorzystywaniu braku mechanizmów kontrolnych Interpolu przez państwa autorytarne do prześladowania oponentów politycznych oraz o sprawie Artura Trofimova, sojusznika kazachstańskiej opozycji.
Ze względu na strategiczne położenie i ogromny potencjał surowcowy, m.in. gigantyczne złoża ropy naftowej, gazu ziemnego i uranu, Kazachstan – pomimo narastających problemów z respektowaniem praw człowieka – pozostaje ważnym partnerem krajów europejskich.
19 maja 2015 roku w Erywaniu odbyło się wysłuchanie w sprawie nadużywania Interpolu przez kraje niedemokratyczne zorganizowane przez Komitet ds. Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Spotkanie w stolicy Armenii zainicjowało prace nad nowym raportem o erozji Interpolu.
Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz w Kijowie spotkała się z przedstawicielami ukraińskich NGO zaangażowanymi w reformę samorządową. W trwającym przeszło dwie godziny spotkaniu uczestniczyła także Fundacja Otwarty Dialog.
Codziennie o godzinie 17:30 w Ukraińskim Świecie wybrzmią etiudy, nokturny i inne utwory Chopina w wykonaniu polskich i zagranicznych muzyków. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Smolna we współpracy z Fundacją Otwarty Dialog (ODF).
Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog nagrali film z życzeniami dla kazachstańskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova, który na czas rozpatrywania wniosku o jego ekstradycję złożonego przez Rosję i Ukrainę, przebywa w areszcie.
„Historie bez zakończenia”, czyli wystawa poświęcona przemocy i bezkarności szerzącym się na Północnym Kaukazie, od 26 maja dostępna będzie w „Ukraińskim Świecie”.
Ponad 1500 osób odwiedziło centrum “Ukraiński Świat” przy ulicy Nowy Świat 63 w Warszawie w czasie Nocy Muzeów, 16 maja 2015 roku. Przez cały dzień można było zobaczyć, oprócz regularnej wystawy poświęconej protestom na Majdanie, wystawę ukraińskich wyszywanek.
Vladimir Kozlov, kazachstański niezależny dziennikarz i twórca opozycyjnej partii Alga!, złożył życzenia Mukhtarovi Ablyazovowi. Kozlov z kolonii karnej w Zarechnoye (Kazachstan), gdzie trafił za rzekome podżeganie do nienawiści społecznej, życzył dysydentowi siły ducha.
Przez ponad miesiąc – od 21 maja do 30 czerwca, w Ukraińskim Świecie dostępna będzie wystawa „Wrócę, tam moi bracia”, poświęcona rannym żołnierzom walczącym na wschodzie Ukrainy. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 maja 2015 r. o godzinie 18.00.
Fundacja Otwarty Dialog, EuroMajdan Warszawa oraz przedstawiciele ukraińskiej diaspory 9 maja włączyli się w obchody Dnia Europy. Nie tylko mieli swój namiot w tzw. Miasteczku Schumana, ale też przeszli wraz z tysiącami osób z Polski i z Europy kolorową kolumną przez Krakowskie Przedmieście.
W centrum pomocy Ukrainie „Ukraińskim Świecie” odbędą się bezpłatne konsultacje ws. rachunków bankowych.
Co roku tysiące warszawiaków do późnych godzin nocnych ma szansę odwiedzić ponad dwieście instytucji – muzeów, galerii, a także placówek administracyjnych. W tym roku dostępny dla zwiedzających będzie także Ukraiński Świat.
Fundacja Otwarty Dialog zaapelowała do członków amerykańskiego Kongresu o objęcie sankcjami w ramach tzw. ustawy Magnitskiego osób odpowiedzialnych za nielegalne porwanie oraz przetrzymywanie w areszcie ukraińskiej porucznik N. Savchenko.
W dniach 27-29 kwietnia gościem Fundacji Otwarty Dialog był Nikolai Koblyakov – francuski aktywista, krytyk rządów Władimira Putina, założyciel stowarzyszenia Russie-Libertés, które promuje we Francji ideę demokratycznych przemian w Rosji.
Michał Potocki i Zbigniew Parafianowicz w swojej najnowszej książce „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę” odtworzyli współczesną historię Ukrainy, opowiadając o tym jak były prezydent zbudował państwo oparte na korupcji i bezprawiu.
Polskie organizacje wspierające Ukrainę: Fundacja Otwarty Dialog, Euromajdan Warszawa, Fundacja Krym oraz Stowarzyszenie Pokolenie wspólnie zapraszają na Marsz Solidarności z Ukrainą.
Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog (ODF) wraz z działaczami z Kazachstanu i Uzbekistanu Yevgeniyem Zhovtisem, Nadejdą Atayevą oraz Muratbekiem Ketebayevem w Brukseli rozmawiali o prawach człowieka.
Na zaproszenie Fundacji Otwarty Dialog 21-22 kwietnia z wizytą do Polski przyjechali dwaj przedsiębiorcy z Ukrainy. Jurij Szatyński i Ihor Haras to właściciele firmy Chumak, która należy do czołowych producentów mebli na zamówienie klasy premium.
W odpowiedzi na konflikt na Ukrainie przedstawiciele młodego pokolenia polskich grafików, programistów, producentów i copywriterów, postanowiło stworzyć prostą platformę. Gracz wcieli się w postać Vitalicka, który pokonuje grupy zielonych ludzików, by stoczyć ostateczną walkę z Putinatorem
Dzięki zaangażowaniu aktywistów Fundacji Otwarty Dialog działacz z Tatarstanu, brat uwięzionego w Rosji Rafisa Kashapova, otrzymał w Polsce uchodźstwo.
Reformy w Ukrainie i polityka prezydenta Petra Poroszenki – to główne tematy spotkań zorganizowanych przez Fundację Otwarty Dialog w czasie dwudniowej wizyty Vitalija Kuprija w Warszawie. Deputowany spotkał się m.in. politykami, dziennikarzami i ukraińską diasporą.
Horbów-Kolonia i Bezwola w województwie lubelskim. Nazwy tych miejscowości zna większość Ukraińców, którzy przybyli do Polski. Tam właśnie znajdują się ośrodki dla uchodźców. Tam też trafiły dary pochodzące ze zbiórek prowadzonych w centrum Ukraiński Świat.
Lubow Sołtys, prezes fundacji „Uczciwa Ukraina” z Terebowli wraz z dwoma aktywistami tej organizacji 27 kwietnia odwiedzili biuro ODF i centrum Ukraiński Świat.
– Od kilku tygodni poszukujemy specjalnego wózka dla bliźniąt. Wnuki mają już prawie trzy miesiące. Mamy tylko jeden wózek, więc jedno z dzieci jest w nim wożone, a drugie córka musi nosić na rękach – opowiada jedna z kobiet, babcia bliźniąt, która zwróciła się do centrum Ukraiński Świat po pomoc.
Rosyjski gang motocyklistów, którego członkowie nazywani są ulubieńcami Władimira Putina, nie zostanie wpuszczony na teren Polski. Taką decyzję podjął Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna po apelu Fundacji Otwarty Dialog oraz proteście polskich aktywistów przeciw rajdowi „Nocnych Wilków”.
W dniu 23.04.2015 r. Rada Najwyższa przegłosowała uchwałę „O wprowadzeniu sankcji personalnych przeciwko osobom ponoszącym odpowiedzialność za nielegalne aresztowanie Nadii Savchenko”.
W ramach EDS Council Meeting w Warszawie odbędą się wykłady ekspertów, warsztaty oraz spotkania poświęcone problematyce korupcji i jej wpływu na otoczenie. W tegorocznych spotkaniach udział weźmie 90 studentów z całej Europy.
Vira Savchenko, siostra ukraińskiej porucznik Nadii Savchenko, złożyła wizytę w Paryżu, Brukseli i Strasburgu, gdzie spotkała się m.in. z dziennikarzami, parlamentarzystami i przedstawicielami międzynarodowych organizacji zajmujących się obroną praw człowieka.
Oświadczenie w tej sprawie wygłosił dzisiaj w Radzie Najwyższej poseł z ramienia partii „Svoboda” Oleg Osukhovskyy i przedstawiciel Fundacji Otwarty Dialog Petro Okhotin.
Fundacja Otwarty Dialog i działacze różnych organizacji społecznych przybyli dzisiaj pod budynek ambasady polskiej na Ukrainie, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty jako wyraz solidarności z polskim narodem, który pięć lat temu przeżył tragedię.
W poniedziałki i środy w godz. 13.30-16.30 w centrum Ukraiński Świat (Warszawa, ul. Nowy Świat 63) prowadzone są bezpłatne porady prawne i obywatelskie dla uchodźców. Porad prawnych udziela absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego p. A. Maievska.
Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do ministra spraw zagranicznych, Grzegorza Schetyny o niedopuszczenie do przejazdu tzw. Nocnych Wilków przez Polskę. Rosyjski motocyklowy gang, znany także jako ‘motocykliści Putina’ ogłosił niedawno swój przejazd przez Polskę, wyznaczony na koniec kwietnia.
Fundacja Otwarty Dialog zbiera środki na pomoc dla 25-letniego Denysa Antipowa z Iwano-Frankowska.
W Radzie Najwyższej Ukrainy został zarejestrowany projekt uchwały nakładającej sankcje przeciwko osobom, odpowiedzialnym za bezpodstawne przetrzymywanie w moskiewskim areszcie Nadii Savchenko – deputowanej ukraińskiego parlamentu i delegata Ukrainy do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).
Pierwsze damy Polski i Ukrainy – Anna Komorowska i Maryna Poroszenko, spotkały się w Kijowie z uczestnikami Rewolucji Godności i rodzinami bohaterów Niebiańskiej Sotni, poległych w czasie protestów na Majdanie aktywistów.
Lubisz pomagać innym? Chcesz w wolnym czasie robić coś niezwykłego? Masz ochotę poznać nowych, ciekawych ludzi, którzy podobnie jak ty wolą dawać niż brać? Już dziś dołącz do zespołu wolontariuszy Fundacji Otwarty Dialog i dołóż swoją cegiełkę do pomocy dla Ukrainy.
Prokuratura Generalna Ukrainy (GPU) zignorowała pierwsze zawiadomienie w sprawie Yaremy i „zapomniała” o jego istnieniu.
Mimo zezwolenia prefektury, prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyle Kozlovskiej oraz kazachskiemu opozycjoniście, Muratbekowi Ketebayevowi odmówiono prawa przedłożenia pisma adresowanego do premiera Francji, Manuela Vallsa w siedzibie francuskiego rządu w Pałacu Matignon.
26 marca w centrum “Ukraiński Świat” odbył się koncert Svitlany Grigorjevej zatytułowany “Muzyka Serca”.
Stworzona przez Fundację Otwarty Dialog „Lista Savchenko” została doceniona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. W naszym dokumencie wymienione zostały osoby, związane z porwaniem, bezprawnym przetrzymywaniem, sfabrykowaniem kryminalnej sprawy Nadii Savchenko.
Ukraina potrzebuje systemowego rozwiązania, które pozwoli jej rozliczyć się z przeszłością – w tym z ekipą byłego prezydenta Janukowycza. Po rewolucji przyszedł czas na reformy. Dlatego Fundacja Otwarty Dialog od ponad roku realizuje projekt wsparcia lustracji i reformy sądownictwa.
Uczestnicy briefingu prasowego przedstawili szczegółowy raport o bezczynności Prokuratury Generalnej i wymienili podstawy do pociągnięcia do odpowiedzialności byłego prokuratora generalnego. Briefing odbył się w Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym (UCMC) w dniu 19.03.2015 r. o godzinie 11:30.
Od czerwca 2014 roku trwa projekt Observatory Art, w ramach którego w Polsce promowani są artyści z Ukrainy. Projekt powstał z inicjatywy Bogdan Pudlo, który jednocześnie jest kuratorem wystaw, przy współpracy z Ambasadą Ukrainy w Warszawie i Fundacją Otwarty Dialog.
W dniu 16.03.2015 r. ukraińskie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało Fundację Otwarty Dialog, że w 2014 roku Rzecznik Praw Obywatelskich oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego przeprowadzili wizyty kontrolne w ukraińskich aresztach i zakładach karnych.
We wtorek 24.03.2015 r. o godzinie 17:00 w centrum Ukraiński Świat przy ulicy Nowy Świat 63 odbędzie się spotkanie z Volodymyrem Łychotą, specjalistą z zakresu skutecznego poszukiwania pracy w Polsce.
W najbliższy czwartek 26.03.2015 roku o godzinie 18:00 w centrum Ukraiński Świat przy ulicy Nowy Świat 63 odbędzie się koncert Svitlany Grigorjevej zatytułowany Muzyka Serca.
W “Ukraińskim Świecie” w Warszawie odbyło się spotkanie z ukraińską delegacją złożoną z osób odpowiedzialnych za lustrację, składającą się zarówno z przedstawicieli instytucji rządowych oraz społeczeństwa obywatelskiego.
6 marca w Ukraińskim Świecie gościli amerykańscy studenci z Centre for European Studies przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Na prośbę naszych gości opowiedzieliśmy o obecnych działaniach Fundacji oraz o przebiegu starć i perspektywach rozwoju sytuacji na Ukrainie.
W centrum “Ukraiński Świat”, funkcjonującym przy Fundacji Otwarty Dialog, otwarto Pocztę Polową, dzięki której Warszawiacy i Ukraińcy mieszkający w stolicy, mogą wysyłać listy do żołnierzy przebywających w Wojskowym Centrum Klinicznym w Oddessie.
W piątek 13 marca o godz. 18 w warszawskim centrum Ukraiński Świat przy Nowym Świecie 63, zostanie otwarta wystawa zdjęć polskiego fotoreportera, Piotra Apolinarskiego, poświęcona wydarzeniom kijowskiego EuroMajdanu.
Wszechukraińska Koalicja “Batkivschyna” [“Ojczyzna”] poparła stworzoną przez naszych ekspertów „listę Savchenko”. Poinformował o tym w czasie akcji pod rosyjską ambasadą w Kijowie poseł do Rady Najwyższej z ramienia „Batkivshchyny”, Ivan Krulko.
17.02.2015 r. na zaproszenie Rady Adwokackiej z Saragossy (Hiszpania), Muratbek Ketebayev, Alexandr Pavlov i Jędrzej Czerep z Fundacji Otwarty Dialog wzięli udział w konferencji „Sytuacja praw człowieka w Kazachstanie. Prawo do azylu”.
Biblioteka Majdanu to społeczna inicjatywa uczestników Rewolucji Godności, którzy w styczniu 2014 roku utworzyli ją w Ukraińskim Domu. Szybko stała się ważnym miejscem na mapie Majdanu, centrum debaty i wymiany myśli. Była częścią kulturalnej rewolucji, a jej regały były nie mniej ważne niż barykady
W dniach 18-20 lutego 2015 r. delegacja Fundacji Otwarty Dialog wzięła udział w Zimowym Spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ZP OBWE) w Wiedniu. Jedno z trzech dorocznych spotkań poświęcone było m.in. respektowaniu praw migrantów i uchodźców.
Od teraz wszyscy mogą rozliczyć się przez nasz program, przekazując automatycznie 1% podatku na działania Fundacji. Prosto, szybko i z gwarancją dobrych wyliczeń.
W poniedziałek (09.03.2015) w godzinach 18.30-20.00 w centrum pomocy i wsparcia „Ukraińskim Świecie” odbędą się konsultacje z polskiego prawa mieszkaniowego. Na pytania odpowie radca prawny, Jakub Tereszczuk.
„Siłą człowieka jest nie fizyczność, a moralność. Życie to ciężka sztuka, ale jest dużo lżejsze, kiedy na twoich ustach gości uśmiech” – piszą Ukraińcy mieszkający w Polsce w listach adresowanych do ukraińskich żołnierzy leczących się w szpitalu w Odessie.
W piątek 27 lutego 2015 r. w niemieckim parlamencie Fundacja Otwarty Dialog zaprezentowała swój najnowszy raport pt. “System Interpolu wymaga reformy. Międzynarodowy status uchodźcy nie gwarantuje już ochrony przed politycznymi prześladowaniami”.
