Gorące tematy:

Radio Svoboda: Komisja w Normandii poparła propozycję ODF ws. przyjęcia Globalnej Ustawy Magnistkiego

Uczestnicy trzeciego seminarium komisji „Prawda, sprawiedliwość i pojednanie między Rosją, Ukrainą i UE”, które w dniach 2-5 czerwca odbywało się w miejscowości Caen w Normandii, wydali oświadczenie, w którym wzywają Rosję do natychmiastowego zaprzestania wojny z Ukrainą i uwolnienia wszystkich więźniów politycznych – informuje korespondent Radia Svoboda.

Uczestnicy seminarium uważają, że poszanowanie norm prawa międzynarodowego, opartych na wspólnych wartościach, takich jak sprawiedliwość i obrona praw człowieka, wymaga natychmiastowego zakończenia wojny Federacji Rosyjskiej na Ukrainie” – czytamy we wspólnym oświadczeniu uczestników trójstronnych rozmów w sprawie dążenia do pokoju między Rosją a Ukrainą.

Uczestnicy spotkania oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego z Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej zalecili, by nie przywracać Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, „dopóki będzie nadal rażąco naruszać prawo międzynarodowe, w tym Europejską Konwencję Praw Człowieka”. Poparli oni propozycję Fundacji Otwarty Dialog przyjęcia Globalnej Ustawy Magnitskiego przeciwko łamaniu praw człowieka.

Wśród sygnatariuszy dokumentu, adresowanego do społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy, Rosji i krajów UE, znalazła się przedstawicielka Fundacji Otwarty Dialog Paola Gaffurini.

Źródło: radiosvoboda.org