Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 r.
Poniżej znajduje się pełny harmonogram wydarzeń poprzedzających wydalenie z UE Lyudmyly Kozlovskiej, Prezes Fundacji Otwarty Dialog. Ta lista będzie aktualizowana wraz z rozwojem wydarzeń.
21.07.2017 – Bartosz Kramek, mąż Lyudmyly Kozlovskiej, publikuje post na temat obywatelskiego nieposłuszeństwa na swoim prywatnym koncie na Facebooku.
27.07.2017 – Na wniosek Ministra Koordynatora Służb Specjalnych skierowanego do Ministra Spraw Zagranicznych rozpoczyna się seria prób cenzurowania i przejęcia kontroli nad Fundacją, począwszy od żądania o usunięcie z Facebooka i strony Fundacji oświadczenia, udostępniającego post Bartosza Kramka.
07.08.2017 – Służby fiskalne uruchamiają specjalną kontrolę skarbową i celną w Fundacji Otwarty Dialog na podstawie bezpośredniej prośby MSZ (pomimo faktu, że różne – nie pozostawiające wątpliwości – kontrole, zostały już przeprowadzone w poprzednich latach). Kontrola przeprowadzana jest w niespotykany dotąd sposób – siedmiu kontrolujących zabezpiecza dokumentację księgową Fundacji, a duża liczba współpracowników ODF jest przesłuchiwana, co znacząco utrudnia pracę Fundacji.
8.08.2017 – Prawicowi dziennikarze i politycy otwarcie rozważają deportację Lyudmyly Kozlovskiej jako jeden z możliwych środków przeciwko ODF.
03.10.2017 – Minister Spraw Zagranicznych składa wniosek o wprowadzenie zarządu komisarycznego do Fundacji w związku z odmową usunięcia żądanych przez niego treści. Wniosek ten zostaje odrzucony przez sąd 7 grudnia, a następnie również w kwietniu 2018 r.
17.10.2017 – Fundacja Otwarty Dialog publikuje opracowanie pn. „Unprecedented attacks on the Open Dialogue Foundation in Poland”, w którym bierze pod uwagę – w związku z obawami cudoziemców związanych z organizacją, pomysłami (tzw. planami kontrakcji) rozważanymi przez prorządowych publicystów oraz nieoficjalnie otrzymywanymi informacjami – ryzyko wydania zakazu wjazdu i deportacji Lyudmyly Kozlovskiej, Prezes Zarządu Fundacji, z Polski
01.03.2018 – W związku z dobiegającą końca ważnością karty pobytu, Lyudmyla Kozlovska składa w Polsce wniosek o wydanie karty rezydenta długoterminowego UE.
24.04.2018 – 34 organizacje pozarządowe na całym świecie, zrzeszone w ramach Civic Solidarity Platform, podpisują apel w obronie prześladowanych organizacji obywatelskich w Polsce, w tym ODF.
18.07.2018 – Lyudmyla Kozlovska otrzymuje odpowiedź z Urzędu Województwa Mazowieckiego informującą ją, że część jej akt dotyczących pobytu stałego została utajniona.
13.08.2018 – Lyudmyla Kozlovska przybywa na lotnisko w Brukseli lotem z Kijowa. Zostaje zatrzymana przez belgijską policję graniczną i poinformowana, że została umieszczona w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) na najwyższym poziomie alarmowym, co oznacza, że nie może wjechać do strefy Schengen. 15 godzin po zatrzymaniu, po otrzymaniu potwierdzenia od władz polskich, że ostrzeżenie SIS rzeczywiście jest w mocy, belgijska policja dokonuje wydalenia Lyudmyly z powrotem do Kijowa.
14.08.2018 – 11.09.2018 – Lyudmyla zostaje zmuszona do pozostania w Kijowie, nie może wrócić do męża w Polsce ani do swojego drugiego domu i biura w Brukseli w Belgii. W Kijowie jest stale śledzona przez nieznane osoby – prawdopodobnie służby bezpieczeństwa państw postsowieckich (Mołdawii, Kazachstanu i/lub Rosji). Obawiając się o swoje bezpieczeństwo, jest zmuszona co kilka dni zmieniać miejsce zamieszkania, pozostając w wynajętych pokojach i apartamentach.
Sprawa Ludmiły wzbudza oburzenie wśród ekspertów, polityków oraz w mediach na całym świecie. Sytuację opisują media na całym świecie, w tym Washington Post, Daily Mail, New York Times (już niedostępny), Financial Times (już niedostępny), ABC News (artykuł już niedostępny), Politico Europe (wielokrotnie), EUobserver (i tutaj), EurActiv (również tutaj) i wiele innych.
