Gorące tematy:

ODF uczestnikiem jesiennej sesji PACE 2018, w czasie której zabierze głos w obronie praworządności i działaczy na rzecz praw człowieka

Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska, została zaproszona do wzięcia udziału w dwóch wydarzeniach towarzyszących, które odbędą się w ramach jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w Strasburgu w dniach od poniedziałku 8 do 10 października 2018 r.

W poniedziałek, 08.10.2018, Kozlovska wygłosi swoje stanowisko w czasie wydarzenia zatytułowanego „Ograniczanie przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego i prześladowanie działaczy na rzecz praw człowieka”, które odbędzie się w godzinach od 13:15 do 14:15 w sali nr 10 Pałacu Europy. Organizatorem wydarzenia towarzyszącego jest Instytut Wolności i Bezpieczeństwa Reporterów (IRFS), a gospodarzem — Olena Sotnyk, (Ukraina, ALDE), sprawozdawca ds. ograniczeń działalności organizacji pozarządowych (PACE, Komisja Prawna i Praw Człowieka), przy wsparciu konferencji INGO Rady Europy.

W środę 10.10.2018, w godzinach od 13:00 do 14:00, w sali nr 14 odbędzie się wydarzenie pt. „Prawa człowieka w niebezpieczeństwie — demontaż praworządności w Polsce”. Organizator konferencji, Frank Schwabe (Niemcy, SOC), jako pierwszy zaprosił Kozlovską z powrotem na terytorium UE po nałożeniu na nią skandalicznego zakazu wjazdu do strefy Schengen przez polskie władze w sierpniu 2018 roku.

W swoich wystąpieniach Kozlovska i delegacja odniosą się zarówno do jej sprawy, która stanowi niepokojący sygnał osłabienia rządów prawa w Polsce i autorytarnego trendu panującego w tym kraju, jak i do przypadków obrońców praw człowieka i zwykłych obywateli, którzy są świadomi, że ich prawa obywatelskie i prawa człowieka są nieustannie łamane przez władze w krajach postsowieckich, takich jak Kazachstan, Rosja i Mołdawia.

  • „Ograniczanie przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego i prześladowanie działaczy na rzecz praw człowieka” – zobacz program 
  • „Prawa człowieka w niebezpieczeństwie – demontaż praworządności w Polsce” – zobacz program