Sąd Najwyższy Królestwa Hiszpanii przyznając azyl współpracownikowi politycznej opozycji z Kazachstanu obnażył błędy i złą wolę, jakie w jego sprawie prezentowały sądy i organy administracji.
26 lutego w ramach 6. edycji festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina w “Ukraińskim Świecie” odbędzie się koncert „Pani Róża gra Chopina” z udziałem Stanisława Wojciecha Malca i pianistką oraz laureatką wielu prestiżowych nagród Karoliną Nadolską.
W środę (4 marca) o godzinie 18.30 w centrum “Ukraiński Świat” odbędzie się promocja antologii “Wschód – Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy” autorstwa Anety Kamińskiej.
Koniec sądowej odysei Alexandra Pavlova. Hiszpański Sąd Najwyższy powiedział: „dość!” i przyznał dysydentowi azyl polityczny. Tym samym przekreślił perspektywę jego ekstradycji do Kazachstanu, o którą reżim Nursułtana Nazarbayeva zabiegał wszelkimi środkami.
Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych, które ma status organizacji pożytku publicznego, Fundacja Otwarty Dialog od dziś może zbierać 1% podatku.
Zapraszamy na koncert do “Ukraińskiego Świata”, gdzie wspólnie będziemy celebrować urodziny Chopina w ramach VI edycji festiwalu Koncerty Urodzinowe Chopina.
W Ukraińskim Świecie na Nowym Świecie 63 w Warszawie odbędzie się szkolenie dla cudzoziemców szukających pracy w Polsce.
Dziś o godzinie 16.30 w “Ukraińskim Świecie” wystąpi Dima Gorelik w ramach Koncertów urodzinowych 2015, czyli 6. edycji festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina.
21 lutego dzięki uprzejmości Miejskiego Zarządu Związku Ukraińców w Polsce przeprowadziliśmy zbiórkę na karnawałowej imprezie “Masnycia” w Olsztynie. Nasza wolontariuszka do specjalnie oznakowanej puszki zebrała 820 zł i 30 gr.
W centrum „Ukraiński Świat” odbyło się spotkanie ze znanym ukraińskim dziennikarzem i publicystą, Vitaliem Portnikovem, podczas którego opowiadał o niechybnej klęsce Rosji i konsolidacji narodu ukraińskiego.
Jak muzyka zmienia świat? Co to jest język empatii i co Chopin ma z nim wspólnego? Jaki świat zbudujemy, słuchając muzyki naszych serc? Czego potrzebujemy, by wziąć ster życia w swoje ręce i działać?
Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł Izabeli Kacprzak i Marcina Pieńkowskiego o masowej akcji zastraszania osób związanych z Fundacją Otwarty Dialog.
Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska napisała na swoim profilu na portalu Facebook o nowych informacjach o byłym Prokuratorze Generalnym Ukrainy z czasów Janukowycza, Wiktorze Pszonce.
Współpracujące z Fundacją Otwarty Dialog Centrum Pomocy Młodzieży „Tvoja peremoha” (pol. „Twoje zwycięstwo”), które działa w oswobodzonym Słowiańsku, prowadzi dobrze zorganizowaną pomoc humanitarną dla uchodźców ze strefy ATO.
13.02.2015 Obrońcy praw człowieka z Fundacji Otwarty Dialog zaprezentowali „listę Savchenko”. Wezwali do nałożenia personalnych sankcji na wszystkich, którzy mają związek ze sprawą ukraińskiej pilotki.
Jak efektywnie współpracować, zarządzać czasem i procesem komunikacji oraz jak rozwiązywać konflikty w sferze etycznej oraz w środowisku sprzecznych nacisków grup interesu – te i inne zagadnienia były przedmiotem szkolenia Departamentu Lustracyjnego, zorganizowanego w Kijowie.
Polska posłanka Małgorzata Gosiewska i członek polskiego zespołu muzycznego „Taraka” Roman Chraniuk właśnie wrócili ze strefy АТО. Zawieźli oni do Stanicy Ługańskiej i na 29 Posterunek Kontrolny pomoc humanitarną zebraną przez Fundację Otwarty Dialog.
Ministrowie Spraw Zagranicznych państw UE zaapelowali do rosyjskich władz o uwolnienie ukraińskiej porucznik N. Savchenko, która już od prawie dwóch miesięcy prowadzi głodówkę. Jej życiu zagraża poważne niebezpieczeństwo.
Grupa intelektualistów narodowości tatarskiej, w tym były poseł Dumy Państwowej, zasłużeni artyści oraz naukowcy poręczyli za prowadzącego głodówkę działacza Rafisa Kashapova.
Fundacji Otwarty Dialog poświęcony został odcinek magazynu pożyteczni.pl wyemitowany w TVP info, w którym opowiedzieliśmy o naszej pomocy świadczonej uchodźcom z Ukrainy i Kazachstanu.
Mark Feygin, rosyjski adwokat porwanej i uwięzionej ukraińskiej porucznik N. Savchenko w liście otwartym do prezydenta Putina zaapelował o sprawiedliwość, odwołując się przy tym do prawniczego wykształcenia prezydenta Rosji.
29 stycznia Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska odbyła w Paryżu szereg spotkań z przedstawicielami francuskiego MSZ, senatorami, posłami oraz wzięła udział w wysluchaniu na Sorbonie. Tematem wydarzeń była potrzeba reform Interpolu.
Wysiłki Fundacji Otwarty Dialog, która przeciwstawia się wykorzystywaniu Interpolu przez kraje autorytarne, występując w obronie uchodźców politycznych i apelując o reformę Interpolu zostały zauważone przez Do Rzeczy.
Delegacja Fundacji Otwarty Dialog była obecna podczas pierwszej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w 2015 r., gdzie zwróciła uwagę zebranych na liczne naruszenia prawa międzynarodowego przez Federację Rosyjską w związku z kryzysem na Ukrainie.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) ponownie pozbawiło Rosję prawa głosu. Zdaniem Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyly Kozlovskiej organizacja powinna podjąć bardziej stanowcze kroki i całkowicie wykluczyć kraj z prac gremium.
Kazachstański reżyser i działacz opozycyjny, Bolat Atabayev podczas pobytu w Kijowie przedstawił dowody korupcyjnej współpracy Prokuratury Generalnej Ukrainy (PGU) i Prokuratury Generalnej Republiki Kazachstanu (PG RK).
Przekonanie europejskich urzędników o konieczności pozbawienia Rosji prawa głosu było niezwykle trudne. Jednak udało się tego dokonać. Konferencje i nieformalne spotkania, pikiety i apele przyniosły oczekiwane rezultaty.
Zatrzymany w Kazaniu działacz tatarski, który głośno solidaryzował się z Ukrainą, już drugi tydzień prowadzi głodówkę protestacyjną. Represje dotykają osób, które występują w jego obronie, a lokalna telewizja publikuje materiały oczerniające aktywistę.
W czwartek 22 stycznia o godz. 20.00 w centrum Ukraiński Świat (Warszawa, ul. Nowy Świat 63) odbędzie się polska premiera filmu „Dwa dni w Iłowajsku”.
Rafis Kashapov, jeden z najważniejszych aktywistów tatarskich z Republiki Tatarstanu, prowadzi głodówkę w więzieniu w Kazaniu. Trafił tam po powrocie z Turcji, gdzie organizował wsparcie dla Ukrainy i Tatarów z Krymu.
Amnesty International, Human Rights Watch, Międzynarodowa Federacja na rzecz Praw Człowieka, Francuska Liga Praw Człowieka oraz inne organizacje praw człowieka wielokrotnie podkreślały polityczny charakter sprawy Mukhtara Ablyazova
“Wpływ Struktury. Ja – to świat, ogromna budowla z małych części”– tak zatytułowana jest wystawa Borysa Gavryliuka z warszawskiego ASP, dostępna od piątku (23.01) w Ukraińskim Świecie. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek o godzinie 16.00.
W „Ukraińskim Świecie” odbyła się debata studentów Europeistyki z udziałem polskich parlamentarzystów. Debatę współorganizowała Fundacja Otwarty Dialog.
Sąd w Madrycie nakazał zwolnić z więzienia kazachskiego opozycjonistę, Muratbeka Ketebayeva. Tym samym sędziowie uznali argumenty madryckiej Ambasady RP, która dzień wcześniej potwierdziła, że posiada on w Polsce status uchodźcy i apelowała o wypuszczenie go. Ketebayev odzyskał wolność wczoraj późny
Europosłowie dwóch grup politycznych w Parlamencie Europejskim zainterweniowali w sprawie Muratbeka Ketebayeva, kazachskiego opozycjonisty i działacza, zatrzymanego 27 grudnia 2014 r. w Madrycie.
Na poniedziałkowej (12.01) sesji plenarnej w Strasburgu, europosłanka Róża Thun wystąpiła w obronie kazachstańskiego działacza i opozycjonisty Muratbeka Ketebayeva, zatrzymanego 27 grudnia 2014 r. w Madrycie.
Administracja prezydenta promuje w Radzie Najwyższej projekt ustawy dotyczący reformy systemu sądownictwa, który znacznie zwiększa uprawnienia prezydenta. Deputowanym nie dano czasu na zapoznanie się z dokumentem – rozpatrzenie projektu ustawy zostało zgłoszone już na jutro.
W związku z ciężkim stanem zdrowia, skazany w procesie naftowców z Zhanaozen Maksat Dosmagambetov został przeniesiony z więzienia do aresztu domowego. Jak sam informuje, nie zna dokładnej diagnozy, ponieważ opinia lekarska znajduje się w posiadaniu policji.
„Szczepionka dla Poroshenki przeciwko wirusowi dyktatury” – pod taką nazwą Fundacja Otwarty Dialog (ODF) wspólnie z przedstawicielami kazachstańskiej opozycji zorganizowali demonstrację pod budynkiem Administracji Prezydenta Ukrainy.
Z charakterystyki Kozlova napisanej przez naczelnika kolonii, w której opozycjonista odbywa karę pozbawienia wolności, wynika iż stanowi on zagrożenie dla współwięźniów. Nieodpowiadający prawdzie opis posłużył jako argument za odmową zmiany warunków odbywania kary.
Minister Spraw Wewnętrznych przyznał 15 grudnia naszej Fundacji koncesję na obrót kamizelkami kuloodpornymi oraz hełmami. Wydanie koncesji poprzedził szereg pozytywnych opinii wydanych m.in. przez polskie służby specjalne, które wyraziły zaufanie dla ODF.
16 grudnia na Majdanie odbyło się otwarcie wystawy przygotowanej przez Fundację Otwarty Dialog dla upamiętnienia wydarzeń, jakie odbyły się trzy lata temu w Kazachstanie.
Adwokat Zinaidy Mukhortovej, Amangeldy Shormanbayev poinformował Fundację o zwolnieniu działaczki ze szpitala psychiatrycznego. Zdaniem obsługi placówki, Mukhortova nie wymaga dalszego leczenia.
W rok po wybuchu protestów w Kijowie, Fundacja Otwarty Dialog wraz z EuroMajdan Warszawa podsumowała działania pomocowe organizowane na rzecz Ukrainy w ciągu ostatniego roku (listopad 2013 – listopad 2014).
5 grudnia podczas konferencji prasowej podsumowującej wizytę Francoisa Hollande’a w Kazachstanie Nazarbayev odpowiedział na pytania francuskich dziennikarzy dotyczące przestrzegania praw człowieka w kraju.
W oświadczeniu podpisanym przez przedstawicieli Fundacji Otwarty Dialog, Centrum Swobód Obywatelskich i Centrum Informacji o Prawach Człowieka, aktywiści wezwali prezydenta Francji do nieudzielania pomocy w walce przeciwko demokracji, którą prowadzi Nursultan Nazarbayev.
Agnieszka Piasecka, monitorująca na co dzień implementację reformy lustracyjnej, w tym weryfikacji wymiaru sprawiedliwości, uczestniczyła w seminarium pn. Lustration of Judiciary: Ukrainian and International Practices.
Kluczowym punktem programu warszawskich obchodów rocznicy wybuchu protestów na Majdanie była konferencja prasowa #MyZWami, w ramach której podsumowaliśmy działania na rzecz wsparcia Ukrainy zorganizowane za pośrednictwem Fundacji Otwarty Dialog (ODF) i Euromajdan Warszawa w ciągu ostatniego roku.
W ramach warszawskich obchodów pierwszej rocznicy rozpoczęcia EuroMajdanu, proeuropejskich wystąpień społecznych, które zapisały się w historii Ukrainy jako Rewolucja Godności, debatowaliśmy o tym czy Majdan powtórzy błędy Pomarańczowej Rewolucji.
Szanowny Panie Prezydencie, W dniach 5-6 grudnia 2014 r. odbędzie się Pańska wizyta w Kazachstanie, w trakcie której spotka się Pan z Nursultanem Nazarbayevem.Rozumiemy, że interesy narodowe Republiki Francuskiej oraz interesy polityczne Unii Europejskiej dyktują Panu konieczność prowadzenia rozm
We wtorek 2 grudnia 2014 r., w Paryżu odbyła się konferencja prasowa poświęcona łamaniu praw człowieka i represjom politycznym w Kazachstanie. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Otwarty Dialog oraz Reporterów Bez Granic odbyło się w związku z rozpoczynająca się 3-dniową wizytą francuskiego prez
Fundacja Otwarty Dialog przyłącza się do apelu społeczności ukraińskiej w USA, skierowanego do Kongresu USA, o przyjęcie tzw. Ustawy o poparciu wolności Ukrainy, która przewiduje większe wsparcie i pomoc militarną dla Ukrainy w jej w jej walce o odzyskanie kontroli nad okupowanymi terytoriami.
Obrońcy praw człowieka, przedstawiciele inteligencji rosyjskiej z niepokojem obserwują, jak świat wraca do epoki konfliktu pomiędzy jednostką a dyktaturą. I pytanie, co powinno stać się priorytetem – prawa człowieka czy korzyści gospodarcze, znowu stało się jednym z najważniejszych.
Jedna z liderek ruchu strajkowego w Zhanaozen, Roza Tuletayeva wyjdzie przedterminowo na wolność – poinformowała Fundację Otwarty Dialog jej córka, Aliya Tuletayeva. Decyzja zapadła na dzisiejszym posiedzeniu sądu kasacyjnego. Obecnie Tuletayeva przebywa jeszcze w kolonii.
O wygłoszonym niedawno orędziu Nazarbayeva i polskiej misji biznesowej do Kazachstanu opowiadał na poniedziałkowej konferencji „Nurły Żoł – droga do przyszłości” ambasador Kazachstanu w Polsce, Jerik Utembajew. W siedzibie PAP nie zabrakło także przedstawicieli Fundacji Otwarty Dialog.
Koncert “Podaj rękę Ukrainie”, który odbędzie się już 9 grudnia w warszawskim klubie Stodoła, to koncert solidarności i wsparcia dla walczącej o niepodległość i integralność Ukrainy.
Gunnar Wiegand, Dyrektor ds. Rosji, Wschodniego Sąsiedztwa, Azji Centralnej i OBWE z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) odpowiedział na pytania Fundacji Otwarty Dialog dotyczące uprowadzonych przez Rosjan ukraińskiej pilotki N. Savchenko oraz oficera estońskich służb E. Kohvera.
Ekaterina Kuramshina – żona znanego kazachskiego adwokata i obrońcy praw człowieka Vadima Kuramshina – opublikowała oświadczenie zaadresowane m.in. do Fundacji Otwarty Dialog. Wezwała w nim międzynarodowe organizacje do udzielenia pomocy jej rodzinie.
W poniedziałek 10 listopada 2014 r., 23 europosłów wystosowało list ws. tzw. europejskiej “listy Magnickiego”. Lista ta stanowi spis 32 przedstawicieli władz rosyjskich, którzy powinni zostać objęci przez UE sankcjami, w związku z ich udziałem w śmierci Sergieja Magnickiego.
Oleg Sentsov, Oleksiy Chirniy, Gennadiy Afanasyev oraz Oleksandr Kolchenko zostali wymienieni jako obywatele Ukrainy w odpowiedzi biura Prokuratora Federacji Rosyjskiej wysłanym do ukraińskiego deputowanego O. Bryhynetsa.
Program Uwaga wyemitował na kanale TVN reportaż o Natalii Panchenko, przewodniczącej EuroMajdan Warszawa oraz koordynator pomocy Ukrainie w Fundacji Otwarty Dialog (ODF).
Druga edycja Dni Partnerstwa Wschodniego odbyła się w Brukseli, w dniach 3 do 5 listopada 2014 r. Z inicjatywy Domu Polski Wschodniej oraz przy wsparciu innych organizacji i instytucji, w tym m.in. Fundacji Otwarty Dialog, zorganizowano w Brukseli trzydniowe spotkanie mające na celu wspólne omówieni
Gazeta.pl opublikowała informację o sobotnim koncercie i zbiórce na rzecz ukraińskich uchodźców.
7 listopada Sąd Basmanny w Moskwie miał rozpatrzeć odwołanie obrońców N. Savchenko od odmowy przesłuchania kolejnych świadków w jej sprawie.
W sobotę (8 listopada) na rynku w Rzeszowie “Podzielimy się ciepłem” z Ukrainą i bardzo liczymy na Waszą pomoc i obecność!
W poniedziałek 3 listopada 2014 r., polski europoseł Michał Boni, członek Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina oraz Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego EURONEST, wystosował pismo do Delegacji UE w Moskwie w sprawie Nadii Sawczenko, ukraińskiej pilotki nielegalni
Na Placu Wileńskim w Warszawie w miejscu kontrowersyjnego “Pomnika Czterech Śpiących”, pojawił się kamień “upamiętniający ofiary Majdanu i ATO”. Inicjatywa ta pochodzi od Fundacji Abacus, która wg naszych informacji nie wsławiła się jak dotąd zrobieniem czegokolwiek dla Ukrainy poza marnym serwisem
31 października protestowaliśmy przeciw dostarczeniu przez Francję okrętów Mistral do Rosji. Manifestacja odbyła się pod polskim Ministerstwem Obrony Narodowej przy ul. Klonowej w Warszawie.
We wtorek 28 października 2014 r. uprawomocniła się decyzja Sądu Miejskiego w Sofii o odmowie ekstradycji do Rosji francuskiego aktywisty na rzecz demokracji Nikolaya Koblyakova.
W czwartek 30 października 2014 r., polski europoseł Kosma Złotowski, członek Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego EURONEST, wystosował pisma do stron francuskiej, ukraińskiej i polskiej w sprawie Mukhtara Ablyazova, kazachskiego opozycjonisty i politycznego przeciwnika numer jeden p
W piątek (31 października) zaprotestujemy przeciw dostarczeniu przez Francję okrętów Mistral do Rosji. Potrzebna obecność – każdego z Was. Godz. 14:30 w najbliższy piątek. Ministerstwo Obrony Narodowej – ul. Klonowa 1.
W niedzielę 26 października, przeprowadziliśmy pod Ambasada Ukrainy zbiórkę na rzecz ukraińskich żołnierzy w strefie ATO. Naszym wolontariuszom udało się zebrać niemal pięć tys. zł.
W warszawskim biurze Parlamentu Europejskiego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie.
W niedzielę 26 października na Ukrainie odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Ukraińcy mieszkający w Warszawie mogli głosować w Ambasadzie Ukrainy. Oddającym głos towarzyszyła Fundacja Otwarty Dialog, rozdając ciepłe napoje i prowadząc kampanię informacyjną.
W Kijowie odbyła się konferencja prasowa Yehora Soboleva i ministra sprawiedliwości Pavla Petrenki, którzy ogłosili powstanie Społecznej Rady Lustracyjnej przy Ministerstwie Sprawiedliwości.
Po tym, gdy sąd Lyonie dziś wieczorem, po trwającej jeden dzień rozprawie, podczas której sędziowie odmówili przesłuchania choćby jednego świadka obrony, dał zielone światło dla ekstradycji przez Francję kazachskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova do Rosji lub na Ukrainę, obrońcy Ablyazova obiecuj
Do 29 października w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, w ramach bloku tematycznego „O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina”, prowadzona będzie zbiórka lekarstw oraz datków na rzecz ukraińskich uchodźców. Partnerem akcji jest Fundacja Otwarty Dialog. Wspólne działania zaplanowane są w związk
Projekt „Wsparcie wejścia małych i średnich Przedsiębiorstw na rynek UE” ma na celu pomoc firmom ukraińskim w reorientacji rynkowej – przejściu z rosyjskich rynków zbytu, które zamykają się, na europejskie.
W dniach 14-16 listopada Bemowskie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Otwarty Dialog oraz Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą organizuje projekt Eurosamorząd 2014 Polska-Ukraina, w którym udział weźmie młodzież ze Lwowa i Warszawy. W programie są sesje warsztatowe dot. samorządu i wymiany młodzieży,
Fundacja Otwarty Dialog nawiązała współpracę z agencją EWL, międzynarodową agencją zatrudnienia obcokrajowców i inicjatorem akcji „Bezpieczna praca w Polsce”.
Od 20 do 29 października Fundacja Otwarty Dialog we współpracy z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie będą prowadzić zbiórkę lekarstw i materiałów medycznych dla Ukrainy.
Po ponad półrocznym postępowaniu – w dwóch prokuraturach, Centralnym Biurze Śledczym i Urzędzie Celnym, wielogodzinnych przesłuchaniach, przeszukaniach, batalii prawników ślęczących nad stosem papierów – udowodniliśmy, że kamizelki to nie czołgi, tylko broń defensywna, służąca ochronie życia.
Rosyjska organizacja Human Rights Center Memorial uznała N. Savchenko, ukraińską pilotkę nielegalnie przetransportowaną do Rosji, gdzie oskarżana jest m.in. o zabójstwo dwóch dziennikarzy, za więźnia sumienia.
Ukraińska porucznik N. Savchenko została przetransportowana do szpitala psychiatrycznego im. Serbskiego w Moskwie. Wczoraj (13 października) miało odbyć się posiedzenie sądu w jej sprawie, ale zostało przeniesione na 11 listopada.
7 października dziennik „Le Monde” opublikował rezultaty śledztwa dziennikarskiego, przeprowadzonego przez Gerarda Davet i Fabrice’a Lhomme w artykule zatytułowanym „Sprzedaż helikopterów Kazachstanowi: śledztwo dociera do kręgu Sarkozy’ego”.
9 października 2014 r. Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała w Madrycie konferencję „Nadużycia Interpolu. Czas reform?”. Wydarzenie odbyło się we współpracy ze związaną z Hiszpańską Radą Adwokacką Fundacją Adwokatury Hiszpańskiej (Fundación Abogacía Española), która była gospodarzem seminarium.
Ambulans, który wyruszył z razem z konwojem ODF na wschód Ukrainy, dotarł do Drohobycza. Na miejscu został przekazany żołnierzom batalionu Gwardii Narodowej im. Kulczyckiego. Karetka ma być przeznaczona do używania w strefie ATO.
9 października 2014 r. w Brukseli, Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała protest przeciwko łamaniu praw człowieka w Kazachstanie. Tego dnia kazachstański prezydent Nursultan Nazarbayev odwiedził Brukselę w związku z zakończonymi negocjacjami nowej Umowy o Partnerstwie i Współpracy (ang. Partnership
„Rodzeństwo” – tak zatytułowana jest wystawa obrazów Marka Krausa, która będzie dostępna w Ukraińskim Świecie w Warszawie od 16 października. Obok obrazów elementem wystawy będą także wiersze Natalii Pietrzak-Krauss.
We wtorek 7 października 2014 r. prezydent Rosji Vladimir Putin obchodził 62. urodziny. Z tej okazji wspólnie z EuroMajdanem Warszawa zorganizowaliśmy pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie „przyjęcie urodzinowe”.
W środę (8 października) spod Ukraińskiego Światu wyruszyła 5-tonowa ciężarówka z pomocą dla uchodźców i ambulans dla walczących na wschodzie Ukrainy żołnierzy, który udało się kupić dzięki funduszom zebranym w akcji kuloodporni.org.
Już dzisiaj (środa, 8.10.2014) po godzinie 11 z zaplecza centrum “Ukraiński Świat” przy Nowym Świecie 63 w Warszawie, wyruszy ciężarówka z podstawowymi artykułami dla uchodźców oraz w pełni wyposażony ambulans medyczny dla walczących na wschodzie ukraińskich żołnierzy.
W poniedziałek 6 października w biurze Fundacji Otwarty Dialog odbyło się spotkanie z białoruską dziennikarką, Tatianą Novikovą.
7 października 2014 r. prezydent Rosji Vladimir Putin kończy już 62 lata. Z tej okazji Euromajdan Warszawa i Fundacja Otwarty Dialog zapraszają wszystkich pod Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Warszawie przy ul. Belwederskiej 49 na wspólne świętowanie urodzin sponsora terrorystów.
4 października na zaproszenie organizacji broniących praw człowieka takich jak Amnesty International France i FIDH, oraz stowarzyszenia Russie-Libertés i Collectif Euromaidan France przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog wzięli udział w paryskim forum i koncercie „Za waszą i naszą wolność”.
Centrum pomocy Ukrainie i filię Muzeum Majdanu „Ukraiński Świat” odwiedził 5 października Mustafa Dzhemilev, długoletni przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich.
Fundacja Otwarty Dialog wystosowała pisma do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) w sprawie Nadiyi Savchenko oraz Estona Kohvera.
Askar Aidarkhan – syn więzionego poety i działacza społecznego Arona Atabeka oraz Ekaterina Kuramshina – żona skazanego na 12 lat pozbawienia wolności obrońcy praw człowieka Vadima Kuramshina, spotkali się na przełomie września i października w Warszawie z polskimi parlamentarzystami.
Sesji letniej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w Strasbourgu towarzyszyło wczoraj wydarzenie dotyczące dyktowanego motywami politycznymi nadużywania INTERPOLU.
Zapraszamy do udziału we wspólnej akcji Fundacji Otwarty Dialog, Norma Wear i zespołu kozak System “Pomagamy”. Przekazujemy Państwu koszulki, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.
Żona kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, Alma Shalabayeva spotkała się w Strasburgu z Anne Brasseur, przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) oraz Lyudmylą Kozlovską, Prezes Fundacji Otwarty Dialog.
W centrum pomocy Ukrainie „Ukraiński Świat” Fundacja Otwarty Dialog we współpracy z Międzynarodową Organizacją do Spraw Migracji (IOM) organizują spotkania informacyjne przeznaczone dla obcokrajowców spoza UE mieszkających w Polsce.
Martin Schulz, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, odpowiedział na pismo Fundacji w sprawie reżysera Olega Sentsova i pozostałych krymskich aktywistów uprowadzonych do Moskwy przez FSB i oskarżonych o działalność terrorystyczną.
Co roku w karpackim kurorcie Jaremcze nad Prutem odbywają się spotkania polsko-ukraińskie organizowane przez Narodowy Uniwersytet Przykarpacki im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankiwsku (d. Stanisławów). W tym roku odbyły się w dniach 26 – 28 września.
W ślad za odmową złagodzenia warunków odbywania kary dla Vladimira Kozlova, administracja kolonii zwiększyła wywierane na niego naciski. Więzień polityczny informuje, że w jego kolonii więźniowie są bici.
Rebecca Harms, niemiecka europarlamentarzystka i współprzewodnicząca frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego nie została wpuszczona do Rosji, pomimo posiadania paszportu dyplomatycznego.
Dalej nie ma rozstrzygnięcia w sprawie kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, który przebywa w areszcie ekstradycyjnym we Francji. W czwartek 25 września w Sądzie Apelacyjnym w Lyonie, podczas kolejnej rozprawy, nie zapadła jednak żadna decyzja odnośnie jego zwolnienia bądź też ekstradycji.
Od poniedziałku 22 września przez 2 następne tygodnie przedstawiciele rządowi oraz obrońcy praw człowieka dokonają przeglądu wypełniania zobowiązań państw członkowskich OBWE w zakresie praw człowieka.
Ukraińska pilotka, Nadia Savchenko została wywieziona z aresztu w Woroneżu w Rosji do moskiewskiego więzienia dla kobiet SIZO-6 „Pechatniki”. Jutro odbędzie się proces na którym sąd rozpatrzy odwołanie obrony, która nie zgodziła się na przymusowe badanie psychiatryczne klientki.
W środę 24 września w Warszawie przy hotelu Sofitel Victoria, gdzie obecnie trwa konferencja OBWE na temat praw człowieka, EuroMajdan Warszawa zorganizował pikietę.
Francuski senator Jean-Yves Leconte zamieścił na swojej stronie internetowej artykuł, w którym wspomina, że w poniedziałek, 1 września, podczas przyjęcia w rezydencji rosyjskiego ambasadora w Paryżu z okazji przybycia Siergieja Naryszkina, przewodniczącego Dumy Państwowej, wspominał on w szczególnoś
Oleksandr Gonczaruk ze wsi Liadova udział w protestach na Majdanie przypłacił swoim zdrowiem. Mężczyzna doznał poważnych odmrożeń – konieczna okazała się amputacja jednej nogi oraz palców u drugiej. Szansą dla Oleksandra są protezy, dzięki którym będzie mógł chociażby częściowo odzyskać sprawność.
Prześladując politycznych oponentów kazachstańskie władze otwarcie łamią gwarancje złożone wobec międzynarodowej społeczności. Kazachstan twierdzi, że prawo do sprawiedliwego procesu sądowego będzie przestrzegane w stosunku do polityków, dziennikarzy i aktywistów.
Zinaida Mukhortova od lat występuje w obronie praw człowieka w Kazachstanie. Za swoją działalność władze już czwarty raz skierowały ją na przymusowe leczenie psychiatryczne, pomimo iż w opinii niezależnych ekspertów, kobiecie nic nie dolega.
We wtorek 16 września na przejściu granicznym w Medyce Fundacja Otwarty Dialog przekazała na Ukrainę hełmy ochronne. 70 hełmów typu PASGT trafi do walczących na wschodzie Ukrainy batalionów Donbas i Ajdar.
Rosja wysłała międzynarodowy list gończy za ukraińskim rooferem Pavlem Ushevtsem, którego ściganie rozpoczęto po przeprowadzeniu przez niego proukraińskiego performance’u artystycznego w Moskwie.
16 września Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła większością 231 głosów ustawę „O oczyszczeniu władzy” zwaną popularnie ustawą lustracyjną.
Delegacja z Generalnej Prokuratury Kazachstanu złożyła oficjalną wizytę w Kijowie, gdzie 9 września spotkała się z Zastępcą Generalnego Prokuratora Ukrainy, V. Kasko.
14 września wyruszyła kolejna międzynarodowa misja w sprawie uprowadzonej przez służby Federacji Rosyjskiej ukraińskiej pilotki N. Savchenko.
Fundacja Otwarty Dialog zapewnia ochronę porwanej przez Federację Rosyjską pilotki Nadii Savchenko poprzez finansowanie pracy zespołu adwokatów oraz obiektywne relacjonowanie procesu sądowego na forum światowym poprzez organizowanie międzynarodowych misji obserwacyjnych.
W ostatnich latach, Fundacja Otwarty Dialog uważnie śledzi szereg spraw dotyczących obywateli Kazachstanu, prześladowanych w całej Europie przez władze reżimu za pomocą “czerwonej noty” Interpolu i/lub międzynarodowych nakazów aresztowania.
Igor Vinyavskiy, były redaktor naczelny niezależnej i krytycznej wobec władz kazachstańskiej gazety “Vzglyad otrzymał status uchodźcy w Polsce. Wiążąca się z nią ochrona i uprawnienia przysługują także jego żonie Lanie Vinyavskiey oraz ich dzieciom.
W piątek 12 września 2014 r. weszły w życie nowe sankcje UE przeciwko Rosji.
11 września w Hotelu President odbył się współorganizowany przez kijowskie biuro Fundacji Otwarty Dialog oraz USAID FAIR Justice Project okrągły stół „Lustracja: Międzynarodowe doświadczenia i perspektywy na Ukrainie”.
Fundacja zwróciła się do Generalnego Prokuratora Republiki Kazachstanu, Ashata Daulbaev w sprawie Andreya Derkunskiy’ego, kazachskiego adwokata skazanego na karę pozbawienia wolności, którego znaleziono martwego po tym jak oznajmił administracji, że może przedstawić dowody na swoją niewinność.
Od środy trwają rozmowy ambasadorów państw członkowskich UE, którzy spotkali się w Brukseli, aby zdecydować o terminie wejścia w życie nowych sankcji przeciwko Rosji.
Pałac Elizejski 3 września wydał oświadczenie, w którym zawiesił dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch zamówionych okręgów desantowych typu Mistral, odmowę tłumacząc sytuacją na Ukrainie.
Dzisiaj o godz. 19.00 w centrum “Ukraiński Świat” przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie odbędzie się spotkanie z uczestnikami rajdu „Chroń życie – uratuj Świat!”, którzy wyruszyli z Łucka na Wołyniu w podróż po Polsce i Niemczech.
Przy okazji wizyty sentora Johna McCaina w Kijowie udało nam się zamienić z nim kilka słów i przywitać go w imieniu Fundacji Otwarty Dialog na Ukrainie.
Od piątku (12.09) w centrum „Ukraiński Świat“ dostępna będzie wystawa „All Right“, łącząca kulturę ukraińską i europejskie spojrzenie na sztukę. Wystawę będzie można oglądać do końca października.
W dniu 11 września w Hotelu President w Kijowie odbędzie się okrągły stół „Lustracja: Doświadczenie międzynarodowe i perspektywy na Ukrainie”.
O przypadkach nielegalnego uprowadzania ukraińskich obywateli dokonywanych przy współudziale lub bezczynności ukraińskich służb specjalnych rozmawiali 4 września Rzecznik Praw Człowieka Ukrainy, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego oraz adwokaci porwanej pilotki N. Savchenko.
Wspieramy ukraińskich żołnierzy, którzy na wschodzie Ukrainy walczą z prorosyjskimi terrorystami i regularną armią rosyjską: prowadzimy zbiórkę i kupujemy kamizelki kuloodporne i hełmy. W ostatnim czasie 4 zakupione przez nas płyty balistyczne zostały przetestowane na poligonie.
Naciski społeczności międzynarodowej na Francję przyniosły efekt. Władze tego kraju oświadczyły 3 września, że nie dostarczą do Rosji pierwszego z zamówionych okrętów desantowych Mistral. Powodem jest rosyjska agresja wobec Ukrainy.
30 sierpnia w życie weszła ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.
We wtorek 2 września uzyskaliśmy informację, że decyzją Prokuratury Okręgowej w Zamościu zostało umorzone kolejne postępowanie w sprawie transportu na Ukrainę przez wolontariusza Fundacji Otwarty Dialog kamizelek kuloodpornych.
Fundacja Otwarty Dialog i stowarzyszenie „Reanimacyjny pakiet reform” mają zaszczyt zaprosić przedstawicieli mediów, ekspertów oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego do dyskusji na temat prawnych i praktycznych aspektów wspierania reformy decentralizacyjnej na Ukrainie.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz odpowiedział na zapytanie wysłane przez Fundację Otwarty Dialog w sprawie reżysera Olega Sentsova oraz ukraińskich aktywistów aresztowanych na Krymie i przewiezionych bezprawnie do Rosji.
Od początku tygodnia w Warszawie przebywa Vira Savchenko – siostra więzionej w rosyjskim więzieniu porucznik ukraińskiej armii Nadii Savchenko.
Sąd w Woroneżu zdecydował o wydłużeniu aresztu pilotki N. Savchenko do 30 października, jednocześnie nakazał przejść ukraińskiej porucznik tzw. stacjonarną ekspertyzę psychiatryczną w Instytucie Serbskiego w Moskwie.
7 września o godz. 13 ma odbyć się światowy protest przeciw sprzedaży przez Francję okrętów Mistral do Rosji.
Jak donosi brytyjski The Telegraph, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair miał doradzać prezydentowi Kazachstanu jak wyjść z twarzą ze strzelania do robotników naftowych w Zhanaozen w grudniu 2011 roku.
15 lipca 2014 roku Komitet Lustracyjny Yehora Soboleva wraz z grupą posłów inicjatorów złożył do Rady Najwyższej Ukrainy do zapoznania się zmieniony projekt ustawy lustracyjnej.
Nie będzie prawdziwych reform na Ukrainie bez lustracji. Lustracja musi być procesem efektywnym i transparentnym i powinna odbywać się z udziałem obserwatorów międzynarodowych. Planowane jest stworzenie specjalnego trybunału lustracyjnego.
W ramach akcji wsparcia ukraińskich żołnierzy i członków Gwardii Narodowej kuloodporni.org, przekazaliśmy kolejny transport z odzieżą.
23 i 24 sierpnia Ukraińcy świętują Dzień Niepodległości oraz Dzień Flagi. W tym czasie Ukraiński Świat i Muzeum Majdanu w Warszawie zapraszają na Dni Otwarte, podczas których dostępna będzie m.in. wystawa poświęcona ukraińskiej fladze.
W wywiadzie dla portalu gazeta.ua Atabayev opowiedział o sztuce, którą właśnie napisał, o stosunku Niemców do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz o szansach na uwolnienie Olega Sentsova.
Podczas XXVI Pielgrzymki Lubelskiej, zorganizowanej przez księdza Mirosława Ładniaka zebrano darowizny dla obrońców Ukrainy walczących na wschodzie.
13.08.2014 r. adwokaci Dmitriy Dinze, Svetlana Sidorkina i Vladimir Samokhin, opublikowali apel do prezydentów Ukrainy i Rosji, w którym zaproponowali „podjęcie decyzji o wzajemnej wymianie przez Ukraińców i Rosjan osób aresztowanych na terenach obu państw”.
Znanego kazachskiego dysydenta i poetę Arona Atabeka przeniesiono do aresztu śledczego w Pavlodarze, gdzie panują niezwykle trudne warunki. Za próbę obrony swoich praw trafił do karceru jako osoba „notorycznie naruszająca zasady”.
Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Arsen Avakov w liście skierowanym do szefa polskiego MSW, Bartłomieja Sienkiewicza zawezwał do obiektywnego przyjrzenia się sprawie zarekwirowanych 42 kamizelek kuloodpornych IV klasy, wysłanych na Ukrainę jako pomoc humanitarna przez Fundację Otwarty Dialog.
Francuski portal informacyjny Mediapart opublikował artykuł o wprowadzonym przez Federację Rosyjską embargo na produkty rolne krajów, które nałożyły sankcję na Rosję.
11 sierpnia rozpoczęła się misja obserwacyjna zorganizowana przez Fundację Otwarty Dialog we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim odrzucił zażalenie złożone przez Fundację Otwarty Dialog w sprawie zatrzymania transportu kamizelek kuloodpornych na Ukrainę. Od wyroku nie przysługuje prawo do odwołania.
Włoski dziennik Corriere della Sera skomentował kontrsankcje nałożone przez Rosję na kraje UE, Stany Zjednoczone, Kanadę, Norwegię i Australię. Rosja na rok zablokowała import większości produktów żywnościowych z tych krajów, których wartość wynosi ok. 31,3 miliardów euro.
W ramach zbiórki publicznej pomagamy wyposażyć ukraińskich wojskowych i Gwardię Narodową w podstawowe środki ochrony życia i zdrowia – kamizelki kuloodporne, hełmy oraz opatrunki hemostatyczne Celox.
Fundacja Strzelecka wspólnie ze Stowarzyszeniem ”Pokolenie” chce zorganizować wakacyjną wizytę dzieci żołnierzy walczących z rosyjską agresją na wschodzie Ukrainy i dzieci mieszkańców dotkniętego wojną Donbasu.
Zobacz nagranie z konferencji w sprawie por. Nadii Savchenko.
Do naszej Fundacji dociera coraz więcej sygnałów od obywateli Ukrainy, którym odmawia się nadania w Polsce statusu uchodźcy czy też zgody na pobyt tolerowany.
Dziennikarz ukraińskiej stacji telewizyjnej „1+1” Yevgeniy Agarkov, zajmujący się nagłośnieniem sprawy ukraińskiego żołnierza Nadiyi Savchenko, został aresztowany w Rosji pod zarzutem prowadzenia niezgodnej z prawem działalności dziennikarskiej.
Według prasy francuskiej, członkowie partii niemieckiej Kanclerz Angeli Merkel zaproponowali w bieżącym tygodniu, aby Unia Europejska lub NATO kupiły dwa okręty Mistral, które są przeznaczone dla Rosji. A tym samym podjęli oni ideę wysuniętą przez Stany Zjednoczone.
We wtorek 29 lipca hiszpański sąd zezwolił, by współpracownik kazachstańskiej opozycji Alexandr Pavlov wyszedł na wolność za kaucją. Dla Pavlova to pierwsza realna zmiana jego położenia.
Zamojska Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo przeciwko obywatelowi Ukrainy Olegowi I., który jeszcze w poniedziałek usłyszał zarzuty za próbę przewozu przez granicę 551 hełmów.
Ratujemy życie Swietłany chorującej na białaczkę oraz jej małą córeczkę, która urodziła się w 6 miesiącu ciąży. Swietłana ma 20 lat i pochodzi z Ukrainy. O swojej chorobie dowiedziała się w trakcie ciąży.
Obrończyni praw człowieka i adwokat z miejscowości Bałchasz (obwód karagandyjski), Zinaidzie Mukhortovej, którą siłą umieszczono w szpitalu psychiatrycznym, przestano dawać podejrzane zastrzyki – poinformowała jej siostra Natalia Abent.
Rosyjscy obrońcy praw człowieka zwrócili się do prezydentów państw członkowskich Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej żądając zwrócenia uwagi na los więźnia politycznego Vadima Kuramshina.
Korespondentka Espreso TV Bianka Zalewska została ranna w niedzielę po południu po tym jak samochód, którym wracała ze zdjęć na froncie dachował w wyniku ostrzelania pojazdu. Samochód znajdował się w strefie walk między prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi.
Prokuratura Okręgowa w Zamościu postawiła zarzut Ukraińcowi, który przewoził kamizelki i hełmy przez granicę w Zosinie. Pod budynkiem odbył się protest przeciwko ściganiu osób zaangażowanych w pomoc Ukrainie zorganizowany przez Fundację Otwarty Dialog i Euromajdan Warszawa.
24.07.2014 kazachska obrończyni praw człowieka Zinaida Mulhortova została przeniesiona na salę oddziału intensywnej terapii. Po podaniu nieznanego zastrzyku jej stan uległ gwałtownemu pogorszeniu.
W niedzielę 27 lipca w Warszawie odbędzie się Wielki Marsz Przeciwko Terroryzmowi. Zapraszamy do udziału wszystkich – organizacje oraz osoby, które wspierają pokój na świecie i są przeciwni przejawom terroryzmu w XXI wieku.
W czerwcu do Rady Fundacji dołączył Bogusław Stanisławski, wieloletni polski działacz społeczny, zajmujący się obroną praw człowieka.
Po katastrofie samolotu MH17 Francja spotkała się z ostrą krytyką Zachodu.
Podczas 32. Festiwalu Łemkowska Watra w Zdyni razem z organizacją Euromajdan Warszawa przeprowadziliśmy zbiórkę na rzecz wsparcia ukraińskich żołnierzy i Gwardii Narodowej.
Obrońca praw człowieka Vadim Kuramshin, osadzony w więziennym szpitalu psychiatrycznym, został uznany za zdrowego psychicznie. Po diagnozie powinien zostać przeniesiony z powrotem do więzienia w północnym regionie Kazachstanu, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności.
Ukraiński deputowany Aleksandr Briginets został zatrzymany na lotnisku w Mińsku. Obecnie przebywa w specjalnej strzeżonej strefie lotniska.
Wczoraj (16.07.2014) konsul Ukrainy w Federacji Rosyjskiej otrzymał zgodę na widzenie z porucznik Nadią Savchenko, ukraińską pilotką zatrzymaną przez prorosyjską terrorystów na terytorium Ukrainy i uprowadzoną do Rosji.
Polscy i ukraińscy posłowie oraz przedstawiciele organizacji zajmujących się obroną praw człowieka nie zostali wpuszczeni do więzienia w Woroneżu, w którym przetrzymywana jest oficer ukraińskiej armii Nadia Savchenko.
15 lipca 2014 r. Komisja Spraw Zagranicznych parlamentu Włoch zorganizowała nieformalne spotkanie poświęcone sytuacji na Ukrainie dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego oraz aktywistów.
Fundacja Otwarty Dialog zaprasza na cykl spotkań poetyckich „Literatura na Chmielnej” poświęcony omówieniu kondycji współczesnej literatury polskiej i jej upowszechniania. Codziennie od 16 do 18 lipca 2014 r. odbywać się będą spotkania z twórcami, krytykami, wydawcami oraz dziennikarzami.
Terroryści na wschodzie Ukrainy porwali, a później brutalnie zamordowali deputowanego Gorłowskiej Rady Miejskiej, aktywistę Euromajdanu Vladimira Rybaka.
Oleg Sentsov, ukraiński reżyser filmowy, scenarzysta, producent i działacz pro-ukraiński oraz trzech jego współpracowników zostało niezgodnie z prawem uprowadzonych z okupowanego terytorium Krymu przez rosyjskich agentów FSB i przekazanych do Moskwy w dniu 23 maja 2014 r.
W niższej izbie parlamentu irlandzkiego 2 lipca odbyło się wysłuchanie w sprawie kazachstańskiego obrońcy praw człowieka, Vadima Kuramshina.
Kazachski obrońca praw człowieka, Vadim Kuramshin 8 czerwca zakończył trwający 7 dni strajk głodowy.
Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej – Interpol – to organizacja, której celem jest zwalczanie przestępczości międzynarodowej dzięki bezpośredniej współpracy państw członkowskich oraz ich służb policyjnych.
Federalne służby bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zatrzymały na Krymie czterech obywateli Ukrainy na podstawie podejrzenia o udział w przygotowywaniu akcji terrorystycznej na terenie okupowanego półwyspu.
Społeczny Komitet Lustracyjny Yehora Soboleva, którego aktywnie wspiera Fundacja Otwarty Dialog, opracował projekt ustawy “O oczyszczeniu władzy”, który ma stanowić podstawę prawną procesu lustracyjnego na Ukrainie.
Ministerstwo Sportu i Młodzieży Gruzji zorganizowało w Tbilisi konferencję w ramach Partnerstwa Wschodniego pt. „Promowanie współpracy w zakresie młodzieży“. Konferencja potrwa od 1 do 3 lipca
Zachęcamy do zapoznania się z programem seminarium rozwoju umiejętności, które będzie zorganizowane w Berlinie przez Europejską Akademię Berlin.
Konstytucja Republiki Kazachstanu dopuszcza zastosowanie kary śmierci w przypadku dwóch kategorii zbrodni: aktów terrorystycznych pociągających za sobą ofiary śmiertelne i szczególnie poważnych zbrodni popełnionych w czasie wojny
Ukraina i Unia Europejska podpisały w piątek 27 czerwca drugą część umowy stowarzyszeniowej dotyczącej utworzenia strefy wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki, wymiaru sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych
26.06.2014 w Centrum Polskich i Ukraińskich Studiów przy Uniwersytecie Narodowym „Akademia Kijowsko Mohylańska” odbyła się prezentacja konkursu projektów, ukierunkowanych na polsko-ukraińską współpracę „Hackathon Bridge – z Polski do Ukrainy”.
W Paryżu o lustracji opowiadał Yegor Sobolev, który wraz z przedstawicielami Fundacji Otwarty Dialog Lyudmylą Kozlovską, Anastasią Chorną i Anne Souléliac spotkał się m.in. z francuskimi parlamentarzystami, przedstawicielami MSZ i ukraińską społecznością w Paryżu.
Jak podaje organizacja PEN International, kazachski dysydent i poeta, Aron Atabek, który odsiaduje w Kazachstanie wieloletni wyrok więzienia, nie ma zapewnionej opieki medycznej. Atabek od 2006 r., kiedy doznał obrażeń w wyniku działań policji, cierpi na bóle kręgosłupa i nogi.
24 czerwca o godz. 11 wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk uroczyście otworzył w Sejmie wystawę “Oblicza Euromajdanu”.
18 czerwca w Madrycie odbyło się wspólne seminarium Reporterów Bez Granic i Fundacji Otwarty Dialog dotyczące represji wobec dziennikarzy w Kazachstanie.
W Ukrainie rośnie w siłę ruch obywatelski popierający lustrację. Pracownik Fundacji Otwarty Dialog spotkał się z kierownikiem komitetu lustracyjnego Yehorem Sobolevem, aby dowiedzieć się, czego obywatele oczekują od nowych władz, w jaki sposób zamierzają to osiągnąć i czego się wstydzą.
W centrum pomocy Ukraińcom, w sobotnie popołudnie 14 czerwca wystąpił zespół Ot Vinta.
Nie zgadzamy się na rosyjską agresję wobec Ukrainy, okupację Krymu i łamanie praw człowieka! W czwartek 12 sierpnia pod ambasadą Rosji głośno zaprotestowaliśmy przeciwko polityce Władimira Putina.
Prezydent Poroszenko stoi w obliczu 2 poważnych wyzwań – w jaki sposób zaprowadzić pokój na wschodzie Ukrainy oraz jak rozwiązać problemy gospodarcze całego kraju (począwszy od regionów wschodnich).
W czwartek 12 czerwca, razem z organizacją Euromajdan Warszawa zamanifestujmy swój sprzeciw wobec polityki Rosji i Władimira Putina. Chcemy pokazać, że nie jest nam obojętny bezprawny atak Rosji na Ukrainę i łamanie praw człowieka na Krymie!
Na zaproszenie ODF oraz INP w Polsce gościł Yegor Sobolev – Szef Komitetu Lustracyjnego Ukrainy.
Ruszyła strona internetowa konkursu Hackathon Bridge, adresowanego do polskiej i ukraińskiej młodzieży oraz studentów. Na zwycięzców czeka grant w wysokości 10 000 euro.
Fundacja Otwarty Dialog wzywa premiera Włoch, Matteo Renzi, aby podczas swojej wizyty w Kazachstanie w tym tygodniu poruszył kwestie związane z łamaniem podstawowych praw człowieka.
28 maja, Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała w Rzymie konferencję zatytułowaną: “Ukraina na rozdrożu: analiza powyborcza” [Ucraina al bivio: analisi post-elettorale]. Konferencja odbyła się gościnnie w siedzibie organizacji Consiglio Italiano del Movimento Europeo.
Kazachski obrońca praw człowieka Vadim Kuramshin, który w kolonii karnej w północnym Kazachstanie odbywa karę 12 lat pozbawienia wolności, rozpoczął strajk głodowy.
20-letnia Swietłana z Ukrainy w trakcie ciąży dowiedziała się, że choruje na ostrą białaczkę. Lekarze z Kijowa postawili matkę przed dramatycznym wyborem – ratowanie życia lub przerwanie ciąży.
Mija ćwierć wieku od masakry na pekińskim Placu Tiananmen: odpowiedzią na pokojowy protest studentów domagających się demokratycznych reform był miażdżący ludzi atak czołgów.
W niedzielę, 1 czerwca w warszawskim centrum “Ukraiński Świat” odbył się Dzień Dziecka organizowany przez Клуб українських жінок – Klub Ukraińskich Kobiet przy wsparciu Fundacji Nasz Wybór i Fundacji Otwarty Dialog.
W centrum pomocy „Ukraiński Świat“ odbyło się spotkanie piosenkarki Ruslany Lyzhychko ze społecznością ukraińską mieszkającą w Polsce.
W Kijowie, w siedzibie najstarszej ukraińskiej agencji informacyjnej УКРІНФОРМ, w poniedziałek 2 czerwca odbyło się seminarium zorganizowane przez Fundację Otwarty Dialog poświęcone wykorzystywaniu polskich doświadczeń samorządowych przy wprowadzaniu reform decentralizujących władzę na Ukrainie.
Jedenaście rodzin Tatarów przesiedlonych z Autonomicznej Republiki Krymu znajduje się obecnie pod opieką „CARITAS SDD UGKC“ w Drohobyczu, dzięki projektowi finansowanemu przez Fundację Otwarty Dialog. Pomoc obejmuje ponad 50 osób.
Centrum pomocy dla uchodźców z Ukrainy i filię Muzeum Majdanu w Warszawie odwiedził Yevhen Nyshchuk, minister kultury Ukrainy
W dniach 22-25 maja, Fundacja Otwarty Dialog przeprowadziła na Ukrainie krótkoterminową misję obserwacyjną mającą na celu monitorowanie sytuacji wyborczej i procedury liczenia głosów w przeprowadzonych równolegle wyborach na Prezydenta Ukrainy i wyborach władz lokalnych.
Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała międzynarodową misje obserwacyjną na wybory prezydenckie na Ukrainie. W Warszawie, gdzie głosowanie spotyka się z wyjątkowym zainteresowaniem, Fundacja włączyła się w działania wspierające wyborców.
Pod koniec marca hiszpański europoseł Iñaki Irazabalbeitia Fernández (Verts/ALE) wystosował pytanie do Komisji Europejskiej dot. podstawowych praw obywatelskich w Kazachstanie i przestrzegania praw człowieka w tym kraju. 21 maja na pytanie europarlamentarzysty odpowiedziała Catherine Ashton.
W dniu 23 maja b.r. z miejscowego aresztu został zwolniony 21-letni mieszkaniec Słowiańska, Nikolay Savchenko, który był przetrzymywany w podziemiach siedziby SBU pod zarzutem udziału w EuroMajdanie.
Fundacja „Otwarty Dialog” wyraża swoje ogromne zaniepokojenie faktem podpisania przez Francję w 2011 roku kontraktu dotyczącego sprzedaży dwóch okrętów desantowych (BPC) typu Mistral rosyjskiej marynarce wojennej.
Od pół roku intensywnie pomagamy w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie i wspieramy proeuropejskie zmiany u naszego wschodniego sąsiada.
Ukraińska fotoreporterka, 22-letnia Milana Omelchuk po dwóch tygodniach pobytu w niewoli, wreszcie wróciła do Kijowa
Dziś (20 maja) o godz. 18:00 pod Ambasadą Francji (Warszawa, ul. Piękna 1) wspólnie z organizacją EuroMajdan Warszawa będziemy protestować przeciwko polityce Francji, która jawnie wspiera Rosję dostarczając jej armii desantowe okręty Mistral.
W najbliższą niedzielę odbędzie się Mecz o Puchar Prezydenta Polski. Do udziału zaprosiliśmy także naszych wschodnich sąsiadów. Organizatorami wydarzenia są: biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Pawła Zalewskiego, stowarzyszenie „Daj szansę“ oraz Fundacja Otwarty Dialog.
23 maja 2014 r. w Kijowie odbędzie się І Wszechukraiński Zjazd Przymusowych Przesiedleńców z Krymu. W imprezie wezmą udział przedstawiciele organizacji społecznych, które zajmują się problemami krymskich przesiedleńców oraz delegaci ze specjalnych ośrodków dla przesiedleńców.
Ukraina podpisała Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego (Statut Rzymski) w dniu 20 stycznia 2000 r. To właśnie wtedy rozpoczął się proces ratyfikacji, jednakże utknął w martwym punkcie w czerwcu 2001 r, gdy przepisy Statutu Rzymskiego okazały się sprzeczne z prawem krajowym.
EuroMajdan Warszawa i Fundacja Otwarty Dialog w zeszłą niedzielę (11 maja) zorganizowały przedwyborczą debatę z przedstawicielami kandydatów na prezydenta Ukrainy.
Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog, Bartosz Kramek, opublikował na Facebooku wpis odnoszący się do komentarzy dotyczących debaty przedstawicieli kandydatów na prezydenta Ukrainy, która odbyła się w zeszłą niedzielę.
Fundacja Otwarty Dialog jest organizacją pozarządową i apolityczną, co oznacza, że jej działalność nie służy w żadnym z krajów w którym Fundacja jest obecna interesom żadnej konkretnej partii czy polityka.
W centrum “Ukraiński Świat” w niedziele, 11 maja o godzinie 11.00 rozpocznie się konferencja, w której udział wezmą kandydaci i przedstawiciele kandydatów na prezydenta Ukrainy w zbliżających się wyborach.
Fundacja „Otwarty Dialog” przekazała 2 tys. hrywien na leczenie sportowca i żołnierza z jednostki „Alfa”, który został ranny w Słowiańsku.
Informujemy, że strona internetowa http://westfound.net nie jest administrowana, ani w żaden sposób związana z Fundacją Otwarty Dialog (ODF).
8 maja 2014 roku w agencji informacyjnej UNIAN odbyła się konferencja prasowa w związku z wypuszczeniem na wolność ukraińskich dziennikarzy – Sierhieja Leftera i Artema Deynegi.
Sierhij Lefter, obserwator Fundacji Otwarty Dialog, który został uprowadzony w połowie kwietnia 2014 r. w Słowiańsku, jest już na wolności.
Przy Nowym Świecie 63 w Warszawie otwarte zostało centrum „Ukraiński Świat“, w którym świadczona jest pomoc prawna i psychologiczna dla obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce.
Fundacja Otwarty Dialog i EuroMajdan podziękowali polskim parlamentarzystom za niesioną przez nich pomoc podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie.
Przy Nowym Świecie 63 w Warszawie otwarte zostało centrum „Ukraiński Świat“, w którym świadczona jest pomoc prawna i psychologiczna dla obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce.
Dokładnie na miesiąc przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie, 25 kwietnia na plaży w Wilanowie odbył się koncert charytatywny “Wilanów – Majdan. Wspólna sprawa.
Opinia prawna w przedmiocie najważniejszych zmian, jakie zachodzą w związku z wejściem w życie nowej ustawy o cudzoziemcach.
Dziennikarz Sierhij Lefter zaginął 16 kwietnia w Słowiańsku. Lefter przebywał tam od 14 kwietnia jako korespondent Fundacji Otwarty Dialog wykonując obowiązki obserwatora.
Rosyjski specnaz prowokuje konflikt wojenny w Europie na szeroką skalę
Petycja w sprawie powołania międzynarodowej komisji śledczej na Ukrainie
Pomoc za ponad pół miliona zł, ponad dwa tysiące darczyńców, blisko 500 chętnych wolontariuszy, około 40 tys. godzin pracy obserwatorów. Tak można opisać pomoc dla Ukrainy, jaką w ostatnich miesiącach pokierowała Fundacja Otwarty Dialog, a to tylko część działań.
Współpracownik kazachstańskiej opozycji i niezależnych mediów wystosował apel do europejskich i globalnych instytucji, aby zagwarantowały uczciwe zakończenie jego sprawy. Pavlov obawia się własnej ekstradycji z Hiszpanii, której władze ulegają naciskom z Astany.
Natalii Sadykovej przedstawiono zarzut opublikonia materiału dziennikarskiego, którego nie napisała.
W dniu 01.04.2014 r. w Radzie Najwyższej Ukrainy odbędzie się głosowanie nad przyjęciem ustawy „O zapewnieniu praw i wolności obywateli na tymczasowo okupowanym terytorium Ukrainy”.
Na budynkach wszystkich obiektów wojskowych na terenie Krymu zawisły flagi Federacji Rosyjskiej — wojska ukraińskie opuszczają terytorium półwyspu.
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni pogorszeniem się międzynarodowego wizerunku Ukrainy w związku ze stosowaną praktyką wydawania uchodźców i więźniów sumienia do państw o niskim poziomie demokracji.
W wyniku ataku na jednostkę wojskową w Symferopolu zginął ukraiński żołnierz, dwóch zostało rannych. Według relacji naocznych świadków, pierwsze strzały padły ze strony rosyjskiego specnazu. Uzbrojeni bojownicy usiłują przejąć także inne ukraińskie jednostki wojskowe.
Na tle likwidacji niezależnych mediów i represji wobec dziennikarzy, fundacja „Amansaulyk” i agencja „Rakurs” były jednymi z niewielu, które wspierały działania niezależnych obrońców praw człowieka oraz dziennikarzy w Kazachstanie. Przeszukania dokonano poważnie łamiąc kazachstańskie prawo.
W nocy z 15.03.2014 na 16.03.2014 w Sewastopolu została porwana dziennikarka Tatyana Tkachenko, która jest uczestnikiem misji obserwacyjnej na Krymie, zorganizowanej przez fundację „Otwarty Dialog”.
Znany kazachski poeta, dysydent i więzień polityczny Aron Atabek już od ponad sześciu lat przebywa za kratkami. Przez kilka lat przetrzymywany był w jednoosobowej celi w w zakładzie karnym o najsurowszym rygorze w Kazachstanie.
11.03.2014 przy wjeździe na Krym obrabowano ekipę filmową włoskiego kanału telewizji „ТК SKY TG 24”. Od kiedy wojska rosyjskie rozpoczęły okupację półwyspu, podobne przypadki stały się powszechne. Dziennikarze nie są wpuszczani na Krym. Zdarzają się napady, rabunki, pobicia, a nawet porwania.
Ukraińska rewolucja, która rozpoczęła się od pokojowych manifestacji popierających europejską integrację (Еuromajdan), później przekształconych w masowe antyrządowe protesty – zakończyła się zbrojnym starciem pomiędzy demonstrantami a milicją.
Fundacja Otwarty Dialog informuje, że proces Alexandra Pavlova, a z nim hiszpański wymiar sprawiedliwości znalazł się na rozdrożu. 19 lutego rząd hiszpański podjął próbę nielegalnego, potajemnego wykonania ekstradycji, aby uniemożliwić jego obronę i w konsekwencji uzyskanie azylu.
Kilku ukraińskich aktywistów i dziennikarzy zostało porwanych na Krymie przez tak zwanych „drużynników” i przedstawicieli „krymskiej samoobrony”. Miejsce ich pobytu pozostaje nieznane.
5 marca prawnicy Alexandra Pavlova złożyli w hiszpańskim MSZ dokument ze skargą na działania ambasadora Kazachstanu w Hiszpanii, Bakyta Diussenbayena.
01.03.2014 Rosja oficjalnie ogłosiła wprowadzenie wojsk na Ukrainę. „Powodem” stała nieprawdziwa informacja na temat „zabitych na Krymie obywateli rosyjskich”. Rosyjskie siły bezpieczeństwa realizują szereg zaplanowanych akcji, aby sprowokować siłowe działania na Krymie i wschodniej Ukrainie.
27.02.2014 kilkadziesiąt uzbrojonych osób zajęło budynek Rady Najwyższej i Gabinetu Ministrów Republiki Krymu w Symferopolu (Ukraina). Zawiesili oni na masztach rosyjskie flagi i zabarykadowali się w zajętych budynkach.
Mający problemy zdrowotne 67 letni pastor Bakhtzhan Kashkumbayev, spędził 9 miesięcy w areszcie. Kapłana oskarżano o ekstremizm, wzniecanie nienawiści na tle religijnym, kierowanie związkiem wyznaniowym.
Już 9 marca, na ulicach Warszawy odbędzie się nietypowe wydarzenie zorganizowane przez Fundację Otwarty Dialog. Wszyscy chętni, którzy chcą wyrazić swoje wsparcie dla Ukrainy, będą mogli wziąć udział w grze miejskiej „Graj dla Ukrainy!”.
Fundacja „Otwarty Dialog” przekazała 10 tys. dolarów USD na leczenie aktywisty Majdanu Andreya Zhupnika, któremu granat oderwał rękę. Obecnie Andrey przebywa na leczeniu w Polsce, w szpitalu w Lublinie. Środki na leczenie otrzymał ojciec, Ivan Mikhaylovich Zhupnik.
Obecnie Tatyana Paraskevich, była współpracownica opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova, znajduje się pod międzynarodową ochroną w Republice Czeskiej i nie może zostać wydana Ukrainie lub Federacji Rosyjskiej.
8.02.2014 w Kijowie starcia pomiędzy demonstrantami a milicją wybuchły z nową siłą. Dziesiątki ludzi zginęło, ponad tysiąc osób zostało rannych. Szpitale są przepełnione, władza wykorzystała rozejm, aby zmobilizować siły i podjąć decyzję w sprawie siłowego rozwiązania konfliktu.
W różnych miastach Kazachstanu dziesiątki ludzi wyszło na ulice protestując przeciwko upadkowi narodowej waluty. Ponad 40 demonstrantów zostało siłą doprowadzonych na posterunek policji.
Zarówno w czasie poprzednich starć, do jakich doszło na placu Niepodległości 30.11.2013 i obok Administracji Prezydenta Ukrainy 01.12.2013, w czasie wydarzeń na ulicy Gruszewskiego, które rozpoczęły się 19.01.2014.
Fundacja Otwarty Dialog, we współpracy z Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej UGKC w Drohobyczu, przeprowadziła zbiórkę leków, aby pomóc uczestnikom protestów na Ukrainie.
Dzięki Fundacji Otwarty Dialog, każdy chcący włączyć się w pomoc społeczeństwu obywatelskiemu Ukrainy, ma taką możliwość.
30 stycznia 2014 r. odbyła się w Warszawie manifestacja pod hasłem Solidarni z Eurmajdanem.
Fundacja Otwarty Dialog, we współpracy z Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej UGKC w Drohobyczu, ogłasza zbiórkę leków, aby pomóc uczestnikom protestów na Ukrainie.
Kim są protestujący na ukraińskim Majdanie? Czy wierzą w zwycięstwo? Jakimi środkami władza próbuje zapobiegać eskalacji protestów?
Dziś minęły dwa lata od uwięzienia przez kazachstańskie władze Vladimira Kozlova – opozycjonisty i działacza społecznego.
W wyniku starć pomiędzy organami ścigania a protestującymi, według różnych danych zginęło od 3 do 5 osób.
Na Majdanie rozpoczęła się długoterminowa misja Fundacji Otwarty Dialog.
Aktywistka ekologicznej grupy inicjatywnej „Obronimy Kok-Zhaylyau” Dagmar Schreiber została oskarżona o wzniecanie waśni społecznych.
W ten sposób sytuacja w zakresie przestrzegania praw człowieka, zarówno w krajach Azji Środkowej, jak i na terenie Federacji Rosyjskiej, jest nad wyraz niezadowalająca.
Koncepcja misji opiera się na przekonaniu o potrzebie przejścia od wsparcia o charakterze moralnym i symbolicznym do realnych działań.
Francuski sąd w Aix-en-Provence zezwolił na ekstradycję czołowego działacza opozycyjnego – Mukhtara Ablyazova
Pierwsza pomoc humanitarna została udzielona w dniu 30 grudnia 2013 roku organizacji pozarządowej „Centrum Swobód Obywatelskich” w celu wsparcia prac grupy ds. monitoringu obywatelskiego OZON oraz gorącej linii „Euromajdan SOS”.
Niedawno na scenie kijowskiego EuroMajdanu grały dwa zespoły z Polski – Metka i The Stylacja. A teraz… w sylwestrową noc przez Kijów popłyną dźwięki gitary samego Neila Taylora!
Przemówienie przewodniczącego Izby Adwokackiej w Paryżu Christiane Feral-Schuhl z okazji przyznania nagrody dla Vadima Kuramshina
Na dzisiejszej konferencji w Astanie, rzecznik kazachstańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oświadczył, że “organy ścigania Kazachstanu postanowiły zmienić środek ograniczenia wolności dla Almy Shalabayevy“ z cofnięciem zakazu podróżowania poza Ałmaty włącznie.
W konferencji, zorganizowanej w Senacie przez Komisję Ustawodawczą oraz Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji RP 16 grudnia 2013 r. , wzięli udział parlamentarzyści, prawnicy, pracownicy naukowi polskich uczelni, a także przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog.
Prawa człowieka i zagadnienia dotyczące ich przestrzegania były tematem konferencji, która odbyła się w Senacie RP 16 grudnia 2013 r.
Utytułowany prawnik, ceniony na całym świecie obrońca praw człowieka i aktywny działacz społeczny. Tak krótko można opisać Y. Zhovtisa, który w połowie grudnia, na zaproszenie Fundacji Otwarty Dialog, przyjechał do Polski.
Jeden z przywódców partii „Alga!” wraz z Vladimirem Kozlovem. Były współpracownik Mukhtara Ablyazova. Szukał poparcia dla sprawy strajkujących pracowników naftowych w mieście Zhanaozen.
Dla upamiętnienia tej tragedii uruchomiona została strona internetowa http://www.zhanaozen.eu/
W drugą rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Warszawie otwarta została wystawa upamiętniająca strajk i jego pacyfikację.
Kazachstańska obrończyni praw człowieka i prawniczka Zinaida Mukhortova na początku grudnia przyjechała do Polski.
Sąd postanowił zastosować wobec Andreya Dzyndzi, zatrzymanego 01.12.2013 w związku z wydarzeniami przed budynkiem Administracji Prezydenta Ukrainy, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.
08.11.2013 pełny skład izby karnej sądu Audiencia Nacional stosunkiem głosów 10:7 podtrzymał wyrok z 27.07.2013 zatwierdzający ekstradycję Alexandra Pavlova do Kazachstanu.
Dziesiątki dziennikarzy i osób uczestniczących w demonstracjach zostało bezlitośnie pobitych przez funkcjonariuszy oddziałów specjalnych „Berkut”. Pobitych zostało również kilku medyków woluntariuszy. Fundacja „Otwarty Dialog” przedstawia listę osób poszkodowanych
Krewni kazachskiego dziennikarza Igora Larry nadal nie znają oficjalnej przyczyny jego śmierci. Zawodowa działalność dziennikarza nie jeden raz stawała się powodem gróźb i napaści.
W dniu 21.11.2013 r. Rada Ministrów Ukrainy podjęła uchwałę o zawieszeniu procesu przygotowań do zawarcia umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską, Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi.
Po tym jak sprawa ojca Sofoniusza uzyskała szeroki rozgłos, sąd uchylił postanowienie o jego deportacji z Kazachstanu. Jednak z pobudek materialnych urzędnicy chcą zamknąć schronisko dla dzieci i starców założone przez prawosławnego kapłana
Usiłując uzyskać dostęp do Tatiany Paraskevich, jednego z najważniejszych świadków w sprawie opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova, Kazachstan nie cofa się przed użyciem żadnych metod.
13.11.2013 w Sądzie Obwodowym w Karagandzie odbędzie posiedzenie sądu w sprawie skargi apelacyjnej kazachskiej obrończyni praw człowieka Zinaidy Mukhortovej. 25.11.2013 w Sądzie Najwyższym Republiki Kazachstanu odbędzie się wstępne rozpatrzenie skargi nadzorczej adwokatów Vadima Kuramshina.
22.10.2013 w Sądzie Obwodowym w Karagandzie odbędzie się rozprawa apelacyjna w sprawie kazachskiej obrończyni praw człowieka Zinaidy Mukhortovej, skierowanej przez sąd na przymusową hospitalizację
Hospitalizowana siłą z diagnozą «przewlekłe zaburzenia urojeniowe” obrończyni praw człowieka nadal przebywa na przymusowym leczeniu.
W dniu 3 października, hiszpański sąd Audiencia Nacional złożył oświadczenie o odroczeniu wydania decyzji do 25 września w sprawie ekstradycji Alexandra Pavlova do Kazachstanu – państwa środkowoazjatyckiego, gdzie wciąż panuje dyktatura.
W przypadku ekstradycji Alexandrowi Pavlovowi grożą tortury i nierzetelny proces sądowy, a Hiszpania może po raz kolejny złamać swoje międzynarodowe zobowiązania dotyczące praw osób szukających schronienia
Fundacja Otwarty Dialog apeluje o wstrzymanie ekstradycji Aleksandra Pavlova.
Mimo to 03.09.2013 zastępca lekarza naczelnego szpitala psychiatrycznego, Ryspek Iskakov odmówił zwolnienia jej do domu po otrzymaniu informacji, że Zinaida Mukhortova złożyła apelację od decyzji sądu w sprawie jej przymusowego leczenia psychiatrycznego.
Zgodnie z informacjami posiadanymi przez Fundację „Otwarty Dialog”, kazachstańskie struktury siłowe za pośrednictwem kanałów Interpolu zwracały się do włoskich kolegów o zatrzymanie Mukhtara Ablyazova
Fundacja „Otwarty Dialog” domaga się natychmiastowego uwolnienia Zinaidy Mukhortovej, obrończyni praw człowieka z miasta Balkhash.
Niedawna historia Kazachstanu potwierdza, że wszyscy przedstawiciele politycznej i finansowej elity, którzy w swoim czasie uzyskali duże wpływy, albo wystąpili przeciwko prezydentowi, zostali usunięci. Teraz przebywają albo w więzieniu, albo na emigracji politycznej, albo po prostu nie żyją.
Grupa młodych wolontariuszek z Klubu Filary poprowadzi tygodniowe półkolonie dla dzieci z polskiej parafii we Lwowie
Nota biograficzna.
Jeśli w ukraińskim wniosku o ekstradycję Mukhtara Ablyazova z Francji zostanie znalezione potwierdzenie złożenia politycznego zamówienia, wówczas „sprawa Ablyazova” może się stać kolejną przeszkodą na drodze do podpisania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą a UE w listopadzie 2013 roku.
W ten sposób walka polityczna z głównym oponentem reżimu przerodziła się w brutalne łamanie praw obywatelskich i politycznych nie tylko w Kazachstanie, ale również przeniosła się na teren Europy, gdzie kazachskie władze wszelkimi możliwymi sposobami usiłują dosięgnąć swoich politycznych oponentów.
Jak poinformowała żona Vladimira Kozlova, Aliya Turusbekova, przebywającemu obecnie w kolonii karnej 52 letniemu opozycjoniście wciąż nie udzielono pomocy lekarskiej. Problemy zdrowotne, z którymi boryka się Kozlov, mogą doprowadzić do udaru mózgu, jednakże administracja kolonii pozostaje bierna.
W związku ze zbliżającą się rozprawą Alexandra Pavlova, po której hiszpański sąd podejmie decyzję w sprawie jego ekstradycji do Kazachstanu, Fundacja Otwarty Dialog wystosowała list do komisji sprawiedliwości i komisji spraw zagranicznych hiszpańskiego parlamentu
1 lipca 2013 roku członkowie parlamentarnej misji obserwacyjnej do Kazachstanu, zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog, wystosowali list do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, Wolfganga Grossruka.
Wyznaczone na 01.07.2013 wstępne rozpoznanie wniosku złożonego w trybie nadzoru w sprawie Vladimira Kozlova nie odbyło się. Sąd Najwyższy już po raz drugi odłożył posiedzenie.
6 lipca 2013 r. z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog odbył się nietypowy happening związany z obroną praw człowieka i wolności słowa w Kazachstanie.
Kazachski obrońca praw człowieka i więzień polityczny Vadim Kuramshin został laureatem międzynarodowej nagrody imienia Ludovica Trarieux za 2013 rok. Nagroda ta jest wręczana każdego roku aktywistom obywatelskim i adwokatom, zajmującym się obroną praw człowieka.
Proces więźnia politycznego – Vladimira Kozłowa przed Sądem Najwyższym Kazachstanu odbędzie się w poniedziałek 1 lipca o 9:30 rano.
Z misją obserwacyjną do Astany wyruszają 4 polscy posłowie: Marcin Święcicki, Tomasz Makowski, Piotr Cieśliński i Adam Rybakowicz.
Gwałtownie pogorszył się stan zdrowia Rozy Tuletayevej, aktywistki ruchu strajkowego naftowców z Zhanaozen. Administracja kolonii tak jak wcześniej nie udziela jej właściwej pomocy medycznej. Życie Rozy Tuletayevej jest zagrożone
01.07.2013 w Sądzie Najwyższym RK ma się odbyć wstępne rozpoznanie wniosku złożonego w trybie nadzoru, w sprawie opozycyjnego polityka Vladimira Kozlova
Po przesłuchaniu w prokuraturze kazachski polityk opozycyjny Muratbek Ketebayev został zwolniony zpolicyjnej izby zatrzymań. Prokuratura Okręgowa w Lublinie nie znalazła podstaw do dokonania aresztowania.
Apelujemy o zaprzestanie represji wobec opozycyjnych działaczy politycznych. W procesie Vladimira Kozlova – lidera demokratycznej opozycji w Kazachstanie, prawa takie jak: wolność słowa, prawo do obrony, czy domniemanie niewinności zostały brutalnie pogwałcone.
12.06.2013 około godziny 17.00 czasu miejscowego, został zatrzymany w Lublinie (Polska) znany kazachski polityk i opozycjonista Muratbek Ketebayev. W protokole zatrzymania nie podano podstawy zastosowania tak surowego środka. Wiadomo, że posiedzenie sądu zostało wyznaczone na rano, 13.06.2013.
Po raz kolejny bezowocne okazały się próby niezależnych kazachskich mediów – gazety „Vzglyad” i „Respublika”- usiłujących przed sądem bronić swojego prawa do istnienia i prowadzenia działalności na terenie Kazachstanu
03.06.2013 – 10.06.2013
Po raz kolejny aktywiści obywatelscy w Kazachstanie są prześladowani za udział w pokojowych protestach.
Żona i córka pozostającego w niełasce kazachskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova zostały zatrzymane w trakcie operacji specjalnej we Włoszech i deportowane do Kazachstanu. Deportację przeprowadzono rażąco łamiąc międzynarodowe normy. W Kazachstanie żonie Mukhtara Ablyazova grozi więzienie
Ceremonia wręczenia dorocznej nagrody „Wolność” nie odbyło z powodu przeszkód czynionych przez władze. Kazachstańska prokuratura uważa, że to wydarzenie jest związane ze zdelegalizowaną partią „Alga!”, a zatem jest niezgodne z prawem
Pomimo, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w dniu 1 czerwca, że nic nie wie o porwaniu Almy wraz z dzieckiem, dowiedziałem się, że w trakcie lotu towarzyszyły im dwie osoby z Ambasady Kazachstanu we Włoszech
W Rzymie, w nocy z 29 na 30 maja ponad 30 uzbrojonych włoskich funkcjonariuszy policji wtargnęło do domu, w którym przebywała Alma Shalabayeva i Alua Ablyazova, tj. żona oraz sześcioletnia córka kazachstańskiego biznesmena i polityka Mukhtara Ablyazova, jednego z głównych przeciwników Nazarbayeva
Kazachska prokuratura ściśle współpracuje z ukraińskimi i rosyjskimi organami śledczymi w ramach śledztwa prowadzonego w sprawie Tatyany Paraskevich. Międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka obawiają się o jej życie i zdrowie, jeśli dojdzie do jej ekstradycji na Ukrainę.
W sobotę 25 maja w Galerii Labirynt odbędzie się premiera nowej odsłony Magazynu Kulturalnego Z/N.
Prokuratura Generalna Kazachstanu i kierownictwo kolonii karnej EC 164/3, w której Vladimir Kozlov odbywa karę pozbawienia wolności, odpowiedziało na formalne zapytanie Fundacji „Otwarty Dialog” odnośnie stanu zdrowia kazachstańskiego opozycjonisty
11 maja w fińskim centrum sztuki i designu w Fiskars odbył się wernisaż wystawy zdjęć z Kazachstanu – „Silenced voices” (Uciszone głosy). Autorka, fotograf i dziennikarka Kukka Ranta, odwiedziła Kazachstan jesienią 2012 r w ramach misji organizowanej przez Fundację Otwarty Dialog
Prześladowanie opozycjonistów i niezależnych dziennikarzy, torturowanie podczas przesłuchań, nieprzestrzeganie przepisów prawnych oraz korupcja w wymiarze sprawiedliwości – to wynik obserwacji przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej, którzy w dniach 21-29 kwietnia przebywali z misją w tym kraju
Fundacja Otwarty Dialog, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Goethe-Institut zapraszają na debatę z udziałem Adama Michnika, Bolata Atabajewa oraz Romana Pawłowskiego
Podczas wizyty delegacji polskiego Sejmu w Astanie, wicemarszałek Izby, Jerzy Wenderlich przekazał Kazachstańskiemu Międzynarodowemu Biuru Praw Człowieka i Rządów Prawa (KIBHR) odznakę honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.
Na 4 tygodnie przed zapowiadaną wizytą premiera Kazachstanu Serika Achmetova w Warszawie, polscy politycy różnych ugrupowań zaapelowali o zaprzestanie prześladowania niezależnych mediów w środkowoazjatyckim kraju
Stan zdrowia jednej z przywódczyń ruchu strajkowego pracowników naftowych Zhanaozenu, Rozy Tuletayevej, przebywającej obecnie w zakładzie karnym, jest krytyczny. W akcie protestu przeciwko bezczynności kierownictwa kolonii karnej, Roza Tuletayeva była zmuszona ogłosić strajk głodowy.
