Gorące tematy:

The Daily Beast: “Prawo i Sprawiedliwość udało się poza granice Polski, aby tam załatwiać swoje sprawy”

28 maja 2019 r. Michael Weiss opublikował artykuł w Daily Beast „o tym, jak skrajnie prawicowi populiści w Europie (…) są wchłaniani przez Rosję”. Weiss skupił się na wykorzystaniu Czwartej Władzy – mediów – która stała się narzędziem w rękach populistów, przekształcając się „jednopartyjne narzędzie propagandowe”.

W artykule wspomniano również o artykule w szkockim wydaniu „The Sunday Times”, w którym twierdzono, że Fundacja Otwarty Dialog pośrednio uczestniczyła w praniu pieniędzy, jak to zasugerowano w raporcie parlamentu mołdawskiego, a później cytowano w polskich mediach – Sieciach, Gazecie Polskiej i TV Republika – będących prawicową tubą propagandową otwarcie wspierającą Prawo i Sprawiedliwość oraz jej lidera Jarosława Kaczyńskiego.

Bardziej podstępnym sposobem na wykorzystanie prasy w celu zastraszania przeciwników jest zlecenie ataków renomowanym zagranicznym podmiotom. To ulubiona taktyka działań Kremla.

W minioną Wielkanoc, szkockie wydanie The Sunday Times opublikowało artykuł powołujący się na raport Mołdawskiej Komisji Parlamentarnej stwierdzający, że Fundacja Otwarty Dialog – organizacja pozarządowa z siedzibą w Warszawie, koncentrująca się na promowaniu demokracji w Europie Wschodniej i Środkowej Azji – brała „brudne pieniądze” i nadszarpywała integralność Mołdawii.

Jednak, pojawił się problem. A właściwie, powinien był się pojawić.

Ta informacja już wcześniej pojawiła się w tygodniku “Sieci”, polskim magazynie prawicowym popierającym Jarosława Kaczyńskiego oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Teraz, propagandowa tuba władzy w postaci “Gazety Polskiej” oraz “TV Republika”, wykorzystała fakt, że ta historia nabrała rozmachu wystarczającego aby zasłużyć na kolumnę w wiodącej brytyjskiej gazecie dużego formatu, aby doprowadzić do zamknięcia problematycznego NGOsa. Innymi słowy, Prawo i Sprawiedliwość udało się poza granice Polski, aby tam załatwiać swoje sprawy – pisze Michael Weiss.

* * * 

Michael Weiss jest redaktorem The Daily Beast, ekspertem amerykańskiego think-tanku Atlantic Council, współautorem bestsellera New York Timesa pn. ISIS: Inside the Army of Terror opublikowanego w 2015 r. oraz “The Menace of Unreality: How the Kremlin Weaponizes Information, Culture and Money,” o rosyjskiej propagandzie i dezinformacji oraz “An Invasion By Any Other Name: The Kremlin’s Dirty War in Ukraine” o agresji Rosji na Ukrainę. Specjalista od rosyjskiej wojny informacyjnej i zagrożeń hybrydowych.

Źródło: thedailybeast.com

Czytaj także: