Skarga na postanowienie Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców z dnia 20 listopada 2018 r., który utrzymał w mocy zaskarżone wcześniej postanowienie w przedmiocie umieszczenia danych Lyudmyly Kozlovskiej w wykazie cudzoziemców niepożądanych SIS II, została złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dn. 27 grudnia 2018 r.
Postanowieniu zarzucono szereg naruszeń prawa krajowego i europejskiego m. in. Karty Praw Podstawowych UE, rozporządzenia SIS II, ustawy o cudzoziemcach, kodeksu postępowania administracyjnego, a także Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z dnia 4 listopada 1950 roku. Pełnomocnik Lyudmyly Kozlovskiej wskazał przy tym m. in. na nieprawidłowe sporządzenie uzasadnienia prawnego postanowienia, brak wyczerpującego zebrania i należytej oceny materiału dowodowego i uniemożliwienie wypowiedzenia się w tej sprawie Skarżącej, naruszenie zasady proporcjonalności poprzez umieszczenie danych Skarżącej w SIS II w świetle braku odpowiednich przesłanek oraz umieszczenie danych Lyudmyly Kozlovskiej w SIS II w oparciu o czynność materialno-techniczną, a nie w oparciu o indywidualną decyzję administracyjną; niepoinformowanie Skarżącej o tym, że jej dane znalazły się w SIS II, pozbawienie Skarżącej skutecznego środka prawnego przed Sądem oraz sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy w zakresie, w jakim umieszczenie danych Skarżącej w wykazie nastąpiło w oparciu o czynność materialno-techniczną, a nie decyzję administracyjną; odstąpienie od sporządzenia uzasadnienia postanowienia dotyczących okoliczności faktycznych wydanej decyzji, co uniemożliwia wniesienie skutecznie środka odwoławczego i prawidłową międzyinstancyjną kontrolę zaskarżonego orzeczenia; nieuprawnionej ingerencji w prawo do życia rodzinnego i prywatnego Skarżącej.
Pełnomocnik Lyudmyly przedstawił także kontekst polityczny związany ze sprawą, w tym historię działalności kierowanej przez nią Fundacji Otwarty Dialog i jej męża Bartosza Kramka oraz stanowiącego odpowiedź na nie prób nacisku wywieranego przez polityków obozu rządzącego i podporządkowane im organy państwa polskiego. Wniósł także o rozważenie przez Sąd zwrócenia się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na podstawie art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej z wnioskiem o rozpatrzenie pytania prejudycjalnego: czy pojęcie „decyzji”, o której mowa w art. 24 ust. 1 rozporządzenia SIS II, należy rozumieć wyłącznie jako indywidualny akt administracyjny wydany względem cudzoziemca czy też prawo unijne dopuszcza ustanowienie w prawie krajowym regulacji pozwalającej na działanie organu władzy publicznej państwa członkowskiego Unii Europejskiej wobec jednostki, bez wydania aktu administracyjnego i bez formalnej notyfikacji osobie, której dotyczy.
Wszystkie decyzje dotyczące sprawy Lyudmyly Kozlovskiej podejmowały dotąd organy administracji rządowej – Wojewoda Mazowiecki oraz Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, podlegający bezpośrednio ministrowi właściwemu ds. wewnętrznych. Rozpatrzenie szeregu skarg złożonych do Warszawskiego Sądu Administracyjnego przez Skarżącą może zająć lata.
UPDATE: Sąd uznaje zakaz wjazdu dla Lyudmyly Kozlovskiej za nieuzasadniony
Podpisz petycję:
Czytaj także:
- Polska korzysta z systemu SIS, aby powstrzymać Prezes Fundacji Otwarty Dialog przed wjazdem do strefy Schengen
- Informacja ws. umieszczenia Lyudmyly Kozlovskiej w systemie SIS przez Polskę
- Wniosek o usunięcie Lyudmyly Kozlovskiej z SIS złożony do Urzędu ds. Cudzoziemców
- Jest decyzja Wojewody Mazowieckiego. Lyudmyla Kozlovska bez zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE
- Postanowienie szefa Urzędu ds. Cudzoziemców zaskarżone. Ponowny wniosek Lyudmyly Kozlovskiej o wykreślenie z systemu SIS
- Urząd ds. Cudzoziemców ponownie odmawia wykreślenia Lyudmyly Kozlovskiej z SIS
- Bezprecedensowe ataki na Fundację Otwarty Dialog w Polsce
- Informacje na temat bezprecedensowych ataków na organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce