Gorące tematy:

Fundacja Otwarty Dialog na konferencji OBWE w Wiedniu poświęconej prawom człowieka

Przedstawiciel Fundacji Otwarty Dialog Maksym Sytnikov wziął udział w konferencji OBWE nt. praw człowieka, która odbyła się w Wiedniu 15-16.07.2019. W ramach wydarzenia przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci, wspólnie z oficjalnymi delegacjami państw członkowskich OBWE, omawiali kwestie, dotyczące przestrzegania praw człowieka w państwach członkowskich. Poruszano temat wykonania przez rządy państw członkowskich zobowiązań OBWE z zakresu praw człowieka, zwiększenia efektywności krajowych instytucji ochrony praw człowieka [ang. National Human Rights Institutions (NHRIs) – przyp. tłum.] i przeciwdziałania przemocy w Internecie. Oprócz części oficjalnej odbyło się wiele spotkań rzeczniczych z dyplomatami, przedstawicielami innych organizacji pozarządowych i ekspertami.

W swoim przemówieniu podczas sesji poświęconej zwiększeniu niezależności i efektywności krajowych instytucji ochrony praw człowieka Maksym Sytnikov poinformował o ostatnim pogorszeniu się sytuacji w zakresie praw człowieka w Kazachstanie. Sytnikov zwrócił uwagę na nieprzestrzeganie przez rząd Kazachstanu swoich zobowiązań międzynarodowych i wezwał do ukarania osób odpowiedzialnych za naruszenia politycznych i obywatelskich praw.

— Szczerze mówiąc, trudno mi mówić o jakichkolwiek krajowych instytucjach ochrony praw człowieka w państwie, którego władze nadal utrzymują więźniów politycznych… W Kazachstanie nie ma ani politycznych, ani obywatelskich praw. Nie ma wolności słowa, wolności pokojowych zgromadzeń, wolności mediów. Jest natomiast haniebna praktyka tortur i złego traktowania więźniów — powiedział w swoim przemówieniu Sytnikov. 

Przedstawiciel Fundacji podkreślił znaczenie stworzenia w Kazachstanie prawdziwych niezależnych krajowych instytucji ochrony praw człowieka, gdyż obecnie istniejące “nie chronią praw ludzi, a kryją tych, którzy naruszają te prawa”. Między innymi podniesiono kwestie aresztu wielodzietnych matek Oksany Shevchuk, Zhaziry Demeuovej i Gulzipy Dzhaukerovej, a także skandalicznego zatrzymania dziewczyny z niepełnosprawnością Kamily Shokanovej, która wyszła na jednoosobową pikietę pod Akimat miasta Ałmaty.

— Jedynym sposobem na ochronę praw obywateli Kazachstanu jest nałożenie sankcji wobec naruszeń zobowiązań OBWE. Jedynie sankcje personalne przeciwko osobom, naruszającym prawa człowieka, mogą zwiększyć efektywność krajowe instytucje ochrony praw człowieka — podsumował Sytnikov.

Na konferencji OBWE na temat praw człowieka byli obecni delegacje państw członkowskich OBWE, przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci. Uwolnienie więźniów politycznych jest jednym z głównych kryteriów, które ma spełnić Kazachstan i prezydent Tokayev. W ciągu 2 dni trwania wydarzenia oficjalna delegacja Kazachstanu nie była obecna.