Gorące tematy:

Lyudmyla Kozlovska w wywiadzie dla Hromadske TV o problemach z dostarczaniem pomocy dla ATO

23 lipca 2014 roku Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska udzieliła wywiadu dla ukraińskiej telewizji Hromadske. Mówiła w nim o działalności Fundacji w sferze pomocy Ukrainie, a w szczególności ochotnikom walczącym z rosyjską agresją na wschodzie kraju.

Przekazujemy kamizelki kuloodporne, hełmy kevlarowe, opatrunki Celox, leki (…). Oficjalnie zbieramy pieniądze dzięki pozwoleniu rządu w Polsce i nie tylko, i za te pieniądze właśnie dokonujemy zakupu kamizelek” – tłumaczy Prezes ODF i dodaje, że ostatnio z transportem tych środków ochrony życia wynikły poważne problemy. – „Dotychczas przekazywaliśmy na Ukrainę kamizelki dzięki pomocy naszych wolontariuszy. Każdy z nich [przekraczając granicę – przyp. red.] ubierał taką kamizelkę i z punktu widzenia polskiego prawa nie stanowiło to jego naruszenia. Jednakże 31 marca organizowaliśmy przekazanie znacznie większej partii kamizelek IV klasy kuloodporności” – opowiada Lyudmyla Kozlovska.

Transport ten został zatrzymany na granicy polsko-ukraińskiej ze względu na brak koncesji, czyli pozwolenia na obrót materiałami o znaczeniu strategicznym, a do takich zalicza się właśnie przekazywane przez ODF kamizelki i hełmy. „Nie byliśmy świadomi, że taka licencja jest potrzebna, gdyż dotychczas przekazywaliśmy pomoc innym sposobem i nikt na granicy nas nie pytał o dokumenty” – powiedziała Prezes Fundacji.

Obejrzyj cały wywiad:

Źródło: youtube.com/HromadskeTV