Biorąc pod uwagę autorytarny charakter władz państwowych w Republice Kazachstanu, partia opozycyjna “Alga!” zaczęła doświadczać trudności od samego początku swojego istnienia.
Organizacja i Fundacja Otwarty Dialog wraz z grupą znanych międzynarodowych organizacji społeczeństwa obywatelskiego wystosowały apel do władz kazachstańskich z prośbą o anulowanie decyzji o osadzeniu Vadima Kuramshina, wybitnego obrońcy praw człowieka
06.03.2013 – 18.03.2013
Sąd kasacyjny oddalił kasację Vladimira Kozlova. W tym samym czasie, żona Vladimira Kozlova informuje o pogorszeniu stanu zdrowia męża i swoich obawach związanych z prowokacjami wobec jego osoby.
Swoje najwyższe zaniepokojenie spowodowane zdelegalizowaniem niezależnych mediów w Kazachstanie, jak również prześladowaniami niektórych dziennikarzy za wykonywanie przez nich swojej działalności zawodowej, wyraziło szereg polityków europejskich
Sąd Apelacyjny uznał gazetę „Vzglyad” oraz media występujące pod wspólną nazwą “Respublika” za ekstremistyczne. Łamiąc umowy międzynarodowe i ustawodawstwo krajowe, władze Kazachstanu wprowadziły cenzurę i zakaz wykonywania zawodu przez dziennikarzy.
15.02.2013 – 05.03.2013
Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok skazujący dla obrońcy praw człowieka Vadima Kuramshina, który zostanie wysłany do kolonii o zaostrzonym rygorze ЕС 164/4. Teraz jego bliscy i rodzina obawiają się grożącej mu rozprawy.
Prokuratura nie znalazła wystarczająco ważkich dowodów winy Askara Moldasheva w zakresie przedstawionego mu zarzutu posiadania narkotyków. W trakcie rozprawy sądowej stwierdzono poważne naruszenia procesowe i brak spójności w bazie dowodowej
WYDANIE SPECJALNE. Korupcja i nieprzewidywalna polityka państwa stanowi przeszkody dla działań inwestorów w Kazachstanie. Zmiana prawnych zasad współpracy z inwestorami zagranicznymi w sektorze farmaceutycznym może doprowadzić do ich odejścia z rynku kazachskiego.
Branża naftowa w Kazachstanie – jedna z najbardziej perspektywicznych na świecie – odczuwa obecnie poważne zmiany. W ostatnim czasie coraz częściej zachodnie spółki rezygnują z uczestnictwa w projektach związanych z wydobyciem ropy naftowej na szelfie Morza Kaspijskiego
30.01.2013 – 14.02.2013
Sąd Najwyższy Republiki Kazachstanu złagodził wymiar kary dla Dumana Aripbaeva i Unerbeka Alshimbaeva – byłych szefów „Munay-Ecology Company” LLP
05.02.2013 Prokurator rejonowy dla dzielnicy Medeuskiej w Almaty próbował doręczyć redaktor naczelnej Tatyanie Trubachevej ostrzeżenie o pociągnięciu do odpowiedzialności karnej za wydawanie „jednego wspólnego środka masowego przekazu” „Respublika”
12.01.2013 – 29.01.2013
07.12.2012 Wyspecjalizowany Międzyrejonowy Sąd Karny w Obwodzie Zhambylskim skazał na karę 12 lat więzienia o zaostrzonym rygorze oraz konfiskatę mienia, znanego obrońcę praw człowieka Vadima Kuramshina, oskarżonego o wymuszenie łapówki.
W dniu 18.01.2013 zakończył się proces w sprawie zabójstwa Aleksandra Bozhenko – jednego ze świadków tragicznych wydarzeń w Zhanaozen 16 grudnia 2011 roku.
W nocy z 24.11.2012 na 25.11.2012 Vladimir Kozlov w stołypinowskim wagonie został wysłany do Aktobe. Na podstawie wielu doniesień wiadomo, że w koloniach karnych w obwodzie aktobińskim wielokrotnie notowano przypadki okrutnego traktowania więźniów.
Po wielu bezskutecznych prośbach wychowanków obwodowego domu dziecka w Mangistau, kierowanych do władz lokalnych, młodym ludziom nie pozostało nic innego, jak zwrócić się o pomoc do międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka.
Medeuski Sąd Rejonowy wydał postanowienie o zatrzymaniu nakładu gazety „Golos Respubliki” po jego dostarczeniu do portu lotniczego w Almaty. A to znaczy, że jutro nowy numer gazety nie dotrze do czytelników.
10.11.2012 – 27.11.2012
Szereg niezależnych mediów oraz opozycyjnych organizacji obywatelskich w Kazachstanie jest zagrożonych zamknięciem i zakazem prowadzenia działalności na terenie kraju. Prokuratura w Almaty zwróciła się do sądu z wnioskiem o uznanie ich za ekstremistyczne
Sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok na lidera niezarejestrowanej partii opozycyjnej „Alga!”. Sąd nie udzielił wyjaśnień i nie wziął pod uwagę argumentów wysuwanych przez obrońców opozycjonisty.
23.10.2012 – 09.11.2012
Kolegium odwoławcze Zhambylskiego Sądu Obwodowego uchyliło wyrok uniewinniający wobec Vadima Kuramshina. W dniu 31.10.2012 r. został on aresztowany. Współpracownicy obrońcy praw człowieka informują, że podczas pobytu w areszcie śledczym Vadim Kuramshin podjął próbę samobójczą.
Właśnie otrzymaliśmy informację, że funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego dokonali zatrzymania Askara Moldasheva, starszego brata dyrektora spółki z o.o. będącego wydawcą gazety„Golos Respubliki” Daniyara Moldasheva
28.10.2012 na Ukrainie odbyły się wybory parlamentarne. Zgodnie z wynikami sondażowymi, pośród list partyjnych zwyciężyła prorządowa „Partia Regionów”. Siły opozycyjne twierdzą, że zdołają utworzyć większość w parlamencie
W ślad za wydaniem wyroku skazującego wobec lidera kazachskiej opozycji demokratycznej Vladimira Kozlova, w Kazachstanie rozpoczęły się prześladowania aktywistów społeczeństwa obywatelskiego
W dniu 07.10.2012 r. w Zhanaozenie został zabity 23-letni wychowanek domu dziecka Aleksandr Bozhenko, świadek tragicznych wydarzeń w Zhanaozenie, który odwołał swoje wcześniejsze fałszywe zeznania i zgłosił fakt stosowania tortur podczas procesu sądowego przeciwko 37 pracownikom naftowym
Główne wydarzenia w życiu społeczno-politycznym kraju w okresie od 01.10.2012 – 23.10.2012
Ideą Festiwalu jest próba zderzenia najaktywniejszych środowisk teatralnych z Polski i z zagranicy w celu nawiązania międzykulturowego dialogu na rzecz wskrzeszenia pierwotnego rozumienia kultury studenckiej, kiedy to uczelnia była tyglem, w którym mieszały się i ścierały koncepcje teatralne
Konferencja prasowa w Warszawie
Główne wydarzenia w życiu społeczno-politycznym kraju w okresie od 01.09.2012 do 30.09.2012 r.
W ramach trwającej konferencji Human Dimension Implementation Meeting organizowanej przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odbędzie się side-event „Rok po strajkach w Zhanaozen – co z Kazachstanem?”.
Proces toczący się w sprawie opozycjonistów zbliża się do końca. Prokurator jeszcze przed wydaniem wyroku ogłosił winę Vladimira Kozlova, uznając go za winnego popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów i zwrócił się do sądu z wnioskiem o skazanie opozycjonisty na 9 lat pozbawienia wolności
Fundacja “Otwarty Dialog” wyraża swoje zaniepokojenie działalnością w Ukrainie misji organizacji CIS-EMO i wzywa członków międzynarodowych misji obserwacyjnych, aby byli gotowi na prowokacje i falsyfikacje danych w trakcie wyborów parlamentarnych w Ukrainie.
BRUKSELA, 20 września 2012 r. – Działacze społeczeństwa obywatelskiego z Kazachstanu, na wzór “Listy Magnickiego” sporządzili własną listę urzędników, nazywając ją “Listą Zhanaozeńską”
Muammar Kaddafi vs. Nursultan Nazarbayev. Jaki majątek pozostawi po sobie prezydent Kazachstanu?
Ostatnie wydarzenia w Aktau potwierdziły istotną rolę międzynarodowego monitoringu procesu sądowego opozycji w Kazachstanie
W świetle ostatnich wydarzeń dotyczących procesów sądowych przeciwko Kozlovowi, Sapargali i Aminovowi, posłowie Bundestagu nadal mają wątpliwości, czy w procesie karnym w sprawie wydarzeń w Zhanaozenie przestrzegane są podstawowe zasady praworządności
Europoseł Marek Migalski wraz z europosłem Piotrem Borysem wystosowali zapytanie do Komisji w związku z zaostrzającą się sytuacją w Kazachstanie i coraz brutalniejszymi represjami wobec liderów opozycji
6 września 2012 roku w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie
Dalszy przebieg procesu sądowego opozycjonistów Vladimira Kozlova, Serika Sapargali i Akzhanata Aminova świadczy o stronniczości sądu i braku równości pomiędzy oskarżycielami a obrońcami
W Kazachstanie trwa największy proces polityczny, w którym głównym oskarżonym jest lider opozycyjnej partii Alga!, Vladimir Kozlov.
Fotoreportaż z Aktau
Ukraińscy obrońcy praw człowieka odnotowali fakty systematycznego łamania zasad równości i konkurencji podczas trwającego procesu, co poddaje w wątpliwość możliwość wydania sprawiedliwego wyrok końcowego przez sąd
W dniu 16.08.2012 roku o godzinie 10.00 w Mangistauskim Sądzie Obwodowym w mieście Aktau rozpoczął się proces sądowy przeciwko: Vladimirovi Kozlovovi, Serikovi Sapargali i Akzhanatovi Aminovovi
W dniu 28.08.2012 r. kazachstański obrońca praw człowieka Vadim Kuramshin został skazany na 1 rok ograniczenia wolności i zwolniony wprost z sali sądowej w mieście Taraz.
Władze Kazachstanu mają obowiązek zagwarantować, aby proces sądowy dwóch działaczy opozycyjnych i pracownika naftowego, rozpoczynający się w dniu 16 sierpnia 2012 r., był sprawiedliwy i jawny, oraz aby prawa oskarżonych były w pełni przestrzegane
Sąd Apelacyjny nie spełnił pokładanych nadziei: spośród 13 naftowców, skazanych na rzeczywistą karę więzienia, tylko Rozie Tuletayevej zmniejszono wymiar kary z 7 do 5 lat za składanie zeznań przeciwko opozycjoniście Vladimirovi Kozlovovi. Pozostałych skarg apelacyjnych nie uwzględniono.
01.07.2012 – 31.07.2012
Sąd apelacyjny złagodził karę dla byłych funkcjonariuszy skazanych za nadużycie władzy podczas rozpraszania pokojowej demonstracji pracowników naftowych w dniach 16-17 grudnia 2011 r. w Zhanaozenie
Navi Pillay podczas konferencji prasowej w Astanie oświadczyła, że z uwagą będzie śledzić przebieg procesu sądowego V. Kozlova.
Sprawiedliwość zwyciężyła – tuż po Bolacie Atabayevie z aresztu wyszedł 24-letni dziennikarz Zhanbolat Mamay
W dniach od 9 do 11 lipca 2012 r. przedstawiciele kazachstańskiego społeczeństwa obywatelskiego, środków masowego przekazu, niezależnych partii opozycyjnych wraz z przedstawicielami Fundacji “Otwarty Dialog” przeprowadzili w Rzymie szereg spotkań z miejscowymi politykami, mass mediami i organizacjam
W dniu 6 lipca 2012 r., z okazji 72. urodzin Prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva, grupa teatralna z Lublina przygotowała dla niego niezwykły prezent – uliczną inscenizację w samym centrum Warszawy, w której Nazarbayev był głównym bohaterem
Uwolnienie Bolata Atabayeva spowodowało, że wiele osób uwierzyło w możliwość sprawiedliwego rozstrzygnięcia głośnej sprawy o “podżeganie do nienawiści społecznej”, w której szereg liderów opozycji w Kazachstanie występuje w charakterze oskarżonych
Polskie media powinny dołożyć wszelkich starań, by wyszukiwać rzetelne informacje o kraju, w których Polska ma żywotne interesy.
Znany reżyser teatralny Bolat Atabayev został jednak zwolniony z aresztu. Podejmowane przez organy śledcze próby skłonienia go do złożenia fałszywych zeznań przeciwko Vladimirowi Kozlovowi nie powiodły się
Sprawa zwolnienia Bolata Atabayeva i Zhanbolata Mamaya zależy wyłącznie od ich chęci zeznawania przeciwko członkom opozycji obywatelskiej
Pojawiła się informacja, że w dniu 15.06.2012 r. podczas zatrzymania słynnego reżysera teatralnego Bolata Atabaeva użyto brutalnej siły fizycznej
Działaczka ruchu opozycyjnego „Khalyk Maidany” Ayzhangul Amirova została zwolniona z aresztu, gdzie przebywała od 6 stycznia 2012 r. Wiadomo także o zwolnieniu innych osób uczestniczących w głośnej sprawie o wzniecanie sporów na tle społecznym – Estaya Karashaeva i Ayman Ungarbaevej
Fundacja Otwarty Dialog w sposób oficjalny wyraziła swoje ubolewanie z powodu odmowy możliwości uczestnictwa w spotkaniu organizowanym przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych przedstawicielom Fundacji.
W dniu 21.06.2012 r. w Genewie w Biurze ONZ (UNOG) odbył się okrągły stół na temat:„Prawa człowieka w Kazachstanie: Proces zhanaozeński i podpisanie nowego Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy między UE a Kazachstanem”.
Sprawozdanie Respublika Kazachstanu
W dniu 19 czerwca 2012 r. w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja na temat Kazachstanu.
We wtorek, 19 czerwca 2012 r. w sali konferencyjnej AZN-1 Parlamentu Europejskiego w godz. 15:00-16:30 odbędzie się konferencja na temat: „Kazachstan: procesy sądowe i ich znaczenie dla reputacji reżimu. Wiatr przemian czy tylko pozorna liberalizacja?”.
W dniach 23-30 kwietnia 2012 r. odbyła się wizyta członków Misji Obserwacyjnej ds. obserwacji przestrzegania praw człowieka w Republice Kazachstanu w związku z wydarzeniami z dnia 16 grudnia 2011 r. w mieście Zhanaozen oraz ich następstwami.
W piątek, 15.06.2012, agenci Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa aresztowali znanego reżysera teatralnego i działacza ruchu opozycyjnego “Halyk Maidany”, Bolata Atabaeva, jak również lidera organizacji młodzieżowej “Rukh Pen Til”, Zhanbolata Mamaya
Rankiem 06.06.2012 r. Alia Turusbekova otrzymała groźby od przedstawiciela KBN Nurlana Mazhilova z żądaniem, aby „zamilkła”, ponieważ w przeciwnym razie „pracownicy aresztu śledczego rozprawią się z jej mężem”
Fundacja „Otwarty Dialog” wyraża swoje zaniepokojenie z powodu zatrzymania i prób wywarcia nacisku na znaną kazachstańską obrończynię praw człowieka, szefową atyrauskiego stowarzyszenia społecznego „Zaman”, prawniczkę Asel Nurgaziyevą.
Komunikat Prasowy
W dniu 30.05.2012 r. w obwodzie Ałmaackim Kazachstanu 14 funkcjonariuszy straży granicznej posterunku „Arkankergen” oraz miejscowy leśniczy zostali znalezieni martwi w spalonych koszarach. Znalazł ich oddział posterunku granicznego „Sary-Bokter”
W piątek, 8 czerwca, w dzień otwarcia EURO-2012 ukraińska społeczność Warszawy organizuje w centrum miasta akcję informacyjną „EURO na Ukrainie – Uczta podczas dżumy ”
W poniedziałek 4 czerwca 2012 roku, na procesie sądowym w sprawie zamieszek w Zhanaozenie w dniach 15-16 grudnia 2011 r. odczytano wyroki 36 z 37 oskarżonych
30 maja 2012 r odbył się „Europejski Turniej Piłki Nożnej – 2012″ który jest pierwszym tego typu wydarzeniem w historii Unii Europejskiej.
Konflikt pracowniczy między pracownikami przedsiębiorstwa i kierownictwem korporacji w Ciepłowni Żeskazgańskiej
W dniu 30 maja 2012 r., niedaleko budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się „Europejski Turniej Piłki Nożnej – 2012″
W dniach 23-30 kwietnia 2012 r. odbyła się wizyta członków Misji Obserwacyjnej ds. obserwacji przestrzegania praw człowieka w Republice Kazachstanu w związku z wydarzeniami z dnia 16 grudnia 2011 r. w mieście Zhanaozen oraz ich następstwami
Rzym, 17 maja (Adnkronos) – Dzisiaj rano, Senator Barbara Contini oraz Poseł Aldo Di Biagio spotkali się z delegacją z Kazachstanu
Trybunał Konstytucyjny podjął decyzje w sprawie ordynacji wyborczej, które wprowadziły zmiany w regulacji procesu wyborczego w Ukrainie
Wolność zgromadzeń, wolność mass mediów, prawa człowieka, terroryzm
W sobotę, 5 maja 2012 roku, okazało się, że pracownicy kopalni „Annenskaya” (wchodzącej w skład przedsiębiorstwa „Kazakhmys”) rozpoczęli strajk, domagając się od zarządu spółki poprawy warunków pracy i znacznego wzrostu płac
Fundacja Otwarty Dialog nadal monitoruje proces sądowy w Aktau, gdzie odbywają się rozprawy w sprawie zamieszek w dniach 16-17 grudnia 2011 r.
Fundacja „Otwarty Dialog” wciąż monitoruje sytuację w Aktau, gdzie przed sądem trwa rozpoznanie sprawy dotyczącej masowych zamieszek w dniach 16-17 grudnia w mieście Zhanaozen. W niniejszym dokumencie została przedstawiona krótka chronologia przewodu sądowego
Prezes Fundacji Społecznej „Aktywność obywatelska” Muratbek Ketebaev skomentował sytuację wokół oskarżeń liderów opozycyjnych Kazachstanu o terroryzm
Lider ruchu młodzieżowego Zhanbolat Mamay i reżyser teatralny Bolat Atabayev otrzymali decyzje odmowne w sprawie wyjazdu z Kazachstanu w celu uczestnictwa w spotkaniu na temat praw człowieka i wolności słowa
Pracownicy Fundacji Otwarty Dialog niniejszym oświadczają, że rząd Kazachstanu może podjąć próby dyskredytacji Fundacji w celu wyeliminowania Fundacji jako jednego ze źródeł niezależnych informacji na temat sytuacji dotyczącej praw człowieka i wolności mass mediów w Kazachstanie.
Podczas przesłuchania w sprawie tragicznych wydarzeń w Zhanaozenie w dniu 16.12.2011r. poszkodowany policjant odstąpił od roszczeń wobec oskarżonych.
Na dziennikarkę Irinę Mednikovą i szefową wydziału dystrybucji czasopisma Yulię Kozlovą pod wejściem do ich domów czekali pracownicy służb specjalnych
Procesy sądowe są zamknięte dla mediów i międzynarodowych obserwatorów,
trwają prześladowania redakcji gazety „Golos Respubliki” i opozycji
Z Igorem Vinyavskiym o więzieniach w Kazachstanie, masakrze demonstrantów i o walce dziennikarzy rozmawia Wiktor Świetlik.
Redaktor gazety „Vzglyad” został uwolniony na podstawie amnestii, liderom opozycji przedłużono areszt o kolejny miesiąc.
12.03.2012. Alii Turusbekovej po raz piąty odmówiono widzenia z mężem Alia Turusbekova, żona Vladimira Kozlova, w dniu 12.03.2012 r. napisała kolejne, piąte z rzędu, podanie z prośbą o umożliwienie jej widzenia z aresztowanym małżonkiem. Według niej, nie ma szans, aby uzyskać pozytywną odpowiedź na ten wniosek, ponieważ funkcjonariusze organów państwowych łamią prawo i podejmują decyzje […]
Środek prewencyjny zabrania jej dawać jakiekolwiek komentarze odnośnie jakichkolwiek wydarzeń przeszłych i obecnych.
BRUKSELA (BELGIA) PARLAMENT EUROPEJSKI
Luty upłynął pod znakiem dalszego wywierania presji przez służby oficjalne na niezależnych działaczy, wizyty eurodeputowanego w Zhanaozenie oraz mitingu przeprowadzonego przez obywateli Kazachstanu, którzy nie zgadzają się z polityką rządu
Na adres żony Vladimira Kozlova, Alii Turusbekovej przychodziły groźby, w których było napisane, że Vladimir Kozlov może być przeniesiony do Zhanaozenu do aresztu o bardziej zaostrzonym rygorze
Podpisz Apel polskiego społeczeństwa, mediów oraz organizacji pozarządowych do władz Kazachstanu o zaprzestanie naruszania praw człowieka i wolności słowa
Początek 2012 roku upłynął pod znakiem aresztowań dziennikarzy czasopism opozycyjnych i działaczy społecznych.
Grupa śledczo-operacyjna kontynuuje dochodzenie w związku z masowymi zamieszkami, które miały miejsce w mieście Zhanaozen w dniu 16 grudnia 2011 roku.
Eurodeputowany Piotr Borys odwiedził miasto Zhanaozen w Kazachstanie.
Opublikowano dokumenty, które świadczą o użyciu przez policję przemocy wobec osób niepełnoletnich w Zhanaozenie
Wydarzenia organizowane są pod patronatem Prof. Jerzy Buzeka, posła do Parlamentu Europejskiego Piotra Borysa, MEP Slavi Bineva, Fundacji Szachowej Kasparowa i Fundacji Otwarty Dialog.
Działania na rzecz wsparcia działaczy obywatelskich w Kazachstanie w dniu 7 lutego (Berlin).
Ukraińska organizacja dziennikarska stanowczo potępia represje, którym władze kazachskie poddały niezależnych dziennikarzy.
Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu przeprowadza działania, które noszą znamiona zaplanowanej operacji w celu zablokowania pracy biur regionalnych partii „Alga!”.
Fundacja „Otwarty Dialog” wraz z KCFE publikuje serię zdjęć, które wejdą w skład archiwum wprowadzenia programu „Szachy w szkołach europejskich”.
Wysoki Przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa i wiceprzewodniczący Komisji wystosowała dziś następujące oświadczenie: “Kazachstan jest ważnym partnerem dla UE w Azji Środkowej i UE ma dobre stosunki i dialog z Kazachstanem, które są ważne dla utrzymania wymiany naszych poglądów i niepokojów. Okazją do takiej wymiany było również moje dzisiejsze spotkanie z ministrem spraw […]
W redakcji gazety “Golos Respubliki” w Almaty rozpoczęło się konfiskowanie komputerów i innego sprzętu biurowego przez pracowników Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu.
Śledczy łączą oskarżenia z tragicznymi wydarzeniami w mieście Zhanaozen
Przewodniczący Komisji Helsińskiej przy Kongresie Stanów Zjednoczonych wystąpił z ostrą krytyką nowoprzyjętej przez Kazachstan ustawy o bezpieczeństwie narodowym.
Almaty: Akcja zakonczyla sie aresztowanimi
Maj 11.05.2011 – Początek strajku pracowników firm wydobywczych: „OzenMunayGaz”, „Karazhanbasmunay” (inwestor z Chin), „Ersai Caspian Contractor” (włoski holding ENI). 17.05.2011 – Robotnicy spółki akcyjnej „Karazhanbasmunay” ogłosili powszechną głodówkę, która przerodziła się w strajk, co w rezultacie sparaliżowało działalność spółki. Akcjonariuszami „Karazhanbasmunaya” są z równymi udziałami chińska firma CITIC i kazachstańska „Razvedka Dobycha „KazMunayGaz” . 19.05.2011 […]
Konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Fundacje Otwarty Dialog.
W dniu 23 stycznia 2012 r., mój mąż, Vladimir Kozlov, został zatrzymany przez „Komitet Bezpieczeństwa Nazarbaeva” w związku z podejrzeniem o podżeganie do waśni społecznych.
Kalendarium strajków pracowników rafinerii naftowych w Zachodnim Kazachstanie (Mangistau) Maj 11.05.2011 – początek strajku pracowników firm wydobywczych: OzenMunayGaz, Karazhanbasmunay (inwestor z Chin), Ersai Caspian Contractor (włoski holding ENI) 25.05.2011 – aresztowanie Natalii Sokołowej, prawnika związku zawodowego pracowników przedsiębiorstwa Karazhanbasmunay 27.05.2011 – orzeczenie Sądu Miejskiego miasta Zhanaozene o nielegalności strajku – zapowiedź interwencji organów ścigania przeciw […]
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko aresztowaniu Igora Vinyavskiego, redaktora naczelnego gazety “Vzglyad”.
Przesłuchanie w sprawie sytuacji z poszanowaniem praw człowieka w Komisji Helsińskiej przy Kongresie USA z dnia 25 stycznia 2012r.
Komunikat prasowy „Respubliki”.
Postanowienie o wszczęciu postępowania o sygn. akt Ałmaty, 23 stycznia 2012 Starszy Śledczy z Wydziału Śledczego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego w Ałmaty, kapitan Kobenbaev S., po przeanalizowaniu materiału zarejestrowanego w Rejestrze Zawiadomień i Informacji o Popełnieniu Przestępstw pod nr 159 z 13.05.2010r. ustalił, co następuje: 23 kwietnia 2010 w Ałmaty, na skrzyżowaniu ul. Rozybakiev i […]
I. Vinyavskiego, redaktora gazety „Vzglyad”, V. Kozlova, lidera partii „Alga” oraz działacza społecznego S. Sapargali, zatrzymanych w dniu 23.01.2012 r. przez funkcjonariuszy Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, nie przywieziono do sądu, gdzie dziś miała zapaść decyzja o przedłużeniu ich aresztu.
Aresztowania opozycji i niezależnych mediów na podstawie sfabrykowanych dowodów
Fotorelacja z konferencji zorganizowanej 17 stycznia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przez eurodeputowanego (PO) Piotra Borysa, “Zhanaozen: od konfliktu pracowników do tragedii. Co nastąpi po wyborach parlamentarnych”.
W dniu 17.01.2012 w biurze wideo portalu Stan.kz o godz. 13.00 zjawił się oficer operacyjny Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa. Wręczył on wezwania z żądaniem stawienia się na przesłuchaniu w tym samym dniu, 17.01.2012r., o godz. 15.00 pracownikom Stan.kz liczącym 15 osób. Takie wezwanie większości pracowników wideo portalu Stan.kz w czasie pracy zakłóca bieżącą działalność biura oraz […]
Sytuacja polityczna w Kazachstanie będzie głównym tematem konferencji organizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przez eurodeputowanego (PO) Piotra Borysa, “Zhanaozen: od konfliktu pracowników do tragedii. Co nastąpi po wyborach parlamentarnych”.
Nota biograficzna: Ajzhangul Ersaynovna Amirova (Ajzhangul Amirova) urodziła się 18.08.1972r. w Żanaozen, w rodzinie wielodzietnej, wykształcenie niepełne wyższe, przewodnicząca filii partii ludowej „Alga!” w mieście Ałmaty, członek Centralnej Rady Ruchu Ludowego “Halyk Maidan” (Front Narodowy). Ajzhangul Amirova jest wnuczką akademika Shalabaeva Amirovicha Salamata, współzałożyciela miasta Żanaozen i organizatora rozwoju przemysłu wydobycia ropy naftowej w latach ’60 […]
Wybory 28.12.2011, Almaty W Prokuraturze Miejskiej odbyło się spotkanie obserwatorów długoterminowych misji obserwacyjnej podczas wyborów, Andrew McEntee i Elguna Tagiyeva. Zastępca prokuratora Almaty Zhandos Umiraliev przedstawił tryb przyjmowania skarg dotyczących kwestii głosowania od członków komisji wyborczych, obywateli oraz przedstawicieli zarejestrowanych stowarzyszeń społecznych, a także poinformował o utworzeniu w Prokuraturze grupy roboczej, która będzie zajmować się […]
Wydarzenia w Zhanaozenie oraz reakcja na nie pozostają głównym tematem.
W Kazachstanie rozpoczął się okres kampanii wyborczej, lecz głównym wydarzeniem tygodnia stały się tragiczne zajścia w Zhanaozenie.
Dnia 16.12.2011 r. w mieście Zhanaozen w Dzień Niepodległości Kazachstanu uzbrojone oddziały specjalne przy użyciu gazu rozpoczęły akcję rozpraszania nieuzbrojonych strajkujących pracowników naftowych i członków ich rodzin.
W Kazachstanie dobiega końca etap nominacji kandydatów, a organizacje międzynarodowe dobierają skład obserwatorów.
W dniu 15 stycznia 2012 r. w Kazachstanie odbędą się wybory na deputowanych do Mażylisu (niższej izby Parlamentu kraju) oraz do rad lokalnych (maslichatów). Fundacja „Otwarty Dialog” pragnie przedstawić Państwu ogólne informacje dotyczące podstawowych zasad procedury wyborczej w Kazachstanie oraz jej uczestników. Przypomnijmy, że w sierpniu 2007 r. odbyły się wybory do kazachstańskiego parlamentu, w […]
Zjazdy przedwyborcze partii odbywają się na tle oświadczeń organizacji ds. obrony praw człowieka o wysokim stopniu korupcji i pogorszeniu sytuacji w zakresie wolności słowa.
Wysłuchanie publiczne poświęcone niedawnym wyborom parlamentarnym w Rosji, które odbyło się 6 grudnia 2011 roku w Parlamencie Europejskim.
8 grudnia (czwartek) odbędzie się II edycja Kongresu, która zostanie w całości poświęcona problemowi praw człowieka na obszarze postsowieckim.
29 listopada 2011 w sali ASP A1E-2 Parlamentu Europejskiego, w godzinach 10:30 do 12:30 odbyła się dyskusja przy okrągłym stole.
Nota biograficzna: Dmitriy Putenikhin, pseudonim literacki „Matvey Krylov”, ur. 05.01.1989 r., miasto Gaj (obwód orenburski, Rosja). Członek partii politycznej „Inna Rosja”. Działalność społeczna: od najmłodszych lat aktywnie trenował sport: pływanie, piłkę nożną, ukończył szkołę plastyczną. Dmitriy Putenikhin jest inicjatorem odrodzenia „recytacji Majakowskiego”, był organizatorem wielu wystaw sztuki współczesnej, uczestnik Czwartego Moskiewskiego Biennale Sztuki Współczesnej. Działalność […]
Pierwszy Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kazachstanu oraz Republikańskie Stowarzyszenie Publiczne „Komunistyczna Partia Kazachstanu” zostali uznani za winnych popełnienia wykroczenia i poddani sankcjom administracyjnym.
Dnia 14-16.11.2011r. w Akimacie miasta Zhanaozen odbyły się spotkania zwolnionych pracowników Filii Produkcyjnej „OzenMunayGaz” i „Karazhanbasmunay” z przedstawicielami władzy.
Dnia 10.11.2011r. deputowani czwartej kadencji Mażylisu Parlamentu RK zwrócili się do Prezydenta RK z wnioskiem o rozwiązanie Parlamentu.
Garri Kasparow przybędzie 8 listopada z wizytą do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie grupy parlamentarnej – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR). Weźmie udział w konferencji prasowej i w szeregu spotkań z eurodeputowanymi.
Od ponad pięciu miesięcy trwają strajki pracowników przemysłu naftowego i gazowego w zachodnich regionach Kazachstanu.
Protesty pracowników firm naftowych zaostrzyły stosunki między organami władzy, organizacjami pozarządowymi i niezależnymi mass mediami.
W dniu 26.10.2011r. w mieście Zhanaozen ok. godz. 17.30 czasu lokalnego dokonano napaści z bronią w ręku na zwolnionego pracownika naftowego Yestaya Karashaeva.