Gorące tematy:

Emmanuel Macron pisze do Lecha Wałęsy w sprawie Lyudmyly Kozlovskiej

Pomimo informacji, iż Lyudmyla Kozlovska otrzymała prawo pobytu w Belgii, Prezydent Francji Emmanuel Macron postanowił przesłać wyrazy wsparcia prezydentowi Lechowi Wałęsie i – pośrednio – szefowej ODF Lyudmyle Kozlovskiej. Laureat pokojowej nagrody Nobla napisał do Prezydenta Macrona w lutym, prosząc Francję i Belgię o ułatwienie powrotu Lyudmyly Kozlovskiej do Europy, po bezprawnym wydaleniu jej ze strefy Schengen przez władze w Warszawie. Do swojego listu Prezydent Wałęsa dołączył publiczną petycję, którą zainicjował w tym celu.

W swoim liście, Prezydent Macron bezpośrednio odnosi się do kontrowersyjnych działań Polskich władz: “Swoboda przepływu osób na terenie Unii Europejskiej, podobnie jak swoboda wypowiedzi, stanowią prawa, które muszą być nie tylko przestrzegane, ale również bronione. Podobnie jak Pan, Francja jest szczególnie do nich przywiązana.”

W odniesieniu do powyższych idei, Prezydent zauważa fakt, że władze zarówno Francji, jak i Niemiec, umożliwiły Lyudmyle Kozlovskiej wstęp na swój teren, aby mogła zabrać głos w Radzie Europy oraz w Bundestagu.

Prezydent Macron kończy swój list komplementując Lecha Wałęsę za jego “wytrwałość i odwagę w zaangażowaniu na rzecz demokracji i praworządności, które są nieodłącznym elementem europejskiego projektu”.

ODF i Lyudmyla Kozlovska pragną podziękować obu prezydentom za ich wsparcie i słowa otuchy w tym trudnym czasie, oraz władzom Belgii za umożliwienie jej pozostania na terenie UE i zobligowanie Polski do usunięcia zakazu wjazdu do strefy Schengen.

Pełny list, wraz z tłumaczeniem, został opublikowany przez Prezydenta Wałęsę na Jego Twitterze.

Czytaj również: