Gorące tematy:

ODF pyta polski MSZ o współpracę z Mołdawią

14 lutego 2019 roku Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej współpracy z władzami Mołdawii. Jak zwróciły uwagę nieliczne niezależne mołdawskie media, szef MSZ miał omawiać sprawę Lyudmyly Kozlovskiej ze swoim mołdawskim odpowiednikiem podczas Rady Ministerialnej OBWE w grudniu 2018 r.

We wniosku Przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek pyta m.in. o dokładny zakres przeprowadzonych rozmów związanych z wydaloną na wniosek polskich władz z UE Prezes ODF, stanowisko ministra w sprawie rzekomego finansowania przez Fundację Otwarty Dialog opozycyjnych polityków mołdawskich oraz wykorzystywane i przekazywane w związku z tym dokumenty.

W jakim zakresie, w okresie od sierpnia 2018 r. do 8 lutego 2019 r. polski MSZ współpracował i wymieniał informacje nt. Fundacji Otwarty Dialog i Prezes Zarządu Fundacji Lyudmyly Kozlovskiej ze strukturami mołdawskimi? Czy MSZ pozostawał w kontakcie z parlamentem mołdawskim w związku z pracami specjalnej parlamentarnej komisji śledczej powołanej do zbadania “wpływu Fundacji Otwarty Dialog na sytuację wewnętrzną w Mołdawii” oraz związków Fundacji z opozycją demokratyczną w tym kraju? Jakie informacje i jakie dokumenty były przekazywane stronie mołdawskiej, a jakie od niej otrzymywano? Czy
te dokumenty były przekazywane polskim służbom (w szczególności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego) przed podjęciem decyzji o umieszczeniu danych Lyudmyly Kozlovskiej w SIS II?” – czytamy we wniosku.

W piśmie padają również pytania o działania polskiego MSZ w celu sprostowania informacji ukazujących się w mołdawskiej prasie dotyczących współpracy polskich służb ze strukturami mołdawskimi w sprawie Fundacji Otwarty Dialog i/lub Lyudmyly Kozlovskiej na szkodę ugrupowań proeuropejskiej opozycji w Mołdawii, kierowanych przez Andreia Nastase i Maię Sandu.

Przypomnijmy, o wpływie Mołdawii i Kazachstanu na polską propagandę pisały już wcześniej portale Onet.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

Zdjęcie ilustracyjne ze strony głównej – Tymon Markowski/MSZ

Czytaj także: