Press.pl o szybkim apelu CMWP SDP ws. konferencji prasowej Fundacji Otwarty Dialog

  • 11.10.2019
  • Autor: Redakcja serwisu

Tuż po tym, jak Fundacja Otwarty Dialog na konferencji prasowej 10 października 2019 r. poinformowała, że jest celem ataków ze strony rządu i złożyła 20 pozwów przeciw politykom PiS oraz dziennikarzom, którzy byli częścią "zmasowanej kampanii propagandowej", Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zamieściło na swojej stronie apel do "wszystkich dziennikarzy i internautów o rozwagę, rzetelność i nieuleganie emocjom przy relacjonowaniu przyczyn, przebiegu i treści konferencji prasowej".

Jak podaje portal Press.pl, pozwy wysłano m.in. do TVP, Polskiego Radia, grupy medialnej Fratria (wydawcy tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl), Tomasza Sakiewicza, Joachima Brudzińskiego, Patryka Jakiego, Krystyny Pawłowicz, Ryszarda Czarneckiego i dziennikarzy: Witolda Gadowskiego, Marcina Wikły, Marka Pyzy i Wojciecha Biedronia. – Oskarżano nas o bardzo różne rzeczy, począwszy od działalności szpiegowskiej, agenturalnej, antypaństwowej, działania na rzecz Niemiec, Rosji, elit brukselskich, George’a Sorosa, rzadziej Mosadu i Ukrainy – mówił Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek, cytowany przez Press.pl.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zaapelowało o "rozwagę i przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej przy relacjonowaniu konferencji prasowej Fundacji Otwarty Dialog". Zdaniem CMWP termin konferencji tuż przed wyborami, "jakość przekazywanych informacji jednoznacznie atakujących jedną stronę" i "wcześniejsze kontrowersje" wokół Fundacji "sprawiają, iż należy podchodzić do prezentowanych dziś publicznie informacji z ogromnym dystansem i ostrożnością".

Członek zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego Jan Ordyński mówi, że ma "bardzo sceptyczny stosunek do apeli CWMP i SDP. To jedna z ostatnich organizacji, od której oczekiwałbym takiego apelu. Są stronniczy, jawnie popierają Prawo i Sprawiedliwość, twierdzą, że w Polsce wszystko jest w porządku. Mogliby sobie darować ten apel, biorąc pod uwagę ich hipotekę polityczną i proweniencję” – czytamy na stronie.

Źródło: press.pl

Zobacz też:

  1. 20 pozwów przeciw PiS. Zabezpieczenie powództwa Fundacji Otwarty Dialog przeciw TVP
  2. „Przyszedł czas zapłaty za tamte ataki” – Onet.pl o pozwach Fundacji przeciw PiS
  3. „Postanowienie sądu czyta się jak wyrok na pisowską propagandę” – Obywatele.news podsumowują konferencję prasową ODF

Czytaj również:

  1. Gazeta Wyborcza: "Ukrainka Ludmiła Kozłowska: PiS odebrał mi drugą ojczyznę, ale nie zabrał nadziei"
  2. Bartosz Kramek dla Gazety Wyborczej: "PiS, Mołdawia - wspólna sprawa"
  3. Sąd ukarał "Gazetę Polską" i Tomasza Sakiewicza. ODF wygrywa proces o zniesławienie
  4. Atak na rządy prawa i społeczeństwo obywatelskie w Polsce - debata w ramach konferencji OBWE HDIM 2017
  5. Onet: Organizacje pozarządowe na celowniku PiS. Mają dość, będą się bronić