W dniach 17-18 maja przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog odbyli serię spotkań z niemieckimi politykami w Bundestagu.
To była bardzo owocna wizyta w Niemczech. Udało nam się spotkać z Renatą Alt, Margarete Bause, Alexandrem Kulitzem, a także z Markusem Pieperem z Fundacji Badań nad Dyktaturą SED.
Podczas spotkań rozmawialiśmy o sytuacji politycznej i przestrzeganiu praw człowieka na Ukrainie, w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, ale główny nacisk położyliśmy na Mołdawię i Kazachstan, ponieważ zajmujemy się przede wszystkim tym, co dzieje się w tych dwóch państwach.
Mówiliśmy o łamaniu praw człowieka, naciskach na niezależnych dziennikarzy, prześladowaniach politycznych, torturowaniu więźniów politycznych i ściganiu prawników w Mołdawii i Kazachstanie.
Asem Tokajeva zwróciła uwagę na wykorzystanie kazachskiego oddziału Radia Azattyq jako narzędzia propagandy reżimu Nazarbayeva.
Grigore Petrenco mówił o sprawie Any Ursachi, a Hayni Yerimbetova opowiedziała o przypadkach jej dzieci – Boty Jardemalie i Iskandera Yerimbetova – oraz o sposobie represjonowania jej rodziny w Kazachstanie.
Pokazywaliśmy parlamentarzystom zdjęcia. Mówiliśmy im o absurdalnych aresztowaniach i nękaniu działaczy Demokratycznego Wyboru Kazachstanu trzymających niebieskie balony oraz osób, które protestowały 10 maja w różnych miastach Kazachstanu przeciwko torturom i w obronie prześladowanych politycznie ludzi. Ta sprawa bardzo zainteresowała parlamentarzystów.
Kiedy zapytali, w jaki sposób mogą nam pomóc, przekazaliśmy im dwie, naszym zdaniem, najskuteczniejsze rekomendacje:
– poruszenie przedstawionych przez nas kwestii przed Międzynarodowym Funduszem Walutowym w celu konieczności podjęcia działań w porozumieniu z UE i wprowadzenia warunków, które obejmą poszanowanie praw człowieka w odniesieniu do pomocy finansowej dla państw, w szczególności dla Mołdawii i Kazachstanu,
– poparcie przez Bundestag Globalnej Ustawy Magnitskiego, jako jednego z najbardziej skutecznych mechanizmów przeciwdziałania bezkarności dyktatorów.