Gorące tematy:

Gazeta Wyborcza o spotkaniu Lyudmyly Kozlovskiej z Emmanuelem Macronem

Oleg Sentsov, ukraiński reżyser, przez pięć lat przetrzymywany w rosyjskim więzieniu, oraz Lyudmyla Kozlovska, wyrzucona z Polski przez rząd PiS Prezes Fundacji Otwarty Dialog, spotkali się w Strasburgu z Emmanuelem Macronem. O wizycie, która odbyła się 1 października, poinformowała Gazeta Wyborcza.

Prezes ODF przedstawiła Macronowi listę 86 Ukraińców wciąż więzionych w Rosji. “Wprawdzie podczas spotkania rozmawiano wyłącznie o sytuacji na Ukrainie, ale fakt przyjęcia Kozłowskiej przez francuskiego prezydenta to wyraźny sygnał w kierunku Warszawy” – czytamy. Lyudmyla Kozlovska, angażując się wraz z mężem Bartoszem Kramkiem w antyrządowe protesty, zajęła wysoką pozycję na liście wrogów Prawa i Sprawiedliwości. W ubiegłym roku szef ABW wpisał ją do Systemu Informacyjnego Schengen jako osobę zagrażającą bezpieczeństwu publicznemu, co poskutkowało wydaleniem Prezes ODF z Polski i UE. Szybko jednak wróciła na teren Unii – poszczególne kraje członkowskie ignorowały polskie ostrzeżenia, zapraszając ją do siebie i wydając krótkoterminowe wizy. Wkrótce też Belgia przyznała jej prawo stałego pobytu.

Trudno uwierzyć, by kompletując listę gości, otoczenie Macrona nie sprawdziło przeszłości Ludmiły Kozłowskiej. To, że dopuszczono ją do prezydenta, oznacza, że Macron postanowił wbić Warszawie kolejną szpilę…” – wnioskuje autor artykułu.

Źródło: wyborcza.pl

Czytaj również:

Zobacz nasze raporty:

  1. Lista obywateli Ukrainy prześladowanych politycznie przez rosyjskie organy ścigania w latach 2014-2017
  2. Nasz pierwszy raport dotyczący sprawy Olega Sentsova
  3. Nasz raport dotyczący Oleg Sentsova i Oleksandra Kolchenki: Sprawa “krymskich terrorystów”