Gorące tematy:

Przestrzeganie praw aktywistów na Ukrainie – wspólna misja FIDU, ODF i Centrum Wolności Obywatelskich

W okresie 16-19.03.2019 r. członkowie Fundacji Otwarty Dialog wzięła udział w misji obserwacyjnej praw człowieka w Ukrainie. W jej ramach odbył się szereg spotkań z przedstawicielami ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego, środowisk eksperckich, władz Ukrainy i akredytowanych w tym kraju dyplomatów.

Zobacz pełną galerię

Misja była wspólnym przedsięwzięciem trzech organizacji pozarządowych broniących praw człowieka: Włoskiej Federacji Praw Człowieka (Włochy), Centrum Wolności Obywatelskich (Ukraina) oraz Fundacjo Otwarty Dialog. Organizacja misji została sfinansowana przez Włoską Federację Praw Człowieka.

W przedsięwzięciu udział wzięła także posłanka na Sejm RP, Kornelia Wróblewska (Koalicja Obywatelska), członkini Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej.

Misja dedykowana była w największym stopniu problematyce ataków na ukraińskich aktywistów, walczących z korupcją, lokalnymi układami oligarchicznymi i dysfunkcjami biernych bądź wspierających je organów ścigania, które w powszechnej opinii nie zostały wystarczająco zreformowane po rewolucji na Majdanie w 2013/14 r.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem opracowanym przez uczestników misji.