Sytuacja wywołuje także falę ostrej krytyki ze strony niezależnych mediów, dziennikarzy i publicystów Polsce (Gazeta Wyborcza np. tutaj, tutaj, tutaj, tutaj and tutaj, Newsweek np. tutaj i tutaj, Onet.pl (wiele), naTemat.pl (wiele), Wprost (wiele).
Kyiv Post nazywa Jarosława Kaczyńskiego ukraińskim “Wrogiem tygodnia” za “bulwersujący atak” na Prezes Fundacji Otwarty Dialog.
22.08.2018 – Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydaje oświadczenie w sprawie nadużywania SIS przez Polskę.
23.08.2018 – Przewodniczący ALDE, Guy Verhofstadt, wyraża na Twitterze swoje oburzenie w tej sprawie i wysyła list do Komisji Europejskiej w imieniu swojej grupy w Parlamencie Europejskim, domagając się śledztwa w sprawie ewentualnego nadużycia SIS przez Polskę.
W 10 miejscach w Polsce odbywają się protesty w obronie Lyudmyly Kozlovskiej.
Lech Wałęsa – były prezydent Polski i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, występuje z petycją kierowaną do przedstawicieli państw członkowskich UE, w której apeluje o przyznanie Lyudmyle Kozlovskiej obywatelstwa ich kraju bądź umożliwienia jej w jakikolwiek inny sposób powrotu do UE. Petycję podpisuje ponad 30 tysięcy obywateli UE oraz ponad 80 osobistości, m.in. europejska komisarz Elżbieta Bieńkowska, Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, liczni posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele wszystkich sfer życia publicznego w całej Europie.
24.08.2018 – Polski Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie wydalenia Lyudmyly Kozlovskiej.
27.08.2018 – Ukraińskie organizacje praw człowieka wydają wspólne oświadczenie w sprawie wpisania Lyudmyly Kozlovskiej do SIS.
30.08.2018 – Dr Evelien Brouwer z Vrije Universiteit Amsterdam publikuje analizę prawną potwierdzającą nadużywanie SIS przez polskie władze oraz niezgodność polskiego prawa z rozporządzeniem SIS.
04.09.2018 – Wniosek o wykreślenie Lyudmyly Kozlovskiej z SIS zostaje złożony w Wydziale ds. Cudzoziemców Mazowieckieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
11.09.2018 – Na zaproszenie posłów do Bundestagu Franka Schwabe (SPD) i dr. Andreasa Nicka (CDU) Lyudmyla Kozlovska przylatuje do Berlina na podstawie specjalnej wizy wydanej „w interesie narodowym” przez władze niemieckie.
12.09.2018 – Pełnomocnik Lyudmyly Kozlovskiej w Brukseli wnosi o udzielenie informacji i skorygowanie wpisu do SIS przez Belgijski Urząd Ochrony Danych.
13.09.2018 – Lyudmyla Kozlovska przemawia podczas debaty panelowej w Bundestagu w sprawie demontażu rządów prawa w Polsce i na Węgrzech. Jej pojawienie się powoduje dyplomatyczny spór między Polską a Niemcami, MSZ wzywa ambasadora Niemiec do złożenia wyjaśnień, a prezydent Andrzej Duda odbywa osobistą rozmowę w tej sprawie z prezydentem Steinmeierem.
26.09.2018 – Lyudmyla Kozlovska przemawia na otwartej sesji ALDE w Parlamencie Europejskim (pełne nagranie) po otrzymaniu wizy belgijskiej na wniosek posłów Parlamentu Europejskiego Guya Verhofstadta (ALDE), Rebecci Harms (Zieloni) i Michała Boniego (EPL) ), wywołując po raz kolejny oburzenie w Polsce. MSZ wzywa ambasadora Belgii w celu złożenia wyjaśnień.
The New York Times demaskuje szybko rozprzestrzeniające się w Internecie zdjęcie Lyudmyly Kozlovskiej z Georgem Sorosem, które amerykańska prawica umieszcza w sieci w czasie przesłuchań kontrowersyjnego kandydata na sędziego Sądu Najwyższego – Bretta Kavanaugh twierdząc, że kobietą na zdjęciu jest dr Christine Blasey Ford. Zdjęcie zostaje udostępnione w mediach społecznościowych i na prawicowych stronach internetowych co najmniej 100 000 razy.
4.10.2018 – Wojewoda Mazowiecki odmawia Lyudmyle Kozlovskiej udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, uzasadniając swoją decyzję umieszczeniem jej danych w krajowym rejestrze osób niepożądanych, jak również w SIS.
Na osobiste żądanie sprawującego realną władzę w państwie szefa rządzącej Partii Demokratycznej Vlada Plahotniuca rozpoczyna prace specjalna komisja śledcza parlamentu Mołdawii powołana do zbadania “Fundacji Otwarty Dialog [ODF] i Prezes ODF, Lyudmylę Kozlovską, pod kątem ingerencji w sprawy wewnętrzne Republiki Mołdawii, jak również finansowania partii opozycyjnych”. Faktycznym powodem jest wsparcie udzielane przez Lyudmylę Kozlovską i ODF lokalnemu społeczeństwu obywatelskiemu i starania o nałożenie sankcji na skorumpowane elity polityczne. Pretekstem – nałożony przez Polskę zakaz wjazdu i sfinansowanie kosztów wyjazdu liderów opozycji Andreia Nastase i Mai Sandu do Parlamentu Europejskiego w maju 2017 r.
04-06.10.2018 – Lyudmyla Kozlovska przewodniczy delegacji ODF do Londynu, a rząd brytyjski potwierdza ważność jej długoterminowej wizy wydanej pomimo zakazu SIS. Delegacja spotyka się m.in. z Laurentem Pechem, kierownikiem Departamentu Prawa i Polityki na Uniwersytecie Middlesex, Edwardem Lucasem, ekspertem w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i felietonistą w The Times, Jamesem Nixeyem, szefem programu Rosja i Eurazja w Chatham House oraz Anne Applebaum, dziennikarką i laureatką nagrody Pulitzera. Polski wiceminister Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki zapoczątkowuje dyplomatyczną kłótnię w tej sprawie na Twitterze, domagając się od Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce potwierdzenia „zaufania do polskiego kontrwywiadu”. Władze brytyjskie ignorują jego prośbę.
08.10.2018 – Po otrzymaniu wizy od władz francuskich, Lyudmyla Kozlovska przemawia na dwóch wydarzeniach w Radzie Europy w Strasbourgu na zaproszenie posłów do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Franka Schwabe, Dr Andreasa Nicka i Gyde Jensen. Polski dyplomata obecny na jednym z wydarzeń stara się bronić działań polskiego rządu, wymieniając problemy, jakich rząd doświadcza w związku z Kozlovską, w tym „publikowanie antyrządowych treści i prowadzenie działań politycznych skierowanych przeciwko obecnemu rządowi polskiemu”. MSZ tym razem rezygnuje z wezwania francuskiego ambasadora do złożenia wyjaśnień.
10.10.2018 – Polskie media prawicowe podają, że Lyudmyla Kozlovska jest obiektem śledztwa prowadzonego przez ukraińskie Służby Bezpieczeństwa (SBU). Okazuje się, że jest to fake-news rozpowszechniany przez stronę internetową “StopKor”, który natychmiast dementują same ukraińskie Służby Bezpieczeństwa – także w ich późniejszym piśmie przesłanym do ODF.
11.10.2018 – Grupa ALDE w Parlamencie Europejskim przesyła drugie pismo do Komisji Europejskiej, domagając się podjęcia działań w sprawie zakazu Schengen i wzywając Komisję do wszczęcia postępowania w sprawie uchybień, jakich dopuściła się Polska na podstawie „niedopełnienia obowiązków wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej”.
15.10.2018 – Po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi na wniosek o usunięcie Lyudmyly Kozlovskiej z SIS, prawnik ODF ponownie składa wniosek o usunięcie jej z systemu – tym razem do Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego, którzy skierowali listy do Komisji Europejskiej, otrzymują odpowiedź od pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. W swojej odpowiedzi komisarz Timmermans podkreśla, że SIS podlega jurysdykcji państw członkowskich, a zatem Lyudmyla Kozlovska powinna odwołać się do polskich władz zgodnie z rozporządzeniem SIS II. Nie ma tu mowy o braku procedur odwoławczych przewidzianych w niniejszej sprawie na mocy polskiego prawa, które – również z tego powodu – zostały uznane za niezgodne z rozporządzeniem UE przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i dr Eveliena Brouwera z Vrije Universiteit Amsterdam.
18.10.2018 – Wojewoda Mazowiecki wydaje decyzję o nieprzedłużeniu Lyudmyle Kozlovskiej zgody na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
24.10.2018 – Łódzki Urząd Celno-Skarbowy przedstawia wynik kontroli, w którym twierdzi, że Fundacja musi uregulować ponad 700.000 zł zaległego podatku CIT z tytułu działań na rzecz obrony praw człowieka i pomocy humanitarnej dla Ukrainy, które – zdaniem urzędu – nie są zwolnione z obowiązku podatkowego.
Parlament Europejski, podczas posiedzenia plenarnego, debatuje o nowelizacji europejskiego rozporządzenia o SIS II. Podczas debaty kilku eurodeputowanych z różnych frakcji i krajów – m.in. Julie Ward (S&D/Wielka Brytania), Eva Joly (Zieloni/Francja), Gérard Deprez (ALDE/Belgia), Michał Boni i Róża Thun (EPL/Polska) – podnosi kwestię Lydmyly Kozlovskiej jako przykład “nadużywania systemu przez niektóre kraje członkowskie do swoich antydemokratycznych celów”. Sugerują, że system powinien zawierać bezpieczniki, które chroniłyby przed “dalszym nadużywaniem i wpisywaniem do baz danych osób z powodów politycznych”.
29.10.2018 – Odwołanie od decyzji Wojewody z dn. 4.10.2018 w sprawie pobytowej zostaje złożone do Szefa Urzędu do spraw Cudzoziemców.
16.11.2018 – Komisja śledcza parlamentu Mołdawii publikuje raport, w którym wzywa organy ścigania do zajęcia się sprawą ODF. Komisja wykorzystuje “tajne” informacje otrzymane od polskich władz, z których ma rzekomo wynikać, że ODF jest powiązany z rosyjskimi służbami specjalnymi. Proeuropejska opozycja, oskarżona o “nielegalne finansowanie” przez ODF obawia się, że sprawa ma posłużyć wykluczeniu jej z wyborów parlamentarnych w lutym 2019 r.
20.11.2018 – Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie w przedmiocie umieszczenia danych Lyudmyly Kozlovskiej w wykazie cudzoziemców niepożądanych SIS. Skarga na powyższe postanowienie została złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dn. 27 grudnia 2018 r. Postanowieniu zarzucono szereg naruszeń prawa krajowego i europejskiego m. in. Karty Praw Podstawowych UE, rozporządzenia SIS, ustawy o cudzoziemcach, kodeksu postępowania administracyjnego, a także Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z dnia 4 listopada 1950 roku.
22.11.2018 – Lyudmyla Kozlovska przemawia w brytyjskiej Izbie Gmin w panelu dyskusyjnym na temat rządów prawa w Polsce i na Węgrzech, zorganizowanym przez Foreign Policy Centre.
23.11.2018 – Lyudmyla Kozlovska przewodniczy panelowi „Zmieniająca się rola parlamentów w obronie praw człowieka i praworządności” na forum ONZ (UN Forum on Human Rights, Democracy and the Rule of Law) w Genewie. Szwajcaria jest kolejnym krajem, który umożliwił Lyudmyle wjazd na swoje terytorium wbrew stanowisku polskich władz.
Media informują o śledztwie prowadzonym przez ABW w związku z rzekomym procederem prania pięniędzy związanym z Fundacją Otwarty Dialog, firmą Bartosza Kramka Silk Road Biuro Analiz i Informacji sp. z o.o. Polskie władze mają je łączyć z tzw. Aferą Panama Papers i bliżej niesprecyzowana „działalnością przestępczą“, nie przedstawiając żadnych dowodów na te oskarżenia.
11-12.2018 – Lyudmyla Kozlovska zostaje zaproszona do przemówienia we włoskim Senacie przez senatora Roberto Rampiego, w parlamencie Austrii, na Sorbonie w Paryżu oraz podczas wydarzenia parlamentarnego na Węgrzech na zaproszenie posłanki Anett Bősz. Uczestniczy w wydarzeniach we Francji i na Węgrzech za pośrednictwem telekonferencji.
29.01.2019 – Lyudmyla Kozlovska otrzymuje pismo z Prokuratury Generalnej Mołdawii z dn. 4 stycznia 2019 roku, w którym jest wzywana do stawienia się na przesłuchanie w Kiszyniowie w dniu 15 lutego 2018 r. (sic!).
Były belgijski premier i przewodniczący grupy ALDE w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt pisze list w obronie Lyudmyly Kozlovskiej z zaleceniami dla władz belgijskich oraz zaznaczeniem, że “jeśli jakikolwiek wniosek o tak zwaną pomoc wzajemną, ekstradycję lub inne żądania związane z Lyudmylą Kozlovską zostaną otrzymane przez władze belgijskie od ich mołdawskich odpowiedników, powinny być traktowane one jako prześladowanie polityczne w celu wywierania nacisku na obrończynię praw człowieka, oraz podchodzić do nich należy z najwyższym sceptycyzmem i nie traktować ich jako wiążących wniosków kierowanych przez państwo, które w pełni przestrzega zasad państwa prawa“. Podobne listy do Parlamentu Europejskiego mają wydać również inni posłowie.
04.03.2019 – Lyudmyla Kozlovska otrzymuje 5-letnie prawo stałego pobytu w Belgii. Zgodnie z Artykułem 25 Konwencji Wykonawczej do układu z Schengen Polska zobowiązana jest niezwłocznie usunąć swój alert w systemie SIS, mogąc zachować Kozlovską jedynie na krajowej liście osób niepożądanych.