Gorące tematy:

Gazeta Wyborcza: Solidarni z euromajdanem. Przyjdźcie dziś na pl. Konstytucji

– Wyślijmy z Warszawy mocny sygnał, że popieramy pokojowe protesty Ukraińców, pokażmy naszą z nimi solidarność, spotkajmy się dziś o godz. 17 na pl. Konstytucji – mówią organizatorzy manifestacji.

Mimo względnego spokoju, który obserwujemy w ostatnich dniach, na Ukrainie ciągle łamane są prawa człowieka. Na kijowskim euromajdanie nie ustają protesty i wciąż rozlewają się na kolejne regiony kraju – tłumaczy Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog, która wraz z Amnesty International organizuje manifestację “Solidarni z euromajdanem”.

– Na Ukrainie dochodziło do pobić, tortur i śmierci niewinnych osób. Nie możemy pozwolić, aby te zbrodnie pozostały bezkarne – zachęca do przyjścia Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International.

Na oficjalnym profilu “Solidarni z euromajdanem” na Facebooku obecność na pl. Konstytucji zadeklarowało do wczoraj ponad 4 tys. osób.

W czasie demonstracji będzie można podpisać się pod petycją do ukraińskich władz o powstrzymanie się od dalszego używania przemocy oraz rozliczenia każdego przypadku łamania praw człowieka, w tym śmierci kilku demonstrantów. Swoją solidarność z euromajdanem będzie też można zamanifestować, robiąc sobie zdjęcie z hasłem popierającym protest lub nagrywając przesłanie. Zostaną one później zamieszczone na oficjalnym profilu dzisiejszej manifestacji “Solidarni z euromajdanem” na Facebooku.

– Zachęcamy też wszystkich do przynoszenia leków, których na Majdanie brakuje. Potrzebne są zwłaszcza środki przeciw przeziębieniu (rutinoscorbin, witamina C lub aspiryna), przeciwbólowe, wspomagające układ trawienny oraz środki opatrunkowe – wylicza Czuwara. Fundacja Otwarty Dialog wysłała już na Ukrainę dwa transporty medykamentów. Oba dotarły do szpitala polowego na euromajdanie i były przyjmowane z wdzięcznością. Dlatego na pl. Konstytucji oprócz leków, które będzie można zostawić w specjalnie do tego przygotowanym namiocie, będą też zbierane pieniądze na zakup kolejnych.

Ochotnicy pojadą do Kijowa

Na pl. Konstytucji będzie także można posłuchać relacji naocznych świadków wydarzeń na Ukrainie. Opowiedzą o nich przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych oraz wolontariusze, którzy stamtąd wrócili. Otwarty Dialog będzie też prowadził rekrutację chętnych, którzy chcieliby pojechać do Kijowa. – Do tej pory wysłaliśmy już dwie grupy ochotników, którzy na miejscu monitorują szpitale, sądy lub po prostu pomagają manifestantom. Mamy już kolejnych 140 ochotników. Najbliższy wyjazd planujemy w weekend – zachęca Natalia Rogaczewska z fundacji.

Dla wszystkich manifestantów zagra zespół Samba Rhythms of Resistance.

Dziś razem z “Gazetą Wyborczą” ukazał się specjalny dodatek “Solidarni z euromajdanem”. Wieczorem będziemy go rozdawać podczas wiecu na pl. Konstytucji. W ośmiostronicowym dodatku można przeczytać przesłanie Adama Michnika do Ukraińców (po polsku i ukraińsku), fotoreportaż z Majdanu, sylwetki przywódców protestów w Kijowie oraz rozmowy z tamtejszymi wolontariuszami i lekarzami. Będzie też niezbędnik, jak pomóc demonstrantom. Dołączymy także symboliczny plakat poparcia dla Ukrainy, który będzie można wyciąć.

Protest na pl. Konstytucji oprócz “Gazety Wyborczej” wspierają Krytyka Polityczna i stowarzyszenie Projekt: Polska w Warszawie.

Polskich wolontariuszy na Ukrainie można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto Fundacji Otwarty Dialog: PL56 2490 0005 0000 4600 5911 3255 Alior Bank SA, Kod BIC/SWIFT ALBPPLPW.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl