Gorące tematy:

Polityka nienawiści i prześladowania w sferze publicznej – jak im przeciwdziałać?

“Polityka nienawiści i prześladowania w sferze publicznej – jak im przeciwdziałać?” O tym rozmawiać będziemy w trakcie dwóch paneli razem z zaproszonymi gośćmi.

Kliknij, aby przejść do wydarzenia na Facebook'u

Pierwszy panel poświęcony będzie polityce nienawiści wobec osób publicznych i sytuacja w mediach. Naszymi gośćmi będą:

  • Michał Boni, Poseł do Parlamentu Europejskiego, ‘powieszony na szubienicy’ przez działaczy ONR – przedstawi rolę mediów w szerzeniu nienawiści i zaprezentuje program Prawa i Wartości dedykowany wsparciu społeczeństwa obywatelskiego występującego w obronie wartości europejskich; 
  • Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog, aktywista ulicznym i mąż Ludmiły Kozłowskiej, deportowanej w sierpniu 2018 na wniosek rządu PiS z Polski i Unii Europejskiej;
  • Kornelia Wróblewska, Posłanka na Sejm RP, kandydatka w wyborach do PE – jako była dziennikarka i medioznawczyni przedstawi sytuację ulegających tabloidyzacji mediów i wpływ propagandy na życie publiczne; 
  • Piotr Owczarski, były pracownik TVP, który występował w Parlamencie Europejskim na temat propagandy i mobbingu w  mediach publicznych. Pozwany za swoje zeznania przez TVP – opowie o praktykach telewizji publicznej, w tym nagonkach na osoby i organizacje opozycyjne (m. in. zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza), wykonywanych na zlecenie PiS. 

Moderatorem tej debaty będzie Jacek Szymanderski, działacz opozycji antykomunistycznej, b. poseł, kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, członek Komitetu Koordynacyjnego Porozumienia Inicjatyw Obywatelskich i Rady Fundacji Otwarty Dialog. 

Drugi panel dotyczyć będzie polityki nienawiści i represji wobec aktywistów obywatelskich. W debacie udział wezmą:

  • Jarosław Kaczyński, adwokat, od wielu miesięcy zaangażowany w obronę aktywistów ulicznych broniących praworządności, demokracji i praw kobiet w Polsce; 
  • Agata Stacewicz, adwokatka, związana z ObyPomocą, zespołem ruchu Obywatele RP koordynującym pomoc prawną pro bono dla aktywistów ulicznych;
  • Magda Klim, aktywistka opozycji ulicznej, ofiara mowy nienawiści, dla zwolenników obecnej ekipy rządzącej znana jako “Ruda”.

Paneliści poruszą m.in. kwestię faszyzacji przestrzeni publicznej i agresji ze strony członków organizacji skrajnie prawicowych.  

Moderatorką tej debaty będzie Joanna Cuper, aktywistka uliczna, od 07.2017 organizatorka protestów w obronie praworządności i sądownictwa “Światełko dla Sądów”, Fundacja Otwarty Dialog. 

Gościem specjalnym debaty będzie pani Edyta Gheribi, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, członek zakładowej ZNP przy Uniwersytecie Łódzkim, członek Ligi Kobiet Polskich Łódzki Oddział Wojewódzki.

Przedstawi jak przy użyciu mediów państwowych (publicznych) prowadzi się propagandę i politykę nienawiści wobec nauczycieli – w świetle strajku nauczycieli.

Na spotkanie zapraszamy 8 maja 2019, o godzinie 17:40, Centrum Konferencyjne WILCZA, ul. Wilcza 9, Warszawa. 

Po zakończeniu obydwu paneli będzie możliwość otwartej debaty z publicznością.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Dla osób, które nie mogą dołączyć do nas osobiście, udostępnimy transmisję na żywo na naszej stronie www.facebook.com/ODFoundation.