Gorące tematy:

Pierwsze spotkanie z Olegiem Sentsovem

Oleg Sentsov, pochodzący z Krymu reżyser, aktywista Majdanu, ukraiński patriota i jeden z najdzielniejszych więźniów Kremla niedawno odzyskał wolność. O jego uwolnienie – obok wielu innych – zabiegaliśmy od 5 lat, które spędził w rosyjskich aresztach i więzieniach.

Obok Olega, w ramach wymiany więźniów, zwolniono także 34 obywateli Ukrainy, w tym 24 marynarzy pojmanych przez Rosję. Wojna trwa, a wielu innych wciąż pozostaje w niewoli. Nie możemy o nich zapomnieć.

Zdjęcia zostały wykonane w ubiegłym tygodniu Berlinie – byliśmy tam razem (we współpracy z przyjaciółmi z Włoskiej Federacji Praw Człowieka FIDU i ukraińskiej organizacji Centrum Wolności Obywatelskich) na spotkaniach w Bundestagu, ambasadach, z lokalnymi aktywistami, mediami, a także legendarnym niemieckim reżyserem Wimem Wendersem i dyrekcją festiwalu filmowego Berlinale, którzy konsekwentnie wspierali Olega w walce o wolność.  Poruszaliśmy także tematy sankcji personalnych dla łamiących prawa człowieka, chińskiej ekspansji w Azji Centralnej i ostatnich protestów w Kazachstanie.

Zobacz również:

Czytaj raporty ODF:

  1. Lista obywateli Ukrainy prześladowanych politycznie przez rosyjskie organy ścigania w latach 2014-2017
  2. Nasz pierwszy raport dotyczący sprawy Olega Sentsova
  3. Nasz raport dotyczący Oleg Sentsova i Oleksandra Kolchenki: Sprawa “krymskich terrorystów”

Dowiedz się więcej na temat kampanii #LetMyPeopleGo