Gorące tematy:

Lyudmyla Kozlovska przemawia podczas wydarzeń na Sorbonie we Francji oraz w Wyszehradzie na Węgrzech

Tuż przed przerwą świąteczną prezes ODF Lyudmyla Kozlovska wzięła udział w dwóch międzynarodowych wydarzeniach. Pierwsze, zorganizowane przez partię ALDE w Wyszehradzie na Węgrzech w dniach 1-2 grudnia, skupiło się na “świetlanej przyszłości liberalizmu” w Europie. Drugie, zorganizowane 15 grudnia przez Uniwersytet w Sorbonie w Paryżu i dwa think-tanki – Ukraine Action oraz Russie-Libertés, zajmowało się wpływami Kremla i jego politycznych sojuszników na obronę praw człowieka w Europie.

Ze względu na niezdolność Lyudmyly do podróży poza Belgię wynikającą z nałożonego na nią przez polski rząd zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej, uczestniczyła ona w tych wydarzeniach za pośrednictwem telekonferencji.

Oto kilka fragmentów streszczeń tych wydarzeń opublikowanych przez ich organizatorów.

Wydarzenie “Świetlana przyszłość liberalizmu” w Wyszehradzie:

Katja Damij wygłosiła mowę powitalną w imieniu premiera Słowenii i jego partii Stranka LMS, która dołączyła do ALDE w Madrycie, po czym poparła cel spotkania. Oprócz wykładu profesora Pohorylesa na temat podstawowych wartości liberalizmu, István Hegedüs z Hungarian Europe Society (NGO) wspominał wydarzenia, które doprowadziły do spowolnienia liberalnego kursu na Węgrzech po 1991 roku. Zamknięcie Centralnego Uniwersytetu w Budapeszcie nazwał przełomowym wydarzeniem, które nie może obyć się bez konsekwencji. Anett Bösz, posłanka do parlamentu Węgier (MLP), prosiła, by liberałowie odpowiedzieli na potrzeby społeczne obywateli i pokazali, jak ważne są wartości liberalne nie tylko dla wolności osobistej, ale także dla wspierania rozwoju społecznego i gospodarczego. Lyudmyla Kozlovska, która nie mogła osobiście wziąć udziału w tym wydarzeniu, ponieważ Polska umieściła ją na czarnej liście, za pośrednictwem wideokonferencji podkreśliła znaczenie stawiania się za osobami w krajach, w których są one prześladowane za krytykę osłabianych wartości liberalnych.

Wydarzenie “Kreml i reakcyjna fala w Europie” na Sorbonie:

Konferencja zorganizowana przez Russie-Libertés, we współpracy z Association des Droits de l’Homme (Stowarzyszenie Praw Człowieka) Uniwersytetu w Sorbonie i Ukraine Action, zgromadziła heterogeniczną grupę mężczyzn i kobiet z pasją do dwóch głównych osi dyskusji: „Kreml i jego polityczni sprzymierzeńcy w Europie” oraz „Wpływ Kremla na rządy prawa w Europie”.

W konferencji udział wzięli, między innymi:

– Mael Cheref, prezes Association Des Droits de l’Homme Uniwersytetu w Sorbonie,
– Alexis Prokopiev, członek i współzałożyciel Russie-Libertés,
– Anton Shekhovtsov, naukowiec, Instytut Współpracy Euroatlantyckiej,
Lyudmyla Kozlovska, prezes Fundacji Otwarty Dialog (która, ma zakaz poruszania się po UE z powodu wpisania jej do systemu SIS II przez polskie władze),
– André Gattolin, senator LaREM, wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Europejskich,
– Anna Garmash, przewodnicząca stowarzyszenia Ukraine Action,
– Ioulia Berezovskaya, dyrektor generalny strony internetowej Grani.ru.

Podczas tej konferencji przywołano istniejące powiązania Kremla z ruchami reakcyjnymi, nie zapominając, że istnieją one tak w formie klasycznej, skrajnej prawicy jak również nowej – niemal rewolucyjnej. Powiązania te mają głównie charakter polityczny i finansowy (przykładem jest skrajno-prawicowy ruch we Francji), ale mimo to interesujące i ważne jest kwestionowanie ich genezy i celów. Z drugiej strony chodzi przede wszystkim o to, że Kreml ma mało widoczny, ale wciąż namacalny wpływ na rządy prawa w Europie, zwłaszcza poprzez taktyki dezinformacji i tzw. „fake newsy”.