Gorące tematy:

Washington Post: Historia Kozlovskiej pokazuje, że cały wymiar sprawiedliwości UE jest teraz zagrożony

Polski prawicowy rząd wykorzystuje wciąż nowe instrumenty w atakach na demokrację i rządy prawa. Ale teraz ustanowił naprawdę zadziwiający precedens. Warszawa właśnie wykorzystała swoje unijne uprawnienia do deportacji krytyka rządu i zakazała jej wjazdu do dowolnego kraju w ramach europejskiej strefy wolnego ruchu. Implikacje są groźne, i to nie tylko dla Polski – uważa dziennikarz Washington Post.

Lyudmyla Kozlovska, młoda ukraińska obrończynia praw człowieka, jest gorącym propagatorem demokratycznej Polski. Odkąd dziesięć lat temu opuściła swój kraj ojczysty w Polsce, włożyła wiele wysiłku w promowanie modelu polskiej demokracji w krajach rozwijających się poprzez Fundację Otwarty Dialog, jej warszawski think tank. Pracowała ramię w ramię z polskimi politykami i urzędnikami – czytamy na łamach dziennika.

Jak informuje gazeta, w tym tygodniu polski rząd deportował Kozlovską. Władze nie przedstawiły żadnych wyjaśnień, ale prawdopodobny powód jest wystarczająco jasny. Ona i jej mąż, przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek, skrytykowali rząd za to, co uważają za próbę podważenia demokracji w Polsce. “To ironia losu, że znalazłam się w takiej samej sytuacji, jakiej pomogłam wielu ludziom uniknąć” – powiedziała Kozlovska. Teraz na Ukrainie jest całkowicie odcięta od życia po drugiej stronie granicy, w tym jej rodziny i męża. Jednak, jak pisze Washington Post, sprawa Kozlovskiej jest o wiele poważniejsza, bo potencjalnie dotyczy każdego obcokrajowca mieszkającego w UE. Historia Kozlovskiej sugeruje, że cały wymiar sprawiedliwości Unii Europejskiej jest teraz zagrożony – czytamy na stronie internetowej wydania.

Źródło: washingtonpost.com

Podpisz petycję:

Czytaj także:

  1. Polska korzysta z systemu SIS, aby powstrzymać Prezes Fundacji Otwarty Dialog przed wjazdem do strefy Schengen
  2. Informacja ws. umieszczenia Lyudmyly Kozlovskiej w systemie SIS przez Polskę

Inne media o deportacji Lyudmyly Kozlovskiej: