Gorące tematy:

Press.pl o szybkim apelu CMWP SDP ws. konferencji prasowej Fundacji Otwarty Dialog

Tuż po tym, jak Fundacja Otwarty Dialog na konferencji prasowej 10 października 2019 r. poinformowała, że jest celem ataków ze strony rządu i złożyła 20 pozwów przeciw politykom PiS oraz dziennikarzom, którzy byli częścią “zmasowanej kampanii propagandowej“, Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zamieściło na swojej stronie apel do “wszystkich dziennikarzy i internautów o rozwagę, rzetelność i nieuleganie emocjom przy relacjonowaniu przyczyn, przebiegu i treści konferencji prasowej”.

Jak podaje portal Press.pl, pozwy wysłano m.in. do TVP, Polskiego Radia, grupy medialnej Fratria (wydawcy tygodnika “Sieci” i portalu wPolityce.pl), Tomasza Sakiewicza, Joachima Brudzińskiego, Patryka Jakiego, Krystyny Pawłowicz, Ryszarda Czarneckiego i dziennikarzy: Witolda Gadowskiego, Marcina Wikły, Marka Pyzy i Wojciecha Biedronia. – Oskarżano nas o bardzo różne rzeczy, począwszy od działalności szpiegowskiej, agenturalnej, antypaństwowej, działania na rzecz Niemiec, Rosji, elit brukselskich, George’a Sorosa, rzadziej Mosadu i Ukrainy – mówił Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek, cytowany przez Press.pl.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zaapelowało o “rozwagę i przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej przy relacjonowaniu konferencji prasowej Fundacji Otwarty Dialog”. Zdaniem CMWP termin konferencji tuż przed wyborami, “jakość przekazywanych informacji jednoznacznie atakujących jedną stronę” i “wcześniejsze kontrowersje” wokół Fundacji “sprawiają, iż należy podchodzić do prezentowanych dziś publicznie informacji z ogromnym dystansem i ostrożnością”.

Członek zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego Jan Ordyński mówi, że ma “bardzo sceptyczny stosunek do apeli CWMP i SDP. To jedna z ostatnich organizacji, od której oczekiwałbym takiego apelu. Są stronniczy, jawnie popierają Prawo i Sprawiedliwość, twierdzą, że w Polsce wszystko jest w porządku. Mogliby sobie darować ten apel, biorąc pod uwagę ich hipotekę polityczną i proweniencję” – czytamy na stronie.

Źródło: press.pl

Zobacz też:

  1. 20 pozwów przeciw PiS. Zabezpieczenie powództwa Fundacji Otwarty Dialog przeciw TVP
  2. „Przyszedł czas zapłaty za tamte ataki” – Onet.pl o pozwach Fundacji przeciw PiS
  3. „Postanowienie sądu czyta się jak wyrok na pisowską propagandę” – Obywatele.news podsumowują konferencję prasową ODF

Czytaj również:

  1. Gazeta Wyborcza: “Ukrainka Ludmiła Kozłowska: PiS odebrał mi drugą ojczyznę, ale nie zabrał nadziei”
  2. Bartosz Kramek dla Gazety Wyborczej: “PiS, Mołdawia – wspólna sprawa”
  3. Sąd ukarał “Gazetę Polską” i Tomasza Sakiewicza. ODF wygrywa proces o zniesławienie
  4. Atak na rządy prawa i społeczeństwo obywatelskie w Polsce – debata w ramach konferencji OBWE HDIM 2017
  5. Onet: Organizacje pozarządowe na celowniku PiS. Mają dość, będą się bronić