Gorące tematy:

Prezes Fundacji Otwarty Dialog opowiedziała w Bundestagu o sytuacji w Polsce

Niecały miesiąc po wydaleniu Lyudmyly Kozlovskiej przez rząd PiS w odwecie za działalność opozycyjną jej męża Bartosza Kramka Prezes Fundacji Otwarty Dialog powróciła na terytorium Unii Europejskiej. Niemieccy parlamentarzyści zaprosili ją na wysłuchanie w Bundestagu zatytułowane “Prawa człowieka w niebezpieczeństwie – demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech”.

11 września, czyli niecały miesiąc po deportacji na skutek wpisania do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) przez władze polskie, Lyudmyla Kozlovska wylądowała w Berlinie. Wizę z adnotacją „nationale interesse” wydały jej niemieckie władze, by mogła dziś wziąć udział w spotkaniu poświęconemu łamaniu praworządności na Węgrzech i w Polsce oraz opowiedzieć o ataku na NGO-sy ze strony polskiej partii rządzącej.

Do 2017 roku nigdy nie wypowiadaliśmy się sprawach dotyczących sytuacji wewnętrznej Polski. Ten kraj zawsze był wzorem dla swoich wschodnich sąsiadów i postsowieckich krajów, pragnących demokratycznej transformacji (…). Niestety, to już przeszłość” – powiedziała na wysłuchaniu Kozlovska, dodając, że po zaangażowaniu się jej męża w działania opozycyjne rząd Polski zaczął prześladować jej rodzinę oraz Fundację Otwarty Dialog. „Kluczowi polscy ministrowie publicznie dyskutowali o środkach, które powinno się podjąć przeciw nam oraz innym organizacjom społecznym. Zostaliśmy oskarżeni o chęć wywołania krwawej rewolucji tzw. Majdanu i obalenia rządu, o działanie w interesach Rosji, George’a Sorosa, Niemiec, brukselskich elit czy ukraińskich nacjonalistów”.

Oprócz Lyudmyly Kozlovskiej na temat sytuacji w Polsce wypowiedzieli się przedstawiciele Human Rights Watch i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Prezes ODF w ciągu kolejnych dni odbędzie spotkania z posłami różnych opcji, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzami mediów polskich i zagranicznych.

Zobacz pełną galerię

Podpisz petycję:

Czytaj także:

  1. “Trzeba zatrzymać populistyczny marsz ku autorytaryzmowi”. Przemówienie Lyudmyly Kozlovskiej w Bundestagu
  2. Polska korzysta z systemu SIS, aby powstrzymać Prezes Fundacji Otwarty Dialog przed wjazdem do strefy Schengen
  3. Informacja ws. umieszczenia Lyudmyly Kozlovskiej w systemie SIS przez Polskę
  4. Bezprecedensowe ataki na Fundację Otwarty Dialog w Polsce
  5. Informacje na temat bezprecedensowych ataków na organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce