Gorące tematy:

Rachunki w „sprawie Kozlovskiej” pękają w szwach. W raporcie parlamentu znalazły się ślady Shora

W ujawnionym raporcie komisji parlamentarnej, której powierzono wyjaśnienie „okoliczności ingerencji Fundacji Otwarty Dialog w politykę wewnętrzną Mołdawii”, twierdzi się między innymi, że fundacja była finansowana m.in. z miliarda skradzionego z mołdawskich banków. NewsMaker (NM) postanowił zbadać raport od tej strony i znalazł nieścisłości dotyczące przelewów tych pieniędzy. Okazało się na przykład, że wskazane w raporcie przelewy na rzecz fundacji, rzekomo pochodzące z tego samego miliarda, zostały zrealizowane zanim doszło do afery z kradzieżą.

O treści raportu parlamentarnej komisji śledczej, ujawnionego 17 grudnia, NM pisał już szczegółowo. Autorzy raportu oskarżają fundację i jej założycielkę Lyudmylę Kozlovską o prowadzenie działalności na rzecz rosyjskich służb specjalnych i oligarchów posiadających wątpliwą przeszłość. Zaś mołdawską opozycję — o nielegalne finansowanie przez fundację i prowadzenie „działalności dywersyjnej” przeciwko Mołdawii. Przy czym zarzuty w wielu miejscach zostały oparte na informacjach uzyskanych od anonimowych blogerów i mediów kontrolowanych przez Partię Demokratyczną lub wobec niej lojalnych.

Ponadto, w raporcie jest mowa o tym, że fundacja Kozlovskiej była finansowana również z pieniędzy skradzionych z mołdawskich banków. NM postanowił zbadać raport od tej strony. Podano w nim między innymi, że Fundacja Otwarty Dialog otrzymywała pieniądze od spółki Silk Road Biuro Analiz i Informacji, której wiceprezesem jest Kozlovska, jak też od kilku firm posiadających siedzibę w rajach podatkowych. Przy czym w raporcie nie wskazano konkretnych transakcji, a jedynie ogólnie podano okres – od 2013 do 2018 roku.

W raporcie podano, że od 7 listopada 2013 do 13 grudnia 2013 spółka Silk Road otrzymała od spółki Austin Organization AG 119 610 dolarów. Z kolei spółka Austin, jak mówi się w raporcie, otrzymała 4,5 mln dolarów od spółki Wynford System Limited i Dunford Universal LLP. Daty transakcji nie podano.

Ostatnie dwie spółki — Wynford System Limited i Dunford Universal, jak wskazano w raporcie, otrzymały pieniądze od spółek PR Vert System i Seabon limited. Daty i kwoty przelewów nie podano, ale zaznaczmy, że PR Vert System, opierając się na tym logicznym łańcuszku przelewów, w żaden sposób nie mogła przelać pieniędzy później niż 13 grudnia 2013 roku (zapamiętajcie tę datę). Ten dzień, jak napisaliśmy wyżej, został podany w raporcie komisji parlamentarnej jako ostatnia możliwa data dokonania przelewów dla spółki Kozlovskiej — Silk Road.

Zarzut o to, że fundacja Kozlovskiej była finansowana ze skradzionego z mołdawskich banków miliarda, autorzy raportu opierają na tym, że spółka PR Vert System otrzymała pieniądze z kredytu udzielonego przez Moldindconbank grupie spółek należących do obecnego mera Orgiejowa Ilana Shora, wówczas będącego przewodniczącym Zarządu Administracji Banca de Economii. Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku, Shor został skazany na 7,5 roku więzienia w sprawie kradzieży miliarda (teraz sprawą Shora zajmuje się Izba Apelacyjna).

Kredyt, o którym mowa, figuruje w sprawie karnej przeciwko biznesmenowi Vyacheslavowi Platonowi. Przypominamy, że według wersji prokuratorów, Platon – wykorzystując wpływy w Moldindconbank (MICB) i usiłując ukryć, że pieniądze trafią do niego – przekonał Shora do zaciągnięcia w MICB kredytów na firmy, którymi kierował Shor — Biro media, Univet Invest, Contrade, Molint, Talnes, Lavima Impex. MICB udzielił tym firmom kredytów na łączną kwotę 23 410 984, 43 dolarów w okresie od 23 grudnia 2013 do 30 kwietnia 2014 roku. Następnie kredyty te zostały spłacone z pieniędzy Banca de Economii (schemat kradzieży). W konsekwencji pieniądze z kont spółek Shora zostały przelane na konta spółek nierezydentów, w tym PR Vert System.

W raporcie komisji parlamentarnej powiedziano, że PR Vert System (przypominamy, że autorzy raportu jeden za drugim powiązali spółkę PR Vert System z finansowaniem fundacji Kozlovskiej) otrzymała pieniądze z tych kredytów 30 grudnia 2013 roku. Pozostaje niezrozumiałe, jak autorzy raportu udowadniają w ten sposób, że Fundacja Otwarty Dialog była finansowana kosztem skradzionego miliarda, jeśli przelewy dla fundacji, na które powołują się w raporcie, zostały wykonane przed realizacją schematu kradzieży. Pamiętacie? Przed 13 grudnia.

W raporcie komisji parlamentarnej stwierdzono także, że fundacja Kozlovskiej „otrzymywała dużo podejrzanych transferów” od firm figurujących w raporcie Krolla: Winston Associates Ltd, Carberry Investment Ltd, Harwood United LLP, Harrogate Consulting LP, Rosslyn Trade LP. W raporcie wskazano, że spółki te wchodzą w skład „grupy Platona”.

Zaznaczmy, że te spółki rzeczywiście figurują w raporcie Krolla, ale nie mówi się w nim, że Platon ma coś wspólnego z tymi spółkami. Ale powiedziano w nim za to, że spółka Harwood United LLP dawała pieniądze na zakup akcji Reginie Apostolovej — obecnej wicemer Orgiejowa.

Równie ciekawe jest to, że spółki z tej samej listy Krolla — Winston Associates Ltd i Carberry Investment Ltd były założycielami spółek Armadale business services LLP, Frances trading LP i Joliet trading LP. Spółkami tymi, jak stwierdzono w wyroku ekspremiera Vladimira Filatova, włada Ilan Shor.

Źródło: newsmaker.md