Gorące tematy:

“MSZ nie współpracowało ze strukturami mołdawskimi w sprawie ODF” – resort odpowiada na wniosek Fundacji

1 marca do Fundacji Otwarty Dialog wpłynęła odpowiedź na wniosek o udzielenie informacji publicznej w przedmiocie kontaktów polskich dyplomatów ze swoimi mołdawskimi odpowiednikami. Resort dementuje fakt współpracy ze strukturami mołdawskimi w sprawie ODF i Lyudmyly Kozlovskiej oraz informuje, że raport komisji śledczej, otrzymany od Ambasady Mołdawii w Polsce z prośbą o przesłanie do marszałka Kuchcińskiego, przekazał do ABW.

Przypomnijmy, w grudniu 2018 r. szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza uwieczniono na zdjęciach ze spotkania z szefem mołdawskiej dyplomacji, w trakcie którego pojawiły się dokumenty dotyczące ODF. Z kolei polski ambasador spotkał się z liderami opozycji i wyraził ubolewanie, że sprawa Lyudmyly Kozlovskiej jest instrumentalnie, dla celów polityki wewnętrznej, wykorzystywana przeciwko nim w Mołdawii. Nie zmieniło to jednak narracji mediów prorządowych w kraju rządzonym przez superoligarchę Vlada Plahotniuca.

Wobec powyższych faktów 14 lutego br. zwróciliśmy się z wnioskiem o informację publiczną do szefa MSZ w przedmiocie kontaktów naszych dyplomatów ze swoimi mołdawskimi odpowiednikami i innymi tamtejszymi strukturami władzy – chcieliśmy zrozumieć jak bliskie są ich relacje i czego dotyczą. Ostatniego dnia ustawowego terminu otrzymaliśmy pismo ze szczegółowymi odpowiedziami na sformułowane pytania z Biura Rzecznika Prasowego MSZ. Biuro rzecznika nie uniknęło także wyrażenia krytycznego stanowiska w przedmiocie oceny sytuacji “braku respektowania demokratycznych zasad” w tym kraju.