Gorące tematy:

Onet: Ukraina oburzona deportacją Lyudmyly Kozlovskiej z Polski i UE

Ukraińscy działacze, dziennikarze, obrońcy praw człowieka wyrażają oburzenie wobec deportacji Lyudmyly Kozłowskiej z Polski i UE. Z kolei politycy kilku ukraińskich partii skierowali do ukraińskiego MSZ pytania o uzyskanie od strony polskiej wyjaśnień. Wszyscy zgodnie uważają, że deportacja Prezes Fundacji Otwarty Dialog była motywowana politycznie.

“Polska była dla nas przykładem demokracji. Ostatnie wydarzenia wskazują, że ten proces jest odwracalny”. “To jedna z czarnych stron naszych relacji”. “Jarosław Kaczyński jest Wrogiem Tygodnia Ukrainy i laureatem Orderu Lenina” – ukraińscy politycy, dziennikarze i obrońcy praw człowieka nie przebierają w słowach, komentując decyzję Polski o wydaleniu ukraińskiej prezes Fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej. Ukraińskie głosy w tej sprawie cytuje portal Onet.

Przypomnijmy, Lyudmyla Kozlovska została zatrzymana późnym wieczorem 13 sierpnia na lotnisku w Brukseli. Dowiedziała się wówczas, że szef Urzędu ds. Cudzoziemców na wniosek uprawnionego organu wpisał ją do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), który pozwala na sprawdzanie osób przekraczających granicę strefy Schengen. Dzień później została odesłana przez Belgów pierwszym samolotem do Kijowa, bez prawa wstępu na terytorium Unii Europejskiej.

Źródło: wiadomości.onet.pl

Podpisz petycję:

Czytaj także:

  1. Polska korzysta z systemu SIS, aby powstrzymać Prezes Fundacji Otwarty Dialog przed wjazdem do strefy Schengen
  2. Informacja ws. umieszczenia Lyudmyly Kozlovskiej w systemie SIS przez Polskę

Inne media o deportacji Lyudmyly Kozlovskiej: