1 marca 2018 r. Prezes Fundacji Otwarty Dialog wystąpiła do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE na terytorium Polski. Decyzja, którą otrzymała po 7 miesiącach, 15.10.2018 r., w świetle ostatnich wydarzeń, nie jest zaskakująca.
Wojewoda w uzasadnieniu swojej odmowy powołuje się na przepisy mówiące, że cudzoziemcowi odmawia się zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, jeżeli wymagają tego względy obronności i bezpieczeństwa państwa lub też ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jak podaje wojewoda, po zasięgnięciu informacji u komendanta oddziału Straży Granicznej, komentanta wojewódzkiego Policji i Szefa ABW, objętych klauzulą „tajne”, zdecydował, że Lyudmyla Kozlovska nie będzie miała możliwości wglądu do swoich dokumentów.
„W dniu 31.07.2018 r. dane Cudzoziemki zostały wpisane do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany (…). Ponadto, w toku postępowania administracyjnego ustalono, że dane osobowe pani Lyudmyla KOZLOVSKA zostały umieszczone w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu z terminem obowiązywania wpisu do dnia 31.07.2021 r.” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.
Również w dniu 15.10.2018 r. pełnomocnik Lyudmyly Kozlovskiej zaskarżył negatywną decyzję Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców w sprawie wykreślenia jej nazwiska z systemu SIS.
Podpisz petycję:
Czytaj także:
- Polska korzysta z systemu SIS, aby powstrzymać Prezes Fundacji Otwarty Dialog przed wjazdem do strefy Schengen
- Informacja ws. umieszczenia Lyudmyly Kozlovskiej w systemie SIS przez Polskę
- ODF zaskarża postanowienie szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Ponownie wnioskuje o wykreślenie Lyudmyly Kozlovskiej z SIS
- Wniosek o usunięcie Lyudmyly Kozlovskiej z SIS złożony do Urzędu ds. Cudzoziemców
- Bezprecedensowe ataki na Fundację Otwarty Dialog w Polsce
- Informacje na temat bezprecedensowych ataków na organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce