BRUKSELA, 20 września 2012 r. – Działacze społeczeństwa obywatelskiego z Kazachstanu, na wzór “Listy Magnickiego” sporządzili własną listę urzędników, nazywając ją “Listą Zhanaozeńską”. W dniu 20 września podczas spotkania z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej dokument ten zostanie im przekazany z prośbą o promowanie tej inicjatywy.
Redaktorzy naczelni dwóch niezależnych wydawnictw kazachskich zwrócą się do polityków i urzędników europejskich z prośbą o poparcie ich inicjatywy wdrożenia “Ustawy Zhanaozeńskiej”- dokumentu, przy pomocy którego można będzie pociągnąć do odpowiedzialności urzędników, bezpośrednio lub pośrednio związanych z krwawą tragedią, która miała miejsce 16 grudnia 2011 r. w kazachskim mieście Zhanaozen i politycznymi represjami wobec działaczy opozycji i dziennikarzy niezależnych mediów.
Inicjatorzy “Ustawy Zhanaozeńskiej” zwracają się o pomoc w działaniach skierowanych na wprowadzenie zakazu wjazdu na teren krajów europejskich dla osób znajdujących się na “Liście Zhanaozeńskiej” oraz na pozbawienie ich możliwości posiadania aktywów w Europie. Na konferencji prasowej dziennikarze przedstawią “Listę Zhanaozeńską” i podadzą konkretne przykłady “luksusowego życia” kazachskich urzędników w Europie.
Irina Petrushova, redaktor naczelny projektu medialnego “Respublika”, w którego skład wchodzi drukowany tygodnik i dziennik online o tej samej nazwie, już od dziesięciu lat przebywa poza granicami Kazachstanu i zarządza wydawnictwem zdalnie. Została ona zmuszona do opuszczenia kraju przez służby specjalne, które wszczęły przeciwko niej kilka spraw karnych. W ciągu dziesięciu lat, władze kazachskie wielokrotnie próbowały zamknąć gazetę, wywierały presję na dziennikarzy, przeprowadzały audyty finansowe i składały pozwy sądowe. Jednak gazecie zawsze udawało się odeprzeć te ataki i pozostawać platformą medialną dla tych, którzy nie zgadzają się z oficjalną polityką autorytarnego Kazachstanu.
Igor Vinyavskiy już od pięciu lat kieruje gazetą ‘Vzglyad’, która, podobnie jak “Respublika”, wielokrotnie była poddawana naciskom i prześladowaniom ze strony służb specjalnych i władz. W styczniu bieżącego roku Igor Vinyavskiy został aresztowany przez Komitet Bezpieczeństwa Narodowego i oskarżony o wzywanie do obalenia władzy. Dopiero pod naciskiem Parlamentu Europejskiego i kampanii na rzecz uwolnienia dziennikarza, przeprowadzonej w Kazachstanie, pozwolono mu wyjść na wolność, dzięki czemu uniknął długiego wyroku pozbawienia wolności.
Konferencja odbędzie się w dniu 20 września 2012 r. (czwartek) o godz. 14.00 w siedzibie Press Club Brussels Europe, 95 Rue Froissart, 1040 Bruksela.
RSVP: Fundacja Otwarty Dialog,
Lyudmyla Kozlovska, e-mail: [email protected], tel: +48 507 739 025
www.odfoundation.eu