Gorące tematy:

Obrończyni praw człowieka Asel Nurgaziyeva została aresztowana na okres 12 dni

Sąd wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Asel Nurgaziyevej na okres 12 dni, pod zarzutem drobnego chuligaństwa i stawiania oporu funkcjonariuszom policji. Okoliczności, w jakich doszło do zatrzymania obrończyni praw człowieka, nie zostały do końca wyjaśnione. Adwokat Nurgaziyevej twierdzi, że doszło do prowokacji.

W dniu 06.12.2012 r. Asel Nurgaziyeva przekazała dziennikarzom telefonicznie informację, że na ulicy w mieście Aktau została napadnięta przez nieznajomą kobietę, która rzuciła się na nią z krzykiem i zaczęła oskarżać ją o dokonanie zniewagi. Następnie kobieta wezwała policję. Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci dokonali aresztowania Asel Nurgaziyevej i doprowadzili ją do GUWD (Główny Urząd Spraw Wewnętrznych) miasta Aktau.

Tego samego dnia sprawa przeciwko Asel Nurgaziyevej została rozpatrzona przez sąd. Sąd Administracyjny miasta Aktau skazał obrończynię praw człowieka na 12 dni aresztu –  5 dni z art. 330 („Drobne chuligaństwo”) i 7 dni z art. 355 cz. 2 („Stawianie oporu funkcjonariuszom policji”). Jak się okazało, kobieta, która oskarżyła Asel Nurgaziyevą o dokonanie zniewagi, sama była wcześniej pociągana do odpowiedzialności administracyjnej za drobne chuligaństwo. Zdaniem Kaldybaya Eserkepova, obrońcy Nurgaziyevej, w stosunku do obrończyni praw człowieka dopuszczono się prowokacji.

W dniu 10.12.2012 r. Asel Nurgaziyeva, odbywająca karę aresztu w specjalnym ośrodku detencyjnym w Aktau, ogłosiła strajk głodowy na znak protestu przeciwko rażącemu łamaniu jej praw i stronniczości sądu. Według słów obrończyni praw człowieka, w dniu 06.12.2012 r. państwowe kanały telewizyjne КТК i „Kazakhstan” przedstawiły materiał dotyczący jej zatrzymania, w którym została ona nazwana „niebezpiecznym przestępcą”. Asel Nurgaziyeva nie widziała dziennikarzy na miejscu zatrzymania, dlatego też powstaje pytanie, skąd dowiedzieli się o jej aresztowaniu. Obrończyni praw człowieka twierdzi również, że sąd administracyjny nie posiadał kompetencji do rozpatrywania jej sprawy. Zgodnie ze słowami Asel Nurgaziyevej, posiedzenie sądu było zamknięte, a sędzia Tazylov w czasie rozprawy zachowywał się agresywnie, nie krępując się rozmawiał przez telefon komórkowy i odrzucił jej wniosek o przeprowadzenie postępowania w języku rosyjskim.

Obrończyni praw człowieka Asel Nurgaziyeva zajmuje się sprawami osób poszkodowanych w czasie zhanaozeńskich wydarzeń. Pełniła również funkcję obserwatora z ramienia OBWE na procesie sądowym w sprawie „Pięciu policjantów”. Asel Nurgaziyeva była uczestniczką przesłuchań w Parlamencie Europejskim, OBWE i ONZ, które dotyczyły stosowania tortur wobec świadków i skazanych, występujących w sprawie tragicznych wydarzeń i strzelania do ludzi w Zhanaozenie.

W ostatnim czasie Asel Nurgaziyeva zajmowała się przygotowywaniem pozwów dla poszkodowanych mieszkańców Zhanaozen, którzy chcą doprowadzić do powtórzenia procesu „Pięciu policjantów”. W czasie, kiedy Asel Nurgaziyeva będzie przebywała w areszcie, zdąży upłynąć termin składania pozwów. Poza tym, w dniu 13.12.2012 obrończyni praw człowieka miała przedstawić na konferencji w Almaty raport poświęcony zhanaozeńskiej tragedii.

Fundacja „Otwarty Dialog” żąda niezwłocznego zwolnienia z aresztu kazachskiej obrończyni praw człowieka.  Niewyjaśnione do końca okoliczności jej zatrzymania pozwalają przypuszczać, że w stosunku do Asel Nargaziyevej doszło do zamierzonej prowokacji. Apelujemy do władz Kazachstanu o przedstawienie oficjalnego wyjaśnienia zaistniałych wydarzeń, a do międzynarodowej społeczności, zwłaszcza do ONZ i OBWE, o wystąpienie w obronie aktywistki.