Gorące tematy:

Fundacja Otwarty Dialog i łódzka redakcja “Wyborczej”: Wspólna zbiórka dla kijowian

Protestujący w Kijowie potrzebują leków, środków opatrunkowych i kosmetyków. “W Warszawie Fundacja Otwarty Dialog prowadzi zbiórkę leków, a w czwartek na pl. Konstytucji zorganizuje manifestację solidarności z protestującymi. W Łodzi we współpracy z fundacją zbiórkę dla kijowian prowadzi nasza redakcja przy ul. Sienkiewicza 72 w godz. 10-20 “- informuje Gazeta Wyborcza.

Jak podaje portal, Fundacja Otwarty Dialog działa na kijowskim EuroMajdanie od listopada, gdy wybuchły antyrządowe demonstracje przeciwko niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. ODF organizuje koncerty i spotkania, m.in. z Jackiem Szymanderskim, działaczem KOR i Solidarności. Jej najważniejsze zadania to zbieranie informacji o łamaniu praw człowieka, bezpośrednia pomoc protestującym i prounijna edukacja.

Kilka dni temu do Kijowa wyjechało kolejnych ośmiu wolontariuszy, którzy chcą nieść pomoc kosztem życia osobistego – mówi Tomasz Czuwara, szef biura prasowego Fundacji Otwarty Dialog. – Skrupulatnie odnotowują m.in. przypadki porwań rannych demonstrantów ze szpitali. Wyniki naszej dotychczasowej pracy już zebraliśmy w raport, który opublikowaliśmy na stronie internetowej. Teraz przygotowujemy następny. Polacy pomagają także służbie medycznej EuroMajdanu oraz starają się odkłamywać wizerunek Unii Europejskiej zaszczepiony przez ukraińską propagandę. Dodatkowo obecność wolontariuszy na procesach sądowych w roli międzynarodowych obserwatorów wpływa na wydawane wyroki.

Źródło: lodz.wyborcza.pl