Gorące tematy:

Wrzesień 2019 r: Sprawozdanie z obserwacji rozpraw sądowych

We wrześniu 2019 r. monitorowaliśmy trzy procesy sądowe.

3 września byliśmy w Sądzie Rejonowym w Radomiu na sprawie Andrzeja Majdana. Była to już szósta rozprawa w tym procesie. Wyjaśnienia składali świadkowie oraz jeden ze współoskarżonych – członek Młodzieży Wszechpolskiej na wniosek obrony Andrzeja Majdana, reprezentowanego przez adwokata Tomasz Burdę. Kolejna rozprawa miała odbyć się 18 września 2019 r., jednak z powodu nieobecności sędziego kolejne posiedzenie odbędzie się 25 października.

6 września byliśmy w Katowicach w Sądzie Apelacyjnym na rozprawie dyscyplinarnej sędziego Waldemara Żurka. Z powodu wątpliwości obrony co do losowania składu sędziowskiego, sąd nie otworzył nawet przewodu sądowego, wobec czego strony nie mogły przedstawić zgromadzonych dowodów. Rozprawa została odroczona do 25 października 2019 r.

12 września kolejny raz pojawiliśmy się w Katowicach w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód na rozprawie sądowej w procesie Anny Domańskiej. Po wejściu na salę sądową okazało się, że główny świadek oskarżenia – policjant, który złamał Annie rękę – nie stawił się na rozprawie, ponieważ został przez swoich przełożonych wysłany do Szczytna na szkolenie, o czym sąd został telefonicznie poinformowany tuż przed rozprawą. Wobec powyższego sąd odroczył posiedzenie do 28 listopada 2019 r.

Przejdź na stronę główną Programu Obrony Prześladowanych w Polsce

Czytaj także: