Gorące tematy:

Jak chronić fundamenty państwa prawa i demokracji? Przedstawiciele ODF na 3-dniowej wizycie w Londynie

Delegacja Fundacji Otwarty Dialog złożona z Prezes Lyudmyly Kozlovskiej, Przewodniczącego Rady Fundacji Bartosza Kramka oraz Dyrektora ds. Public Affairs Marcina Mycielskiego właśnie powróciła do Brukseli po trzydniowej wizycie w Londynie, gdzie gościła na zaproszenie prodemokratycznej organizacji pozarządowej KOD UK.

Jak chronić fundamenty państwa prawa i demokracji w krajach europejskich, takich jak Polska czy Węgry, przed ciągłym wdrażaniem standardów autorytarnych państw przestrzeni postsowieckiej? Jak chronić niezależność sędziów, adwokatów i ich krewnych, więźniów politycznych, blogerów, uczestników pokojowych protestów w krajach byłego ZSRR?

Dlaczego sankcje personalne są dzisiaj najskuteczniejszym mechanizmem powstrzymywania prześladowań politycznych i tortur, a jednocześnie przerażającą perspektywą dla dyktatorów i ich otoczenia?

W jaki sposób polityczne prześladowania Lyudmyly Kozlovskiej i Fundacji Otwarty Dialog w Polsce są wykorzystywane przez rosyjskie, kazachskie i mołdawskie tajne służby?

Na te i wiele innych pytań przedstawiciele ODF próbowali odpowiedzieć podczas szeregu spotkań z ekspertami, dziennikarzami i think-tankami oraz potencjalnymi partnerami w działaniach na rzecz praw człowieka.

Członkowie Fundacji gościli między innymi u:

– Laurenta Pecha, profesora prawa europejskiego, kierownika Wydziału Prawa i Politologii w Uniwersytecie Middlesex;
– Edwarda Lucasa, pisarza, eksperta ds. polityki bezpieczeństwa oraz felietonisty w The Times;
– Adama Huga, dyrektora Centrum Polityki Zagranicznej;
– Bena Keitha, adwokata specjalizującego się w sprawach związanych zekstradycją, imigracją, poważnymi oszustwami, prawami człowieka i prawem publicznym w kancelarii prawnej 5 St Andrew’s Hill;
– Jamesa Nixeya, szefa programu Rosja i Eurazja w Chatham House;
– Anne Applebaum, dziennikarki i laureatki nagrody Pulitzera;
– Garvana Walshe’a, założyciela Unhacking Democracy, byłego doradcy ds. polityki krajowej i międzynarodowej w brytyjskiej partii konserwatywnej;
– aktywistów z prodemokratycznej organizacji pozarządowej KOD UK.

Wszyscy gospodarze okazali ogromne zainteresowanie i wsparcie dla działań Fundacji. O postępach we wdrażaniu wspólnych idei oraz kolejnych krokach obustronnej współpracy będziemy informować na bieżąco. Tymczasem Lyudmyla Kozlovska, tuż po zakończeniu spotkań w Wielkiej Brytanii udała się do Strasburga, gdzie przed Radą Europy wygłosiła przemówienie na temat prześladowań obrońców praw człowieka.